Motor Kapağı

1709 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa
DSACategoryId/105777/109002/110711/110720

Motor Kapağı

Motor Kapağı

Araçların en temel taşlarından birisi motordur. En önemli araç parçası olan motor kapağı gövdesine bağlıdır ve üstten silindir kapağı contası ile örtüşür. Silindir kapağı olarak da adlandırılan bu parça, motor içerisindeki parçaları dış etkilerden koruyarak bir kalkan görevi görür. Ham maddesi alüminyumdur ve tek parça halindedir. Bununla birlikte, ısı yalıtımını ön kaputa vermemesi için dış kısmı sert ve plastikten oluşur. Bu parça bujiler, egzoz ve emme manifoldu gibi önemli kısımları üzerinde taşır. En önemli işlevi taşıtlarda yanma odaları oluşturmasıdır. Bu kısım araçlarda olmadığı takdirde, ön kaputta boya yanığına benzer lekeler meydana gelebilir ve motor sesi çok daha fazla içeride duyulur. Bundan dolayı, silindir kapak taşıtlar için oldukça önemli bir fonksiyondur. Dahası, yetersiz soğutma gibi etkenler, motor bloğunu korumakta olan bu kapağa zarar verebilir. Bu sebeple, hem kırılmalara hem de çatlamalara karşı düzenli olarak kontrol ettirmek gerekir. Zarar gördüğü durumda sızıntılar oluşur. Motor koruma kapağı kısmında çatlak olup olmadığını anlamak için özel boyalar, göz, basınç ve manyetik floresan aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Ayrıca boya, su ve ışık sızmasıyla da anlayabilirsiniz. Çatlak durumunda, parça çalışmaya devam eder, ancak su kaybı ve soğutma sıvısı içerisinde yüksek basınç meydana gelir. Bu sebepten dolayı, araçta ilerleme olmaz. Bir aracın hem markasına hem de motor büyüklüğüne göre bu kapak sayısı doğru orantılı olarak değişir. Kendi motorunuza uygun kapak modellerini Trendyol’da bulabilirsiniz.

Motor Kapağının Gerekliliği ve Temizliği

Motorun en temel bileşeni olan bu parça farklı özellikler sunar. Genellikle, araçların amblemleri ve alet tipleri üst kapakta yazar. Bu kısımda, motor üst kapağı contası yer alır. Bu parça, motor içerisinde bulunan sıvıların birbiriyle temas etmesine izin vermez. Kapak contası taşıtlarda neredeyse en zor koşullarda işlev gören bir parçadır. Bu conta yanarsa eğer soğutma sıvısının silindirlere geçmesine sebep olur. Araç sürekli hararet yapar. Düşük sıkıştırmadan dolayı çekiş kaybı meydana gelir. Bu gibi belirtiler kapak contasının yandığının en belirgin göstergeleri arasında yer alır. Bu kapağın gerekliliği ve bakımı önemlidir. Motor plastik kapağı araçlara estetik bir görünüm katmakla birlikte, egzoz başlığı, yağ sızıntısı, yakıt enjeksiyonu ve hoş görünmeyen kablo görüntülerini örter. Ayrıca, buji gibi önemli kablo ve tellerin bozulmasını engeller ve sıcak motor bileşenlerinden uzak tutar. Motor blok kapağı altında bulunan yanmaz sünger hem ısı yalıtımını sağlar hem de o kısımdan hava akışı olduğu için alttan motorun ısısı havayı ısıtır ve böylece içerisindeki oksijen miktarını azaltır. Soğuk havada oksijen miktarı fazla olduğundan dolayı yanma da o kadar verimli olur. Koruma kapağı ses yalıtımında önemli bir rol oynar. Motor egzoz gürültüsü, takırdama gibi sesleri engeller. Her araç bünyesinde farklı model kapaklar içermesine rağmen hepsinin işlevi aynıdır ve aracın en önemli yapı taşlarından biridir. Aracın dış temizliği kadar iç temizliği de oldukça gereklidir. Ancak, temizliği daha detaylı ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır çünkü bu kısım araçların kalbi gibidir. Bu temizlik, motorun kapağından gelen antifiriz, yağ kaçakları gibi kötü kokuların sürüş halindeyken hava boşluklarından içeriye gelmesini önler. Aracın bu kısmını detaylı bir şekilde temizlemek hava akışını hızlandırır. Bu sebepten ötürü, parçalar çabuk ısınmaz ve ömrü çok daha uzun olur. Aracınızın motorunu su ve deterjanla direkt temizlemek ya da temizletmek elektronik parçaların zarar görmesine neden olabilir. Zarar gördüğü takdirde onarmak uğraştırıcı olabilir. Siz de motorunuzu korumaya yardımcı birçok parçayı uygun fiyat avantajlarıyla Trendyol’da bulabilirsiniz.

Uygun Aralığıyla Dikkat Çeken Motor Kapağı Fiyatı

Uygun Aralığıyla Dikkat Çeken Motor Kapağı Fiyatı

Bir aracın en temel parçalarından biri olan bu kapak, müşterilerin sahip olduğu araç markalarına ve modellerine göre değişiklik gösterir. Bu değişimin nedeni ise her aracın büyüklüğünün aynı olmamasından kaynaklanır. Orijinal olarak satılan bu ürünler üretildiği ülkenin para birimine göre farklı aralıklarda yer alabilir. Her marka müşterisini memnun etmek ve çeşitli fiyat aralıklarıyla müşteri memnuniyeti sağlamak ister. Her araç modelinin kendine has kapak tasarımı ve dizaynı olması bunun fiyat performansını etkiler ve böylece müşterilere kaliteli ürünler sunulur. Bu parça hem özelliklerine hem de marka farklılıklarına göre fiyatlandırıldığından dolayı, müşteri tercihini kullandığı markaya göre yapar ve ona bağlı olarak da bütçesini kullanır. Bu alandaki markalar, müşterilere doğru ve uygun ürün seçeneğini sunmak için kendini geliştirir ve en iyi hizmeti verebilmeyi de göz önünde bulundururlar. Böylece, müşterilerine sadece doğru fiyat aralığı sunmakla kalmayıp aynı zamanda orijinal ürünleri de güvenilir şekilde tedarik ederler. Fiyatları etkileyen birçok unsur vardır. Trendyol, müşterilerine motor kapağı fiyatını avantajlı indirimlerle sunar. Motor muhafaza kapağı yapımında içerisinde yer alan birçok unsur vardır ve yapımında kullanılan ham maddelerden yola çıkarak fiyat oluşumu yapılır. Motorun genel koruma görevini üstlenen bir malzeme için, önceliğiniz fiyatla birlikte kalite de olmalıdır. Aracınıza uygun ve maksimum koruma sağlayan parçayı seçmelisiniz. Aracınız için uygun parçayı veya modeli belirledikten sonra Trendyol’un filtreleme bölümünden fiyat aralığı ve marka gibi çeşitli özellikleri seçerek, aracınıza uygun seçenekleri inceleyebilirsiniz. Trendyol’da müşteri yorum ve görüşleri ve açıklamaları gibi bölümlerden aradığınız ürün ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.