Lavabo Açıcı

1039 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Lavabo Açıcı

Günlük olarak kullanılan lavabo, tuvalet ve diğer giderler zaman içinde oluşan tortu ve kalıntılar sebebiyle tıkanır. Lavabonuzu düzenli olarak ovarak temizleseniz bile bu işlem su giderlerinde oluşan kalıntıları temizlemez. Bazı durumlarda giderden su çok yavaş bir şekilde akarken bazı durumlarda tamamen tıkanıp istenmeyen küçük bir gölet oluşturabilir. Bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için belirli aralıklarla lavabo, tuvalet ve diğer giderler lavabo açıcı ürünlerle temizlenmelidir. Ancak halihazırda tıkanıklık mevcutsa pek çok markaya ait lavabo açıcı ürünler ile problemli giderlerinizi birkaç adımda kolayca açabilir, eski hâline getirebilirsiniz.

Lavabo Açıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tıkanan lavabolar işlerimizi aksatmakla kalmaz, istenmeyen görüntü ve kokuların oluşmasına da sebep olur. Mutfak lavabolarındaki tıkanıklıklar genellikle besin artıkları ve atık yağın tahliye borularında birikmesi sonucu oluşurken banyo lavaboları genellikle saç ve sabun artığı gibi dış etkenlerden kaynaklı tıkanabilir. Aynı zamanda klozetler de yoğun kağıt atıklar ve diğer yabancı nesneler sonucu tıkanabilir. Bu gibi durumlarda tıkanan gidere uygun bir lavabo açıcı ürün seçmek önemlidir. Lavabo açıcı asit bazlı ürünler, en son çare olarak kullanılmalıdır. Lavabo açıcı ürünlerin bazı durumlarda solunması sağlığınız açısından zararlı olabileceği gibi, gider borularında bulunan plastik parçalara da zarar verebilir. Ancak evde kullanıma uygun Porçöz lavabo açıcı ya da Mr. Muscle lavabo açıcı gibi ürünlerin kullanımı daha kolaydır. Lavabo açıcı ürünler, toz ya da jel formda bulunabilir. Bazısı direkt kullanıma hazırken bazılarının üzerine sıcak su dökerek aktifleştirilmesi gerekmektedir. Lavabo açıcı ürünleri kullanılırken diğer kimyasal madde ve deterjanlar ile karıştırılmaması oldukça önemlidir. Lavabo açıcı ürünler kullanmadan önce mutlaka ürünün arkasında bulunan kullanma talimatı okunmalıdır.

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Tıkanmış giderleri açmak ya da olası tıkanıklıkları önlemek için kullanabileceğiniz lavabo açıcı ürünler, genellikle toz ve jel halinde bulunur. Tüm lavabo açıcı ürün türleri kullanılmadan önce ambalajın arkasındaki uyarılar dikkatle okunmalıdır. Toz lavabo açıcı ürünler kullanılmadan önce genellikle bir litre kadar sıcak su hazırlanır. Eğer tıkanık lavabodaki su seviyesi yüksek ise önce bu suyun boşaltılması olası taşmaların önüne geçmenizi sağlar. Toz hâlindeki lavabo açıcı ürün, tıkanıklığın olduğu gidere direkt olarak dökülür. Ardından sıcak su da gidere doğru dökülür. Böylece toz hâlindeki lavabo açıcı aktifleşir. Birkaç dakika bekledikten sonra eğer gider açıldıysa bolca soğuk su akıtarak toz lavabo açıcı ürünün tüm boru sisteminden atılmasını sağlanır. Eğer açılmadıysa farklı bir lavabo açıcı ürün denenebilir ya da işlem tekrarlanabilir. Mr. Muscle, Porçöz ya da Destroyer lavabo açıcı ürünlerin jel hâlinde olanı ile tıkanıklığı gidermek için yapılması gereken, şişenin kapağını açıp direkt olarak jel lavabo açıcı ürünü giderin üzerine dökmektir. Yaklaşık beş dakika bekledikten sonra gider açılmış olmalıdır. Eğer tıkanıklık giderilemediyse işlemi tekrarlamak ve daha uzun bir süre beklemek gerekebilir. Bazı durumlarda bütün bir gece beklemek önerilir. Tıkanıklık giderildiğinde bol su akıtarak durulanmalıdır. Eğer lavabo açıcı ile yapılan bu işlemlere rağmen tıkanıklık açılmadıysa sistem içinde yabancı bir cisim olabilir ve profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Düzenli Kullanımın Avantajları

Lavabo açıcı kostik ürünlerin düzenli olarak kullanılması istenmeyen kokuların oluşmasında ve olası tıkanıklıkların önüne geçilmesinde oldukça önemlidir. Haftada bir kez az miktarda lavabo açıcı ürün kullanımı hijyen sağlarken gider ve borularda biriken katı atıkların yok olmasına da yardımcıdır. Uzun vadeli lavabo açıcı kullanımı, tüm gider sistemini koruyacağından olası problemlerin önüne geçilir. Mutfak lavaboları akla pek gelmese de en çok tıkanan yerlerin başında gelir. Çünkü bu lavaboların giderlerine pek çok besin artığı girer. Bu artıkların bir kısmı boruların kıvrım yaptığı noktalarda birikir. Ayrıca besinlerde bulunan yağlar da zaman içinde donarak boruların daralmasına ve tıkanmasına sebep olabilir. Ancak lavabo açıcı ürünler, düzenli olarak kullanıldığında bu problemler oluşmaya başlar başlamaz temizlenir. Benzer durum banyo lavabolarında da geçerlidir. Gün boyu sıklıkla sabun artığı birikimi olan bu giderlere, saç ya da sakal gibi atıklar da eklendiğinde tıkanmalar kaçınılmaz olsa da, düzenli lavabo açıcı kullanımı ile bu durumun üstesinden kolayca gelinir. Kötü koku oluşumu lavabo açıcı ürünler ile engellenebilir. Tuvalet giderlerinin boruları genellikle geniştir ancak fazla miktarda tuvalet kağıdı atıldığı zaman tıkanıklık oluşabilir. Bu durumun da üstesinden gelmek için düzenli olarak az miktarda lavabo açıcı kullanımı önemlidir. Pek çok markaya ait farklı lavabo açıcı ürünler bulunduğundan lavabo açıcı fiyat aralığı da oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Siz de bütçenize uygun lavabo açıcıyı Trendyol mutfak&banyo temizlik kategorisinde bulabilir, giderinizde oluşan tortu, artık ve kalıntıları kolayca temizleyebilir ya da oluşmasına engel olabilirsiniz.