Kedi Oyuncağı

11072 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kedi Oyuncakları

Kedi Oyuncakları

Kedi oyuncakları arasında tercih yaparken kedinizin yaşı ve karakteristik özelliklerini dikkate almanız önem taşıyor. Sizinle oyun oynarken aldığı keyfi, tek başına da yaşaması için birçok oyuncak bulunuyor. Kedi için oyuncak çeşitleri satın alınırken bu kriterlere göre tercih yapılıyor. Kediniz yavruysa ya da sizinle yaşamaya yeni başlamışsa, kedisi olan kişilerden kedi oyuncağı tavsiye ve önerileri çok işe yarıyor. Oyuncak satın alırken bir diğer kriter de kedi oyuncak fiyatları oluyor.

Kediler İçin Oyuncak Gerekli Mi?

Kediler için satın alınan oyuncaklar, kedinin büyümesini, bilişsel motor becerileri kazanmasını sağlıyor. Birbiriyle oynayan kedilerde sosyalleşme gelişiyor. Kediler, avcı içgüdüleri taşıyor. Bu nedenle oyunları da genellikle yırtıcı saldırgan eylemi içeriyor. Isırma ve tırmalama güdüleri dolayısıyla çıplak ellerle oynamak yerine kedi oyuncakları tercih ediliyor. Her kedinin kendine has karakteristikleri olmakla birlikte genel oyun şekillerine uygun oyuncaklar satın alınıyor. Yaşlarına göre oynayacakları oyun farklılık gösteriyor. Ancak her kedi oyuncu içgüdülerine sahip ve bu içgüdüleri oyuncaklarla ortaya çıkartmanız mümkün oluyor. Kedilerin oyunculuk seviyesi, kuyruklarının hareketi gözlenerek belirlenebiliyor. Hareketli ve sürekli dönen kuyruk kedinin oyuncu olduğunu gösteriyor. Kuyruğu hızlı şekilde sağa ve sola tokat atar gibi sallanıyorsa kedi, sinirli olduğunu ifade ediyor.

Yavru Kedi Oyuncakları

Kedilerin oyun davranışlarıyla ilgili birkaç farklı motor hareket kalıbı bulunuyor. Yavru kediler, ön bacaklarını ileri doğru uzatarak, arka bacaklarının üzerinde oturarak karınlarını ortaya çıkarıyor. Bu hareket kedinin okşanma gibi bir fiziksel ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Kovalama, yatay sıçrama oyunu bitirmek için kullanılan motor hareketler arasında bulunuyor. Yavru kedi oyuncakları satın alırken yavru kedinin gelişimi ve büyümesinde farklı aşamalar olduğunu bilmek önem taşıyor. Yavru kediler birbirlerine yaklaşıyor, pençeler atıyor ve karşısındakini tutmaya çalışıyor. Küçük kedi oyuncakları da bu hareket örgüsünü içeriyor ve av davranışlarını uygulamalarını sağlıyor. Yavru kediler daha enerjik ve hızlı oldukları için kovalama, kaçma, saklanma oyunlarını da çok seviyor. Fiziksel gelişimi için özellikle zıplama egzersizlerinin olduğu oyuncaklar ideal. Hareket eden kedi oyuncak çeşitleri minik kedilerin en sevdiği oyuncaklar arasında yer alıyor.

Yetişkin Kedi Oyuncakları

Kediler, yavrular kadar oyuncu olmuyor. Ancak bu sıkılmadıkları anlamına gelmiyor. Oyun oynamayan kediler yaşları ilerledikçe obezite ya da üriner problemler ile karşı karşıya kalıyor. İleri yaştaki kedilerin boş zamanlarından memnun olduğunu varsaymak kolay ancak onun oyun beklediğini akılda tutmak önem taşıyor. Genç kedilerde olduğu gibi ileri yaştaki kediler de fiziksel ve zihinsel sağlığı için oyun oynamalı. Doğru kombinasyonda hazırlanmış yetişkin kedi oyuncakları onların aktif, uyanık ve mutlu kalmasına yardımcı oluyor. Yetişkin kedilerin diş etleri daha yumuşak ve kolaylıkla deforme olabiliyor, çok koşmaları da artrit ve kas spazmlarını tetikleyebiliyor. Sabit duran ve hareketli topları olan oyuncaklar onların daha hoşuna gidiyor. Eğer kediniz kısırlaştırılmışsa hareket etmesi onun sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bunun için yavaşça sürükleyerek onun takip etmesini sağlayacağınız ipli oyuncaklar da kullanışlı oluyor.

Kedinize Göre Oyuncak

Oyuncaklar, kedinizin zihnini harekete geçiriyor, içgüdüsel becerilerini ifade etmesini sağlıyor. Oyuncağıyla saatlerce keyifli vakit geçiren kedilerde yalnızlık sıkıntısı ve ayrılık kaygısı olmuyor. En önemlisi de kedinizle aranızdaki bağı interaktif kedi oyuncakları ile daha sağlam hale getiriyorsunuz. Oyuncaklar içine kapanık ya da engelli kediler için özellikle gerekiyor. Hareket ve ses unsuru içeren oyuncaklar, kedilerin gözetleme ve kovalama güdülerinden en az birisine hitap ediyor. Kediniz bir anda sizinle birlikte oynama şansını yakalamış oluyor. Kedi için uygun oyuncağı belirlemek için oyuncak çeşitlerini ve hangi oyuncakla nasıl oynadığını bilmek gerekiyor. Bunu anlamanın en pratik yolu da kedi oynarken gözlem yapmaktan geçiyor.

Kovala Fırlat Oyuncakları

Kedilerdeki avcılık içgüdüleri, onları kovalamaya ve saldırmaya yönlendiriyor. Plastik toplar, uzaktan kumandalı oyuncaklar, bir değnek ucundaki tüy ya da zil olan oyuncaklar tam onlara göre. Zıplayan topları zıplayarak kovalıyorlar. Böylelikle bacak kasları için gerekli olan sıçrama egzersizlerini de yapıyorlar. Yavru ve genç kediler için sürekli koşabilecekleri oyuncaklar daha kullanışlı oluyor. Yorgun bir iş gününün sonunda kedinizle oynamaya haliniz kalmamışsa lazer kedi oyuncağı da kedinizin kovala fırlat hareket örüntüsü için uygun. Eğlenceli kedi oyuncağı lazer, ipli kedi oyuncakları ile birlikte kaliteli zaman geçiriyorsunuz. Sizinle oynamayı her zaman isteyen kediniz de bu birlikte geçirilen kaliteli zamandan en az sizin kadar mutluluk duyuyor. Kedi için oyuncak fare çeşitleri de kovala fırlat oyuncakları arasında yer alıyor.

Av Oyuncakları

Kedigiller, avlarıyla oynamayı seviyorlar. Kediler de evi içinde bulduğu avını ağzında taşıyıp, onunla oynayıp, oynaması bittiğinde de saklıyor. Kediler av olarak her şeyi benimsiyor. Sadece av olarak benimseyebileceği hediyelere çok seviniyorlar. Evin bir köşesine sakladığınız bu hediye, ona büyük bir sürpriz oluyor. Kedi oyuncağı peluş çeşitleri, evin içinde kovalayıp yakalayacağı en önemli kedi oyuncağı modelleri arasında yer alıyor. Yakaladığında ses çıkaran avlar onu daha çok eğlendiriyor. Konuşan kedi oyuncak çeşitleri arasında çok tercih ediliyor. Kovaladığı ve sonunda yakaladığı oyuncağından ses çıkması kedi için başarının kutlaması anlamına geliyor. Kedi oyuncağı fare şeklinde olduğu zaman bir fareyi avladığını düşünüyor. Kaçan bir fareyi yakalamak kedinizin motivasyonunu artırıyor. Hareketli kedi oyuncakları bu nedenle daha büyük önem taşıyor. Yaşına göre yavaş ya da hızlı hareket ettirebileceğiniz uzaktan kumandalı ya da pilli oyuncak kedi egzersizlerini de yapmasını sağlıyor. Kedi oyuncağı hacıyatmaz, çiftleşme oyuncakları da av oyuncakları arasında yer alıyor. Kedi oyuncak balık çeşitlerini de av oyuncağı olarak kullanıyor.

Saklambaç Oyuncakları

Özellikle yavru kediler, kutu gibi küçük boşlukların içine girerek saklanmayı çok seviyor. Aynı zamanda bir kediye, o gizlenmişken evde neler olduğunu gözetlemek büyük keyif veriyor. Bu nedenle kedilerin en çok sevdiği oyuncaklardan birisi de tüneller. Tünellerin üzerindeki delikler, saklandığı yerden evi gözetlemesini sağlıyor. Saklambaç oyunu, vahşi doğada doğal olarak sergiledikleri koşma, gizlenme, oynama ve atlama gibi hareketlerini motive ediyor. Kedinizin boyutuna ve evdeki mevcut alanınıza bağlı olarak tek yönlü ya da çok bölümlü tüneller satın almanız mümkün. Zamanla kedinizin tünel içinde uyumaktan da çok büyük keyif alır hale geliyor. Tırnaklarını daha da keskin hale getirebileceği kedi tırmanma oyuncakları üzerinde ev ile satılıyor. Böyle bir kedi oyuncak seti kedinizin severek kullanacağı bir saklanma-gözetleme alanı oluyor.

Kedi Egzersiz Oyuncakları

Egzersiz oyuncakları, kedinizi egzersiz yapmaya teşvik ediyor ve sıkılmasını önlüyor. İçinde kedi otlu oyuncak fare, mama oyuncağı gibi aksesuarların olduğu silindirik oyuncaklar özellikle yetişkin kedilerin takip egzersizi için çok önem taşıyor. Bir hamster tekerleği bile onun oynaması için yeterli oluyor. Bu tip oyuncaklar ile koşmak zorunda kalmıyorlar. Yavru kediler için kovala yakala ısır oyuncakları daha kullanışlı oluyor. Kedi ısırma oyuncağı özellikle ışıklı ve sesli silikon toplardan oluşuyor. Yavru kediler kolay yakalayabilecekleri ya da hiç ulaşamayacakları oyuncaklardan sıkılıyorlar. Bu nedenle üç ve altı kovalamada bir başarı kazanması gerekiyor. Yetişkin kediler, kovalama oyuncakları istemedikleri için bir yere bağlı aksesuarların olduğu oyuncaklar daha çok tercih ediliyor.

Kedi Tırmalama Oyuncakları

Hem tırmanıp hem tırmalayacağı oyuncaklar, kaslarını geliştirmesini teşvik ediyor ve oyun zamanlarına yeni bir boyut katıyor. Evinizde kedi tırmanma mobilyasına uygun yer yoksa sadece kedi tırmalama oyuncağı ile kedinizin tırnaklarını bilemesini sağlamanız mümkün oluyor. Tırnaklarını evinizin eşyalarına geçirmesini de önlenmiş oluyor. Eğer ev eşyalarını daha çok tercih ediyorsa, bir ağaç kadar detaylı bir tırmalama tahtası çok işe yarıyor. Üzerine kedi otu sürülmüş kedi tırmalama oyuncağı ya da ağaç gibi detaylı ve desenli bir kedi tırmala tahtası ile onu ikna etmeniz mümkün oluyor. Tırmalama direkleri ve oyuncakları, evinizin mobilyalarını sivri tırnaklardan koruyor. Eğer evinizde yeterli boş mekân yoksa karton tırmalama oyuncakları da yeterli oluyor.

Tuvalet Eğitimi Oyuncakları

Kedinizin tuvalet eğitimi önem taşıyor. Yavru kedinin tuvalet eğitimi nispeten daha kolayken erişkin bir kedi sahiplendiyseniz tuvalet eğitimi sıkıntı yaratabiliyor. Kokulu ya da jel kumlar tuvalet eğitimini kolaylaştırsa da bazı oyuncaklarla da kedinizin pratiğini artırmanız mümkün oluyor. Her kedinin kendine has karakteristik yapısı var ve tuvalet eğitimi, karakteristiklerine göre veriliyor. Kediniz aslında tuvaletini en rahat şekilde yapabileceği yeri arıyor. Koku ve görüntü kirliliği olmaması açısından kapalı kedi tuvaletleri de çok tercih ediliyor. Bu tuvaletler, kediler için de oldukça rahatlık verici olabiliyor. Tuvaletin yerini gösterirken kedilere kedi otlu küçük oyuncaklar eşlik etmeli. Tuvalet kutusuna da kedi otu sürmeniz halinde kedi bu kokuyu takip ederek tuvaletine kolaylıkla ulaşabiliyor. Tuvaletin yerini sürekli değiştirmek onun kafasını karıştırıyor.

Kedi Diş Oyuncakları

Yavru kedilerin dişi çıkarken diş etleri çok kaşınıyor. Tıpkı çocuklardaki gibi süt dişlerinin dökülüp kalıcı dişlerinin çıkma zamanında daha çok ısırma ve kemirme ihtiyacı duyuyorlar. İlerleyen yaşlarında da dişlerini, çeşitli objeleri ısırarak sağlamlaştırmak istiyorlar. Kedi sahiplerinin, kedilerinin ömürleri boyunca ısırma içgüdülerini karşılamak için çeşitli oyuncaklar alması önem taşıyor. Kedi diş oyuncakları bu nedenle çok tercih ediliyor. Kaşınan diş etlerine masaj yaparken çene kaslarını da sağlamlaştırıyor. Yavru kedilerde silikon toplar diş oyuncakları olarak kullanılabilirken ileri yaşlardaki kedilerin diş etleri yumuşuyor ve inceliyor. Onlar için diş etlerine uygun yumuşaklıkta peluş oyuncaklar satılıyor. Çocuklar için üretilen peluş oyuncakların tüy uzunluğu kediye göre fazla olabiliyor. Yalama esnasında tüyler boğazına kaçabiliyor. Kedi diş, çiftleşme oyuncağı çeşitlerini peluş tercih ederseniz kediler için özel üretilmiş olanlarından satın almak önem taşıyor.

Kedi Mama Oyuncakları

Kedi zekâ oyuncakları arasında oldukça sık satın alınan mama oyuncağı, oyunun sonunda kedinizin muhteşem bir ödüle kavuşturuyor. Kedi mama topu, içinde mamasının olduğu bir top. Bu topu çevirip oynarken içindeki mamasına ulaşıyor. Topun içindeki mama kediniz döndürürken dökülüyor. Böylelikle topu döndürerek mamasını yiyebileceğini anlıyor. Bu, neden sonuç ilişkisini kolaylıkla çözümlemesini sağlayacak bir yöntem oluyor. Kedinizin bu topla uzun süre oynaması için içine ödül maması koymanız onu daha da çekici kılıyor. Kedi mama oyuncağı çeşitleri arasında toplardan başka çeşitler de bulunuyor. Bulmaca şeklinde olup mamaya ulaşmasını sağlayan oyuncaklarla hedefe odaklanmayı, amacına ulaşmayı öğreniyor. Hem mama yiyip hem de oyun oynatan mama oyuncakları, kediniz için ideal oyuncaklar arasında yer alıyor.

Tehlikeli Oyun Gereçleri

Kediler, özellikle yavruyken her türlü objeyi oyuncak olarak kullanma potansiyeline sahip. Özellikle yerde yuvarlanan, yuvarlanırken ses çıkartan ya da oradan oraya sürükleyebileceği objeleri çok seviyorlar. Ancak bu objelerden bazıları kediniz için tehlike içerebiliyor. Kedinizin ulaşmasına engel olmanız gereken objelerden bir kısmı:

  • İp ve diş ipi
  • Elastik ip ya da şeritler
  • Kağıt tutacakları, ataçlar
  • Lastik bantlar
  • Tüyler
  • Plastik poşetler
  • İçinde küçük parçacıklar olan oyuncaklar
  • Kedinizin yutabileceği kadar küçük toplar ya da benzeri oyuncaklar

Kediniz herhangi bir objeyle oynarken yaşayabileceği en büyük tehlike objenin kendisini ya da bir parçasını yutması. Özellikle kırılan eşyaların koltuk altlarına kaçan parçalarına rahatlıkla ulaşabiliyor. Kediler için özel olarak üretilmiş oyuncaklar kullanışlı ve kedi dostu materyallerden yapılıyor. Küçük parçalar içermediğinden kediniz bu oyuncaklarla güvenle oynuyor.

Kedimi Nasıl Korurum?

Kedinizin tırmanma tecrübesi yok ise düşme sıkıntısı yaşayabiliyor. Her zaman dört ayak üstüne düştükleri bilinse de etrafında başka nesneler bulunan sıkışık bir alana tırmanırlarsa dört ayak üzerine düşme hareketini gerçekleştiremeyebiliyorlar. Kedinize tırmanma kulesi gibi oyuncaklar aldığınız zaman çevresinde fazla eşya olmaması önem taşıyor. Onun rahat edebileceği alanlarda ve büyük oyuncaklarla oynatarak kedinizin sağlığını korumuş oluyorsunuz. Kedilerde yaşamsal içgüdü dolayısı ile zararlı ürünleri yutma, ısırma gibi eğilimleri olmasa da yavru kediler dürtüsel hareket ediyor. Bu da onların daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Eşyaları kedinizin ulaşamayacağı yerlere koymanız önem taşıyor. Kediler her türlü yüksekliğe rahatlıkla sıçrayabildiği için eşyalarınızı korumanız için en etkili yöntem, kapıları kapanan dolaplar olmaya devam ediyor.

Basit Önlemler

Kedinizi tehlikelerden korumak için çok basit önlemler almanız yeterli oluyor. Oyun oynayacağı yerlerde bir gözlem yaparak potansiyel tehlikelerden koruma imkânınız bulunuyor. Kediniz oyuncakları ile oynarken de gözü hiçbir şeyi görmüyor. Bu nedenle oyuncakları ile oynamaya başlamadan önce mekân içinde ufak bir kontrol ve gerekli önlemler yeterli oluyor. Kendi mekanınızın içine koyacağınız tırmanma mobilyasının iç mekân dekorasyonuna uygun olmasını tercih ederek keyifli bir oyun alanı kurmuş oluyorsunuz. Düştüklerinde ya da atladıklarında kablo, ip gibi sarkık parçalara takılmamaları önem taşıyor. Oyuncak fare gibi objeler satın aldığınızda, kedinizin kopartma ve yutma alışkanlığı varsa oyuncaktaki plastik detayları sökmeniz gerekebiliyor. Pilli oyuncaklar, hareketli mekanik parçaların boyutlarını kedinizin hareketlilik oranına göre belirleyebiliyorsunuz. Aldığınız oyuncağın kullanım talimatını okumanız ve talimatları uygulamanız da oyuncağın süresini uzatıyor.

Kediniz Sağlığını Korumalı

Oyuncu kediler, özellikle yavrularsa, tıpkı bebekler gibi özelliklere sahip oluyor. Bu dönemlerde kedinizin sağlığını korumanız için sürekli gözlem yapmanız önem taşıyor. Kediniz dengeli bir iştaha sahipse, tuvaletini düzenli olarak yapıyorsa sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Kedinizin yaptığı bir yaramazlıktan pişman olmasını gözlerine bakarak fark etmeniz mümkün oluyor. Sağlıklı kediler tüylerini temizledikten sonra ufak bir kusma yapabiliyor. Bunun haricinde midelerini bozmadıkları ya da yabancı bir madde yutmadıkları sürece kusmaları da söz konusu olmayabiliyor. Eğer sürekli kusuyorsa bir veteriner hekime danışmanızda fayda bulunuyor. Sağlıklı kedilerde öksürme ya da nefes darlığı gözlenmiyor. Burnu pembe ve hafif nemli, buna göre kedinizin ateşinin olup olmadığını burnuna dokunarak anlama imkânınız bulunuyor. Burnu kuru ise ateşi var anlamına geliyor.

Mutlu Kediler Huzurlu Evler

Kedi sahipleri, onlarla vakit geçirmenin verdiği huzuru çok iyi biliyor. Kedinizle kaliteli vakit geçirmek için ona kaliteli kedi oyuncakları satın almanız yeterli oluyor. Kediler için yapılmış oyuncaklar minimum tehlike olasılığı taşıyor. Yine de oyuncağı ile oynarken kedinizi gözlemlemeniz önem taşıyor. Böylelikle hangi oyuncaktan hoşlandığını ve hangisiyle daha uzun vakit geçirdiğini öğrenmeniz kolaylaşıyor. Pratiğini hangi yönde artırmak istediğini de gözlem yaparak anlamanız mümkün. Bu da alacağınız yeni oyuncaklar için size fikir veriyor. Trendyol’da kediniz için en güzel ürünler avantajlı fiyatlarla sizi bekliyor.