Ayaklı Tahta

1637 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Ayaklı Tahta Modelleri

Ayaklı tahta, bir diğer adıyla yazı tahtası ya da ayaklı manyetik tahta, eski zamanlarda sadece okullarda ders işlerken kullanılan bir ürün olsa da, günümüzde gerek evlerde gerekse kafe ya da ofis gibi iş yerlerinde kullanılan bir üründür. Eski zamanlarda kara tahta kullanımı oldukça yaygınken, zamanla teknolojinin gelişmesi ile beyaz tahtalar da üretilmeye başlamıştır. Özellikle kara tahtada kullanılan tebeşirden dolayı alerjisi olanlar etkilenirken, beyaz tahtalar ile bu sorunun önüne geçilmeye başlamıştır. Yine de günümüzde kara tahta kullanımı da oldukça yaygındır, çünkü yazı tahtası kalemlerine sürekli mürekkep doldurmak istemeyenler için tebeşirle yazım imkanı sunar. Aynı zamanda tebeşir kalemleri ile tebeşirlerin tozunun daha az yayılmasını sağlayabilir ve tebeşir ufalsa dahi tebeşir kalemi ile rahatlıkla ayaklı kara tahtaya yazmaya devam edebilirsiniz.

Tahtaların önünde bulunan birkaç santimetrelik öne çıkıklık sayesinde de tebeşirinizi ya da tahta kaleminizi ve silginizi kullanmadığınız zamanlarda bu çıkık alana yerleştirebilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra, teknolojinin gelişimi ile yazı tahtalarına da daha farklı yenilikler gelmeye başladı ve sadece duvara asılan yazı tahtaları değil, ayaklı yazı tahtaları da üretilmeye başlandı. Duvara asılan yazı tahtaları okullarda ve kurs merkezlerinde daha kullanışlı iken, ayaklı tahtalar iş yerlerinde ve evlerde daha pratik bir kullanım imkanı sunar. Çünkü ayaklı tahtaları kullandığınız mekanda istediğiniz yere kolaylıkla taşıyabilirsiniz ve çok yer kaplamaz. Bunun yanı sıra, günümüzde birçok okulda ve kurs merkezlerinde dahi duvara asılan yazı tahtalarının yanı sıra, ayaklı yazı tahtaları da kullanılmaya başlanmıştır. Evlerde ve yurtlarda özellikle öğrenciler ders çalışırken ya da hatırlatıcı ufak notlar almak amacıyla kullanılırken, kafelerde menüleri yazmak için ve ofislerde ise toplantılardaki notları yazmak için oldukça yaygın olarak kullanılır. Ayaklı tahtaların birçok boyda çeşidi bulunmakla beraber, bazıları çift taraflıdır, bazıları ise ayak sayısına göre ya da kara veya beyaz ayaklı tahta olarak çeşitleri bulunur. Kullanım alanı ve ihtiyacınıza göre bir yazı tahtası modelini Trendyol’da kolayca bulabilirsiniz.

Tahta Rengine Göre Ayaklı Tahta Çeşitleri

Genel olarak yazı tahtaları ayaklı beyaz tahta ve ayaklı kara tahta olarak ikiye ayrılır. Ayaklı beyaz tahtalara tahta kalemi ve kalemin içerisine de mürekkep doldurarak yazabilirsiniz. Beyaz tahtaların üzerinde hemen her renk gözüktüğü için mürekkepli tahta kalemini dilediğiniz renkte seçebilirsiniz. Ayaklı kara tahtalara ise tebeşir yardımı ile yazabilirsiniz. Kara tahtanın üzerinde daha çok açık renkte yazacağınız yazılar ve çizeceğiniz figürler belli olacağı için ayaklı kara tahta almayı düşünüyorsanız sarı, beyaz ya da turuncu gibi renklerde olan tebeşirleri kullanmanız tavsiye edilir.

Mürekkepli kalem ya da tebeşirin yanı sıra, yazı tahtasının üzerine defalarca yazıp silebilmeniz için silgi de almanız gerekiyor. Bu sayede hem defalarca ayaklı tahta üzerine yazılarınızı yazabilir hem de yanlış yazdığınız yazıları silip düzeltebilirsiniz. Bu sebeple de ayaklı tahta kullanmak oldukça pratiktir. Özellikle iş yerlerinde menüleri yazarken, çalışanlar için güncellenen notları tutarken ya da öğrenciler için evde ders çalışırken oldukça yardımcı bir nesnedir.

Ayaklı beyaz tahta ve ayaklı kara tahtaların yanı sıra, daha az da olsa başka renklerde de ayaklı tahtalar bulunur. Mavi, pembe gibi ayaklı tahtalara ise sadece tebeşirler ile yazabilirsiniz, çünkü başka renklerdeki ayaklı tahta modelleri de kara tahta formatında üretilirler. Farklı renklerde bulunan bu ayaklı tahtalara ise tahtanın rengine göre tebeşirler seçilerek yazılar yazılabilir. Fakat ayaklı kara tahtalarında olduğu gibi farklı renklerdeki ayaklı tahtalarda da genelde beyaz, yeşil ya da sarı gibi açık renkte tebeşirler kullanılır. Bu sebeple, ayaklı kara tahtası tebeşirleri her renkte olan ayaklı yazı tahtaları için de kullanılabilir.

Ayak Sayısına Göre Ayaklı Manyetik Tahta Modelleri

Ayaklı tahtalar iki ayaklı, üç ayaklı ya da dört ayaklı üretilirler. İki ayaklı olan ayaklı tahtalar çoğunlukla çift taraflı olurlar ve istediğiniz tarafına yazı yazabilirsiniz. Özellikle okullarda, kurs merkezlerinde ve iş yerlerinde oldukça kullanışlı olan bu ayaklı tahtaların bazılarında tekerlek de bulunur. Tekerlekli olan ayaklı tahtaları boyutu büyük dahi olsa istediğiniz yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Tekerleksiz olan iki ayaklı tahtaların da çoğunlukla çift tarafına yazı yazılabildiği için istediğiniz yere yerleştirip iki tarafını da rahatlıkla kullanabilirsiniz. İki ayaklı tahtaların bazıları ise tek taraflıdır ve özellikle kurs merkezleri, okullar ve ofis toplantıları için oldukça uygun bir tahtadır. Bir duvara doğru koyarak rahatlıkla yazılarınızı yazabilirsiniz ve iki ayaklı bir tahta olduğu için de fazla yer kaplamaz. Bu sayede alandan tasarruf edebilirsiniz. Üç ayaklı beyaz tahta ve üç ayaklı kara tahta gibi üç ayaklı tahta modelleri ise tahta üzerine yazı yazarken tahtanın dengesini sağlamak için birebirdir. İki ayak tahtayı tutarken, arka tarafındaki tek ayak ise tahtanın dengesini korumaya yardımcı olur.

Çift taraflı ayaklı kara tahta ve beyaz tahta modelleri ise dört ayağa sahip olup, hem size doğru olan tarafına hem de tahtanın diğer tarafına yazı yazmanıza olanak sağlar. Daha çok kafeler ve lokantalar tarafından tercih edilen çift taraflı ayaklı tahtalar, her iki yüze de menüyü yazıp kafenin ve lokantanın önünden geçen herkesin görmesini sağlar. Çoğunlukla bu model ayaklı tahtaların iç kısmında düz bir yüzey bulunur ve bu alana da tebeşirlerinizi ya da mürekkepli tahta kalemlerinizi koyabilirsiniz.

Ayaklı tahta çeşitlerinde her tahtanın ayak uzunluğu değişkenlik gösterir. Bazılarının ayak uzunluğu yere yakınken, bazıları ise çok daha uzundur. Bazı ayaklı tahta çeşitlerinde ise ayak boyutu tamamen açıldığında uzun iken, ayak boyutu ayarlanabilir ve kısaltılıp uzatılabilir. Tahta ayaklara sahip ayaklı tahtalarda bu özellik bulunmazken, ayakları demirden üretilen ayaklı tahtalarda kısaltıp uzatma imkanı bulunur. Bu tarz ayarlanabilen ayaklı tahtalar ise kullanım açısından pratiklik sağlayarak, kolayca katlanabilir ve başka yere konulabilir. Bu durum da ayaklı tahtanın her zaman kullanılmadığı ev gibi ortamlarda mekandan tasarruf ve pratiklik sağlar. Demir malzemeden üretilen ayaklı yazı tahtalarının yanı sıra, ahşaptan üretilen ayaklı yazı tahtaları da ayak kısmından katlanılarak kullanılabilir ve tahta kullanılmadığı zamanlarda mekandan tasarruf imkanı verir. Hem üç ayaklı tahta çeşitlerinde hem de dört ayaklı tahta çeşitlerinde tahtanın ayakları kapatılabilir ve tahta kullanılmadığı zamanlarda bir köşeye yerleştirilebilir. Bu sebeple doğallıktan yana olanlar için ahşap ayaklara sahip ayaklı tahtalar, klasik ve sade bir kullanımdan yana olanlar için ise demir ayaklara sahip ayaklı tahtalar kullanılabilir. Sonuç olarak, ayaklardan katlanma özelliği her iki malzemeden üretilen ayaklı tahtalar olsa da, ayağın ufaltılıp kısaltılması sadece demir malzemeden üretilen ayaklı yazı tahtalarında bulunabilir.

Boyutuna Göre Ayaklı Tahta Çeşitleri

Ayaklı tahta çeşitlerinin tahta boyutları birbirinden farklılık gösterir ve bazıları ufak boyutlarda olurken, bazıları ise daha büyük boyutlarda olur. Ayaklı beyaz tahta 80x120 cm, ayaklı beyaz tahta 60x90 cm gibi boyutlarında olabilirken, ayaklı kara tahtalarda da aynı şekilde 80x120 cm ve 60x90 cm gibi birçok boyut bulunur. Aynı zamanda tahta ayaklı askılık çeşitleri de bulunur ve bu askılıkların üzerine sonradan beyaz ya da kara tahta yerleştirerek kullanabilirsiniz. Halihazırda ayağı bulunmayan bir yazı tahtanız bulunuyorsa tahta ayaklı askılık oldukça işe yarar bir aksesuar olabilir ve halihazırda kullandığınız tahtayı edineceğiniz ayaklık sayesinde istediğiniz yere kolayca taşıyabilirsiniz.

Tahta ayaklı yazı tahtası boyutları çeşitli boylarda bulunduğu gibi, tahtaların ayakları da kısa ya da uzun olabilir. Bazı ayaklı kara tahta çeşitlerinde tahta boyu uzun olurken ayakları kısadır ve bazılarında ise tahta boyu da ayak boyu da kısa olabilir. Hem ayaklı kara tahta çeşitlerinde hem de ayaklı beyaz tahta çeşitlerinde bazıları kare şeklinde olup hem tahtanın yan tarafları hem de boyu eşit boya sahip olurken, bazıları ise dikdörtgen şeklinde olur ve enine ya da boyuna daha uzun bir tahta yapısına sahip olur. Bu sebeple, ihtiyacınıza ve kullanım alanınıza uygun boyutta bir ayaklı tahtaya Trendyol üzerinden sahip olabilirsiniz.

Kullanım Alanlarına Göre Ayaklı Tahtalar

Ayaklı tahtaların kullanım alanları oldukça geniştir. Öncelikle ders işlenen okul ve dershane gibi her ortamda kullanılabilir. Bunun yanı sıra ev içerisinde de kullanılabilen ayaklı tahtaları ders çalışmak için ya da mutfakta gerek yemek tarifleri gerekse alışveriş listesi gibi notları yazmak için kullanılabilir. Ayrıca ev içerisinde çocuğunuza ders çalıştırırken de oldukça rahat bir şekilde ayaklı tahtaları kullanabilir ve istediğiniz odada çocuğunuzla ders çalışabilirsiniz. Ders ya da notlar için kullanmanızın yanı sıra, çeşitli etkinlikler için de ayaklı tahtaları ev içerisinde kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun doğum günü partisinden ailece oynadığınız bir oyunun skorlarını yazmaya kadar birçok aktivite için ayaklı yazı tahtalarına yazılar yazabilirsiniz. Özellikle ufak bir çocuğunuz varsa resim defterinin yanı sıra çocuğunuzun tahtaya resim çizmesine de olanak sağlayabilirsiniz. Çünkü bazı çocuklar ufak yaşlarda duvarlara ve evdeki mobilyalara resimler çizerek yazı yazmaya meyilli olurlar ve bu durum da ev ekonomisine zarar verebilir. Ayaklı yazı tahtalarına çocuğunuzun resim çizmesine olanak sağladığınızda çocuğunuz hevesini orada alacağından dolayı ne duvarlara ne de mobilyalara yazılar yazıp resimler çizmez. Ayrıca ayaklı yazı tahtalarından resimleri ve yazıları kolayca silebildiğiniz için uzunca temizleme ya da mobilya değiştirme gibi ihtiyaçlar ortaya çıkmaz.

İş yerlerinde de oldukça sık görülmeye başlanan ayaklı tahtalar, kafe ve lokantaların menü listelerini yazmak için kullanmasının yanı sıra, çeşitli ofislerin ve kariyer merkezlerinin tercih ettiği bir üründür. İş yerlerinde gerek toplantılarda kullanmak gerekse normal zamanlarda çalışan elemanlar için ufak notlar yazmak amacıyla kullanılır. Bu sebeple ayaklı yazı tahtalarının kullanım amaçları oldukça çeşitlilik gösterir ve pratik bir kullanım imkanı sunar. Ayaklı yazı tahtaları duvara asılan yazı tahtalarına nazaran daha ufak boyutlarda oldukları için de istediğiniz ortama istediğiniz zaman kolayca taşıyabilirsiniz.

Ayaklı Yazı Tahtası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayaklı tahta seçimi yapılırken öncelikle ihtiyaca uygun bir yazı tahtası seçilmesi gerekir. Ayaklı tahtanın nerede kullanılacağı, hangi boyutlarda bir ayaklı tahtaya ihtiyaç duyulduğu ve ayaklı tahtayı kimlerin kullanacağı ve ne için ayaklı tahtanın kullanılacağı belirlenmelidir. Dekoratif amaçla kullanılan ufak bir ayaklı tahta ile büyük ofislerde gerçekleştirilen kalabalık toplantılar için kullanılan büyük boyutta ayaklı tahtalar çeşitlilik açısından farklılık gösterirler. Ayaklı tahtanın kullanım alanı ve amacı belirlendikten sonra ise fiyat araştırmasına girilmelidir, fakat ayaklı tahta çeşitleri uygun fiyatlarla satıldığı için hiçbirisi bütçenizi sarsmaz.

Evde kullanmak için ufak boyutlarda ve çift taraflı ayaklı tahtalar daha uygun olurken, kafeler ve lokantalar için de çift taraflı ayaklı yazı tahtaları daha çok müşteriye hitap etmek amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda ayaklı kara tahta çeşitleri de kafelerde oldukça popüler olan bir üründür. Çeşitli renklerde tebeşirler ile kolayca ve dikkat çekici yazılar yazılarak kafeye ya da lokantaya daha çok müşteri çekilmesi sağlanabilir. Dersler ve toplantılar gibi daha kalabalık ve kapalı ortamlarda ise akıllı tahta da denilen ayaklı beyaz yazı tahtaları daha uygun olabilir, çünkü bazı kişilerin tebeşire alerjisi olabilir ve kapalı ortamlarda kara tahta bu yüzden sorun yaratabilir. Aynı zamanda bu tarz ortamlarda evlerin aksine daha büyük boyutlarda ayaklı yazı tahtaları daha uygundur, çünkü birçok kişi bulunduğu için ve tahtaya fazla yazı yazılma ihtimaline karşın tahtadan uzak kalan kişiler de ayaklı tahtada yazılan yazıları görebilir.

Ayaklı yazı tahtası alırken, tahtanın yanı sıra yanına bazı aksesuarlar da alınmalıdır. Ayaklı beyaz tahtalar için mürekkepli tahta kalemi ve silgi gerekirken, yedek kalem mürekkebi almak da kalemdeki mürekkep bittiği zamanlarda yardımcınız haline gelir. Ayaklı kara tahtalarda ise çeşitli renklerde tebeşirlere ve silgiye ihtiyaç duyulurken, tebeşir tozunun daha az çevreye yayılması için tebeşir kalemleri almak da hem kullanışlı bir hareket olur hem de yazı yazanın da tebeşiri kolayca kullanmasını sağlar.

Bunların yanı sıra, okullarda ve kurs merkezlerinde akıllı beyaz tahta kullanmak daha avantajlı olabilir, çünkü projektörden ders esnasında tahtaya bir şeyler yansıtmak istediğinizde ayaklı beyaz tahtalar bu görüntüleri daha kaliteli bir şekilde gösterir. Ayaklı kara tahtalar da projektörden görüntü yansıtırken kullanışlı olsa da, beyaz tahtalara takılan perdeler sayesinde tahtaya projektörden yansıtılan görüntüler kara tahtalara ya da perde kullanılmadan yansıtılan beyaz tahtalara nazaran daha iyi ve kaliteli bir şekilde görünür. Tahta ayaklı askılıklar ise duvara asılan yazı tahtalarına ek olarak satılır ve aynı zamanda yazı tahtalarını taşımak için de kullanılır. Yazı tahtasından ayrılması özelliği ile de pratik bir kullanım imkanı sağlar.

Her Bütçeye Uygun Ayaklı Tahta Modelleri

Ayaklı tahta fiyatları çoğunlukla uygun fiyatlardadır. Ayaklı beyaz tahta satın almak isteyenler hemen sipariş verebilir. Aynı zamanda ayaklı kara tahta fiyatları bütçe sarsmayacak şekildedir. Ayaklı tahtaların hem boyutuna hem de ayak sayısına göre fiyatları değişkenlik gösterse de, çoğunlukla bütçenizi sarsmaz. Günümüzde oldukça geniş yelpazede bulunan ayaklı tahta modellerinin fiyatları da özelliklerine göre değişir. Geniş bir yelpazede bulunan ayaklı tahta modelini almadan evvel, ihtiyacınıza ve zevkinize göre bir ayaklı tahta modeli belirlemeniz ve sonradan fiyat araştırması yapmanız doğru bir yöntem olabilir.

Günümüzde akıllı tahta olarak da bilinen ayaklı beyaz tahtaların fiyatları ile eski tip ayaklı kara tahtaların fiyatları fazla farklılık göstermez. Bu sebeple ister ayaklı beyaz tahta alın, isterseniz de ayaklı kara tahta, hiçbir ayaklı tahta çeşidi bütçenizi sarsacak fiyatlara sahip değildir. Aynı zamanda, tahta ayaklara sahip olan ayaklı tahtalar ile demirden üretilen ayaklara sahip olan ayaklı tahtalar arasında da çok farklılık bulunmaz. Bu sebeple ihtiyacınız olan ve zevkinize uygun ayaklı tahta modeline uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Ayaklı beyaz tahta ve ayaklı kara tahta modellerine ve tahtanın yanında işinize yarayacak tebeşir, tahta kalemi ve silgi gibi aksesuarlara da Trendyol üzerinden uygun fiyatlarla ulaşabilir, kolayca sipariş vererek kapınıza kadar getirilmesini sağlayabilirsiniz.