Düdük

7148 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Düdük

Düdüğün Ortaya Çıkışı

Topluluk halinde yaşamaya başlayan insanlar birbirlerini uyarmak için bir alete ihtiyaç duydular. Bu ihtiyaç ilkel anlamda ilk düdüklerin ortaya çıkmasına yol açtı. Düdük öncesinde uzak bölgelerde yaşayan insanlar ile iletişim için duman gibi maddeler kullanılmaktaydı. İlk ortaya çıkan çeşitleri ıslık düdük olarak bilinmektedir. İnsanlar ıslık çalabilmeyi buldular ancak hem her insan aynı şekilde çalmakta zorlanıyor hem de uzun ıslık çalmak zorlu olabiliyordu. Ağaç dallarından oyulan düdükler, düdük ipi ile boyna bağlanarak kullanılmaktaydı. Bu sayede zorlu durumlarda düdüğünüzü yakınınızda bulabilirken kaybolmasının da önüne geçiliyordu. İlk dönemde insanların iletişimi için kullanılırken ilerleyen dönemde eğlence amaçlı da üretilmeye başlandı. Teknoloji ve düdük üretim araçlarının gelişmesi ile düdük daha yaygın bir hale geldi. Dünyanın farklı yerlerinde halklar imkanlarına göre farklı düdük çeşitleri ürettiler ancak şu an dünyadan en ünlü olan düdük çeşitleri sanayi devrimi sonrası oluşanlardır. Tarihte bilinen ilk düdükler ise Eski Mısır medeniyetinde kullanılmışlardır. Düdük genel tabiri ile üflemeli bir çalgı aletidir. İlk örnekleri yaklaşık üç bin yıl önce Mısır medeniyetinde rastlanmıştır. Çalışma prensibi olarak düdük içine üflendiği zaman keskin bir ses çıkaran genel olarak sanatsal anlamda değil işaret vermek için kullanılmaktadır. Günümüzde genel olarak madenden yapılan veya plastik düdük çeşitleri bulunsa da ilk dönemlerde düdükler ağaç dallarından yapılmaktaydı. Düdükler genel olarak insan nefesi ile çalışsa da buhar veya hava basıncı ile çalışan çeşitleri de bulunmaktadır. Özellikle çocuklarımızın en eğlenceli oyuncaklarından biri olan ördek düdük nefes yerine hava basıncı ile çalışmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde kullandığımız pek çok üflemeli çalgı düdüklerin çalışma prensibinden faydalanılarak geliştirilmiştir. Düdüklerin yaygınlaşması ile düdük aksesuarları da üretilmiştir. Daha önceki dönemde ip ile tutturulan düdükler bu işlemin geliştirilmesi ile düdük askısı ortaya çıktı. Bu şekilde düdük kolye olarak boyna takılırken ihtiyaç olan zamanlarda istenildiği gibi kullanılabilmektedir. Müzikal anlamda düdüğün en önemli özelliği neredeyse saf bir sese sahip olmasıdır. Günümüzde pek çok farklı düdük çeşidi üretilse de iletişim için kullanılan düdüklerin ardından avlanma için üretilen düdükler ortaya çıktı. Hayvanların özellikle de dişi hayvanların sesini düdük ile taklit etmeyi öğrenen insanlar diğer hayvanları kandırarak avlanma tekniklerini geliştirdiler.

Düdük Benzeri Nida Araçları

Düdük benzeri araçlar denildiğinde akla ilk araç kornaları gelmektedir. Araçların ilk üretildiği dönemlerde otomobillerde gaz ve fren sorunları bulunmakta bunlarda yaya olarak seyahat eden insanlar için büyük tehlike oluşturmaktaydı. Araç sayısının artması ile yaşanan kazalarda artışlar oldu. Bu duruma bir son vermek için yol kenarına işaretçiler koyulmaya veya farklı uyarı sistemleri oluşturulmaya başlandı. Ancak hiçbiri tam bir koruma ve uyarı sağlamıyordu. 1900’lü yılların başında genç bir mucit çocukların düdüklerinden ilham alarak kornayı icat etti. El ile aktif edilen elektrikli bir sistem kuran ve aktif edildiğinde uyarı sesi çıkaran bu klakson devam eden yıllarda araçların vazgeçilmezi haline geldi. Kornanın yanı sıra araçlarda, evlerde ve işyerlerinde kullanılan alarmlarda esasen elektronik düdük sistemleridir. Hırsızlık olaylarının artması ve kilitlerin hırsızlar karşısında etkisiz kalması sonucunda ev güvenliğinin sağlanması için alarmlar kullanılmaya başlandı. İlk dönemde hırsızlardan korunmak için kullanılan elektronik alarmlar ilerleyen dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile pek çok alanda kullanılmaya başlandı. Özellikle dumana hassas olan yangın alarmları binaların olmazsa olmazı haline geldi. Ortaçağ ve öncesi dönemde şehirlerde yaşayan insanlar istilacıların gelişlerinden önceden haberdar olabilmek için alarm sistemleri kurdular. Bu sistemler yabancıların görüldüğünde şehrin her yerinden duyulabilecek büyük gongların çalınması veya uyarı ateşlerinin yakılması şeklindeydi. Ancak bildiğimiz anlamda alarmların keşfedilmesi için elektriğin ve teknolojinin ilerlemesi gerekmekteydi. İlk elektronik alarmlar 1952 yılında keşfedildi. Çok basit bir çalışma stili olan sistemde alarm harekete geçirildiğinde rahatsız edici ses çıkarmaktaydı. Teknolojinin hızla gelişmesi ile alarm teknolojisi de gelişerek karmaşık bir hale büründü. Kamera sistemleri veya harekete duyarlı minik sensörlerin korunmak istenilen bölgeye koyulması ile istenmeyen misafirlerin alana girişi çok erken şekilde engellenmeye başladı. Devam eden dönemde bu sistemlerin telefonlar ile entegre bir şekilde çalışmaya başlaması ile ev içinde bulunan kişiler için de kullanılmaya başlandı. Özellikle küçük çocuklar için kullanılan bebek alarmları ve evdeki dumana duyarlı olarak çalışan yangın alarmları insanların yaşamlarını kolaylaştırdı. Evde veya işyerinde yaşanan herhangi bir olağanüstü durumu anında telefona bildirim olarak gönderen sistemler son yıllarda büyük rağbet görmeye başladılar. Ancak en büyük gelişme araç alarmlarında gerçekleşti. Araç hırsızlıklarının önlenmesi için pek çok teknolojik gelişme yaşansa da bu durum hırsızları yeterince durduramıyordu. Araçlara getirilen kilit sistemleri de hırsızlar tarafından bir şekilde aşılmaktaydı. Otomobillere alarm sistemlerinin gelmesi ile birlikte aracın istenmeyen bir bölgeye yanlış bir güç uygulanması durumunda araç rahatsız edici bir ses çıkararak sahibini uyarmaktadır.

Farklı Alanlarda Kullanılan Düdükler

İlk yıllarda iletişim ve avlanma için kullanılan düdükler günümüzde çok farklı işler için kullanılmaktadır. Düdüklerin iletişim alanında kullanımı azaldıkça özellikle çocuklar için oyuncak düdük üretilmeye başlandı. Çocuklar için üretilen düdüklerin eğlenceli sesler çıkaran stilleri de üretildi özellikle bülbül düdük olarak bilinen çeşit çocuklarca çok sevildi. Özellikle son yıllarda bazı şekerleme markaları şekerlerinin sapının aynı zamanda düdük özelliği göstermesi ile çocukların ilgisini çekmektedirler. Son yıllarda ise özellikle çocuklar için topraktan doğal ve sağlıklı düdükler üretilmektedir. Uygun killi toprak ile evinizde sizler de bu kil düdükleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Çocukların yanı sıra en çok düdük kullananlar arasında trafik polisleri de yer almaktadır. Trafikte araçların hareketlerinin uygun şekilde düzenlenmesi için çalışan polisler hem araçları yönetmek hem de orada olduklarını belli etmek için bir düdük kullanırlar. Bu şekilde hem yayalar hem araçlar hem de polis memurunun güvenliği düdük tarafından sağlanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra insanların düdük ile en fazla karşılaştıkları yerler spor müsabakaları olmaktadır. Ülkemizde ve dünyada en fazla takip edilen spor türlerinden biri olan futbolun pek çok kuralı vardır. Kurala uygun olmayan pozisyonlar geliştiğinde hakemin oyuncuları durmaları için uyarmaları için bir eşyaya ihtiyaçları vardır. Bu gibi durumlarda hakem düdük yardımı ile pozisyonu durdurur ve başlatır. Bu açıdan düdüğün sesi oyunu durdurma ve başlatma açısından esas olarak kabul edilmektedir. Ayrıca maçlara başlarken ve maçın bittiğini haber vermek içinde düdük çalınır. Maç içindeki pozisyonlar için ayrı uzunlukta düdük çalınırken maç başlama vuruşunda ve sonunda farklı şekillerde düdük çalınarak oyuncular uyarılır. Futbolun yanı sıra çok takip edilen diğer spor dalları olan basketbol ve voleybolda da hakemler düdük kullanmaktadırlar. Spor müsabakalarında kullanılan düdükler özel olarak bu iş için üretilmektedir. Çok yüksek desibellerde ses çıkarması için üretilen bu metal düdük stadyumlardaki tüm sesleri bastıracak ve her yerden duyulabilecek kadar yüksek bir ses çıkarmaktadır. Düdük kordonu yardımı ile hakemin boynuna asılır. Bu şekilde maçın hızlı temposu sırasında düdük kaybolmaz veya düşmez. Ülkemizde daha az seyircisi olan hentbol ve yüzme gibi sporlarda da oyunun kontrolü için düdük kullanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında düdük futbolda ve diğer pek çok spor dalının vazgeçilmez bir unsuru olarak hayatımızdaki yerini almıştır.

Birbirinden Farklı Düdük Çeşitleri

Pek çok farklı düdük çeşidi bulunmaktadır. Birbirinden farklı amaçlar için kullanılan düdükler farklı teknoloji ve maddeler yardımı ile üretilmektedirler. Çeşitli ses aralıklarına sahip bu düdükler boyut olarak 3-4 santimden yaklaşık 1 metreye kadar geniş bir seçim yelpazesine sahiptir. Karşılaştığımız en büyük düdükler dünya kupasında tanıştığımız vuvuzela ismi verilen düdüklerdi. Bunun yanı sıra özellikle hayvan eğitmenlerinin kullandığı pirinç düdük gibi küçük ancak yüksek sesler çıkartan çeşitleri de mevcuttur. Ancak dışarıdan bir düdük almaktansa hem aile içinde eğlenceli zaman geçirmek hem de çocuğunuzun el becerisini geliştirmek için evde düdük üretebilirsiniz. Evde bu üretimi yapabilmek için birden fazla teknik ve farklı maddeler kullanılmaktadır. İsteğinize göre killi topraktan da düdük üretebilirsiniz. Ancak diğer tariflerden daha pratik olan ve her an bulabileceğiniz eşyalarla yapılan bir düdük tarifi de bulunmaktadır. Bu tarife göre düdük yapmanız için bir adet balon, bir adet ince bir adet kalın pipet, bant ve makas gerekmektedir. İnternette görsel bir şekilde yapılan tarifine uyarak dilediğiniz zaman düdük üretebilirsiniz. Bunun yanı sıra ürettiğiniz düdüğü dilediğiniz gibi boyayabilir ve kırmızı düdük elde edebilirsiniz. Son olarak evinizde ürettiğiniz kilden yapılma düdüklerinizin arka bölgesine uygun bir boşluk bırakarak düdük anahtarlık olarak kullanabilirsiniz. Evlerinizde düdüğün yanı sıra pek çok farklı eşyayı da yine evinizde bulunan bazı maddeler ile pratik şekilde üretebilirsiniz. Özellikle eski kullanılmayan kumaşlardan kendinize cüzdanlar ve çantalar yapabilirsiniz. Son dönem giyinme modasında büyük yer tutan ev üretimi olan minimal çalışmalar ile insanlar evlerinde üretim yapmaya başladılar. Bu ürünlerden biri de evinizde bulunan kullanılmaya ahşapları kullanarak oturmak için veya dekorasyon amaçlı küçük sehpalar yapabilirsiniz. Evde dilediğiniz gibi üretebileceğiniz eşyaların başında takılar yer alıyor. Günlük yaşamın pek çok alanında kullandığınız takılarınızı kendinize özel bir şekilde evinizde üretebilirsiniz. Evinizde bulunan veya dışarıdan çok uygun fiyatlara alacağınız boncuk, ip ve hayal gücünüzün yardımı ile dilediğiniz takıyı yapabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için internette pek çok takı yapım videosu yer almakta. Son yıllarda çokça tercih edilen bir diğer ev yapımı eşya ise saatler. Evinizde bulunan eski bir saatin mekanizması ile yine sizin kullanmadığınız kumaş parçaları veya saat yapımına uygun herhangi bir eşyanın yardımı ile yapılmaktadır. Son olarak ise evinizde rahatça yapabileceğiniz bir başka kullanım ürünü ise mumlar. İnternetten rahatlıkla ulaşacağınız birkaç madde ile dilediğiniz renk şekillerde mum elde etmeniz mümkün. Son dönemde meyveye benzeyen mumlar ev dekorasyonu için sıklıkla tercih edilmekte sizde kendi meyve şeklinde mumunuzu evinizde üretebilirsiniz.

Engelliler İçin Yardımcı Aletler

Toplumumuzun en önemli parçalarından biri olan engelliler gün içinde pek çok zorlukla karşılaşmaktadırlar. Bu zorlukların aşılmasında bizlerin çabası ve teknolojinin ilerlemesi büyük kolaylıklar sağlayabilmektedir. Özellikle görme engelliler için üretilen düdükler büyük fayda sağlamaktadırlar. Evlerine gelen kişileri duydukları gibi dış dünyaya çıktıklarında kendilerini güvende hissetmeleri için uzun yıllardır düdük kullanılmaktadır. Düdük sayesinde hem yardım çağrısında bulunabilmekte hem de diğer insanları kendilerine dikkat etmeleri hakkında uyarabilmekteler. Engellilerin düdük kullanması çok eski dönemlere dayanmaktadır. Günümüzde ise daha modern teknikler ile engellilerin hayatları kolaylaştırılmaktadır. Son dönemde geliştirilen ve engellilerin hayatlarını kolaylaştıran yeniliklerden en büyüğü şüphesiz ki tekerlekli sandalyedir. Fiziksel engelli bireylere sınırlı bir özgürlük sağlayan bu aletin en büyük sorunu ise yüksek yerlere ve merdivenlere kendi başına tırmanamaması idi. Elektrik teknolojisinin yardımı ile artık el ile sandalyeyi sürmekten kurtulan kişiler yapılan yeni bir buluş ile merdiven çıkma yeteneğine sahip elektrikli sandalyelerine kavuştu. Bunun yanı sıra kısmi görme bozukluğu olan kişilerin kitap okumasına yardımcı olmak amacıyla okuyucular geliştirildi. Bu okuyucular kişinin parmağına bir yüzük gibi taktığı yapay zekaya sahip bir aletten oluşmakta. Kişi okumak istediği satıra parmağını dokundurduğunda alet otomatik olarak satırı okumaya başlamakta. Çağımızın yaşlılarda en çok görülen hastalıklarından biri olan Parkinson için geliştirilen yeni bir teknoloji ile artık hastalar rahat şekilde kendi yemeklerini yiyebilmekte. Özel olarak geliştirilen kaşık hastaların ellerinin titremesini kaşığın ucuna yansıtmayarak sallanmayı önlemekte ve kişilere kendi yemeklerini yeme özgürlüğü tanımaktadır. Bir diğer yardımcı yenilik ise konuşma ve dil sorununa sahip kişiler için yapıldı. Özellikle konuşma sırasında bazı sözcükleri s��ylemekte zorlanan veya farklı söyleyen kişiler için geliştirilen bu teknolojide yapay zeka kişinin söylemek istediğini anlayarak karşı tarafa düzgün şekilde iletmektedir. Tekerlekli sandalye kadar önemli bir olan protez teknolojisi de hiç durmadan gelişimine devam etmekte. Önceki dönemde hareketsiz olan kollar artık kas hareketlerini anlayarak kişilerin istediği hareketleri yapabilir duruma geldi.

Düdük Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Düdükler hayatımıza ilk girdikleri dönemden bu güne önemlerini hiç kaybetmediler. Bazı değişiklikler yaşasalar da genel olarak düdükler çocuklar için bir eğlence aracı diğer insanlar için ise bir uyarı aracı olma özelliğini sürdürmekte. Uyarı aracı olarak kullanılan düdükler zaman içinde değişerek günümüz alarm teknolojisine dönüştüler. Evlerimizin veya araçlarımızın korunması için vazgeçilmez olan alarmlar son dönemde ise daha kalabalık alanların korunması için kullanılmaktalar. Alışveriş merkezi veya havaalanları gibi yerlere giriş sırasında xray cihazları ile insanlar kontrol edilmektedir. Bu cihazlar kişilerin üzerinde istenmeyen bir madde bulunduğunu gördükleri anda düdükleri yardımıyla alarm vermekteler. Çocuklar için üretilen düdükler ise farklı çeşitlere bölünmekteler. Ağızla yardımıyla çalınan düdüklerin yanı sıra hava sıkışması yolu ile çalınan düdükler de çocukların hayatında yerlerini aldı. Hava sıkışması yönteminin kullanıldığı çocuklar için en önemli düdüklerden biri bisiklet kornası bir diğeri ise banyo ördekleridir. Çocuklara banyo yaptırmak bazen ebeveynler için çileli bir işe dönüşebilmekte. Bu durumun önüne geçmek için üretilen ördek düdük fiyatları ile benzeri olan oyuncakların önüne geçmektedir. Son olarak hayvanlardan korkan veya bulunduğu alanda saldırgan köpekler bulunan kişiler için geliştirilen köpek kaçıran düdük büyük rağbet görmektedir. Yaydığı ses ile köpeği rahatsız ederek uzaklaşmasını sağlarken aynı zamanda hayvana herhangi fiziksel veya duyusal bir zarar vermemektedir. Görüldüğü gibi pek çok farklı alanda pek çok farklı düdük çeşidi kullanılmaktadır. Kişiler için bazen kendilerine uygun olan düdüğü bulmak hayli zorlu bir iş haline gelebilmektedir. Çocuklar için üretilen düdükler ile yetişkinler için olanların arasında büyük farklar bulunmaktadır. Bu farklılıklardan ben büyüğü ise fiyat anlamında yaşanmaktadır. Alacağınız düdüğün çeşidini ve kullanım alanını bilerek alışveriş yapmanız önem taşımaktadır. Bu noktada sizler için pek çok düdük çeşidini bir arada bulabileceğiniz ve kullanıcı yorumlarını okuyarak güvenle alışveriş yapabileceğiniz bir platform bulunuyor. Trendyol’a girerek düdük fiyatları arasında sıralamalar yapabilir ve size en uygun ürünü rahatlıkla seçebilirsiniz.