Kaşmir Şal

79 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kaşmir Şal

 Kaşmir Şal

Kaşmir Şal

Kaşmir, bir kumaş türü olarak anılır. Şal dışında birçok kullanım alanı bulunsa da karşımıza sık sık şal olarak çıkmaktadır. Şallar da boyut kullanım açısından birçok kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Öncelikle kaşmirin yapısından ve neden özel bir kumaş türü olduğundan bahsetmek daha doğru olacaktır. Kaşmir, Hindistan’ın kaşmir bölgesinden ismini almaktadır. Bu bölgede yaşayan bir e yine kaşmir ismiyle anılan bir keçi türünün ince ve yumuşak yününden yapılan kumaş türüdür. Kaşmir aynı zamanda farklı kumaş türlerinin karışımından da ortaya çıkabilmektedir. Kullanım alanlarına bakıldığında ise genellikle örtü olarak kullanılan Kaşmir şal. Kaşmir omuz şalı olarak da kullanım alanı bulabilmektedir. Bununla birlikte bazen ev dekorasyonlarını tamamlamak amacıyla masa örtüsü olarak da kullanılabilmektedir. Ancak dekorasyon olarak en şık kaşmir omuz şalı olarak kullanılmak üzere koltuk kenarlarına konarak hoş bir görünüm elde edilebilir. Bununla beraber en sık kullanılan renkleri siyah kaşmir şal ve beyaz kaşmir şaldır. Günümüzde erkekler de sık sık şal kullanmaktadır. Boyunlarına atkı dolayarak kullanım olarak şallar. Özellikle erkekler tarafından da sık sık tercih edilmektedir. Kaşmir şallarında erkek modellerinde ise, erkeklerin kullanım açısından kolaylık sağlaması farklı boyutlarda tüketiciye sunulmaktadır. Siyah kaşmir şal da yine erkeklerin en sık tercih ettiği renktir. Kadın kaşmir şal modellerinde ise kadınlara kullanım kolaylığı sağlaması açısından yine farklı renk boyut ve hatta desenlerde şallar bulmak mümkündür. Kullanım açısında da yine kadınlar da başörtüsü olarak kullanmanın dışında omuz ya da boyun aksesuarı olarak sık sık kullanmaktadırlar. Özellikle mevsim geçişlerinde yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken bir öğe olurken farklı ve renk desenlerle de kıyafet tasarımlarınızı tamamlayabilir ya da renklendirebilir. Bu açıdan erkekler de mevsim geçişlerinde sık sık boyun aksesuarı olarak kaşmir şal kullanmayı tercih etmektedirler. Erkeklerin kullanımı için de hem çok şık duran bir aksesuar olmakla birlikte giyilen kıyafetlere renk katmak açısından da oldukça şık bir fikir olmaktadır. Kaşmir kumaş ile dokunan şalların diğer şallara göre daha pahalı olmasının sebebi tek bir keçiden yılda ortalama sadece 150 gram yün elde ediliyor olmasıdır. Geleneksel ve doğal yöntemlerle elde edilen yün bu sebeple daha özel bir hale gelerek daha pahalı bir kumaş olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bu geleneksel ve doğal yöntemler kullanılırken keçilere zarar verilmiyor.

Kaşmir Şal Özellikleri

 Kaşmir Şal Özellikleri

Geleneksel yöntemlerle dokunan kaşmir kumaşını bu kadar özel kılan nadir elde edilen yününün elde edilmesinin zorluğudur. Kaşmir adı verilen keçilerden elde edilen yünler kesinlikle keçilere zarar vermeden geleneksel bir tür tarama yöntemiyle elde edilen yünler. Bu dikkat özen gerektiren işlemler dolayısıyla ve bir keçiden sadece 150 gram kadar yün elde edilmesi sebebiyle kaşmir pahalı bir kumaştır. Bununla beraber bu özel kumaşı daha ulaşılabilir veya daha özel yapan belirli yöntemler de vardır. Kaşmir ipek şal kaşmir kumaşını daha özel kılan bir şal türüdür. Burada kaşmir ve ipek karıştırılarak dokunan kumaş iki yumuşak ve özel kumaşın birleşimi haline gelir. Kaşmir ve ipek ayrı ayrı çok yumuşak ve özel kumaş türleridir. Kaşmir ipek karışımı bir şal da tek başına çok özel bir şal halini almaktadır. Kaşmir pamuklu şal ise kaşmir ve pamuğun karışımı sonucu dokunarak elde edilir. Pamuğun diğer kumaşlara oranla daha ulaşılabilir olması bu karışımdan elde edilen şalların fiyatlarını da daha ulaşılabilir kılmaktadır. Bir diğeri ise kaşmir yün şal olmaktadır. Kaşmir yün şal karışımı daha çok kış ayları için kullanıma uygundur. Yünün kışlık ve soğuktan koruyan yapısı bu kaşmir yün şalı kış ayları için daha uygun hale getirmekte. Tabii sadece kış ayları demek çok doğru olmaz bazı bölgeler yılın her ayı soğuk olmaktadır. Bu tarz bölgelerde kullanmak için de son derece uygundur. Kaşmir şal özelliklerinden bahsetmek gerekirse yumuşaklığı ve kolay şekil almasıyla örtünmek için son derece uygundur. Bununla beraber modaya uygun olarak farklı desen ve renklerine ulaşmak her zaman için mümkündür. Şeritli desenler, leopar ve zebra desenler gibi modellerine ulaşmak mümkündür. Hem farklı renkleriyle hem farklı desenleriyle istenilen formda kaşmir şala ulaşmak mümkündür. Bununla beraber boyun ve omuzda kullanımı kolaylaştırmak için farklı formalara bürünmüş haline de ulaşmak mümkündür. Boyunluk olarak tasarlanan ve şal gibi dolamak yerine kolayca giyilen modellerine ulaşmak mümkündür. En fazla tercih edilenler ise siyah beyaz formlarında farklı desenlerde kullanabilecekleriniz olacaktır. Yine kaşmir yün şal olarak daha kalın formlarda yine omuza soğuktan korunmak için olan modellerini de bulmak mümkündür. Kaşmir şal kadın erkek birçok kişinin kişisel zevk ve renklerine kolayca ulaşılabileceği bir ürün olmakla beraber kullanım açısından da çok kullanışlıdır.

Kaşmir Şal Modelleri

 Kaşmir Şal Modelleri

Kaşmir şal modellerinde çok farklı desenlerden bahsetmek mümkündür. Ekose kaşmir şal bu farklı modellerin en sevilenlerinden olabilir. Ekose denilen kumaşın farklı renklerle ve geometrik şekillerdeki halidir. Özellikle kış ayları için gözümüz son derece alışkındır ekose desenlere. Hatta bazı markaların vazgeçilmez deseni olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber pek çok farklı modele sahip olan kaşmir şal modelleridir. Genellikle moda olan desenlerde çeşitli renklerle kaşmir şal modelleri bulmak mümkündür. Bununla beraber kaşmir marka şal tercih etmek de çok önemli olmaktadır. İçeriğin yüzde yüz kaşmir olması aslında kaşmir şal seçiminin en önemli aşamasıdır. Çünkü içeriğin yüzde yüz kaşmir olmaması ödediğiniz fiyatın karşılığını alamamışsınız demektir. Kaşmir orijinal şal bulmak bu açıdan çok önemlidir. Bu nedenle aldığınız ürünün içeriğini incelemeniz gerekmektedir. Orijinal içeriklerde tamamen kaşmirden yapılmış ürünlere erişmeniz mümkün olacaktır. Kaşmirin orijinali demek içeriğinin yüzde yüz kaşmir olması demektir. Bu tarz ürünleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Kaşmirin içeriğini koruması çok önemlidir. Bununla beraber bazı kaşmir modellerinde işlemelerin olması mümkündür. Bu kaşmiri daha şık bir hale getirmek için kullanılan farklı yöntemlerden bazılarıdır. Hem de düz renkli şallara çeşitli yöresel işlemeler el dokumaları tarzında renkli desenler özellikle omza atılan şallarda tercih edilmektedir. Bununla beraber kaşmir ürünleri çok hassas olduğundan 20 dereceyi geçmeyecek şekilde elde yıkanmalıdır. Öylece kaşmir doğal yapısını koruyarak çekme ve tüylenme yapmaz. Eğer kaşmir ürünlerinizi makinada yıkamayı tercih ediyorsanız mutlaka yün seçeneğini kullanmalı ve 20 dereceyi geçmeyecek şekilde makinanızı ayarlamanız gerekmektedir. Kaşmirin kullanımı kadar yıkaması da son derece önemlidir. Kullanımı da yıkama kadar önem taşımaktadır. Hassas yapısı dolayısıyla tüylenme yapabilir. Bu tüylenmelerin gerçekleşmemesi için de çeşitli yöntemler vardır. Kaşmir ürünlerinizin tüylenme yapmaması için en önemli unsur öncelikle elde yıkamayı tercih etmenizdir. Bununla beraber kullanım aşamalarında da tüylenme yapmayacak şekilde kullanmak mümkündür. Sıklıkla kaşmir şal kullananlar bilirler. Bunların dışında çok rahat kullanım kolaylığı bulunmaktadır. Ayrıca dokusundaki yumuşaklık nedeniyle kaşmir şal kullananlar genellikle kullanmaya devam eder ve çok sıklıkla memnun kalırlar. Kaşmir şal nasıl kullanılır derseniz eğer kullanma alanın çok fazla olması nedeniyle pek çok farklı şekillerde kullanılıyor olması bu soruya farklı farklı cevaplar vermeyi mümkün kılmaktadır. Üç farklı kullanım alanından bahsetmek mümkündür. Bunlardan ilki olan aksesuarların yanında dekorları tamamlamak için kullanılanlar. Omuza soğuktan korunmak için kullanılanlara göre daha az tüylenecektir.

Kaşmir Şal Kullanımı

 Kaşmir Şal Kullanımı

Kaşmir yünü keçilerin yalnızca boyun altı tüylerinden taranarak toplanır. Vücutlarının üzerindeki kıl yapısı kaşmir yününe oranla daha kalın olduğundan kaşmir yünü için kullanılamaz. Yıl boyunca bir keçiden sadece 150 gram kadar yün edilirken tüm dünya da yılda toplanan kaşmir miktarı 15 bin ton civarındadır. Az bulunması nedeniyle kaşmir çok nadide bir tekstil ürünüdür. Kaşmirin işlenmesi aşaması da diğer yünlere göre daha meşakkatli ve özeldir. Kaşmiri bu kadar özel yapan bir diğer konu da işlenmesi aşamalarıdır. Ham kaşmirin toplanmasının ardından yıkanır ve ayrıştırılır. Kalitesi daha düşün olan yünler bunların arasından ayrıştırılır. U işlemlerin ardından yünler eğrilir, boyanır ve kurutulur. Tüm bunların ardından kaşmiri bu kadar nadide yapan olan aşamaya gelinir. Bu da yünlerin elde işlenmesi aşamasıdır. Kaşmirin kalitesini ortaya koyan bu aşamadır. Kaşmirin geleneksel olarak elde işlenmesine ya da otomatik olarak fabrikada yapılması kaşmirin kalitesini kaşmir orijinal şal özelliklerini ortaya koymaktadır. Elde işlenen çok daha özel olması sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir ancak daha nadir olarak bulunmaktadır. Kaşmir omuz şalı kullanımı sıklıkla farklı boyut, desen ve renklerde kullanılmaktadır. Kaşmir kumaşı için en fazla tercih edilen hali şal olsa da çoğunlukla kazak a şallar kadar sık kullanılmaktadır. Bunun sebebi kış aylarında kaşmirin çok sıcak tutmasıdır. Bu kadar fazla özelliği bir arada bulunduran kaşmir kumaşının kendine bol bol kullanım alanı bulması kaçınılmazdır. Ancak tüm bu özellikleri bir arada bulunduran kaşmir kumaşından yapılmış ürünlere ulaşmak her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle kaşmir marka şal olan kaşmir ürünlerinden tercih edilebilir. Tüm bunların yanında bu kadar meşakkatli ve özel olan kaşmir kumaşının işlenmesi açısından farklılıklar gösterebilir. Kaşmir ipek şal fiyatları genellikle yüksek olduğundan buna alternatif olarak farklı bileşenlerle elde edilmiş halleri de bulunmaktadır. Mesela ısınma açısından kaşmir seviyesinde tutarak aynı zamanda da maliyetinin daha düşük olmasını sağlayacak bir dokuma yöntemi mevcuttur. Bu kaşmir yün şaldır. Kaşmir yün karışımı, kaşmir yün ve farklı yün çeşitlerinin bileşenleriyle beraber eğrilerek elde edilir. Ardından kumaş dokuma işlemleri aynı şekilde devam eder. Elde dokuma yöntemi de yine aynı şekilde gerçekleşmektedir. Yani kaşmir yün şallar da el yapımı olabilir. Sadece kaşmir yünü kullanılarak elde edilenler kadar özel olmasa da kaşmir yün ve diğer yünlerin bileşimiyle elde edilen kaşmir yün şallar da çok özeldir.

Kaşmir Şal Fiyatları

 Kaşmir Şal Fiyatları

Kaşmir şal fiyatları şallar kategorisinden baktığımızda en pahalı olanlar arasındadır. Bazı şallar çok ucuz fiyatlara ulaşılabiliyorken bazıları arasında fiyatların çok yüksek olması arasındaki farkı oluşturan şey kumaşların yapısı ve kalitesidir. Kaşmir elde edilmesi açısından çok özel ve meşakkatlidir tüm bunların bir araya gelmesiyle kaşmir şal fiyatları oldukça yüksektir. Hindistan’ın bir bölgesi olan kaşmir ve yöreyle aynı ismi taşıyan kaşmir keçilerinden elde edilmektedir. Keçiler kışların soğuk şartlarında yükseklerde yaşadıkları dönemde boyun çevrelerinde onları ısıtmaya yarayan yünler zarar görmemeleri ve başka yerlerde kalmamaları amacıyla geleneksel tarama yöntemleriyle elde edilir. Ham olan bu kaşmir ardından yıkanarak ayrıştırılır. Kalitesi düşük olan tüyler ayrıştırılır. Tüm bu aşamalardan sonra işlenme aşamasına gelinir. Elde işlenmiş olan bir kaşmir kumaşı tüm bu işlemlerin ardından çok nadide bir değere ulaşmış olur. Kaşmir şal kadın fiyatlarını hatta genel olarak kumaşların fiyatlarını belirleyen de işte bu içerikleri olmaktadır. Ancak kaşmir fiyatlarının değişkenlik göstermesinin sebebi sadece içeriği değildir. Aynı zamanda elde mi yoksa fabrikada mı işlendiği de oldukça önemlidir. Elde dokunan kumaşlar verilen emek dolayısıyla her zaman daha özeldir. Kaşmir şal fiyatlarını belirleyen bir diğer önemli etken ise kaşmire karıştırılan başka etkenlerdir. Kaşmir pamuklu şal pamuğun ulaşılması ve işlenmesinin daha kolay olmasından kaynaklanan bir avantajı bulunmaktadır. Bu da elde işlenmiş yüzde yüz kaşmir bir şalın fiyatıyla kaşmir pamuklu şal arasında fiyat farklılıklarına sebep olmaktadır. Bununla beraber kaşmir şal kış şartlarında sıcak tutmasıyla ünlüdür kaşmir yününün farklı yünlerle karıştırılarak şal elde edilmesi mümkündür. Bu da yine fiyatının daha aşağıda olmasını sağlamakla beraber istendiği gibi kışın sıcacık tutan bir kaşmir şal elde edilmiş olur. Yani sonuç olarak kaşmir şal fiyatlarını belirleyen en önemli etken öncelikli olarak nasıl işlendiğidir. İkinci olarak ise şalın içeriğinde ne kadar kaşmir bulunmasıyla ilişkilidir. Her türlü kumaşta elde dokunmuş olanlar daha önemli bir yer tutmaktadır. Bunun sebebi çok özel olan ip ya da yünlerin fabrika ortamındansa elde işlenmesi ürünün niteliğinin tamamen korunmasını sağlamaktır. Hem dokuma özellikleriyle hem içeriğindeki yüzde yüz kaşmirle üretilen ürünler şüphesiz ki çok daha özeldir.

Kadın ve Erkekler İçin Kaşmir Şal Modelleri

 Kadın ve Erkekler İçin Kaşmir Şal Modelleri

Kaşmir şallar birçok kullanım alanı bulmasıyla beraber. Şal dendiğinde daha çok kadınların tercih ettiği bir ürünmüş gibi algılanmaktadır. Ancak tüketime gelindiğinde onucun bu şekilde olmadığı görülmektedir. Erkekler için kaşmir şal erkek modelleri hem sıcak tutmaları hem şık görünmeleri açısından boyun aksesuarı olarak sık sık kullanılmaktadır. Bununla beraber kaşmir kazak modelleri de erkekler tarafından en fazla tercih edilen kumaş ve kazak türüdür. Kaşmir pamuğa oranla çok daha yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu açıdan da kazaklarda çok hoş bir doku ve yumuşaklık bırakması açısından sık sık kullanılmaktadır. Kaşmirin hem ince dokusu hem de sıcak tutması dolayısıyla kazaklar için de sık sık kullanım alanı bulmaktadır. Bir diğer sebebi ise sıradan yünlü kazaklar çok kaba dokulu olabilmekte bu da görünüş açısından çok şık bir görünüme sahip değildir. Kaşmir ince dokulu ve yumuşak yapısıyla şal olmanın yanında kazak olarak da sık sık kullanım alanı bulmaktadır. İnce yapısı ve sıcak tutması sebebiyle erkekler tarafından da şal olarak da kazak olarak da sık sık kullanılmaktadır. Kadınlar için ise durum yine aynıdır. Bunun yanında daha fazla kullanım alanı bulunmasıdır. Kaşmir şal kullananlar çoğunlukla ince kazaklar yine kadınlar tarafından da sık sık tercih edilmektedir. Kadınlar da diğer yünlü ürünlere göre hem sıcak tutması hem de aha şık bir görünüm elde edilmesi açısından kaşmir kazakları tercih etmektedirler. Bununla beraber kadınlar kış aylarında sıcak tutmasından dolayı örtünmek için farklı renk ve desenlerdeki kaşmir şallara sık sık başvurmaktadırlar. Aynı zamanda boyun aksesuarı olarak da kadınlar için kullanım alanı bulmaktadır. Yeri geldiğinde kıyafetlere renk katmak için kullanılırken aynı zamanda da şık bir görünüm elde etmiş olurlar. Diğer bir kullanım alanı ise omuzlara örtü olarak kullanılmasıdır. Bakıldığında ince yapılı duran kaşmir şallar ısıtma açısından oldukça başarılıdır. Soğuktan korumasıyla bilinen kaşmir şallar omuzlara farklı şekillerde atılarak soğuktan korunmayı amaçlamaktadır. Bir diğer kullanım alanı dekor olarak kullanılabilmesidir. Bir oturma alanının dekorasyonunu tamamlamak aynı zamanda yeri geldiğinde omuzlara örtünmek için kullanılabilen kaşmir şallar farklı desen ve boyutlarıyla bu açıdan da güzel bir kullanım alanı bulmaktadır. İlgili modellere Trendyol üzerinden erişebilirsiniz.