Mikrodalga Fırın

182 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga Fırın

Pratikliği ve hızıyla mutfakların vazgeçilmez cihazları arasına giren mikrodalga ürünler, ileri teknolojisi ve farklı çalışma prensipleri ile göz dolduruyor. Hem tezgah üstü hem ankastre olarak tercih edilebilen mikrodalga fırın seçenekleri, yiyecekleri içindeki su moleküllerini harekete geçirerek pişiriyor veya ısıtıyor. Özellikle su içeren gıdalarda kusursuz sonuçlar sağlayan bu teknolojik ürün, hızı nedeniyle dondurulmuş gıdaların çözülmesi ve ısıtılmasında yoğun olarak tercih ediliyor. Buz çözme ve ısıtma fonksiyonu mükemmel çalışan, pek çok yemekte enfes lezzetler hazırlanmasına imkân veren mikrodalga özellikli fırın seçenekleri, daha minimal ve çağdaş tasarımları ile mutfak dekorasyonlarında yerini alıyor. Pek çok farklı renk seçeneği sunan özel tasarımlar ve ışıltılı bir estetik sağlayan dijital kontrol panelleri, mutfak dekorasyonlarının öne çıkan parçaları haline dönüşüyor.

Özellikle çalışan bireyler ve küçük aileler tarafından tercih edilen bu ürünler, sağladıkları hız ile hayatı kolaylaştırıyor. Pişirmesi dakikalarla, ısıtması saniyelerle ölçülebilen mikrodalga fırın seçenekleri, yalnız yaşayanlar ya da dondurulmuş gıda tüketmeyi sevenler tarafından beğeniyle kullanılıyor. Pişirme ve ısıtma süresinin kısa olması ciddi bir enerji verimliliği de sunuyor. Mikrodalga ankastre ya da set üstü seçenekleri sunuyor, işlevi ve kullanımı itibariyle standart fırınlara oldukça benziyor. Pişirme ya da ısıtma süresi ayarı, buz çözme seçeneği, güç düzeyi ayarı ve zamanlayıcı gibi ayarlama olanakları sunan fırınlar, satın alınan modele göre dokunmatik ekranlı dijital kontrol ya da klasik mekanik kontrol olanağı tanıyor. Dijital özellik taşıyan, çok programlı ürünlerde fiyat düzeyi de benzer biçimde biraz yüksek olabiliyor. Mikrodalga fiyatları markasına, watt gücüne, büyüklüğüne ve sunduğu teknolojik işlevlere göre değişiyor. Genel olarak standart fırınlara benzer bir skalada yer alan mikrodalga fırın fiyatları, her ihtiyaca ve her bütçeye uygun seçenekler sağlıyor. Dönemsel mikrodalga fırın kampanya ve indirimleriyle cazip mikrodalga fiyatları sunan Trendyol, ürün yelpazesi içinde herkesin beğenisine ve ihtiyacına uygun seçeneklere yer veriyor.

Mikrodalga Cihazlar Nasıl Çalışır?

Standart fırınlarda ısıtma sistemleri çoğunlukla elektrikli rezistans ya da gazlı sistemlerle çalışıyor. Fırının iç kısmını ısıtan ve ısınan hava yoluyla yiyecekleri pişiren klasik fırınlar, pişirme işlevine geçebilmek için bir süre ön ısıtmaya ihtiyaç duyuyor. Mikrodalga özellikli fırın çalışma prensipleri gereği ön ısıtmasız biçimde anında pişirme ya da ısıtmaya başlıyor. Hem vakit, hem enerji sarfiyatı açısından tasarruf sunan bu özel ürünler, temel olarak elektrik enerjisini mikrodalga enerjisine dönüştürme prensibi ile çalışıyor. 2450 Mhz'da mikrodalgalar oluşturan bu sistemde, fırının içine yayılan dalgalar yiyecekleri pişirme ve ısıtma işlevini yerine getiriyor.

Radyasyon içermeyen bu pişirme yönteminde doğrudan yiyeceklerin içindeki su molekülleri harekete geçiriliyor ve onlar ısıtılarak yiyeceğin pişmesi sağlanıyor. Standart fırınlarda yiyeceğin dışından içine doğru iletilirken, mikrodalga ürünlerde ısı yiyeceğin içinden dışına doğru ilerliyor. Buz çözme esnasında da benzer bir sistem uygulanıyor. Çalışma sistemi gereği çok kısa zaman dilimi içinde pişirme olanağı sağlayan ürünler, vitaminlerin bozulmasının da önüne geçebiliyor.

Mikrodalga fırın önerisi yapanlar watt gücünün önem taşıdığını dile getiriyor. Diğer elektrikli cihazlarda olduğu gibi, bu ürünlerde de yüksek watt gücü ile performans arasında doğrusal bir bağlantı bulunuyor. Elde edilen watt gücü arttıkça fırının hızı ve performansı da artış gösteriyor. Buna rağmen bir fırın için düşük sayılabilecek enerji sarfiyatı yaptıkları ve pişirme süreleri oldukça kısa olduğu için mikrodalga modelleri enerji verimliliği açısından oldukça ekonomik bir kullanım sağlıyor. Mikrodalga fırın fiyatları da watt gücü arttıkça yükselebiliyor. Bu fırınlar daha etkili bir pişirme için pişirme haznesinde dönen bir platform bulunuyor ve fırın çalışırken bu platform dönerek ısının eşit dağılmasını kolaylaştırıyor. Bütün mikrodalga modelleri döner tabla ve özel iç aydınlatma sistemleri içermiyor ve bu özellikleri taşımayan standart ürünler çok daha uygun fiyatlarla alıcılara ulaşıyor.

Mikrodalga fırın tavsiye ve yorumlarında bazen sağlıklı olup olmadığı ile ilgili kaygılar dile getirilebiliyor. Radyo dalgaları ile çalıştığı için özellikle radyasyon yaydığı yönünde bilgiler dile getiriliyor. Yaydığı radyo dalgalarının boyutu herhangi bir elektronik alet kadar olduğundan mikrodalga fırın tavsiye etmekte herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. İnsan sağlığı üzerinde olumsuz hiçbir etkisi bulunmayan ve gönül rahatlığıyla kullanılabilen mikrodalgalar, bazı konularda ise dikkat etmeyi gerektiriyor. Fırın çalışırken çok yakından bakılmaması, bir adım uzaklıkta durulması ve BPA maddesi bulunan plastik ürünlerin fırına konulmaması sağlıklı kullanım için büyük önem taşıyor.

Mikrodalga Seçenekleri ve Özellikleri

Mikrodalga fırın çeşitleri satın almaya karar verenlerin öncelikle kullanım işlevleri ve buna uygun olarak boyutları konusunda karar vermesi gerekiyor. Mikrodalga ürünler kapasite, genişlik, yükseklik ve derinlik bakımından pek çok farklı seçenek sunuyor. Tezgah üstü kullanılan mini mikrodalga seçenekleri en yaygın ve popüler modeller arasında yer alırken, gömme mikrodalga ürünler özellikle tasarım mutfaklarda yerini alıyor. Şık görünümleri ve dekoratif özellikleriyle tercih edilen gömme mikrodalga seçenekleri, çoğunlukla dijital teknolojilerle destekleniyor ve kusursuz bir kullanım sunuyor.

Mini mikrodalga ürünler minimal tasarımları, makul fiyatları ve işlevsel yapılarıyla öne çıkarken, mutfak dolapları içinde kolayca monte edilebilen ankastre mikrodalga ürünler özel ölçüler sağlayabiliyor. Mutfak dekorasyonu içinde ankastre mikrodalga için planlanan yere uygun ölçülerde bir model kolayca bulunabiliyor. Bunun için yükseklik, genişlik, derinlik başta olmak üzere ölçüde dikkat edilmesi ve ankastre mikrodalga fırın için ayrılan alanın doğru planlanması yeterli oluyor. Mikrodalga boyutları ile birlikte pişirme kapasitesi de farklı seçenekler sunuyor. Kalabalık aileler için yemek hazırlamak ya da profesyonel kullanım için biraz daha büyük kapasiteli ankastre mikrodalga fırın seçenekleri ön plana çıkıyor. Mikrodalga ankastre ürünlerde 1.000 ile 1.600 watt arası güç bulunabiliyor. Orta büyüklükteki fırınlar 800 ile 1.000 watt arası enerji sarfiyatı ile istenen sonuçları kolayca sağlayabiliyor. Kompakt özellik taşıyan ve daha pratik işler için kusursuz bir seçim sunan küçük mikrodalga ürünler ise başta ofisler, yalnız yaşayanlar, yurt odaları, tekneler olmak üzere pek çok alanda kullanım imkânı bulunuyor. Küçük mikrodalga cihazlar, 500 ile 800 watt arasında enerji sarfiyatıyla hızlı ve pratik biçimde ısıtma, pişirme gibi işlevleri yerine getiriyor.

Daha ileri teknolojik özellikler sunan konveksiyonlu modeller ise mikrodalgalar yoluyla ısıtma pişirme işlevini radyan ısı ve sıcak hava sirkülasyonu ile geliştiriyor. Kızartmadan ızgaraya, kavurmadan değişik yemek çeşitlerine pek çok geleneksel lezzete ulaşmayı mümkün kılan bu özel teknolojili ürünler sıcak havanın sirküle edilmesi için fan da içeriyor. Mikrodalga fırın ölçüleri bu modellerde daha yüksek iç hacimler sunuyor ve çok daha fazla miktarda ısıtma, pişirme yapmaya imkân tanıyor. Pişirme modu seçenekleri ve özel fonksiyonlar da bu fırınlarda diğerlerine oranla çok daha fazla tercih sunuyor.

Mikrodalga Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Besinleri radyo dalgaları aracılığıyla ısıtan ve pişiren bu fırınların seçiminde bazı noktalara dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Kullanım amacı öncelikle karar verilmesi ve dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor. Sadece ısıtma ve donmuş gıdaların çözülmesi işlevi için daha kompakt ürünler satın almak gerekiyor. Mikrodalga fırın ölçüleri ile işlevi arasında doğrudan bağlantı bulunabildiği için ısıtma amaçlı kullanımlarda daha küçük boyutlu modeller tercih listelerinde ön sıralara yerleşiyor. Mikrodalga boyutları büyüdükçe fonksiyonları ve özellikleri de çeşitlendiğinden daha kompleks işler yapacak olanların büyük kapasiteli modelleri seçmesi gerekiyor. Izgara gibi işlevlere ya da çok fazla fonksiyon ve pişirme opsiyonuna ihtiyaç olduğunda daha gelişmiş ve büyük kapasiteli mikrodalga fırın önerisi gündeme geliyor. Mikrodalga ürünler standart bir fırının yapabileceği her türlü pişirme işini yapabiliyor, ancak bunun için söz konusu işlevlere uygun modellerin seçilmiş olması gerekiyor.

Mikrodalga fırın çeşitleri satın alırken cihazın içinde bulunan filtrenin yapıldığı malzemeye dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Metal filtre içeren cihazlar elektromanyetik dalgaları dışarı sızdırmama konusunda daha başarılı oluyor. Mikrodalga fırın yorum ve görüş sayfalarında zaman ayarı özelliği olması da sıklıkla tavsiye ediliyor. Gelişmiş zaman ayarı seçeneği sunan fırınlar saniye bazlı ayarlama imkânı sunuyor ve özellikle ısıtma işlevlerinde çok daha mükemmel sonuçlar veriyor. Zaman ayarı özelliği pişirme işlevi esnasında yemeğin yanması, aşırı pişmesi gibi sorunların önüne geçiyor ve sofra hazırlıklarında dakik olmayı kolaylaştırıyor. Fırınların kapasitesi ve iç hacmi de kullanım amacına bağlı olarak büyük önem taşıyor. Kalabalık ailelerin biraz daha geniş hacimli ürünleri tercih etmesi tavsiye ediliyor. Profesyonel kullanım için de aynı şekilde yüksek kapasiteli ürünler daha doğru bir seçim oluşturuyor. Yalnız yaşayanlar ve daha pratik işlevler için kullanacak olanlar ise daha küçük ve kompakt ürünleri gönül rahatlığıyla tercih edebiliyor. Mikrodalga fırın yorum ve tavsiyelerinde evlerde standart kullanım için ortalama 20 litre hacimli fırınların yeterli olacağı dile getiriliyor. Ankastre mutfağa sahip olanlar, klasik ankastre fırınlarının yanı sıra mikrodalgalarını da bu özellikte satın alabiliyor. Hem işlevsel, hem estetik açıdan daha uyumlu sonuç veren ankastre modeller, beklenen tüm işlevleri rahatlıkla yerine getirebiliyor.

Dekoratif ve Estetik Fırın Tasarımları

Mikrodalga ürünler çağdaş mutfakların vazgeçilmez eşyaları arasında yerini alırken, şık tasarımları ile mutfak dekorasyonlarıyla mükemmel uyum gösteriyor. Hem mekanik, hem dijital versiyonları kusursuz tasarımlara sahip olan mikrodalgaların, siyah ve gri başta olmak üzere farklı renk seçenekleri bulunuyor. Solo, ankastre fırın, kombi, ızgaralı gibi değişik seçenekler sunan fırınlar, özellikle hacimleri ile farklılık gösteriyor. Çoğunlukla 21-23 litre kapasiteli olarak tasarlanan mikrodalgalar, minimal boyutları ile göz alıcı tasarımlar sunuyor. Siyah mikrodalga ürünler ışıltılı modelleriyle göz dolduruyor. Siyah ankastre mikrodalga seçenekleri de mutfaktaki diğer ankastre ürünlerle uyumlu olacak biçimde mutfaktaki dekoratif estetiğe uyum sağlıyor.

Mikrodalga fırın gri olarak tercih edildiğinde inox ya da metalik gri mutfak eşyalarıyla birlikte çağdaş mutfak dekorasyonları yapmaya imkân veriyor. Mikrodalga markaları, farklı mutfak tasarımlarına uygun modeller geliştiriyor ve siyah ankastre mikrodalga ürünlerden pembe mikrodalga seçeneklere uzanan geniş bir ürün çeşitliliği sağlıyor. Tezgah üstü olarak tasarlanan siyah mikrodalga ürünler en sık tercih edilen modeller arasında yer alırken, beyaz mikrodalga daha aydınlık ve ferah mutfak dekorasyonu isteyenlerin tercihi oluyor. Kırmızı mikrodalga özellikle retro modellerin kendini göstermesine ve oldukça hoş bir estetik sağlanmasına yardımcı oluyor.

Mikrodalgalar dış görünümlerinin yanı sıra iç kısımlarında da hem estetik, hem işlevsel tasarımlar sunuyor. Seramik kaplı iç yüzeyler daha kolay ve etkili temizlik sağlıyor, kir tutmuyor ve antibakteriyel özelliklerle mikroorganizma oluşumunun önüne geçiyor. Beyaz mikrodalga ürünlerde kapak ve iç bölümler buna uygun biçimde tasarlanırken, pembe mikrodalga gibi özel ürünler sundukları kusursuz estetik ile yüz güldürüyor. Mikrodalga ürünlerin ışıklandırma sistemleri de estetik görünümlerine katkı sunuyor. Çalışırken dönen platform ve aydınlatmalar göz alıcı bir estetik sunarken, özellikle dijital modellerdeki kontrol panelleri bu şıklığı başarıyla tamamlıyor.

Mikrodalga Kullanmanın Avantajları

Mikrodalga ürünler hemen her tür yemeği yapmada büyük bir maharet gösterirken, oldukça avantajlı kullanım koşulları sunuyor. Sulu yemeklerden hamur işlerine, dondurulmuş gıdaları çözmekten saniyeler içinde yemek ısıtmaya pek çok işlevi başarıyla yerine getiren mikrodalgalar, yemek yapmayı kolay ve eğlenceli hale getiriyor. Yemek yapmak için tencere, tava gibi mutfak aletlerine gerek bırakmayan fırınlar, tabağı fırına koyarak birkaç dakika içinde sıcak yemeğe erişme

olanağı sunuyor. Özellikle zaman sorunu olanlar ve yoğun çalışanlar için kusursuz çözümler sunan bu özel teknoloji, aynı zamanda yalnız yaşayanlara pratik biçimde istedikleri lezzetlere erişme olanağı sağlıyor. Standart fırınlar gibi yoğun ısı yaymadığı ve pişirme süresi uzun olmadığı için mutfakta buhar oluşumunu azaltıyor. Önemli vitamin ve minerallerin korunmasını sağlayan mikrodalgalar, temizlik bakımından da daha pratik koşullar sağlıyor. Cam, seramik, kağıt tabaklar ve çoğu plastik kap mikrodalgaya gönül rahatlığıyla konulabilirken, naylon poşet, alüminyum folyo ve diğer metal ürünlerin kullanılmaması gerekiyor.

Dondurulmuş etlerin buzunu çözme başta olmak üzere pek çok işlevi büyük hızla yerine getiren bu fırınlar, temiz ve hijyenik bir kullanım da sunuyor. Bu fırınları sık sık temizlemek ve içi boş durumdayken kesinlikle çalıştırmamak gerekiyor. Mikrodalga ürünlerin temizliği esansında özenli olunması, çamaşır suyu kullanılmaması, iç yüzeylerin ovalanmaması büyük önem taşıyor. Daha basit ve pratik yollar ile kolayca temizlenebilen bu ürünler, kağıt havlu ya da pamuklu bez ile kolayca silinebiliyor. Daha etkili ve hijyenik temizlik için ıslak pamuklu bez ya da kağıt havlu fırının içinde kısa bir süre ısıtılıp sonrasında, fırın kapatılıp hafifçe silmek yeterli oluyor. Temizlikten önce fırının kapalı olduğundan kesinlikle emin olunması ve fazla yaklaşılmaması da tavsiye ediliyor.

Mikrodalga Fiyat Seçenekleri

Mikrodalga fiyatı ürünün markasına, modeline, dijital olup olmadığına, sunduğu özelliklere ve boyuta göre değişebiliyor. Izgara aparatı gibi işlevler sunan, dijital olarak çok daha fazla ayar imkânı veren fırınların fiyatı biraz daha yüksek olabiliyor. Ankastre ürünler de sundukları avantajlar ve yüksek kapasite nedeniyle kompakt modellere göre biraz daha üst seviyede yer alıyor. Mikrodalga fiyatı benzer boyut ve işlevdeki standart fırınlar ile genel olarak benzer segmentte bulunuyor. Akıllı dijital kontrol özellikleri sunan modeller biraz daha üstsegmentte bulunmalarına karşın enerji verimliliği ve dakik zaman ayarları sayesinde uzun vadede oldukça ekonomik çözümler haline gelebiliyor. Tezgah üstü, solo modeller oldukça makul fiyatlarla alıcılara ulaşıyor. Hafif yapıları, minimal tasarımları ile her mutfakta yerini alabilen bu ürünler, her bütçeye uygun cazip satın alma seçenekleri sunuyor.

Mikrodalga fırın gri, inox, siyah ve diğer renk seçenekleri arasından mutfak dekorasyonuna en uygun biçimde seçilebiliyor. Kırmızı mikrodalga gibi çok özel renk tasarımları, retro mutfak dekorasyonlarında ışıltılı bir şıklık sağlıyor. Trendyol’un avantajlı alışveriş dünyasında mikrodalga fırın modelleri indirim ve kampanya fırsatlarıyla satın alınabiliyor. Trendyol’da farklı iç hacim, watt büyüklüğü ve pişirme fonksiyonları sunan fırın modelleri detaylı biçimde incelenebiliyor ve uygun modele karar verildiğinde makul satın alma koşulları sunuluyor. Mikrodalga fırın kampanya dönemlerinde özel indirim seçenekleri ile herkes için erişilebilir hale geliyor. Trendyol’un outlet kategorisinde yer alan mikrodalga fırın modelleri indirim düzeyleri daha yüksek olduğundan kaçırılmayacak cazip fiyat seçenekleri ile kolayca satın alınabiliyor.