Pırlanta Yüzük

26114 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Pırlanta Yüzük

Pırlanta Yüzük

Pırlanta yüzükler zamansız, zarif ve göz alıcı bir mücevherlerdir. Evlilik ve nişan yüzüğü denilince, pırlanta akla ilk gelen seçeneklerden biridir. Kendine has parlaklığı, göz alıcı ışık oyunları ve geniş şekil seçeneği ile şık ve sofistike bir görünüme sahiptir. Günlük kullanıma uygun gümüş pırlanta yüzük çeşitlerini ya da özel günlerin favorisi ‌baget pırlanta yüzük modelleri gibi tarzınıza hitap eden en zarif takıları inceleyebilirsiniz. 0.08 karat pırlanta ve 3 karat pırlanta tektaş yüzük gibi geniş bir fiyat aralığında sunulan benzersiz modellerle bütçenize en uygun yüzüğü satın alabilirsiniz.

Pırlanta Yüzükler İçin 4C

Tektaş pırlanta yüzük çeşitleri de dahil olmak üzere tüm pırlantaların değeri; kesim, renk, berraklık ve ‌karat olmak üzere ‌4C (cut, ‌colour, ‌clarity, ‌carat) olarak da bilinen kriterlere göre değerlendirilir. Herhangi bir pırlanta yüzüğe bakıldığında, insan gözü en çok ‌4C özelliklerinin ve bileşenlerinin dengesini algılar. Pırlantanın çıplak gözle nasıl göründüğü ve genel olarak ne kadar çekici olduğu bu özelliklerin dengesine bağlıdır. ‌C'lerin her biri bir ölçekte derecelendirilir ve pırlantanın değerini kalitesini belirlemeye yardımcı olur. Pırlanta markaları genellikle bu derecelere göre belirler. Pırlantada ‌4C’nin temellerini bilmek, iki benzer pırlanta yüzüğü karşılaştırırken oldukça yararlıdır. Yüzüğün görünümünde çok fazla etkiye sahip olmayan özellikleri bilerek seçim yapabilir, bu sayede bütçenizin izin verdiği en yüksek kalitede yüzüğü satın alabilirsiniz. ‌4C kriterleri arasındaki doğru dengeyi bulmak, bazı özellikler için fazladan ödeme yapmanızı önler. 4 ‌C'nin her biri pırlanta yüzüğün genel güzelliğine katkıda bulunur ve her taşı benzersiz kılar. İnsan gözü her bir bileşeni tek başına ayırt etmekte zorlandığından, 4 ‌C'nin birbirini nasıl etkilediğini düşünmek önemlidir.

Pırlanta Yüzük Kesim Kalitesi

Pırlanta yüzük çeşitleri ışığı iletme ve yoğun bir şekilde parlama özelliği ile ünlüdür. Bir pırlanta için kesim kalitesi, taşın güzelliğini ve değerini belirler. Pırlanta yüzüklerde kesim, özellikle bir pırlantanın açıları, oranları, simetrik yönleri, parlaklığı, sintilasyonu ve bitirme detaylarının kalitesini ifade eder. Bu faktörler, genel estetik çekiciliği ile birlikte bir pırlantanın parlama yeteneğini doğrudan etkiler. Yuvarlak kesim, pırlanta yüzüklerde en popüler ve modası asla geçmeyen bir kesim türüdür. Yuvarlak kesimin en önemli avantajı, pırlantanın parlaklığını ve ışıltısını en çok artıran kesim türü olmasıdır. Kesim kalitesini değerlendirmenin en pratik yollarından biri pırlantanın üzerindeki renk farklılıklarını incelemektir. Parlak ve karanlık alanların eşit bir desen oluşturduğu bir pırlantanın kesim açısından üst kalitede olduğu kabul edilir. Kesimin pırlanta seçiminde en önemli unsur olmasının temel nedeni, kusursuz bir şekilde kesilmediğinde en büyük ve kaliteli pırlantaların bile donuk görünebilmesidir. Benzer şekilde doğası gereği kusurlu ve düşük kaliteli bir pırlanta, kaliteli bir kesim ile çok daha parlak görünebilir. Bu gibi nedenlerden ötürü, kesim bir pırlanta yüzüğün güzelliğin en büyük göstergesidir ve diğer ‌C'lere kıyasla daha fazla önem verilmesi gerekir. Bütçeniz için en iyi yüzüğü satın almak için kesime öncelik vermeli ve gerekirse netlik, ‌karat ve renk gibi diğer özelliklerden taviz vermeye hazır olmalısınız.

Pırlanta Yüzük Renkleri

Pırlanta yüzük satın alırken kesimden sonra odaklanmanız gereken en önemli ikinci unsur renktir. Çoğu pırlanta doğal olarak hafif sarı, kahverengi veya gri yansımalara sahiptir. Pırlantanın renk kalitesi, pırlantanın ne kadar beyaz olduğuna göre derecelendirilir. Üst düzey pırlantalar çıplak gözle beyaz veya renksiz görünür. Pırlantalar renksiz elmaslar için D’den, sarı renkli elmasları ifade eden Z ölçeğine kadar değişen bir renk ‌skalasında değerlendirilir. Pırlanta fiyatları genellikle bu dereceler arasındaki farkı yansıtsa da çoğu durumda, iki bitişik renk dereceli pırlanta arasındaki farkı çıplak gözle ayırt edilemez. D, hiçbir şekilde renk içermeyen ya da buzlu beyaz rengi ile en yüksek renk derecesine sahip pırlanta derecesidir. Çok nadir bulunduğu için ‌premium fiyat etiketine sahiptir. E, renksiz pırlantadır ve uzman bir ‌gemolog tarafından sadece minik renk izleri tespit edilebilir. G ve H derecesine sahip pırlantaların rengi ilk bakışta fark edilmez ve daha iyi kalitedeki renksiz pırlantalarla karşılaştırıldığında rengi ortaya çıkar. I ve J derecesine sahip yüzüklerde ise çıplak gözle bile algılanabilen renkler bulunur. Renkli taşlı pırlanta yüzük genellikle bu kategoride yer alır. Klasik pırlantalardan farklı olarak son yıllarda popüler hale gelen siyah pırlanta yüzük, bu renk derecelendirmelerinin dışında tutulur. Bilinen elmaslardan daha farklı bir kristal yapısına sahip olan siyah elmaslar saf karbondan meydana gelir ve ışığı yansıtmak yerine hapseder. Siyah gibi mavi pırlanta yüzük de gerçek elmaslardan üretilir. Doğadaki oluşumuna göre mavi dışında pembe ya da sarı renkli pırlantalar da bulabilirsiniz.

Berraklığa Göre Kalite

Bir pırlantanın berraklık ya da netlik derecesi, bir elmasın hem ‌inklüzyonlardan hem de leke açısından ne kadar temiz olduğunu belirtir. Netlik, en kusursuz berraklık seviyesi olan ‌FL ila en kusurlu derece olan ‌I2 arasında değişen bir ölçekte değerlendirilir. Örneğin; ‌‌FL, iç ya da dış kusurları olmayan kusursuz ve son derece nadir bulunan pırlanta derecesidir. ‌IF, iç kusuru olmayan pırlantaları, ‌VVS1 ise ‌10x büyütme ile çok zor görülebilen kusurları belirtir. Lekelerin büyüklüğüne, konumuna ve karanlığına bağlı olarak, pırlantadaki çeşitli kusurlar pırlantanın içinden geçen ışığa müdahale edebilir ve bu olduğunda pırlanta matlaşır. Pırlanta yüzüklerde netlik; şekil ve boyut gibi pırlantanın diğer niteliklerinden etkilenir. Zümrüt kesim ve ‌Asscher kesim pırlantalar gibi basamaklı şekiller taşın berraklığını vurgular ve karakteristikleri daha kolay görünür hale getirebilir. Benzer şekilde, daha büyük ‌karat boyutlarında, daha büyük yüzeyler nedeniyle bu özellikler daha belirgin olabilir. Tüm ‌‌4C'ler gibi, optimum netlik derecesi kişisel tercih meselesidir.

Karat

‌Karat ‌(ct.), sadece mücevherleri ve elmasları tartmak için kullanılan benzersiz ağırlık ölçü birimini ifade eder. ‌Karat aslında bir ağırlık ölçümü olmasına rağmen, genellikle görsel olarak boyutla karıştırılır. Gerçekte ‌‌karat, pırlantanın ne kadar büyük olduğunu değil, pırlantanın ağırlığını ifade eder. 1 ‌karat ağırlığındaki pırlanta 200 miligram veya 0.2 grama eşittir. Pırlanta yüzük ölçü tabloları, çeşitli ‌karat ağırlıklarındaki pırlantaların yukarıdan aşağıya bakıldığında nasıl göründüğünü gösterir. ‌Karat bir ağırlık birimi olduğundan, eşit ‌karat ağırlığına sahip tüm pırlantalar aynı boyutta görünmez. Kesim, renk ve berraklık derecesi belirlendikten sonra, pırlanta yüzüğünüzün ‌karat ağırlığı bütçenize uyacak şekilde kolayca belirleyebilirsiniz.

Pırlanta Yüzük Fiyatları

Daha büyük pırlantalar küçük olanlara kıyasla daha değerlidir. Çünkü 8 karat pırlanta yüzük ya da 14k pırlanta yüzük gibi büyük pırlantalar doğada daha nadir bulunur. Tüm dünyada en çok kullanılan pırlantalar genellikle 1 ve altındaki karatlarda üretilir. Örneğin, 32 karat baget pırlanta yüzük 32 karat değil, 0.32 karatlık bir yüzüğü ifade eder. Tartılan taşın şekline ve tipine bağlı olarak, ağırlık görsel olarak kendini farklı gösterir. Örneğin, yuvarlak kesime sahip 1 ‌karat pırlanta yüzük yaklaşık 6.‌5mm, 1 ‌karatlık pırlanta safir yüzük yaklaşık 6.‌0mm uzunluğundadır. Boyut farkı, taşların değişen yoğunluğundan kaynaklanır. Benzer şekilde, kesim şekline bağlı olarak 2 ‌adet 2 karat pırlanta yüzük, boyut açısından oldukça farklı olabilir. ‌

Pırlanta Yüzük Şekilleri

Pırlantanın şekli bir pırlantanın fiziksel formunu ifade eder ve genellikle yüzük alışverişi yaparken göz önünde bulundurulan ilk özelliktir. Bununla birlikte pırlantanın şekli genellikle ‌4C kriterlerinden biri olan kesimle karıştırılır. Pırlantalarda "kesim" terimi ışığın ‌faset düzenlemesi yoluyla yansıtılma şeklini ifade eder. Pırlantanın şeklinden bağımsız olarak tüm pırlanta yüzükler kesim kalitesi açısından çeşitli derecelerine sahiptir. Pırlanta yüzükler parlaklık ya da netlik gibi spesifik bir özelliği vurgulayacak şekilde kesilebilir. Birçok model ışık dönüşünü ‌optimize etmek için ‌özel olarak şekillendirilir. Parlak kesimler olarak adlandırılan bu modeller arasında yuvarlak, prenses, yastık, markiz, oval, parlak, armut ve kalp şeklindeki yüzükler yer alır. Pırlantanın alt tarafındaki yüzeyler, maksimum ışık dönüşü sağlayan bir noktada buluşur. Pırlantanın netliğini vurgulamak için yapılan kesimler, basamaklı kesimler olarak adlandırılır ve ‌Asscher ve zümrüt şekilli elmasları içerir. 0.75 karat pırlanta yüzük gibi farklı karatlarda kesilebilen bu şekiller, netliği vurgularken ince bir ışıltı sunan paralel yüzeylere sahiptir.

Yuvarlak ve Oval Yüzükler

Pırlanta yüzük seçerken tarzınıza göre yuvarlak, oval, yastık, prenses, armut, zümrüt ve markiz gibi çok sayıda şekil arasından seçim yapabilirsiniz. Yüzük çerçevesine göre ince pırlanta yüzük tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Hangi şekli seçeceğinizden emin değilseniz, yuvarlak pırlantaları tercih edebilirsiniz. En yaygın ve en parlak pırlanta kesim şekli olarak, yuvarlak elmaslar nişan ve evlilik yüzükleri için en popüler seçimdir. 0.25 karat tektaş pırlanta yüzük çeşitlerinde kullanılan en yaygın formdur. Işık dönüşünü ve ışıltıyı en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış yaklaşık 60 ‌faset ile bu göz kamaştırıcı şekil çok yönlü ve zamansızdır. Yuvarlak kesim inanılmaz parlaklık ve ışık performansı sayesinde diğer tüm şekillere kıyasla açık ara en popüler seçimdir. En zarif modellerden biri olan oval pırlanta yüzük, klasik yuvarlak yüzüğe benzer bir parlaklık seviyesine sahiptir. Öte yandan oval kesimin en önemli özelliği pırlantanın daha büyük algılanmasını sağlamasıdır.

Prenses, Kare ve Yastık Kesim Yüzükler

Kare pırlanta yüzük denilince akla ilk gelen prenses kesim pırlanta yüzükler, klasik ve geometrik hatları ile göz alıcı bir görünüme sahiptir. Çağdaş tarzı ve ışıltısıyla en popüler fantezi pırlanta yüzük şeklidir. Bu modelin en önemli avantajı, daha düşük bir fiyata yuvarlak şekilli bir pırlantanın parlaklığını sunmasıdır. Yaygın olarak dört köşeli ve kare görünüme sahip olan prenses kesim pırlanta yüzük olağanüstü bir parlaklık yaratan ‌70'in üzerinde ‌fasete sahiptir. 0.52 karat pırlanta yüzük gibi farklı karatlarda kesilebilir. Köşeli hatları ile dikkat çeken yastık kesim pırlanta yüzükler ‌vintage yüzük sevenler için ideal bir seçimdir. Yumuşak yuvarlak kenarlar, yastık kesim pırlanta yüzükleri daha keskin açılara sahip olan pırlanta kare yüzük şekillerinden ayırır.

Zümrüt ve Markiz Kesim Yüzükler

Zümrüt pırlanta yüzük zarafeti ve çarpıcı ‌silueti ile en popüler kesim şekillerinden biridir. Yuvarlak elmaslara kıyasla parlaklık seviyesi daha düşük olmakla birlikte, kesim özellikleri sayesinde daha şeffaf bir görünüme sahiptir. Markiz kesimli pırlanta yüzük modelleri diğer pırlanta şekillerinden daha büyük bir yüzey alanı yaratan kavisli bir forma ve çarpıcı sivri uçlara sahiptir. Daha belirgin ve daha uzun bir şekil sunan bu benzersiz kesim, parmakları uzun ve düz gösterirken algılanan boyutu en üst düzeye çıkarır.

Damla ve Kalp Kesim Yüzükler

Armut ya da damla pırlanta yüzük modellerinde simetrik bir damla şekli oluşturan ve karşı uçtaki bir noktaya doğru sivrilen yuvarlak bir kenar bulunur. Oval kesime benzer şekilde, bu uzun şekil, taşın ayırt edici ışıltısını ortaya çıkarırken parmakların daha uzun ve ince görünmesine yardımcı olur. Zümrüt kesime benzeyen ve büyük pırlanta yüzük çeşitlerinden biri olan ‌Asscher kesim, basamaklı bir taşın göz alıcı ışıltısını sunar. Kesilmiş köşeleri olan kare bir şekle sahip olan bu şekil, çağdaş bir yorumla benzersiz şıklık sunar ve ‌vintage stillerini mükemmel bir şekilde tamamlar. Kalpli pırlanta yüzük romantik bir yorum olarak kalp şeklinde kesilir. İki simetrik şeklin birleşiminden oluşan kalp kesim ışıltılı cesur ve romantik bir görünüm yaratır. Armut şeklinin bir modifikasyonu olan bu feminen model, pırlantanın ışıltısını sergilemek için çok hassas simetri ile kesilir. ‌Radyant kesim pırlanta, zümrüt şeklinin zarif cazibesini yuvarlak pırlanta yüzük kesimin parlaklığıyla birleştiren karma bir modeldir. Nazikçe kesilmiş köşelere sahip olan bu şık kesim, açılı şekillere benzersiz ve modern bir cazibe katar.

Tamtur, Yarım Tur, Sıralı ve Çiçek Yüzükler

Klasik tek taş pırlanta yüzüklerin dışında, daha küçük taşlarla tasarlanmış onlarca farklı yüzük modeli bulabilirsiniz. Örneğin kolay kullanım olanağına sahip tamtur pırlanta yüzük çok sayıda küçük pırlantadan oluşur. Pırlantalar yüzüğün çevresini tamamen kapladığı için tamtur olarak adlandırılır. Yüzüğün sadece taç kısmının pırlanta ile çevrelendiği modeller yarım tur pırlanta yüzük olarak bilinir. Yüzüklerde kullanılan taşların büyüklüğü yüzük ölçüsüne göre değişiklik gösterir. Küçük karatlı pırlantaların sıralı bir şekilde tasarlandığı 5 taş pırlanta yüzük modeli diğer bir popüler seçimdir. Yarım turdan farklı olarak taşların bağımsız montürler içine konulduğu bu modellerde taş sayısı 5 ile sınırlı değildir. 3 taş pırlanta yüzük modelinde 3 adet, 7 taş pırlanta yüzük modelinde ise 7 adet bağımsız montür bulunur. Taşların karatı standart olmayıp, markadan markaya değişiklik gösterir. Sıralı modeller dışında, küçük taşların bir araya getirildiği papatya ya da çiçek pırlanta yüzük gibi hem günlük hem de özel günlerde takabileceğiniz zarif yüzük modelleri de bulabilirsiniz.

Safir ve Yakut Pırlanta Yüzükler

Pırlanta yüzükler, göz alıcı tasarımlar oluşturmak için değerli metallerle birlikte kullanılır. Altın pırlanta yüzük en popüler seçim olmasına rağmen, gümüş ve platin pırlanta yüzük gibi çeşitler de bulunabilir. Yüzük çerçevesi için hangi metali seçeceğiniz kişisel zevkinize bağlıdır. Pırlanta kedine özgü parıltısı ve rengi ile diğer değerli taşları zarif bir şekilde tamamlar. Klasik ve gösterişli bir stil için safir pırlanta yüzük tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Yakut pırlanta yüzük ile kırmızının tutkusunu pırlantanın ışıltısı ile birleştirebilirsiniz. Günlük kullanıma uygun ve hemen hemen her tarz kıyafetle eşleştirebileceğiniz zarif bir seçim için minimal pırlanta yüzük tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

Karat ağırlığı pırlanta satın alırken dikkate alınması gereken bir unsur olsa da, genel görünüm ve parlaklık daha fazla önem taşır. Örneğin, vasat bir kesime sahip 1.5 ‌karatlık bir pırlanta ne kadar ağır olursa olsun, çarpıcı bir kesime sahip 1.0 ‌karatlık pırlanta kadar dikkat çekmeyecektir. Bütçeniz için en iyi yüzüğü seçerken ‌karattan taviz verebilirsiniz. Örneğin, 0.32 karat pırlanta yüzük, ‌karat başına fiyat ‌bazında, 0.50 ‌karat pırlanta yüzük ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlıdır. Diğer yandan iki pırlanta arasındaki farkı ayırt etmek deneyimli gözler için bile genellikle zordur. Daha küçük bir ‌karata sahip bir pırlanta, daha ağır bir pırlanta ile eşit çapa sahip olacak şekilde kesilebilir. Bu sayede ağırlıklar farklı olsa bile yüzüğe yukarıdan bakıldığında ikisinin de aynı boyutta görünmesi sağlanabilir.

Değerinde Satış İçin Sertifikaya Dikkat Edin

Saygın pırlanta yüzük markaları tarafından satışa sunulan sertifikalı pırlanta yüzüklerde, pırlantanın ‌4C özellikleri detaylarıyla yer alır. Pırlanta sertifikası veya derecelendirme raporu, pırlantanın kalitesi hakkında uzman görüşü sağlar. Bağımsız bir ‌gemoloji laboratuvarı tarafından sağlanan bu sertifikalar, değerli bir yatırım olan pırlantalarınızın yeniden satış fiyatı üzerinden önemli bir etkiye sahiptir. Özel ekipmana sahip eğitimli ‌gemologlar, pırlantanın ağırlığını ve boyutlarını ölçer ve kesim, renk ve berraklık gibi kalite özelliklerini değerlendirir. Bu değerlendirmeler yüzüğün sertifikasında yer alır. Bu sayede pırlanta yüzük fiyatları açısından objektif bir değerlendirme olanağı sunar. Sertifikasız pırlantaların kalitesini belirlemek oldukça zor olacağı için satış sırasında değer kaybı yaşanması kaçınılmazdır.

Hayallerinizi süsleyen pırlanta yüzüklere sahip olmak için Trendyol ayrıcalıkları ile sunulan pırlanta yüzük kampanya avantajından yararlanabilirsiniz. Şahmeran pırlanta yüzük gibi benzersiz modellerin yanı sıra indirimli minyon, mor, sırataş elmas pırlanta yüzük fiyatları ile beğendiğiniz yüzüğü anında satın alabilirsiniz.