Kedi Tuvaleti

4491 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa
DSACategoryId/103799/1142/103569/103595

Kedi Tuvaleti

Kedi Tuvaleti

Kediler için ihtiyaç duyulan ilk bakım ürünleri arasında yer alan kedi tuvaletleri boyut, şekli, derinlik, filtre ve diğer özellikleri bakımından çok çeşitli tasarımlara sahiptir. Her kedinin kendi ihtiyaçları ve tercihleri olabilir. Bazı kediler açık bazı kediler ise kapalı tuvaletleri sever. Kedinizin tercihi ne olursa olsun rahat bir tuvalet satın almak, kedinizi mutlu ve sağlıklı tutmak ve davranış problemlerini önlemek için gereklidir. Kediler için en iyi tuvaletler söz konusu olduğunda bazı genel kurallar vardır. Birkaç faktörü göz önünde bulundurarak kedinizin daha güvenli ve hijyenik bir şekilde kullanabileceği tuvaleti bulabilir, mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Kedi tuvaleti dolabı çekmeceli, elektrikli, paspaslı, pembe, yarı kapalı ya da tamamen kapalı gibi geniş bir model yelpazesi arasından seçim yapabilirsiniz.

Kapalı Kedi Tuvaleti

Kedinizin tercihlerine ve estetik beklentilerinize bağlı olarak ona açık bir 3 elekli kedi tuvaleti ya da tamamen kapalı bir tuvalet gibi çok sayıda alternatif sunabilirsiniz. Kapalı ya da açık kedi tuvaleti kullanımı kedinizin alışkanlıkları ve tercihleriyle ilgilidir. Kapalı kedi tuvaletleri estetik açıdan oldukça hoş olan çok çeşitli renk, desen ve yüzeylerle gelir. En önemli avantajı tamamen kapalı tasarım sayesinde kedi kumunun dağılmasını önlemesidir. Genellikle kedi tuvaletinin tavanına yerleştirilen bir karbon filtresi sayesinde hoş olmayan kokular filtrelenebilir. Şık bir tuvaleti sadece banyoda değil, koridorda ya da oturma odanızın bir köşesine dekoratif olarak sorunsuz bir şekilde karışacak şekilde de kullanabilirsiniz. Kapalı kedi tuvaletleri ekstra güç uygulamaya gerek kalmadan kolayca açılıp kapanabilen fonksiyonel kapılara sahiptir. Bununla birlikte bazı kediler, kapalı tuvaletlere girerken açmaları gereken salıncaklı kapılara karşı temkinli davranabilir. Bu durumda, kedinizin rahatlamasını sağlamak için çıkarılabilir kedi tuvaleti kapağı kullanabilir ve kedinizin tuvaletini daha rahat bir şekilde keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

Açık Kedi Tuvaleti

Açık kedi tuvaletleri fiyat avantajı sayesinde en çok tercih edilen tuvalet modellerinden biridir. Fiyata ek olarak kedi tuvaleti kapalı modellerine kıyasla daha az yer kaplaması ve kolay temizlenebilme en önemli avantajları arasında yer alır. Karbon filtreler gibi satın almanız gereken bazı aksesuarlara sahip kapalı tuvaletlerin aksine tepsi formundaki açık tuvaletler ekstra aksesuar gerektirmez. Diğer yandan bu modellerde kedi kumunun dışarıya taşmaması ve kedinizin rahat hareket edebilmesi için kedinizin büyüklüğüne göre doğru boyutu seçmeniz daha da önemli hale gelir. Genç bir yavru ya da artrit veya diğer hareketlilik problemleri gibi şikayetlere sahip olan herhangi bir kediniz varsa, en az bir tarafı daha alçak olan kedi tuvaleti açık modellerini incelemeniz gerekebilir. Bu sayede kedinizin fiziksel koşullarını destekleyen daha iyi ve daha dengeli bir giriş / çıkış deneyimi sağlarken kumların hijyenik bir şekilde tuvalet içinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik Kedi Tuvaleti

Otomatik ya da kendi kendini temizleyen kedi tuvaleti çeşitleri, atıkları temiz kumdan ayırmak için genellikle markaya özgü patentli bir eleme işlemi kullanır. Kedi sahiplerinin zahmetsiz tuvalet temizliği yapabilmesine olanak tanıyan bu tuvaletler, çeşitli motor mekanizmaları içeren gelişmiş bir tuvalet sistemidir. Birçok modelde bulunan zamanlayıcı, kedinizin tuvaletini terk ettiği andan, ayarlanan döngü zamanına kadar ya da belirttiğiniz aralıklarla temizlik işlemini ayarlamanızı sağlar. Elenmiş atıklar, çekmece dolu olduğunda gösterge ışığı bulunan bir atık çekmecesinde toplanır. Tek yapmanız gereken çekmeceyi boşaltmak ve kum doldurmaktır. Otomatik modeller, her büyüklükteki kedi için ideal olan geniş ve koku oluşumunu azaltan özel bir tasarıma sahiptir. Tek ya da çok çok kedili haneler için ideal olan sağlam ve yüksek teknoloji kedi lambalarının bazılarında gece lambası gibi işlevsel aksesuarlar da bulunabilir. Temizlik tipine ve kedi tuvaleti fiyatı gibi faktörlere göre farklı çalışma prensiplerine sahip tam ya da yarı otomatik gibi farklı kedi tuvaleti çeşitleri bulabilirsiniz.

Üstten Girişli Kedi Tuvaleti

Kedi tuvaletleri genellikle, kedinizin tuvaletin kenarındaki bir delikten içeriye girmesine izin veren klasik bir tasarıma sahiptir. Bununla birlikte bazı tuvaletlerde giriş, tuvaletin yanından değil üstünden olabilir. Üstten girişli kedi tuvaleti modelleri, çok fazla kum kazma eğiliminde olan kediler ve diğer evcil hayvanların kedi tuvaletine ulaşmasını durdurmak için en iyi çözümdür. Tuvaleti kullanırken kediniz için gizlilik sağlayan üstten girişli modeller, kokuları içinde tutar ve evinize nüfuz etmesini önler. Çoğu tasarım genellikle açık kedi tuvaletlerinden daha az yer kaplar. Çocukların ve köpeklerin kedi atıklarına kolayca ulaşmasını ve sağlık riski oluşturmasını önler. Kediniz idrar yaparken başını tuvaletten çıkarabilir ve bu sayede tuvaletin dışında olan her şeyi görebilir. Üstten girişli modellerde koku çöp kutusunun içinde kalır, yani kediniz çok hassas bir koku duyusuna sahip olduğu için çöp kutusunu kullanmaktan hoşlanmayabilir. Biraz daha az çevik ve yaşlı kediler, tuvaletin üst kısmına ve daha sonra aşağıdaki altlığa atlamakta zorlanabilirler. Bu kediler daha sonra tuvaletten çıkmayı zor bulabilir. Daha az hava sirkülasyonu olduğundan, çöpün kapalı bir kedi tuvaletine kıyasla tuvaletin kuruması daha uzun sürer.

Kedi Tuvaleti Önerileri

Kediniz seçtiğiniz tuvaletin büyüklüğüne, şekline ve karmaşıklığına göre çeşitli tepkiler gösterebilir. Yeni tuvaletini kullanma konusunda kendini endişeli hisseden kediler, tuvalet ihtiyacını karşılamak için genellikle daha rahat bir yer arama eğilimi gösterir. Yanlış tuvalet seçiminin neden olabileceği stresten ve hijyenik olmayan sonuçlardan kaçınmak için kediniz için doğru tuvaleti seçtiğinizden emin olmalısınız. Otomatik tuvaletler, temizlik yapmak için vakit bulamayan evcil hayvan sahipleri için en kullanışlı modellerden biridir. Öte yandan bu tuvaletler bazı kediler için uygun olmayabilir. Motor gürültüsü nedeniyle kediniz otomatik tuvaleti kullanmayı reddedebilir. Kediniz gürültü nedeniyle sorun yaşıyorsa, motoru kullanmayı bırakıp tuvaleti ve manuel olarak temizleyebilir, kedinizin tuvaletini normal olarak kullanmasına izin verebilirsiniz. Tuvaletine alıştıktan sonra otomatik motoru çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Çok az kedi tuvaletine sahip olmak, kedilerin sokağa ya da barınağa bırakılmasıyla sonuçlanan birçok tuvalet probleminin ortak bir nedenidir. Genel bir kural olarak, sahip olduğunuz kedi sayısından bir adet daha fazla kedi tuvaletine sahip olmak ideal kabul edilir.

Kedi Tuvaleti Ölçüleri ve Boyutları

Kedi tuvaleti seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli kriter tuvaletin büyüklüğüdür. Sıkışık ya da yetersiz tuvaletler, kediniz için konforlu olmayabilir. Seçeceğiniz kedi tuvaletinin, kedinizin rahatça sığacağı kadar büyük olduğundan emin olmalısınız. İdeal olarak sevimli dostunuzun hareket etmek ve kazmak için geniş bir alana sahip olması önemlidir. Kedi tuvaleti büyük boy gibi yeterli alana sahip bir model seçmek, kedinizin daha önceki ziyaretlerden kalan birikintilerden kolayca kaçınmasına yardımcı olur. Genel bir kural olarak, doğru büyüklükteki bir kedi tuvaletinin genişliği minimum kedinizin burnundan kuyruğunun ucuna kadar olmalıdır. Kedi tuvaletinin yüksekliğine karar verirken kedinizin büyüklüğünü ve tuvaleti koymayı planladığınız alanın kullanılabilirliğini göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda her zaman rahatça girip çıkabileceği ve oturabileceği yükseklikteki modelleri tercih etmelisiniz. Kedinizin boyuna kıyasla gerektiği kadar yüksek olmayan modeller, sevimli dostunuzun tuvalet pozisyonu almasını zorlaştırır. Kedi tuvaleti xl çeşitleri gibi yeterince geniş ve yüksek bir tuvalet, tuvaletin konforlu ve hijyenik bir şekilde kullanmasını sağlarken, size de kolay temizlik avantajı sunar.

Kedi Tuvaleti Filtresi, Küreği ve Diğer Aksesuarlar

Kedi tuvaletlerine modele ve tasarıma göre çok çeşitli aksesuarlar eşlik edebilir. Bazı aksesuarlar diğerlerine kıyasla daha önemlidir ve hem sizin hem de kediniz için daha fazla konfor ve rahatlık sunabilir. Kedi tuvaleti filtresi koku sorunu için kullanılan temel aksesuarlardan biridir. Tuvaletlerde filtre olarak genellikle doğal bir nötralizasyon sunan karbon filtre kullanımı yaygındır. Marka ve modele özel olarak şekillendirilmiş hazır filtrelerin yanı sıra ihtiyacınıza göre filtreyi kesmenize olanak tanıyan büyük boy filtre çeşitleri de bulabilirsiniz. Filtreli modelleri kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay, filtre sisteminin kokuları etkili bir şekilde nötralize edebilmesi için karbon filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesidir. Kedi tuvaletleri için olmazsa olmaz aksesuarlardan bir diğeri kedi kumu küreğidir. Kürek, kedinizin tuvalet atıklarını günlük olarak kaldırmak ve kumunu düzenli tutmak için gereklidir. Hemen hemen tüm kedi tuvaletleri kedi kumu topaklarını çıkarmak ve atıkları uzaklaştırmak için bir kürek gerektirir. Kedi tuvaleti seti olarak satılan ürünler genellikle kürek, kedi kumu, paspas ve diğer kullanışlı aksesuarları da içerir. Kaliteli bir kedi kumu küreği, evcil hayvan sahipleri için eğlenceli olmayan bu rutini çok daha basit ve kullanışlı hale getirmek için önemli avantajlar sağlayabilir. Daha ince delikli kürekler, küçük ve topaklaşan atıkları çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Kedi Tuvaleti Torbaları

Kedi tuvaleti poşetleri ya da kedi kumu torbası çeşitleri hem açık hem de kapalı tuvaletler için kullanabileceğiniz pratik poşetlerdir. Kedi tuvaleti kabı için temizliği çok kolay hale getiren poşetler, kum değiştirme zamanı geldiğinde kumu dökmeden kolayca tuvaletten uzaklaştırmanızı sağlar. Kedi kumu direkt olarak tuvalete temas etmediği için tuvalet tabanını her kum değişimi sırasında dezenfekte etmeniz gerekmez. Kedi kumu torbaları sadece temizliği kolaylaştırmakla kalmaz aynı zamanda tuvaletinizin uzun ömürlü olmasına da yardımcı olur. Asidik kedi idrarı ve kedi kum tanelerinin neden olduğu çizilme gibi zemin hasarını önler. Kedi kumu torbası satın alırken dayanıklı ürünleri tercih etmek oldukça önemlidir. Tuvaletini yaptıktan sonra kumu şiddetle kazıyamaya eğilimli olan kediler, torbayı yırtarak atıkların tepsiye sızmasına neden olabilir. Hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için kalın ve yırtılmaya dayanıklı bir torba seçtiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde, oluşabilecek sızıntı nedeniyle kedi kumunu her değiştirdiğinizde tepsiyi de temizleyip dezenfekte etmeniz gerekebilir.

Kedi Tuvaleti Paspasları

Kedi tuvalet paspasları ya da altlıkları, açık ya da kapalı fark etmeksizin kedi tuvaletiyle birlikte kullanabileceğiniz en işlevsel aksesuarlardan biridir. Normal paspaslar gibi kedi paspaslarının da temel amacı giriş çıkış nedeniyle oluşan çeşitli atıkların yakalanmasıdır. Kaliteli bir kedi paspası kedinizin tuvaletin dışına taşıdığı neredeyse tüm kum parçalarını yakalar. Kedi paspası kullananlar açısından bu işlevsel aksesuarın sağladığı bir diğer önemli fayda kedilerin pençelerine yapışmış atıkları temizleyebilmesi için ideal bir tırmalama yüzeyi sunmasıdır. Genellikle plastik malzemelerden üretilen ve üst yüzeyi özel bir doku ile tasarlanan paspaslar kedi kumunun etrafa saçılmasına karşı mükemmel bir çözümdür. Özellikle silika gibi oldukça sert taneli bazı kristal kedi kumu çeşitlerinde bu durum önemli bir sorun haline gelebilir. Kedi tuvalet kiti ve tuvalet önü paspası kullananlar için kumların paspas yüzeyinde tutunması genel temizlik için harcanan süreyi kısaltırken, taneciklerin zemine yayılarak ayaklara yapışmasını da önler. Dekoratif olarak kedinizin tuvaletini tamamlar. Farklı stillere hitap edecek şekilde tasarlanmış en şık paspaslar ayrıca mekânın estetik özelliklerini de destekler.

Kedi Tuvaleti Koku Gidericiler

Kedi tuvaletini düzenli bir şekilde temizlemek rahatsız edici kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kediniz için daha hoş bir tuvalet deneyimi sağlar. Kedi tuvaleti koku gidericileri çok sayıda esans alternatifi ile evcil hayvan sahiplerine geniş bir aromatik deneyim sunar. Farklı kokular farklı beğenilere hitap etse de hepsinin ortak amacı kedi idrarındaki rahatsız edici amonyak kokusunu maskelemektir. Karbon kedi tuvaleti filtresi sistemi kadar olmasa da koku gidericiler ayrıca oldukça güçlü olabilen dışkı kokusunu da azaltmaya yardımcı olur. Bununla birlikte evcil hayvan sağlığı için koku gidericilerin çok az miktarda ve önerilen miktarı aşmadan kullanılması gerekir. Tuvalet kokusu rahatsız edici hale geldiğinde yapılabilecek en iyi şey kedi kumunu değiştirmek ve kaliteli ve kokuyu nötralize eden kedi kumu çeşitlerini tercih etmektir. Kediler kokulara karşı oldukça hassastır. Bu nedenle koku giderici ya da kokulu kedi kumu gibi esans içeren ürünler kedinizi tuvaletini yapmak için başka bir yer bulmaya yönlendirebilir. Koku sorunun üstesinden gelmek için en iyi çözümlerden biri filtreli kapalı kedi tuvaleti kullanmaktır.

Kedi Tuvaleti Kullanım Önerileri

Kediler için temizlik en temel ihtiyaçlardan biridir. Özellikle bazı kedi türleri bu konuda çok hassas ve tuvalet kullanımı konusunda seçici olabilir. Kediniz tuvaletini kullanmaktan çekiniyorsa bunun nedeni tuvaletin büyüklüğünü, şeklini, kokusunu ya da dokusunu sevmemesi olabilir. Kedi tuvaleti eğitim seti ile kedinizin tuvalet alışkanlıklarını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı durumlarda kedi tuvaleti kapaklı gibi modelleri kullanmak kedinizin sınırlanmış hissetmesine neden olabilir. Yaşlı kediler tuvalete erişmeyi zorlaştıran eklem ağrısı veya sertliği gibi sorunlar nedeniyle tuvalet kullanımını redde bilir. Henüz kısırlaştırılmamış kediler, tamamen tuvalet eğitimi aldıktan sonra bile bölgelerini işaretlemek için evin her tarafına idrar püskürtebilir. Kediniz tuvaletini belirli bir süre tutarlı bir şekilde kullandıktan sonra aniden durursa veya tutarsız bir şekilde tuvaletini yaparsa, altta yatan daha farklı bir sorun olabilir. Stres ve kaygı, bir kedinin tuvaletini kullanmayı bırakmasına neden olabilir. Tuvalet kullanımı hakkında sorun yaşıyorsanız kedinizin ortamında herhangi bir büyük değişiklik olup olmadığını değerlendirdikten sonra, veterinerinizle konuşabilir ve kedi tuvaleti tavsiyesi alabilirsiniz.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

Kediler için uzun süre tuvalet kullanmamak, tedavi edilmediği durumlarda çok ciddi olabilecek idrar yolu enfeksiyonu gibi altta yatan tıbbi bir sorunun işareti olabilir. Tipik olarak erişkin evcil kediler kedi tuvaleti kullanma konusunda deneyimlidir. Bununla birlikte sokakta yaşayan erişkin bir kedi sahiplendiyseniz tuvalet eğitimi zorluğuyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda bile kediler bir kedi tuvaletinin ne için kullanıldığını hızlı bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olacak tüm içgüdülere sahiptir. Kedinizi tuvaletine alıştırmak için kedi kumu yerine toprak kullanarak, kademeli olarak kuma geçiş yapabilirsiniz. Kediniz tuvaletine girmeye alıştıkça, yeni yüzeyi benimsemesine yardımcı olmak için toprağı giderek daha fazla toprağı kedi kumu ile değiştirebilirsiniz. Standart kedi kumu kullanımına hassas bir kediniz varsa, yıkanabilir kedi tuvaleti gibi özel yıkanabilir granüller içeren tuvalet modellerini tercih edebilirsiniz. Tek kullanımlık silikaya ya da bentonite kıyasla uzun ömürlü kullanıma sahip olan yıkanabilir tuvaletler, kedi kumu maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Kedi tuvaletleri kedinizin iç mekanlarda ihtiyaç duyduğu hijyenik tuvalet ortamını yaratmanın estetik ve kullanışlı bir yolunu sunar. 3 katlı kedi tuvaleti gibi modellerin yanı sıra 4 elekli, üçgen, sifonlu, lüks ve geniş kedi tuvaleti gibi en popüler ürünleri inceleyebilir, kedi tuvaleti kullanıcı yorumları ile seçimlerinizi farklı kullanıcı deneyimleri açısından karşılaştırabilirsiniz. Trendyol ayrıcalıkları ile kedi tuvaleti uygun fiyat avantajından yararlanabilir, en iyi kedi tuvaletini satın alabilirsiniz.