Kuş Kafesi

2271 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kuş Kafesi

Kuş Kafesi

Evcil hayvanlar arasında neşeleri ve ötüşleri ile büyük ilgi gören kuşlar, yaşamlarını onlar için özel tasarlanmış kuş kafesi ürünlerinde geçiriyor. Kuşların ihtiyacına uygun büyüklükte tasarlanan kuş kafesi modelleri, kuşların yaşamları için ihtiyaç duyduğu her şeyi içeriyor. Kimi kuş sahipleri kafesin kapısını açık bırakarak kuşların evin içinde özgürce uçmasına izin veriyor. Kuş kafesi satın almak isteyenler değişik malzemelerden farklı ebat ve biçimlerde üretilen modellerden sahiplenecekleri kuş türüne uygun olan birini seçiyor. Yeni sahiplenilen kuşlar ilk dönemlerde biraz yabancılık çekse de konforları için her türlü ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış kafeslere kısa süre sonra alışıyor.

Kuş türleri için uygun kuş kafesi modelleri Trendyol güvencesi ve çok özel fiyat avantajlarıyla kolayca alınabiliyor. Kuş kafesi satın alacaklar Trendyol’un geniş ürün yelpazesinde yer alan metal kuş kafesi seçeneklerinden ahşap salma kafes modellerine, 2 katlı kuş kafesi ürünlerinden küçük kuş kafesi alternatiflerine diledikleri kafesi tercih edebiliyor.

Farklı Kuşlara Özel Kafes Seçenekleri

Evcil hayvan besleyenler arasında kediler, köpekler ve balıklar ile birlikte en yaygın tercih edilen hayvanlar olan kuşlar, pratik bakım özellikleri ve eşsiz ötüşleri ile büyük ilgi görüyor. Kuşların ömürlerini sağlıklı ve konforlu biçimde sürdürmeleri için kuş kafesi seçimleri büyük önem taşıyor. Kuşlarının türlerine uygun, konforlu ve sağlıklı bir kuş kafesi satın alanlar, aynı zamanda evlerinin dekorasyonunu da göz önünde tutuyor. Ahşap kuş kafesi ürünleri hem dokusuyla eve ayrı bir hava katıyor, hem de kuşların doğal ortamına benzeyen bir hava vermeye yardımcı oluyor. Ahşap kuş kafesi seçeneklerinde tel sıklığının kuşların boyutuna uygun olması önem taşıyor. Tahta kuş kafesi ürünlerinde keskin köşe ve kenar olmaması, kuşların sıkışabileceği boşluklar bulunmaması gerekiyor. Papağan türleri gibi büyük kuşlar için büyük boy kuş kafesi gerekirken, bülbül, muhabbet kuşu ya da kanarya gibi türler için daha küçük kuş kafesi yeterli olabiliyor. Kanarya kafesi seçenekleri farklı ebat seçenekleri sunduğu gibi çift odalı ya da geniş hacimli olabiliyor. Kuşları kısa süreli taşıma amaçlı olarak küçük kafesler yeterli olurken, kanaryaları için konforlu bir yaşam alanı oluşturmak isteyenler gereken tüm aparat ve parçaların sığabileceği kafeslere ihtiyaç duyuyor. Çiftleşme istendiğinde üretim kafesi ürünlerine yönelmek gerekiyor. Kanarya kafesi seçenekleri arasında asılabilir ya da ayaklı modeller; kare ya da dikdörtgen kafesler bulunabiliyor. Ayrıca dekoratif amaçlı olarak yuvarlak kafes seçenekleri de sıklıkla tercih ediliyor. Saka kafesi için de benzer ebat ve biçimlerde ürün seçenekleri bulunuyor. Bambu malzemeden yapılmış oldukça estetik saka kafesi seçenekleri de bulunuyor. Üretim için özel olarak tasarlanan ahşap salma kafes ürünlerinde ise birden fazla bölme bulunuyor. Bu tip kafeslerde kuşların daha rahat üremesi için folluklar bulunuyor ve sağladığı geniş iç hacim ile konforlu bir kullanım sunuyor.

Güvercin kafesi ürünleri ise daha büyük ve daha farklı bir tasarıma sahip oluyor. Dışarıda tutulan kümes biçimindeki bu kafesler, olumsuz hava koşullarına uygun olarak tasarlanıyor. Çoğunlukla yüksek kaliteli ahşap malzemeden üretilen güvercin kafesi içinde folluk bölümleri de bulunuyor. Güvercinler yuvalarına bağlı kuşlar olduğu için rahatlıkla açık havada serbest bırakılabiliyorlar ve yuvalarına kolayca geri dönüyorlar. Kafes yapılarının da buna uygun olarak tasarlanmış olması gerekiyor.

Uygun ve Sağlıklı Kafes Malzemeleri

Kafes tasarımlarında tıpkı boyutları gibi üretiminde kullanılan malzemelerin de kuşların alışkanlıklarına uygun olması gerekiyor. Kuşlar yapıları gereği kemirme eğilimde olduğundan boyalı tel kafeslerdeki kimyasal ve kanserojen maddeler risk oluşturabiliyor. Ahşap ya da pirinç kuş kafesi ürünleri bu açıdan en sağlıklı kafes grubunu oluşturuyor. Ahşap modeller dayanıklı ağaçlardan yapıldığında uzun ömürlü oluyor ve kuşların doğal hissetmesine yardımcı oluyor. Ancak papağan, muhabbet kuşu gibi bazı türler ağaç kemirmekten hoşlanıyor ve bunlar kısa sürede ağaç ahşap malzemeye zarar verebiliyor. Metal kuş kafesi seçenekleri daha pratik ve olumlu sonuçlar veriyor. Gövdesi ve tavanı ahşap malzemeden tel gibi ince kısımları metalden üretilmiş ürünler de güvenli ve sağlıklı bir kulanım sağlayabiliyor.

Cam kuş kafesi dekoratif açıdan olumlu etkiler verirken, bazı kuş türleri için kapalı mekanlarda tercih edilebiliyor. Büyük boyutlu cam kuş kafesi seçenekleri özel tasarımları ve içinde yer alan aksesuarlarla kuşların doğal ortamlarına oldukça benzeyebiliyor. Hem dekoratif, hem işlevsel açıdan kusursuz modeller ortaya çıkabiliyor. Aynı biçimde plastik kuş kafesi ürünleri de oldukça işlevsel ve pratik modelleriyle öne çıkıyor. Plastik kuş kafesi seçenekleri farklı renk seçenekleri ve özel formları sayesinde pratik ve uygun fiyatlı seçenekler olarak ilgi görüyor. Tahta kuş kafesi hemen her kuş türü için sağlıklı seçenekler sunarken, kemirme eğilimi olan kuşlar için boyalı metal ürünler yerine pirinç kuş kafesi seçenekleri daha sağlıklı bir tercih oluşturuyor. Galvaniz, alüminyum, dövme metal gibi malzemeler de kafes yapımında kullanılabiliyor. Sağlıklı ve zararsız boyalar ile üretildiklerinde sağlıklı ve dayanıklı bir kullanım sunan metal modeller, görsel açıdan da şık ve estetik bir görünüm sunuyor.

Kuşların transferi için kullanılan küçük kuş seyahat kafesi ürünlerinde ise çoğunlukla daha hafif malzemeler kullanılıyor. Kuşların strese girmesini önlemek ve tedirginliğini azaltmak için kafes formunda tasarlanan kuş taşıma kafesi ürünleri, tercihe göre plastik, metal ya da ahşap malzemeden üretilebiliyor. Kuşların konforlu ve rahat bir yolculuk geçirmesi için tasarlanan kuş seyahat kafesi seçeneklerinde suluk, yemlik ve tünek de bulunuyor. Görünüş olarak standart kafesi andıran, ancak boyut olarak çok daha küçük olan kuş taşıma kafesi seçenekleri, farklı renk ve tasarım alternatifleri sunuyor.

Şekillerine Göre Kafes Seçenekleri

Kuş türlerinin farklı özellik ve boyutlarına uygun olarak kafes şekilleri de farklılık gösteriyor. Malzemeler ve boyut gibi iç ve dış tasarım özelliklerinin de kuşların alışkanlıklarına uygun olması gerekiyor. Kapı sayısından çatı biçimine, kafesin genel formundan boyutuna tüm detaylar içinde kaç kuşun yaşayacağına ve hangi tür için alındığına göre değişiyor.

Papağanlar hem daha büyük boyutlara, hem de diğer kuş türlerine göre ileri bir zekaya sahip oldukları için daha özel kafeslere ihtiyaç oluyor. Büyük kuş kafesi kullanılması yetmiyor, açılır çatı, tünekli kafes gibi ekstra özelliklere de gereksinim duyuluyor. Aynı şekilde günün belirli saatlerinde kafesinden çıkması gereken tüm türlerin bu tip lüks kuş kafesi seçenekleri alınması tavsiye ediliyor. Kendi stantlarına sahip olan kafes türlerinde sehpalı ya da ayaklı kuş kafesi seçenekleri bulunuyor. Tekerlekli olan ürünler kafes ve standı ile birlikçe oldukça ağır olan bu özel kafesleri hareket ettirmeyi kolaylaştırıyor. Muhabbet kuşu için düşünülen kafeslerin ise papağanlar için düşünülen kafesler kadar büyük hacimli olması gerekmiyor. Kafeslerin içinde suluk, yemlik, krakerler, salıncak, tünek gibi pek çok detay bulunacağı için kuş kafesi büyük olduğunda daha rahat hareket imkânı bulunuyor. Kare, yuvarlak, silindir ya da dikdörtgen biçimindeki büyük boy kuş kafesi ürünleri gereken iç hacmi sağlıyor. Silindir ya da yuvarlak kuş kafesi seçenekleri sert köşelere sahip olmadıkları için hem daha güvenli bir kullanım sağlıyor, hem de daha ferah bir his bırakıyor. Daha çok pirinç, galvaniz gibi metal malzemelerden üretilen yuvarlak kuş kafesi ürünleri estetik açıdan da tercih edilen kafes türleri arasında yer alıyor. Ayaklı kuş kafesi de sağladığı konfor ve estetik ile tercih edilen kafes türleri arasında bulunuyor.

Birden fazla kuş besleyenler ya da profesyonel olarak kuş yetiştirme ile ilgilenenler ise çok katlı kafesleri tercih ediyor. Böylece kuş kafesi büyük olmasının yanında iç bölmeleri ile çok sayıda kuşun konforlu biçimde yaşamasını mümkün kılıyor. Farklı türdeki kuşlar da katlı kuş kafesi ürünlerine konulabiliyor. İki katlı kuş kafesi ürünleri evlerde kullanmaya uygun seçenekler olarak öne çıkıyor. Profesyonel kullanım için ise iki katlı kuş kafesi yerine çok daha fazla kata sahip katlı kuş kafesi seçenekleri tercih ediliyor.

Kafes Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuş kafesi seçerken malzeme ve büyüklük başta olmak üzere dikkat edilmesi gereken pek çok püf noktası bulunuyor. Sahiplenilen kuşun türüne ve büyüklüğü göz önünde tutularak, tel aralığı ve iç hacim gibi unsurlara önem verilmesi gerekiyor. Kuşların sayısının da düşünülmesi, birden fazla kuş ya da çift için 2 katlı kuş kafesi ürünlerinin satın alınması tavsiye ediliyor. Yatay telli kafesler özellikle muhabbet kuşları ve papağanlar gibi hareketli kuş türleri için tercih ediliyor ve kuşların istedikleri yere konabilmelerini sağladıkları için kusursuz bir konfor sağlıyor. Saka, kanarya, bülbül gibi kuşlar ise dikey telleri olan kafeslerde daha rahat ediyor. Kemirme özelliği pek olmayan bu kuşlar için istenen malzemeden kafes tercih edilebiliyor.

Kafes boyutu, malzemesi, tel aralığı gibi temel unsurların ardından öncelikle kafesin konulacağı yerin belirlenmesi öneriliyor. Sehpa üzerine mi konulacağı, tavana mı asılacağı, ayaklı bir modelin mi tercih edileceği de önem taşıyor. Asılı olarak kullanılacak kafeslerde asma kulpu olduğundan emin olması gerekiyor. Kafes kapısının doğru biçimde kilitlenebilir olması, kuşlar sık sık serbest bırakılacaksa açılabilir tavan yapısı da tercih edilebiliyor. Aynı şekilde çift kapılı kafesler de kuşların girip çıkmalarını oldukça kolaylaştırıyor. Kuşların keyifli vakit geçirmesi için kafesin içine konulacak oyun setleri, eğitim aparatları ya da dekoratif objelerin sığabileceği büyüklükte bir kafes alınması da işleri kolaylaştırıyor. Lüks kuş kafesi seçenekleri içinde ağaç dallarından çeşitli oyuncaklara pek çok aksesuar yer alabiliyor. Salıncaktan çiğneme oyuncağına, farklı çan modellerinden merdiven tüneklere pek çok aksesuar kafesin içindeki hayatı daha konforlu ve eğlenceli hale getiriyor. Farklı ebat ve biçimdeki aynalar da kuşların oldukça hoşuna gidiyor ve kafesi daha geniş algılamalarına yardımcı oluyor.

Kafesin ve kapısının biraz büyük olması elin içine rahatlıkla sığmasını ve ihtiyaç durumunda daha rahat müdahale edebilmeyi kolaylaştırıyor. Kafes tülü kullanımı hem kafesin daha güzel görünmesini sağlıyor, hem de tüy, yem, pislik gibi atıkların kafesten eve dağılmasının önüne geçiyor. Yemlik ve suluk gibi zorunlu aksesuarlar da dikkat çekici estetik yapılarıyla öne çıkabiliyor. Bu aksesuarların akıllı tasarımları sayesinde yem ve su miktarı ayarlanabiliyor, her koşulda taze kalmaları sağlanabiliyor.

Değişik Kafes Renkleri ve Temizlik Kolaylığı

Farklı malzemelerden yapılmış, değişik büyüklüklerdeki kafes seçenekleri şekillerinin yanı sıra renkleriyle de oldukça estetik seçenekler sunabiliyor. Özellikle metal ve plastik kafeslerde sayısız renk seçeneği bulunuyor. Siyah kuş kafesi ürünleri özel dekoratif yapısıyla oldukça şık bir görünüm sağlıyor. Farklı renkteki kafes tülleri ile uyum sağlayan ve evin dekorasyonunda kendine özel bir yer bulabilen siyah kuş kafesi, ince tel yapısı sayesinde konforlu bir kullanım sağlıyor. Beyaz kuş kafesi ürünleri daha ferah ve aydınlık bir görünüm sunuyor. Beyaz kuş kafesi içindeki kuşlar ve aksesuarlar daha canlı ve hoş görünüyor, beyaz rengin aydınlığı kuşların daha rahat hissetmesini kolaylaştırabiliyor. Pembe kuş kafesi gibi daha canlı ve dikkat çekici renkler göz alıcı bir estetik oluşturabiliyor. Pembe kuş kafesi seçenekleri gibi mavi kuş kafesi ürünleri de farklı zevklere hitap edebiliyor. Yeşil, kırmızı, turuncu ya da mavi kuş kafesi ürünlerinin hem gövdeleri, hem tel sistemleri sert plastik malzemeden üretilebiliyor.

Kafesin tasarımı ve üretildiği malzeme temizlik açısından da büyük önem taşıyor. Sağlık ve hijyen açısından kafeslerin düzenli olarak temizlenmesi tavsiye ediliyor. Düzenli kafes temizliği kuşların sağlıklı biçimde yaşaması ve uzun ömürlü olması için büyük önem taşıyor. Kafeste biriken artıklar bakteri üremesine ya da enfeksiyon oluşumuna neden olabileceğinden hem kuşların, hem de evde yaşayanların sağlığını riske atabiliyor. Düzenli temizlenmeyen kafesler evin içine kötü koku yayılması sonucunu da doğuruyor. Kafeste pislik birikmesi kuşların ruh halini olumsuz etkiliyor ve huzursuz olmalarına neden oluyor. Pek çok kuş türü huzursuz ve stresli olduklarını aşırı kanat çırpma ya da kafesten çıkmaya çalışma gibi hareketle belli ediyor. Kuşlar kafesin içinde değilken tüm aksesuarlar çıkarılarak su ile kafesi temizlemek etkili bir temizlik sağlıyor. Aksesuarlar da ayrıca uygun malzemeler ile temizlendikten sonra yeniden yerlerine takılabiliyor.

Kafesin zeminine önceden konulan gazete kağıtları dışkı temizliğini oldukça pratik hale getiriyor. Bazı kafeslerin tabanında yer alan ızgara sistemi sıvıların ve küçük atıkları aşağıya inmesini ve böylelikle kolayca temizlenmesini sağlıyor. Izgara çıkarılarak kafesin temizliği rahatlıkla sağlanabiliyor. Yemlikler ve suluklar türüne göre kafesin içinden ya da dışından takılabiliyor. Aksesuarlara kolayca erişim ve temizliğin daha rahat yapılabilmesi için kafes kapılarının biraz geniş olması ya da açılabilir tavan sistemleri büyük kolaylık sağlıyor.

Kafes Seçenekleri ve Fiyatları

Kuş kafesi fiyatları büyüklüğünden üretildiği malzemeye pek çok etkene bağlı olarak değişiyor. Ayaklı ya da sehpalı büyük kafeslerin fiyatları biraz daha yüksek olabilirken, küçük kuşlar için düşünülen kafesler uygun fiyatlara satın alınabiliyor. Plastik ve metal kafeslerin fiyatları herkes için erişilebilir seviyelerde seyrederken, pirinç gibi metallerden özel bir işçilik ile üretilen kafesler biraz daha farklı bir fiyat skalasında yer alıyor. Ahşap kuş kafesi fiyatları da kullanılan ahşabın türüne ve özelliklerine göre değişebildiği gibi, el işçiliği ya da özel tasarımlar olduğunda da fiyat düzeyi farklılaşabiliyor. Metal, pirinç, cam, plastik ya da ahşap kuş kafesi fiyatları ortalama olarak her bütçeye uygun seçenekler sağlıyor. Kafesleri kuşların yaşaması için gereken tüm ihtiyaçların yer aldığı setler halinde almak da mümkün oluyor. Kuş kafesi seti satın alındığında içinde suluktan tüneğe, kuş yeminden kafes tülüne ihtiyaç duyulan pek çok ürün toplu olarak edinilmiş oluyor. Satın alınan kuşun türüne göre gaga taşı, ayna, yemlik, kraker, kuş kumu, bit spreyi ve daha bir çok gerekli ürün kuş kafesi seti içinde yer alabiliyor.

Her türden kuş için tasarlanmış, değişik ölçü ve şekillerdeki kafeslere Trendyol güvencesiyle rahatlıkla ulaşılabiliyor. Trendyol’un ürün gamı içinde yer alan metal, cam, plastik, pirinç ya da ahşap malzemeden kafes seçenekleri oldukça uygun satın alma koşulları sunuyor. Trendyol’un dönemsel olarak ilan ettiği kampanya ve indirimlerle kafes ve aksesuar fiyatları kaçırılmayacak cazip seçenekler oluşturuyor.