Bulaşıklık

2108 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Bulaşıklık

Bulaşıklık

Mutfak, evde en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. İnsanın temel ihtiyacı olan beslenmeye yönelik bir oda olduğu için hem evdeki konumu hem de mutfakta kullanılan malzemeler büyük bir öneme sahiptir. Saymakla bitmeyecek kadar çok mutfak malzemesi vardır. Başlarda ihtiyaca yönelik keşfedilen mutfak gereçleri zamanla hem sayı olarak artmış hem de kullanılış ve sağlık açısından geliştirilmiştir. Mutfak, önce bir bütün olarak düşünülüp ardından içerisine girilerek her bir malzemesi ayrı ayrı değerlendirilecek önemdedir. Beslenme süreci boyunca kullanılan her bir bulaşık daha sonraki kullanımlar için ciddi bir temizliğe gereksinim duyar. Bu hem sağlık açısından hem de bulaşıkların uzun ömürlü kullanımı açısından dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Gelişen teknolojiyle birlikte bulaşık yıkama süreci de elektronik cihazlara devredilmiş olsa da günümüzde bulaşık makinesi olmayan birçok ev vardır. Bu evlerde eskiden olduğu gibi bulaşıklar, elde su ve deterjan yardımıyla yıkanır, bir süre kurumaya bırakılır ve kuruduğundan emin olunduktan sonra mutfak dolaplarındaki yerlerine geri döner. Yıkama kısmı çok uzun sürmese de kuruma aşaması eve, mutfağa ve hatta mevsime göre bile değişkenlik gösterebilmektedir. Diğer birçok mutfak eşyası gibi ihtiyaç oluştuğu için kurutma aşamasında kullanılmak üzere bulaşıklıklar tasarlanmıştır. Bugün neredeyse tüm mutfaklarda karşılaşılabilecek bir mutfak gereci olan bulaşıklık, farklı şekillerde de olsa uzun yıllardır kullanımda olan bir üründür.

Bulaşıklık Kullanmak Neden Gerekli?

Bulaşıklık, ilk bakışta basit bir malzeme gibi görülse de mutfak için önem taşıyan araçlardan biridir. Mutfak temizliği aşamalarında yer alması bulaşıklığın bu değerini ortaya serer. Bulaşıklık, isminden de anlaşılacağı üzere bulaşıkların depolanabileceği bir alandır. Ancak bulaşıklıkta depolanacak bulaşıkların bir niteliğe sahip olması gerekir: temizlik. Elde yıkanan bulaşıklar kurumaları için bulaşıklığa yerleştirilir. Birçok etkene bağlı olarak geçen süre sonucu kuruyan bulaşıklar tekrar dolaplardaki yerlerini alabilir. Bulaşıklık, mutfakta hem bir depolama alanı hem de kurutma alanı sunar.

Bulaşıklık, teknolojik bir araç değildir. Tüm işlevini mekanik olarak yerine getirir. Bu nedenle teknolojik aletlere nispeten kullanımı kolaydır. Elbette her alette olduğu gibi doğru kullanım şekilleri vardır ancak buna çok dikkat edilmese de görevini yerine getirir ve bulaşıkları istenilen kuruluğa ulaşana dek depolar. Doğru kullanım daha çok bulaşıklığa bulaşıkları yerleştirmeye bağlı bir kullanım şeklidir. Bulaşıkların havayla temas ederek kuruması gerektiği için üst üste yerleştirilen bulaşıklardan altta olanın kuruması zorlaşabilir ve çok sık yerleştirilen bulaşıkların kuruma süresi uzayabilir.

Bulaşıklık Mutfak İçin Elzem Bir Araçtır

Bulaşıklığın olmadığı bir mutfak düşünmek kolaydır. Ancak ihtiyaç halinde ilk koşulacak ürünlerden biri olduğunu da unutmamak gerekir. Yıkanan bulaşıkları ıslak halleriyle dolaba yerleştirmek makul olmayan bir davranıştır ve çoğu insan bunu yapmaz. Bu hareket çoğu mutfak dolabı ahşap olduğu için ahşap malzemede kabarmaya neden olur ve daha önemlisi sağlık açısından zararlıdır. Mikroskobik canlılar ıslak yüzeylerde yaşamayı tercih eder. Bulaşıkları kurulamadan dolaplara yerleştirmek tam da bu canlıların isteyeceği bir şeydir. Ayrıca açık alanda kurumaya bırakılmayan bulaşıklarda su lekeleri kalma ihtimali çok yüksektir. Kaşıklarda, bardaklarda kalan su lekesi hemen göze çarpar ve kötü bir görüntü oluşturur. Zamanla bu su lekeleri aynı yerde birikerek kalıcı lekeler oluşturur ve bulaşıklar yıkansa da temizlik hissi vermez. Bulaşıkları tek tek bir havlu yardımıyla kurulamak da bir seçenektir. Ancak bunu yapmak için en az bulaşıkları yıkamak kadar bir zamana daha sahip olmak gerekir. Yaşanan her bir saniyenin önemli olduğu bu dönemde tek tek her bir bulaşığı kurulamaya çalışmak çok büyük zaman kaybı yaratır. Bir de bu eylemin insan tarafından gerçekleştirildiği düşünüldüğünde yüksek verim almak neredeyse olanaksız hale gelir. İnsan elinin kalın bir havluyla ince belli bir bardağın her noktasını kurulaması mümkün değildir. Yine aynı şekilde çoğu noktaya ulaşılamaması sorunu da olabilir. Bu seçenek boşuna enerji harcanmış bir eylem olmaktan öteye geçmez. Bunun yerine bir bulaşıklık kullanılarak çok da uzun olmayan bir süre temiz bulaşıkların orada bekletilmesiyle istenilen kurulukta bulaşıklara ulaşmak oldukça kolay ve zahmetsizdir. Tüm bu zaman kaybı ve verimsizliğin önüne geçmek adına bulaşıklık kullanımı mutfakta gereklidir.

Bugün profesyonel veya amatör tüm mutfaklarda bulaşıklığa rastlamak mümkündür. Çünkü bulaşıklık mutfağın olmazsa olmazı haline gelmiş temizlik sürecinde kullanılan bir gereçtir. Her mutfakta vardır demek yanlış olmasa da tüm mutfaklardaki bulaşıklıklar aynı büyüklük, model veya tasarımda olmayabilir. Genellikle mutfağın kullanım ihtiyacına göre farklı boyutlarda, farklı işlevlerde mutfak aletleri seçilir. Bulaşıklığın da kullanılacağı mutfağa uygun seçilmesi gerekir. Profesyonel bir mutfak için küçük bulaşıklık seçmek akıllıca olmaz. Aynı şekilde küçük bir aile için de büyük bulaşıklık seçmek gereksizdir.

Bulaşıklıklar Hangi Malzemeden Olmalı?

Çok çeşitli malzemelerden yapılmış bulaşıklıklara rastlamak mümkündür. Bulaşıklık denilince çoğu insanın aklına metal bulaşıklık gelir. Akıllara bu metal malzemenin gelmesinin haklı bir nedeni vardır. Bulaşıklık sürekli suyla temas halindedir ve suya hem dayanıklı olmalı hem de temiz kalmalıdır. Metal bir bulaşıklık sudan kolay kolay etkilenmez. Günümüzde çok sık kullanılan paslanmaz çelikten yapılmış bulaşıklıklar oldukça dayanıklıdır. Kişisel tercihlere bağlı olarak da paslanmaz çelik bulaşıklık sık tercih edilir. Bunun yanında plastik bulaşıklıklar da vardır. Plastik konusu hâlâ akıllarda büyük bir soru işareti olsa da mutfakta kullanılan araç gereçler sağlığa zararlı olmayan plastikten üretilir. Bulaşıklık da kullanım süreci boyunca ısıya direkt maruz kalmadığı için plastik malzemeden yapılmış olması büyük bir dezavantaja sebep olmaz. Plastik malzemelerden yapılmış bulaşıklıklar sarı, kırmızı, yeşil gibi birçok renk seçeneği de sunar. Böylece mutfak tasarıma uygun renklerde bulaşıklık seçimi de yapılabilir.

Son yıllarda kullanımı yoğun bir şekilde artmış olan silikon malzeme de bulaşıklık yapımında kullanılabilir. Özellikle ısıya dayanıklı olması sebebiyle çoğu mutfak gerecinde silikona dönüş başlamıştır. Oldukça güzel silikon bulaşıklık modelleri de son zamanlarda kullanıma girmiştir. Plastik malzeme gibi silikon malzeme de kullanıcıya renk seçme özgürlüğü sunar. Kullanıcı zevkine uygun her renkte silikon bulaşıklık bulmak mümkündür. Ayrıca silikon malzemenin hafif ve esnek olması sayesinde hem taşıma hem de saklama kolaylığı sağlar.

Daha önce de bahsedildiği gibi bulaşıklık suyla direkt temas halinde olduğu için suya dayanıklı malzemelerden yapılmış olması gerekliliği vardır. Bu nedenle ilk akla gelen ahşap bulaşıklık olmayacağı görüşüdür. Ancak silikon gibi son yıllarda mutfakta sık kullanılan diğer bir malzeme de bambudur. Bambu ahşap suya dayanıklıdır ve kabarmaz. Tabaktan, çatal kaşığa kadar her türlü mutfak malzemesinin bambu modeli yapılmış ve oldukça beğenilmiştir. Bambu bulaşıklık da diğer malzemelerden yapılmış bulaşıklıklar gibi dayanıklı ve kullanışlıdır. Hem estetik olarak hem de işlevsellik açısından kendinden isteneni kullanıcılara sunar.

Mutfak gereçlerinde ilk düşünülmesi gereken sağlığa uygunluk olduğu için bulaşıklıklar çok farklı malzemelerden üretilmiştir. Hiçbiri sağlığı tehlikeye atmaz ve mutfağa estetik güzellik katar. Tüm zevklere hitap edebilmek açısından çeşitlilik çok önemlidir.

Bulaşıklığın Doğru Konumlandırılması

Bulaşıklıklar genel olarak tezgah üzerinde lavabonun hemen yanında konumlandırılır. Hatta çoğu tezgahta bulaşıklık koyulması için gereken bölme önceden belirlenmiş olarak bulunur. Evin, mutfağın ve tezgahın büyüklüğüne göre bulaşıklık için ayrılmış bu alan farklılık gösterebilir. Bulaşıklığı tezgaha doğru yerleştirmek önemlidir. Eğimli bir alana yerleştirilmesi durumunda bulaşıklardan akabilecek sular tezgah üzerinde birikir ve istenmeyen bir durum yaratır. Aynı şekilde eğimli bir alanda olması sebebiyle bulaşıklık içinde de su birikebilir. Biriken su bulaşıkların kuruma süresini geciktirebilir. Aynı zamanda bu su zamanla tezgaha zarar verme düzeyine ulaşabilir. Eğer imkan varsa bulaşıklığı tezgahın düz olan bir bölümünde hem lavaboya hem de pencereye yakın olarak konumlandırmak gerekir. Böylece hava akımı alanında bulunan bulaşıklar daha kısa sürede kurur ve hızlıca raftaki yerlerine dönebilir.

Bulaşıklığın doğru konumlandırılması kadar bulaşıklık içindeki bulaşıkların da doğru konumlandırılması gerekir. Özellikle bıçaklar gerekli bölmeye ters olacak şekilde yerleştirilerek olası mutfak kazalarının önüne geçilebilir. Bulaşıklığa kapasitesinden fazla bulaşık yerleştirmemek ve üst raflara bulaşıkları yerleştirirken yer çekimini hesaba katarak düşmelerini önleyecek şekilde konumlandırmak dikkat edilmesi gereken basit konulardandır. Bu ufak önlemleri alarak mutfak güvenliği sağlanmış olur.

Bulaşıklık Tasarımları

Çok farklı şekillerde bulaşıklıkla karşılaşmak mümkündür. Bu tasarımlar çoğu zaman işlevsellik açısından yapılmış olsa da estetik olarak farklı tasarımlar da mevcuttur. Her zevke, her ihtiyaca, her mutfağa uygun olan bulaşıklığı sunabilmek önemli ve değerli bir amaçtır.

Klasik tezgah üstü olarak bilinen bulaşıklıkların dahi birçok tasarım modeli vardır. Bulaşıklıklar ihtiyaca göre tek veya çift katlı olabilir. İhtiyaç halinde 3 katlı bulaşıklıklar da kullanılabilir. Klasik model dışında V şekilli bulaşıklıklar da oldukça kullanışlı ve şıktır. Tezgaha hem estetik olarak katkı sağlarken hem de bulaşıkların yerleştirilmesi için en uygun seçeneği sunar.

Bulaşıklık Modelleri Çeşitlilik Gösteriyor

Çok çeşitli bulaşıklık modellerinden ihtiyaca uygun olanını seçmek önemli bir meseledir. Seçilen bulaşıklık modeli hem istenilen katkıyı vermeli hem de mutfağın dizaynına uyum göstermelidir. Estetiği en iyi yansıtan odalardan biri olan mutfakta buna dikkat etmek gerekir. Mutfakta kullanılan diğer eşyalara da uyum sağlayacak modelde bulaşıklık seçilebilir.

Bulaşıklıkların ilk kullanılan modeli klasik, tezgah üstü, tek katlı modeldir. Bu model öncelikle ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmıştır. Estetiği ikinci planda tutar. Klasik, tezgah üstü bulaşıklık temel olarak tabakların sıralanacağı bir alan; kaşık, çatal, bıçak gibi malzemelerin konulacağı geniş bir sepet ve tava, tencere gibi büyük malzemelerin konulacağı düz bir bölme içerir. Bu model en basit ve temel olanıdır. Zamanla geliştirilmiş ve modernleştirilmiştir.

Tek katlı bulaşıklık modeli de çok sık kullanılır. Günlük bulaşık hacmi az olan mutfaklar için yeterlidir. Böylece hem işlevini korurken hem de alandan tasarrufu sağlar. Sayı olarak bulaşık alma kapasitesi sınırlı olsa da her çeşit bulaşık için ayrılmış bölmeler tek katlı bulaşıklıklarda da mevcuttur.

Son zamanlarda askılı bulaşıklık modellerinin kullanımı artmıştır. Bu bulaşıklık çeşidi de klasik model de bahsedildiği gibi çok katlı veya tek katlı olabilir. Bir aparat sayesinde tezgah üstündeki duvara sabitlenir ve bu şekilde kullanılır. Estetik açıdan mutfağa modern bir hava katan duvara sabitlenebilen bulaşıklık modelleri aynı zamanda oldukça kullanışlıdır. Yine bu modelde de tabakların sıralanabileceği bir bölme bulunur. Bu bölme genellikle alt kattadır. Üstte ise büyük bulaşıklar için olan düz alan yer alır. Kaşıklık sepeti çok farklı yerlerde olabilir. Bu modelde kullanım öncesinde duvara iyi bir şekilde sabitlemek önemlidir. Aksi takdirde bulaşıkların yerleştirilmesi sonucu istenmeyen mutfak kazaları gerçekleşebilir.

Daha çok profesyonel mutfaklarda kullanılan eviye üstü bulaşıklık modelleri de vardır. Bu çeşit bulaşıklıklar tezgahta tam olarak eviyenin üstüne gelecek şekilde konumlandırılır. Eviye üstü bulaşıklık modelleri tezgah üstü bulaşıklıklara nispeten daha büyük ve daha çok bölmesi olan bir modeldir. Bu nedenle günlük bulaşık hacmi büyük olan profesyonel mutfaklarda sıklıkla kullanılır. Bu model diğerlerine göre büyük ve çok bölmeli olması nedeniyle bulaşıkların detaylı şekilde ayrılarak kurutulabilmesine olanak sağlar. Diğer modellerde genellikle aynı kısımlarda kurutulan kase ve tabaklar eviye üstü bulaşıklıklarda farklı bölmelere yerleştirilebilir. Bulaşıklığın yan tarafında yine bir veya duruma göre iki kaşıklık bulunur. Bu modelde ayrıca bıçak bölmesi de vardır. Böylece mutfakta kullanılan her çeşit ve farklı büyüklüklerde bıçağı özel bölmesinde güvenle kurumaya bırakmak mümkün olur. Bu modelin kesme tahtası için de düşünülmüş ayrıca bir bölmesi vardır. Kepçe, spatula tarzı uzun araçlar da kendilerine ait bölmelerine asmak suretiyle eviye üstü bulaşıklıklarda kolaylıkla kurutulabilir.

Diğer modellere göre daha işlevsel bir model olan katlanabilir bulaşıklıklar da mevcuttur. Bu bulaşıklık modeli klasik tezgah üstü bulaşıklıkların geliştirilmesiyle oluşturulmuştur. Küçük ve alan sorunu olan tezgahlarda kullanım için oldukça faydalı bir modeldir. İstenilen duruma göre çift katlı, tek katlı veya tek katlı olan bu bulaşıklıkların ayrıca bir de çekmece bölmesi bulunur. Böylece istenildiğinde oldukça fazla bulaşığa yer sağlarken ihtiyaç olmadığı durumlarda veya bulaşık sayısı daha az olan durumlarda katlanarak küçülür ve yer kaplamaz. Her bulaşıklıkta olduğu gibi bu modelde de çeşitli bulaşıklara çeşitli bölmeler ayrılmıştır. Hem kullanım kolaylığı sağlar hem de tezgah üstünde çirkin bir görüntü oluşturmaz. Katlanabilir olması nedeniyle kullanılmadığı zamanlarda kapatılıp tezgah üzerinden kaldırılabilme imkanı sunar.

Bulaşık yerleştirme düzeni hem bulaşıklıkta hem de bulaşık makinesinde oldukça önemlidir. Ürünlerde bulunan bölmeler genel olarak yerleştirme için yol göstericidir. Yine de dikkatli olmak gerekir. Bulaşık makinesinde de hemen hemen bulaşıklık ile aynı düzen olduğu açıkça görülebilir. Kesin olmamakla birlikte bulaşık makinesi rafları tasarlanırken bulaşıklıktan ilham alındığı söylenebilir. Temel tasarım açısından bir bulaşık makinesi rafının neredeyse bir bulaşıklık olduğu düşünülebilir. Yine de kullanım amaçları ve işlevleri farklıdır. Bulaşıklık daha detaylı bölmeler içerebilir.

Bulaşıklık mutfakta öylesine bir eşya gibi görülse de tüm bu özellikleri göz önüne alındığında ne kadar önemli ve gerekli olduğunun farkına varılır. Hem zamandan tasarruf etmek hem de bulaşıkları doğru bir şekilde kurutmak için doğru malzemeden yapılmış doğru modeli seçmek önem kazanır. Bulaşıkların sağlıklı bir şekilde kurumasını sağlarken mutfakta fazla yer kaplamayacak, mutfak dizaynını bozmayan modeli bulmak önemli bir konu haline gelmiş durumdadır. Mutfakta kullanılan her bir eşyanın büyük bir özen ve dikkat içerisinde seçilmesi gerekliliği artık tüm çevreler tarafından kabul görmüştür. Hem insan sağlığını hem de çevreyi korumak adına bu küçük detayları atlamadan doğru seçimi yapmanın önemi herkes tarafından bilinir.

Kullanmakta olduğunuz bulaşıklığın yetersiz olduğunu düşünüyor, mutfağınıza daha uygun bir model seçmek istiyorsanız ya da ilk kez bir bulaşıklık alarak mutfak eksiklerinizi tamamlamayı planlıyorsanız günlük çıkan bulaşık hacmine uygun büyüklükte, mutfağın tasarımına uygun renkte, tek veya çok katlı, katlanabilir veya duvara sabitlenmiş tüm bulaşıklık modelleri sizleri bekliyor. Dilediğiniz ürüne farklı model ve renk seçenekleriyle Trendyol’un avantajlı fiyatlarından yararlanarak hemen sahip olabilirsiniz.