Eldiven

21146 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kış Mevsimini Sıcacık Kılan Eldiven Şıklığı

Eldiven

Eldiven, ister günlük kullanım ister sportif amaçlar için olsun ellerinizi ortam koşullarından korumaya yardımcı olan işlevsel ve şık bir aksesuardır. Kullanım amacına göre günlük, sportif, medikal ve mesleki olmak üzere yüzlerce çeşit eldivenle karşılaşabilirsiniz. Deri, yün ve polar gibi malzemelerden üretilmiş şık eldiven çeşitleri ile stilinizi tamamlayabilir; kayak, snowboard ya da bisiklet gibi aktiviteler için teknik kumaşlarla tasarlanmış performans eldivenlerini tercih edebilirsiniz. Ellerinizi kimyasal, virüs ve bakteri temasından korumak için medikal ya da iş eldiveni gibi daha özel eldivenleri inceleyebilirsiniz. İndirimli eldiven fiyatları ile beğendiğiniz eldiveni Trendyol'dan anında satın alabilirsiniz.

Spor Eldiveni ve Öne Çıkan Özellikler

Bazı zorlu sportif aktivitelerde yaralanmalara karşı koruma sağlamak ve performansınızı artırmak için yüksek kaliteli ekipmanlara ihtiyacınız vardır. ‌Fitness eldivenleri, halter ve ‌CrossFit gibi aktivitelerde egzersiz ekipmanlarını tekrar tekrar kavramaktan kaynaklanabilecek kabarcık ve nasırları önlemek için tasarlanır. Eldivenlerin çoğu ayrıca bilek koruması da sağlar. Spor eldivenleri uzun süreli ve tekrarlanan kullanım için tasarlanır. Bu nedenle çoğu naylon, deri ve ‌neopren gibi dayanıklı kumaşlardan yapılır. Yüksek kaliteli deriden malzemeden yapılan eldivenler yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Eldivenler, antrenman sırasında yoğun bir şekilde terle ıslanma eğiliminde olduğundan yıkanabilir bir çift tercih etmek hijyenik açısından daha avantajlıdır.

Malzeme Kalınlığı

Eldivenler, genel vücut gücünü artırmak için ağırlık kaldırma kullanırken en önemli bileşenlerden biridir. Birçok halter hareketini gerçekleştirmek için gerekli teknikler sabit bir tutuş pozisyonuna dayanır. İyi tutuş, dikkati hedef alanlara daha etkili bir şekilde yönlendirmenizi sağlar. Farklı eğitim yöntemleri ve teknikleri farklı eldiven türleri gerektir‌ir. Bir kişi için uygun çift sizin için en iyisi olmayabilir. Ağırlık çalışmaları için kullanılan eldivenlerinin malzemesinin kalınlığı, kaldırma sırasında yaşadığınız konforu büyük ölçüde etkileyebilir. Bu kategorideki eldiven modelleri genellikle incedir. İdeal bir çift, açık parmak ve bazen de dolgulu tasarımı ile yeterli kavrama ve yastıklama sağlayan dayanıklı ve nefes alabilir yapıya sahiptir. Örneğin ‌barehand eldiveni mümkün olduğunca incedir ve nasır ve kabarcıklara karşı etkili bir koruma sağlar. Kavrama ağırlık kaldırırken güvenliği sağlamak için en önemli özelliklerden biridir. Olması gerekenden daha kalın eldivenler seçmek, ağır kaldırma hareketlerini daha zor hale getirerek, ağırlık aletlerini tutmayı zorlaştırır. 

Esneklik ve Konfor

‌Kettlebell antrenmanı veya ‌Crossfit gibi kilo vermenize izin veren birçok karmaşık hareket yapıyorsanız, eldiveninizin bu hareketlere uyum sağlayacak kadar esnek olması gerekir. Esnek ‌bir yapı ile elleriniz ağırlığı kontrol etmek için hızlı hareket edebilir. Eldiven seçerken ellerinizin doğal bir uzantısı gibi hissettirecek kadar rahat bir çift eldiven seçmeniz önemlidir. Örneğin ‌barehand eldiveni, elleriniz ve ‌önkollarınızdaki tüm kasları hissetmenize ve kullanmanıza izin verir ve aynı anda eldivenlerin sunduğu korumadan faydalanmanızı sağlar.

Kalite

Eldiven malzemesi açısından bakıldığında deri genellikle nefes alan bir malzeme seçeneği değildir. Bu nedenle birçok üretici eldivenlerine teri çekmek için tasarlanmış daha rahat bir iç katman ekleyerek bu sorunu giderir. Sert eldivenler ağır halterler için en uygunudur. Naylon eldivenler en fazla esnekliği ancak en az korumayı sunar; bu da onları hafif aktiviteler için en uygun hale getir‌ir. File, yüksek derecede nefes alabilirlik ve esneklik sunan başka bir kumaştır. Deri eldivenler daha az esnek olma eğilimindedir ancak daha fazla destek sunar. ‌Neopren eldivenler çok esnektir ve nemi ellerden uzaklaştırır, tüm egzersiziniz için harika bir deneyim sağlar. En iyi ‌fitness eldiveni için yaptığınız aktivitenin türüne göre esneklik ve destek arasında denge sağlayan ürünleri tercih etmeniz önerilir.

Nefes Alabilirlik ve Destek

Ağırlık kaldırma hareketleri kan akışını hızlandıran ve vücut sıcaklığını arttıran bir aktivitedir. Terli avuç içleri ağırlık kaldırmanın kaçınılmaz bir sonucudur ve iyi havalandırılan eldivenler olmadan egzersizleriniz acı çekmenize neden olabilir. Belirli alanlarda eldiven örme bölümü ve polyester malzeme takviyesi nefes alabilirliği artırır ve terlemeyi önler. Uzun ve yoğun egzersizler, yastık ve destek sunan spor eldivenleri kullanırken daha keyifli hale gelir. Ayarlanabilir bilek kayışlarına sahip eldivenler, bilek ağrısı yaşayan kişiler için idealdir. İlave destek, zaman içinde gücü artırmaya yardımcı olur. Yastıklı eldivenler, avuç içlerinizdeki ağırlık hissini en aza indirmek için jel yastıklama ve güçlendirilmiş dikiş gibi özelliklere sahiptir.

Mükemmel Uyum

Elleriniz için en uygun spor eldivenleri, yana kaymadan ellerinize sağlam bir şekilde oturur. Çok büyük eldivenler, kabarcıklara ve nasırlara neden olabilecek şekilde sürtünmeye neden olur. Boks eldivenleri için doğru boyutu belirlemek için, başparmağınızı değil, parmaklarınızın en alt parmak eklemleri arasındaki mesafeyi ölçebilirsiniz. ‌Fitness eldivenleri için, avucunuzun üst kısmındaki mesafeyi parmaklarınız dışarıda olacak şekilde ölçmeniz gerekir. En iyi uyumu seçmek için ölçüm numaralarınızı beğendiğiniz eldivenin boyut grafiğiyle karşılaştırabilirsiniz.

Kar ve Outdoor Eldivenleri

İyi bir eldivene sahip olmak açık havada eğlenceli bir gün geçirmek için ihtiyacınız olan konforu sağlayabilir. Tırmanış, dağcılık veya kayak gibi outdoor aktiviteler için tasarlanan eldivenler farklı özelliklere sahiptir. Örneğin bir tırmanıcı için el becerisi, bir dağcı için uyum ve bir kayakçı için nefes alabilirlik eldivenlerde bulunması gereken en önemli özelliklerdir. Isı yalıtımı bakımından daha kalın eldivenler neredeyse her zaman ince olanlardan daha sıcak tutar. Hafif eldivenler genellikle soğuk havalarda yeterlidir, ancak yavaş hareket ediyorsanız ya da dolaşımınız zayıfsa daha sıcak tutacak bir eldiven tercih edebilirsiniz.

Nefes Alabilirlik ve Su Geçirmezlik

Outdoor eldiveni seçerken sadece ellerinizi sıcak tutmak değil aynı zamanda aşırı ısınmanın ve terlemenin önlenmesi de önemlidir. Nefes alabilirliği düşük eldivenlerde aşırı ısınma nem sorununa yol açabilir. Bu yüzden outdoor aktiviteleriniz için hem ince hem de kalın bir çift eldivenin satın almanız gerekebilir. Gore-Tex ya da Drilite gibi patentli astara sahip eldivenler su geçirmezdir. Islak ve soğuk koşullarda su geçirmezlik önemli bir özelliktir. Ancak iç eldiven içeriden ıslandığında, daha az nefes alabilir yapı nedeniyle kuruma süresi daha uzun olabilir. Bazen su veya karın eldivenden içeri girmesi veya eldivenin ıslak ellerle takılması nedeniyle eldivenleriniz ıslanabilir. Su geçirmez membranı olmayan eldivenler ıslak koşullarda nemlenir, ancak çabuk kurumaya eğilimlidir. 

Manşet Uzunluğu

Kar eldivenleri ve eldivenleri söz konusu olduğunda doğru manşet uzunluğunu seçmek kişisel bir tercihtir. Ceketinizin stili hangi manşet uzunluğunun ve stilinin en iyi çalışacağını belirlemenize yardımcı olur. Manşetin ana görevi karı eldivenlerinizden ve ceketinizden uzak tutmaktır. Bazı eldivenler ceket manşetlerinizin altına giyilirken, bazıları manşetin üzerine çıkabilir. Genellikle snowboard eldivenlerinde bulunan bilek koruyucusu, düşme sonucunda bileğinizi darbeye ve yaralanmaya karşı korumak amacıyla kullanılır. Burun mendili normalde burnunuzu silmek için başparmak üzerinde bulunan yumuşak, süet veya başka bir emici kumaştır. Tüm eldivenler gibi kar eldivenlerinizin de ellerinize tam olarak oturması önemlidir. Doğru boyuttaki eldivenler el becerisi, sıcaklık ve konfor sağlar. En iyi performans için, bir eldiven elinize rahatça oturması ve parmaklarınızın  ucunda yaklaşık 1 mm’lik boşluk kalması idealdir.

Bisiklet Eldivenleri ve Öne Çıkan Özellikler

Çoğu bisikletçi için (özellikle kış koşullarında), optimum konforun yanı sıra rüzgar, yağmur, soğuk ve olası kazalardan korunma için iyi bir çift eldiven gereklidir. Bisiklet eldivenleri ellerin kaymasını önler ve bir çarpışma durumunda avuç içi koruması sunar. Eldivenler, fiyat ve uygulama bakımından yastıklama ve çarpma koruması sağlayan hafif yaz eldivenlerinden, aşırı soğuklar için tasarlanmış son derece teknik ve hava koşullarına dayanıklı kış eldivenlerine kadar çeşitlilik gösterir. Önceliklerinizi sürüş türü ve  hava koşullarına bağlı olarak değerlendirmeli ve eldivenlerinizi buna göre seçmelisiniz. Profesyonel bisikletçilerin eldiven seçiminde dikkate aldığı ana faktörlerden bazıları nefes alabilirlik, koruma, su yalıtımı ve sıcaklıktır.

Nefes Alabilirlik

Eldiven kumaşının su buharının kaçmasına izin verme yeteneğidir. Nefes alamayan kumaşlar, cildi nemli tuttuğu için kış aylarında soğuk ya da  yaz aylarında sıcak ve  rahatsız edici hissetmenize neden olur. Bisiklet eldivenlerinden kullanılan nefes alabilen kumaşlar cildinizi kuru ve optimum sıcaklıkta tutar. Bu sayede sürüş performansınız boyunca elleriniz yoğun bir şekilde terlese bile hava akışı sayesinde cildiniz sürekli nemli kalmaz. Değişen hava koşulları nedeniyle birçok sporcu, farklı sezonlara uygun farklı eldiven çiftleri kullanır. Örneğin sıcak hava koşullarına uyum sağlamak için yazlık bisiklet eldivenleri daha hafif ve daha nefes alabilir yapıya sahiptir.

Su ve Isı Yalıtımı

Bisiklet eldivenlerdeki su geçirmez membranlar sert havalarda ellerinizin kuru kalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, kumaşın nefes alabilirliğini de etkileyebildiğinden, sıcak havalar başta olmak üzere su geçirmez eldivenler tüm hava koşulları için ideal değildir. Tüm eldivenler ilave bir sıcaklık derecesi sunarken, kışlık bisiklet eldivenleri, sıcaklıklar düştüğünde parmaklarınızı konforlu tutmak için maksimum yalıtımla tasarlanır.

Koruma ve Uyum

Farklı bisiklet eldivenleri  farklı koruma seviyeleri sunar. Yazlık bisiklet eldivenleri herhangi bir düşme durumunda avuç içlerini korumak için tasarlanırken, MTB gibi özel disiplinler için tasarlanan eldivenlerde tam parmak ve kapsamlı darbe koruması için sert paneller bulunur. Hangi eldiveni seçerseniz seçin, en önemli şeyin uyum olduğunu unutmayın. Eldivenler ikinci bir cilt gibi hissettirecek kadar sıkı ancak kısıtlayıcı olmamalıdır. Çok büyük eldivenler hantal olurken, çok küçük eldivenler hareketi sınırlar ve dolaşımı engeller.

Eldiven Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Eldivenler üst kısım, avuç içi, parmaklar ve manşetler olmak üzere bir dizi parçadan meydana gelir. Eldivenin üst kısmı hava koşullarına karşı ekstra koruma sağlamak için bazı modellerde daha kalın olabilir. Mevsime göre su geçirmez bir kaplama membranına ile tasarlanabilir. Avuç içi tasarımı bakımından kavrama özelliğinin yüksek olması istenen eldivenlerde genellikle deri malzeme kullanılır. Birçok eldiven parmaksız ya da tam parmak olarak tasarlanır. Tam parmak eldivenler tüm parmağı kaplar ve kapsamlı koruma sağlar. Parmaksız eldivenler yaz ayları için ideal olup daha çok avuç korumasını hedefler. Manşetler eldivenin bileğinizi saran kısmıdır. Hangi tür eldiven olursa olsun manşet tasarımının konforlu olması gerekir. Çok sıkı bir manşet dolaşımı kısıtlarken, gevşek bir manşet ise eldivenin elinize uyum sağlamadığını gösterir. Cırt cırtlı manşetleri bileğinize göre ayarlayabilir ve sürtünmeyi önleyebilirsiniz.

Malzemeye Göre Eldiven Seçimi

Eldiven deri, polyester, akrilik, yün ve polipropilen dahil olmak üzere sentetik ve doğal malzemelerden veya bu malzemelerin karışımından yapılır. Deri, eldivenlerde kullanılan en yaygın ve en dayanıklı malzeme seçeneğidir. Astarlı ya da astarsız olarak kullanılabilir. Polyester, yüksek nefes alabilirlik ve ter tutmayan yapısı ile dikkat çeker. Öte yandan rüzgâr koruması ve su geçirmezlik yetenekleri sınırlıdır. Akrilik malzeme nefes alabilir, esnek ve sıcaktır, ancak hava şartlarına karşı çok fazla direnç göstermez. Polar malzeme kışlık eldivenlerde kullanılır. Sıcak tutan ve yüksek yalıtım sağlayan bir malzeme olmakla birlikte nefes almaz. Polipropilen rüzgâr ve hava koşullarına dayanıklıdır, ancak nem yönetiminde çok etkili değildir.

Medikal Eldivenler 

Doktor eldiveni olarak da bilinen plastik eldiven çeşitleri genellikle kauçuk ve plastik malzemeden ve hijyenik nedenlerle tek kullanımlık olarak üretilir. Tek kullanımlık eldiven satın alırken, farklı ihtiyaçlara uygun birçok seçenekle karşılaşabilirsiniz. Medikal eldivenler genellikle lateks, vinil ve nitril gibi polimerlerden yapılır, ancak neopren gibi diğer malzemelerden yapılmış tek kullanımlık eldivenler de bulabilirsiniz. Lateks eldiven doğal kauçuktan imal edilir. En yüksek konfor, esneklik uyum ve dokunma hassasiyetine sahiptir. Bakteriler ve virüslere karşı elleri korur. Nitril eldivenler, sentetik malzemeden üretilir. Esnek ve dayanıklıdır. Ellerinizi kimyasallara ve virüslere karşı korur. Vinil eldivenler ise sentetik malzemeden üretilen standart eldivenler arasında yer alır.

Lateks ve Vinil Eldivenler

Cerrahi eldiven olarak bilinen lateks eldivenler; elastikiyet, konfor ve uyum söz konusu olduğunda sağlık çalışanları tarafından sıklıkla tercih edilir. Özellikle cerrahlar, hassas çalışma için mükemmel oldukları için lateks eldivenlerden yararlanır çünkü bu eldiven örnekleri daha fazla hassasiyet sunar. Tüm avantajlarına rağmen, lateks eldivenler lateks alerjisi nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. PVC'den (polivinil klorür) yapılmış vinil eldivenler genellikle en uygun fiyatlı ve lateks içermeyen eldivenlerdir. Lateks eldivenlere benzer şekilde esneyebilen vinil eldivenler delinmeye karşı dayanıklıdır. Lateks ve lateks içermeyen eldivenler arasında karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer fark, her malzeme türü tarafından sunulan korumadır. Genel olarak, lateks eldivenler bakteri ve virüslere karşı en iyi korumayı sağlarken, sentetik eldivenler daha iyi kimyasal koruma sağlar. Lateks içermeyen eldiven türlerinden biri olan nitril eldivenler, hem kimyasallara hem de virüslere karşı daha yüksek bir koruma sağlar.

Pudralı  ve Pudrasız Eldiven

Pudralı plastik eldiven, nemi önleyerek, eldivenin giyilmesini çok daha kolay hale getiren kullanışlı bir eldiven çeşididir. Likopodyum tozu ve talk gibi diğer tozlama seçeneklerinin cildi tahriş etmesi nedeniyle, pudralı eldiven mavi çeşitlerinde sıklıkla nişasta kullanılır. Pudrasız eldiven beyaz renkli alternatifleri ise genellikle ameliyatlar ve diğer hassas prosedürler için tercih edilir. Pudrasız eldivenleri kullanmayı seçerseniz, klorlu veya klorsuz eldivenler arasından seçim yapmanız gerekir. Pudralı eldiven kullanmak istemeyen ancak bu tip eldivenlerin avantajlarından yararlanmak isteyenler için tasarlanan klorlu eldivenler, kolay giyilebilme için klor ile işlenmiş eldivenlerdir. Genellikle beyaz renkle üretilmekle birlikte eldiven siyah da olabilir. Klorlu eldivenler klorsuz eldivenlerden daha yaygın olarak kullanılır ancak bazı kullanıcılar daha nötr bir renge ve daha az kokuya sahip eldivenleri tercih eder. Klorize olmayan eldivenler ise normal muayene eldivenlerine daha çok benzer ve klor kokusu içermez. Bununla birlikte, bu eldivenlerin giyilmesi zor olduğundan çok popüler değildir.

Cerrahi Eldivenler

Hem cerrahi hem de muayene eldivenleri, tıbbi prosedürler sırasında kullanım için tıbbi sınıf eldivenlerdir. Tıbbi muayene eldivenleri hasta muayeneleri ve kan testleri için kullanılır. Bu eldivenler ayrıca genel amaçlı eldivenler olarak da tercih edilir. Cerrahi eldiven ürünleri, cerrahlar ve ameliyathane hemşireleri tarafından kullanılır. Daha yüksek kalite standartlarını karşılamak için steril hale getirildikten sonra satışa sunulur. Cerrahi eldivenler, daha hassas boyutlandırma ve daha yüksek dokunsal hassasiyet ile ellerinize daha iyi uyum sağlar. Diğer bir medikal eldiven türü olan kemoterapi eldivenleri ise kemoterapi ilaçlarıyla kullanım için test edilmiş özel tıbbi eldivenlerdir.

Eldiven erkek ve kadın modelleri ile koruma seviyesi, konfor, dayanıklılık ve daha fazlası gibi faydalar sunan çok çeşitli eldivenler arasından seçim yapabilirsiniz. En iyi eldiven markaları tarafından üretilmiş birbirinden şık ve dayanıklı ürünleri ayrıcalıklı Trendyol fiyatları ile anında satın alabilirsiniz.