search result placeholder

Biber Gazı

İsyanların ve kargaşaların kontrol altına alınması gibi polis işlerinde veya kişisel olarak kendini savunmada kullanılan biber gazının kullanım oranı her geçen gün artar. Şehir yaşamı, sizlere pek çok avantaj sağlasa da bazı dezavantajları da beraberinde getirir. Şehir yaşamında çoğu kez istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bu istenmeyen durumlar kişiye fiziksel, psikolojik ya da maddi zararlar verir. Her geçen gün artan insan popülasyonunda bu istenmeyen durumlar hemen herkesin başına gelebilir. Bu durumlarda her zaman için kaçmak ya da saklanmak mümkün olmaz. Böyle zamanlarda kişinin kendini savunması gerekir. Biber spreyi, OC spreyi ya da OC gazı olarak da bilinen biber gazı, bu zamanlar için idealdir. Oleoresin capscium, OC olarak ifade edilir. Capscium, biber demektir; oleoresin ise baharatların sıvı halini ifade etmek için kullanılır. Bu sprey, saldırganın hareketlerini kısıtlayarak saldırıya uğrayan kişinin kendini korumasını sağlar. OC spreyi, gözyaşının kontrolsüz olarak gözlerden akmasına sebep olur. Biber gazının ismi acı biberden gelir. Bu ürünler, acı biber özü kullanılarak üretilir. Kapsaisin, acı biberlerdeki acının kaynağıdır. Aynı zamanda biber gazının etken maddesi de olan kapsaisin suda çözünmez. Bu yüzden biber gazına maruz kalan kişilerin su kullanması gözlerdeki yanmayı etkilemez. Biber gazı, deriyi tahriş eder. Bu ürün; göz, burun, solunum yolları, ağız ve deride yanmaya yol açtığından insan vücudunda acıya neden olur. Bu gaz, maruz kalan kişiyi 5 ile 45 dakika arası etkisiz hale gelir. OC spreyi olarak da bilinen bu ürün bulanık görme ve burun akıntısına neden olur. Deride kızarma, hapşırma ve salya artışı da görülebilir. OC spreyi; ayı, kurt gibi saldırgan hayvanlara karşı da kullanılır. Göz yaşartma etkisine de sahiptir. Bu etki ile gözü ve korneayı uyararak gözyaşı üretimine, gözlerde yanma hissinin oluşumuna sebep olur. Bu spreyler sahip oldukları özellikler ile saldırganın birçok hareketini engelleyerek kendinizi korumanıza yardımcıdır. Trendyol’da kendinizi korumanıza yardım edecek biber gazı çeşitlerini bularak şehir yaşamına güvenle devam

edebilirsiniz.

Biber Gazının Enflamasyon Etkisi

Biber Gazının Enflamasyon Etkisi

Biber gazının üretiminde acı biberlerin özü kullanılır. Arnavut biberi ve kırmızı Şili biberi, gaz üretiminde tercih edilir. OC spreyi olarak da bilinen biber gazının kullanımı karşıdaki kişinin gözlerini ve burnunu yakar. Tahriş edici özelliği oldukça fazla olan bu ürün, kullanıldığı anda içerisindeki etken maddeler yüzünden spreye maruz kalan kişiye acı verir. Kullanımı şehir yaşamında siviller arasında da oldukça yaygındır. Günlük yaşamda her insan dışarıda meydana gelen istenmeyen durumlara maruz kalabilir. Bu durumlar insana kaçacak zaman kalmamasına da yol açabilir. OC spreyi, bu durumlarda kişinin kendisini korumasını sağlar. Bu sprey, spreye maruz kalan kişilerde büyük etkiler meydana getirir. Gözde, burunda, ağızda, deride ve solunum yollarında meydana gelen yanmalar bu etkilerden bazılarıdır. OC spreyi enflamasyon etkisine de sahiptir. Enflamasyon, halk arasında iltihaplanma olarak bilinir. İltihaplanma ise kan damarlarından beslenen dokunun aldığı hasar karşısında verdiği fizyolojik tepki anlamına gelir. Biber gazı, maruz kalan kişinin görüşünü engelleyerek gözlerin kapatılmasına neden olur ve bu bir fizyolojik tepkidir. Biber gazı kullanımı, sivillerle sınırlı değildir. Toplumsal olaylara müdahale amacıyla güvenlik kuvvetleri tarafından da kullanılır. Güvenlik kuvvetleri tarafından oldukça yaygın olarak kullanılan bu gazların göz yaşartıcı etkisi de vardır. Göz yaşartıcı etki, bu maddelerin kimyasal etkiye sahip olduğu anlamına gelir. OC spreyi; solunum yolu, göz ve deri üzerinde ciddi bir tahribata yol açar. Geçici körlüğe de yol açan OC spreyinin geçici körlük vermesi sayesinde kolluk kuvvetleri, sınırlandırılması gereken kişilerin hareketlerini kısıtlar. Sivil kullanımda da saldırganın hareketlerini kısıtlayarak kullanan kişinin kendini korumasını sağlar. OC spreyi oldukça güçlü etkiye sahip olduğu için kullanırken dikkatli olmak gerekir. Kullanımınız sırasında meydana gelebilecek herhangi bir kazadan sonra gözlerinizi sık sık kırpmalısınız. Gözlerinizi sık sık kırpmak gözyaşı üretimini artırır bu da gözünüzdeki irrite edici maddenin gözden çıkmasını sağlar. Kaza sonucu OC spreyine maruz kalmanız durumunda gözlerinizi su ile yıkamanız yanmayı geçirmez. Bu spreyin etken maddesi olan kapsaisin suda çözünmediği için gözlerinizi su ile yıkamanız biber gazının etkisini azaltmaz. Bunun yerini gözlerinizi sık sık kırparak gözyaşı üretimine yardımcı olmanız gerekir. Farklı biber gazı markaları farklı özelliklerde OC spreyi üretebilir. Buna rağmen bu ürünlerin temel etken maddesi değişmez. Hepsindeki temel madde kapsaisindir ve acı biber özünden elde edilir. Biber gazı, maruz kalan kişinin gözlerinde farklı reaksiyonlar oluşmasına yol açar. OC spreyinin gözle en ufak temasında dahi gözde yaşarma, kızarma, yanma, batma ve şişkinlik hissi gibi reaksiyonlar oluşabilir. Trendyol’da şehir yaşamı içerisinde kendinizi savunabileceğiniz ve sokaktaki tehlikelere karşı sizi koruyabilecek biber gazı çeşitlerini bulabilirsiniz.

Vücudun Farklı Bölgelerinde Farklı Reaksiyonlar

Vücudun Farklı Bölgelerinde Farklı Reaksiyonlar

Toplum içinde meydana gelebilecek istenmeyen bazı durumlara karşı üretilen biber gazları, maruz kalan kişiyi önemli derecede etkiler. Bu gazlar siviller tarafından da oldukça yaygın olarak kullanılır. İnsan vücudunun farklı bölgeleri OC spreyi olarak da bilinen bu ürüne karşı farklı reaksiyonlar verir. Gözle temas etmesi gözde kızarıklık, yaşarma, şiddetli yanma ve batma hissine neden olur. Deri ile temas etmesi halinde ise deride kızarıklık, yanma ve yaralar görülebilir. Burun yoluyla da solunabilen bu sprey, solunum yollarının tahriş olmasına yol açar. Bu ürünün burun yoluyla solunması halinde bulantı, kusma, öğürme ve genizde yanma hissi oluşur. Aynı zamanda akciğerlere de zarar veren bu sprey, akciğerlerin tahriş olmasına yol açar. Akciğerlerde oluşan bu hasarın iyileşmesi uzun sürebilir. Biber gazı tabancası da siviller arasında oldukça yaygın olarak kullanılır. Bu ürün, gelişmiş kendini savunma silahlarından biridir. Bu savunma silahları, herhangi bir cebe sığabilecek boyutlarda üretilir. OC spreyi tabancasındaki püskürtme basıncının üretimi basınç akümülatörü tarafından değil patentli bir jeneratör tarafından gerçekleştirilir. Bu sayede OC düğmeye basıldığı an çevreye değil direkt hedef alınan noktaya gider. OC spreyi tabancasındaki jeneratör, püskürtülme anında gazı hızlandırarak gazın rüzgar tarafından engellenmesini önler. Ayrıca bu tabancalarda bele takmak için klips de mevcuttur. Bu ürünler, hem sağ hem de sol el ile kullanılabilir. OC spreyi kimyasal etkiye sahip olsa da kanuna göre tam olarak kimyasal madde kabul edilmez. Kanuna göre bu maddeler, olayları bastırıcı biyolojik maddeler olarak tanımlanır ve bu maddeleri kullanırken dikkatli olmak gerekir. OC spreylerinin kullanımı meşru çerçevelerde gerçekleştirildiği takdirde suç sayılmaz. Şehir yaşamında hukuka uymayan bazı istenmeyen durumlara maruz kalmanız halinde kendinizi savunmak amacıyla OC spreyini kullanabilirsiniz. Ağız, göz, burun başta olmak üzere bütün vücudu etkileyen OC spreyi, maruz kalan kişide hapşırma, göz yaşarması, burun akıntısı gibi olaylarla zamanla etkisiz hale getirir. Bu spreyler, birçok farklı marka tarafından üretilir. Trendyol’da birçok farklı markanın OC spreyine ulaşarak alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şehir Hayatında Güvenli Yaşam

Şehir Hayatında Güvenli Yaşam

Biber gazı, icat edildiği günden beri pek çok farklı amaçla kullanılmaya devam eden bir üründür. OC spreyi olarak da bilinen bu ürünlerin güçleri farklılık gösterebilir. Farklı OC spreyi markalarının ürettiği spreylerin bu spreye maruz kalan kişiyi etkileme dereceleri de farklıdır. Biber gazı özellikleri markadan markaya farklılık gösterse de bütün OC spreylerinin etken maddesi kapsaisindir. Kırmızı Şili biberi ve Arnavut biberinde bu maddeden bol miktarda bulunduğu için OC spreyi üretiminde bu mahsuller kullanılır. Bu sprey başta ağız, göz, burun ve deri olmak üzere bütün vücudu etkiler. Bu spreyler, başta askeri birlikler ve polis memurları olmak üzere siviller tarafından da kullanılır. Siviller kendilerini korumak amacıyla bu ürünleri kullanırlar. Gözlerle temas eder etmez gözlerin yaşarmasına yol açar ve parfüm kutusuna benzeyen küçük teneke kutularda üretilerek sizlerin karşısına çıkar. Ürünler arasında kalem tipi olarak üretilen modeller cebinizde taşımanız için idealdir. Bu modelleri cebinizde taşıyarak şehir hayatında kendinize daha güvenli bir yaşam sunabilirsiniz. OC spreylerinin çalışma prensibi deodorantlarla benzerlik gösterir. Günlük hayatta şehir yaşamı içerisinde karşınıza çıkabilecek saldırganlara karşı bu spreyleri kullanabilirsiniz. Bu ürünleri saldırganın yüzüne veya gözüne deodorant sıkar gibi sıkabilirsiniz. Saldırgan, bu gazla temas eder etmez onun nefes alıp vermesi zorlaşır, gözünde yaşarma ve yanma meydana gelir. Saldırganın maruz kaldığı süreçteki ilk 15 dakika oldukça etkilidir. Saldırgan kişinin hareketi kısıtlanır ve kendinizi korumanız kolaylaşır. Gaza maruz kalınan ilk 15 dakikadan sonra gazın etkileri azalır. Savunma amaçlı kullanılan bu spreyler, en az 1 metre uzaklıktan püskürtülmelidir. Açık alanlarda spreyin etkisi farklılık gösterebilir. Trendyol’da şehir yaşantınızdaki güvenliğinizi artıracak OC spreylerini bulabilirsiniz.

Kullanım Sırasında Meydana Gelebilecek Kazalar

Kullanım Sırasında Meydana Gelebilecek Kazalar

Şehir yaşamının pek çok artıya sahip olduğu gibi eksiye de sahiptir. Bu yüzden günlük hayatınızda diğer bireylerden kaynaklanan birçok istenmeyen duruma maruz kalabilirsiniz. Biber gazı kullanarak kendinizi saldırganlara ve hırsızlara karşı koruyabilirsiniz. Bu ürünü kendinizi vahşi hayvanlardan korumak amacıyla da kullanabilirsiniz. Kullanımı yasal olan bu ürün, zehirli değildir. Bununla birlikte göz yaşartıcı etkisi olan bu ürünün kimyasal etkisi de vardır. Bu ürün, zehirli etkiye sahip olmasa da bazı zararlı etkilere sahiptir. Genellikle ürünlerin arkasında kapalı alanlarda deneme amaçlı kullanılmaması gerektiği belirtilir. Bununla birlikte ürünlerin nasıl kullanılması gerektiği de ürünlerin arkasında belirtilir. Buna rağmen ürünlerin kullanımı sırasında bazı kazalar meydana gelebilir. Bu kaza anlarında yapılması gerekenler vardır. Biber gazının etken maddesi kapsaisindir ve bu madde suda çözünmez. Bu yüzden ürüne maruz kalındığı an gözleri bol su ile yıkamak gözlerdeki yaşarmaya ve yanma hissine etki etmez. Maruz kalınan ilk 15 dakika gazın en etkili olduğu zaman dilimidir. Bir kaza sonucu gaza maruz kalmanız durumunda gaza maruz kalan bölgeyi kimyasal maddelerden arındırmak için bol su ile yıkamalısınız. Su ile yıkama işleminin ardından gözünüzü süt ile yıkamanız gazın yakıcı etkisini kısa sürede ortadan kaldırır. Bu kimyasal silaha maruz kalmanın sonucunda genizde yanma oluşur. Genizdeki yanmayı ise ayran içerek giderebilirsiniz. Bunlara ek olarak ürün içerisindeki etken maddelerin neden olduğu yanma hissinin uzamasını önlemek için derinizi kaşımamalı ve gözlerinizi ovuşturmamalısınız. Biber gazı satan yerler arasında eczaneler, asker veya polis malzemeleri olduğu gibi Trendyol da vardır. Trendyol’da birçok farklı markanın biber gazı çeşitlerine ulaşarak alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Biber Gazının Yasal Dayanağı

Biber Gazının Yasal Dayanağı

Biber gazı, siviller arasında oldukça yaygın olarak kullanılan bir savunma silahıdır. Savunma silahı olarak kullanılan bu ürünlerin karşı tarafa verdiği zarar kalıcı olmadığı için kullanımı yasaldır. Kırmızı Şili biberinin ya da Arnavut biberinin ekstraksiyon işlemine tabi tutulması ile elde edilen bu ürünlerin kullanımına İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilir. Bu ürünler, kanuna göre öldürücü olmayan kimyasal silahlar grubuna girer. Kullanımı yasal olan bu ürünleri kullanmak için bazı eğitimler de alınabilir. Özel güvenlik biber gazı eğitimi, bazı eğitim kurumları tarafından verilir. Bu eğitimleri özel güvenlik kurumlarında çalışmak isteyen bireylerin alması zorunludur. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen her bireyin 5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunu’na göre bu eğitimi alması gerekir. Belirli bazı kurumlarda 3 saat teorik 3 saat uygulamalı olacak şekilde 6 saat ders verilir. Aldıkları eğitim sonucunda başarılı olan bireyler özel güvenlik görevlisi olarak gereken durumlarda oleoresin capscium kullanabilir. Aldıkları eğitim sonucunda başarısız olan bireylerin ise özel güvenlik görevlisi olarak bu ürünü kullanmalarına izin verilmez. Oleoresin capscium, göz yaşartıcı gaz olarak da kabul edilir. Her çeşit göz yaşartıcı gazlın kullanımı İçişleri Bakanlığı’nın iznine bağlıdır. Günlük yaşam içerisinde bazı istenmeyen durumlar cereyan edebilir. Her geçen gün artan insan popülasyonu istenmeyen bu durumların kaynağıdır. Oleoresin capscium, bu istenmeyen durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu ürünler kolaylıkla cebinizde taşıyabileceğiniz minimal boyutlarda üretilerek karşınıza çıkar. Bu ürünlerin püskürtme kapasiteleri ve içeriklerinde bulunan sıvının hacmi farklılık gösterse de etken maddeleri aynıdır. Kapsaisin, bu ürünlerin etken maddesidir. Trendyol’dan birbirinden farklı özelliklere sahip oleoresin capscium ürünlerini satın alarak şehir yaşamınızı daha g��venli hale getirebilirsiniz.

Biber Gazı Çeşitleri Trendyol’da

Biber Gazı Çeşitleri Trendyol’da

Göz yaşartıcı sprey kategorisine giren OC spreylerinin savunma amacıyla kullanımı yasaldır. Diğer yandan savunma amaçlı olarak taşınması da yasal bir durumdur. Bireyler, günlük yaşamda kendilerini korumak için bu savunma silahlarını kullanabilirler. Şehir yaşamında bulunan her an karşınıza çıkabilecek tehlikelere karşı kendinizi savunma silahları ile koruyabilirsiniz. Bu ürünler, küçük boyutlarda üretilir. Bu sayede saldırganı bertaraf etmek için kullanacağınız bu savunma silahlarını çantanızda ya da cebinizde rahatça taşıyabilirsiniz. Mevzuata göre bunları savunma amaçlı taşımak ya da kullanmak suç sayılmaz. Ancak bu ürünler saldırı amacıyla taşınır ve kullanılırsa bu durum Türk Ceza Kanunu’na göre suç olarak kabul edilir. Türkiye’de üretilmeyen bu savunma silahları, Amerika başta olmak üzere Brezilya ve diğer Güney Amerika ülkelerinde üretilerek Türkiye’ye gelir. Trendyol’da bütçenize uygun oleoresin capscium çeşitlerini bulabilirsiniz. Trendyol, birçok farklı markayı bünyesinde bulundurduğu için aradığınız oleoresin capscium ürünlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her bütçeye hitap etmeyi hedefleyen Trendyol’da aradığınız fiyat aralığındaki OC ürünlerini bulabilirsiniz. Biber gazı fiyatları genellikle markaya ve boyuta göre farklılık gösterir. Trendyol, pek çok farklı hacimde üretilen oleoresin capscium çeşitlerini sizlere sunarak alışverişinizi pratik hale getirmeyi hedefler. Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz gasp ve taciz gibi olaylarda oleoresin capscium çeşitlerini kullanarak kendinizi koruyabilirsiniz. Böyle anlarda püskürtme işlemini en az 1 metre uzaktan yapmanız gerekir. Püskürtme işleminin etkisi açık alanlarda farklılık gösterebilir. Püskürtme etkisi açık alanlarda rüzgarın şiddetine göre 10 metre ya da 15 metre olabilir. Saldırgana karşı kendinizi korumanızı sağlayan bu ürünler kapalı alanlarda ise 2 ya da 3 metre etkiye sahiptir. Günlük hayatta kendinizi korumanızı sağlayacak kimyasal savunma silahı çeşitlerini Trendyol’da bularak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

search result placeholder