search result placeholder

Altın Yüzük

Altın yüzük

Zenginliğin ve zarafetin simgesi olan altın, binlerce yıldır mücevher yapımında en çok tercih edilen değerli metallerden biridir.  Alyans başta olmak üzere en şık yüzükler için birincil seçim olan altın, sevdikleriniz için değerli ve anlamlı bir hediye olabilir. Altının zarafetini zamansız tasarımlarla birleştiren, altın harf yüzük gibi sayısız model arasından, tarzınızı en iyi yansıtan yüzüğü kolayca bulabilir ya da sevdikleriniz için en güzel hediye altın yüzük alternatiflerini inceleyebilirsiniz. Kişisel koleksiyonunuz için en iyi takıları satın alabilirsiniz.

14,18 ve 22 Ayar Altın Yüzük Çeşitleri

Altın yüzük fiyatları büyük ölçüde altının saflığına bağlıdır.  Saf altın 24 ayar ya da karattır ve %100 oranında altından oluşur. Çok yumuşak olduğundan dayanıklı bir mücevher parçası haline getirilebilmesi için çinko ve bakır gibi daha dayanıklı metallerle karıştırılması gerekir. 24 ayar dışındaki tüm altın takılarda, altın alaşımı kullanılır. Farklı metallerin belirli yüzdelerle altına karıştırılması ile elde edilen metaller bir alaşım olarak kabul edilir. Karat ya da ayar, mücevherdeki altın miktarını ifade eder. Karat ne kadar fazla olursa, yüzük alaşımında o kadar saf altın kullanılır. Altının ayarı ne kadar yüksek olursa, altın takılarınızın çizilmesi ya da deforme olması o kolay olur. Bu yüzden günlük aşınma ve yıpranmaya dayanması gereken başta alyanslar olmak üzere, tüm yüzük modellerinde yaygın olarak 18 ya da 14 ayar kullanılır.

10 ayar altın yüzükler % 41,7 oranında saf altın kullanılarak yapılır. Altının rengine göre ve kullanım alanına göre alaşımda farklı metaller kullanılabilir. 10 ayar için alaşımdaki altın yüzdesi çok düşük olduğundan, 10 ayarın atlındaki 8 ayar altın yüzük gibi takılar, %33 oranında çok düşük miktarda saf altın içrir. Bu nedenle 8 ayar altın yüzükler genellikle “altın” olarak satılmaz. 8 ayarın en önemli avantajı, altın dışı metalleri çok yüksek oranda içermesi nedeniyle çok dayanıklı olmasıdır. 14 ayar altın % 58 oranında saf altından yapılır. 585 ayar altın yüzük olarak da bilinen 14 ayar yüzük modelleri, daha az saf altın içerdiğinden, dayanıklılığı nedeniyle popülerdir. 18 ayar yüzük kadar kolay çizilmez. Bu nedenle hem kadın hem de erkek altın yüzük modelleri arasında günlük kullanım için en iyi seçimdir.

18 ayar altın % 75 oranında saf altın içerir. Bu nedenle 14 ayar  altından daha yüksek bir fiyat etiketine sahiptir. Bununla birlikte, birçok kişi daha zengin ve daha yoğun bir renge sahip olduğu için 18 ayar yüzük tercih eder. 18 ayar altın yüzük, dayanıklılıktan ödün vermeden bir yüzükte olabilecek en fazla altın miktarına sahip olmak isteyen herkes için en iyi seçimdir. 18 ve 14 ayar arasındaki renk farklılığı, takı çeşitleri arasında en çok yüzüklerde belirgindir. Tek taş altın yüzük ile kıyaslandığında, çok sayıda detay veya küçük pırlantalar içeren yüzük modellerinde dikkat çekici ton farklılıklarını görmek genellikle daha zordur. Bu nedenle, tamtur altın yüzük gibi karmaşık pırlanta içeren tasarımlar için 14 ayar, daha minimal ve sade altın yüzük stilleri için 18 ayar kullanmak en iyisidir.

Yüzük seçiminde birçok kişinin 18 ayar tercih etmesinin bir diğer nedeni 18 ayarın 14 ayardan daha ağır olmasıdır. 22 ayar altın değerli mücevher yapmak için çok yüksek bir yüzde olarak kabul edilen % 91.67 oranında saf altın içerir. Altın saflık seviyesi çok yüksek olduğundan, 22 ayar altın, karmaşık detaylı yüzük modelleri  için genellikle kullanılmaz. Taşları tutacak kadar güçlü olmadığında ve esas olarak zincir ve kolyeler gibi sade altın takılar ve bazı taşsız altın yüzük modelleri için kullanılır. 24 ayar altın yüzük ise kullanım sırasında şeklini koruyamayacak kadar yumuşak ve esnektir.

Altında Farklılık Arayanlar İçin Renkli Altın Yüzük

Renkli altın, altın alaşımına çeşitli metallerin eklenmesi ile elde edilir.  Beyaz altın yüzük çeşitleri, mücevherlerinde beyaz metal tercih edenler için popüler bir seçimdir. Beyaz altın saf altının nikel, paladyum ve çinko gibi beyaz metallerle karıştırılması ile elde edilir.. Beyaz altın 14 ve 18 ayar alyanslar için de en çok tercih edilen seçimlerden biridir. Rose altın ya da gül altın ise altın, bakır, çinko ve gümüş metallerden oluşan bir alaşımdır. Bu metalik bileşikler gül altınına zengin ve büyülü bir görünüm kazandırır.

Gül altından başka, kırmızı altın ve pembe altın gibi alaşımlar da vardır. Alaşımlar arasındaki ana ayırt edici faktörlerden biri bakırdır. Gül altın % 22, pembe altın % 20 ve kırmızı altın % 25 oranında bakır içerir. Alaşımdaki bakır içeriği arttıkça, altının kırmızı tonu yoğunlaşır. Pembe tonlarındaki altın çeşitleri, hemen hemen tüm cilt tonlarını tamamladığı için geniş bir kullanım alanına sahiptir. Metal oranı artırıldığı için beyaz ve sarı altın ile kıyaslandığında daha sağlamdır.

Yeşil altın yüzük ise altına gümüş veya gümüşe ek olarak kadmiyum veya çinko metallerinin eklendiği 14 ila 18 ayar altın alaşımı ile üretilir. Renkli altın yüzük çeşitlerinin fiyatı genellikle bakır, çinko ve gümüş gibi alaşımda kullanılan metallerin miktarına bağlıdır. Metallerin oranı altın fiyatını büyük ölçüde etkiler. Gül, rose ve kırmızı gibi bakır alaşımlı renkli altın yüzüklerde alaşımın dış parlaklığı zamanla daha iyi hale gelir. Dolayısıyla yüzüğü ne kadar çok takarsanız, alaşım o kadar parlar

Göz Alıcı Pırlantalı Altın Yüzük Modelleri

Altın yüzükler son derece şık stillere ve romantik görünüme sahiptir. Büyük ve 3 taş altın çeşitlerinin yanı sıra altın Hint yüzük modelleri gibi sayısız tasarım arasından seçim yapabilirsiniz. Bununla birlikte, altın yüzüğünüz için doğru pırlantayı ya da değerli taşı bulmanız biraz zor olabilir. Bu amaçla, her zaman mücevher ve yüzük ayarı arasında doğru kontrastı gösteren bir taşlı altın yüzük seçmelisiniz. Pırlantalar, GIA  adı verilen ve D’den Z’ye kadar değişen bir renk skalasında derecelendirilir. D, ölçeğin üstünü yani tamamen renksiz bir pırlantayı temsil eder. En altta ise açık sarı veya kahverengi tonlarının belirgin olduğunu vurgulayan Z bulunur. Diğer koşullar eşit olduğunda, elmas ne kadar renksiz olursa, o kadar değerli olur. Farklı görünümler oluşturmak için elmasınızın renk derecesini ve altının rengini kullanabilirsiniz.

Klasik yuvarlak ve baget altın yüzük modellerinde kullanılan pırlanta kesim şekilleri, son derece yansıtıcı özellikleri nedeniyle renkli altınla iyi uyum sağlar. Parlak yüzeyleri nedeniyle altınla eşleştirildiğinde, alaşıma güzel bir kontrast kazandırır. Pırlanta yüzük için taş şekline karar verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, renkli altını zümrüt kesim gibi basamaklı taş kesimleriyle eşleştirmekten kaçınmanızdır. Bunun nedeni, bu tip kesimde, pırlantanın ışığını yüzük tabanından almasıdır. Bu durum taşın, metalin rengini daha güçlü bir şekilde yansıtması ve renksiz elmasın istenmeyen bir renk tonuyla parlamasına neden olur. Doğal taşlı altın yüzük satın alırken, her zaman kesim ve berraklık dereceleri olan bir yüzük seçmeye dikkat etmelisiniz. Mükemmel bir kesim ve berraklık seviyesi, taşın güzelliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Elmas, kesim teknikleri elde edilen ve her biri bir aynaya benzeyen çok sayıda yüzeye sahiptir. Bu aynalar, metalin rengi veya değerli taşı tutan metalin tonları gibi kendilerine yakın olan her şeyi yansıtır. Renksiz bir pırlanta seçtiğinizde, altın takılarınızın tonu pırlantanıza renk kazandırır. 

Renkli bir pırlanta yüzük  istiyorsanız, sadece taşınızın rengini vurgulamak için pırlantayı beyaz altın veya platin gibi metallerle eşleştirebilirsiniz. Beyaz altın, pırlantanın renksizliğini vurgulamak için iyi bir seçimdir.  M veya daha düşük renk derecesine sahip bir pırlanta dikkat çekici bir sarı renk tonuna sahip olacaktır. Sarı altın yüzük pırlantadaki sarıyı vurgular ya da sarımsı tonunu ortaya çıkarır.  Beyaz altın ise pırlantanın daha renksiz görünmesini sağlayabilir. D'den L'ye kadar renk derecesine sahip bir pırlantanın, gül renkli bir yüzükle birlikte kullanılması iddialı bir kontrast oluşturabilir. M ila Z renk dereceli pırlantalar ile gül rengi altını eşleştirmek, daha yumuşak bir görünüm elde etmeyi sağlar.

Doğal Taşlardan Gelen Zarafet

Çarpıcı özellikleri ve zarafeti nedeniyle değerli taşlar muazzam ve büyüleyicidir. Hiç şüphesiz  değerli taşlar içeren bir renkli taşlı altın yüzük için alışveriş yaparken dikkate alınması gereken en önemli faktör renktir. Değerli taş türleri ve renkleri çok geniş bir yelpazeye sahip olsa da bir mücevher satın almayı düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken üç temel bileşen renk tonu, berraklık ve kesimdir. Bu üçü değerli taşın değerini belirleyen ana faktörlerdir. Örneğin, ideal bir safir mavi ile menekşe mavisi aralığına sahiptir. Sararmış bir safir daha az değerlidir. Tüm değerli taşların sertliği Mohs ölçeği kullanılarak değerlendirilir. 1812'de bir Alman mineralog tarafından yaratılan Mohs ölçeği, bir mineralin çizilme direncini test ederek ne olduğunu tanımlamaya yardımcı olur. Son derece dayanıklı bir elmas Mohs ölçeğinde 10 iken, son derece yumuşak olan talk 1 değerine sahiptir.

Elmasların aksine, firuze taşlı altın yüzük gibi renkli değerli taşlar içeren takıların üstün parlaklığa ulaşması için standart bir kesim yoktur. Yine de iyi kesilmiş bir taş; en iyi rengi veren, kusurları en az ortaya çıkaran ve mücevher rengini iyileştiren taştır. Bir taş uygun şekilde kesildiğinde, ışık doğru bir şekilde yansıtıldığı için renk zenginleşir ve doygun hale gelir. Taş çok sığ kesildiğinde, ışık yüzeydeki sızıntılarını yansıtır ve renk olarak daha açık görünür. Çok derin kesilmiş bir taş karanlık görünür çünkü ışık taşın içinde kaybolur ve sonuç olarak göze geri dönemez.

Her bir taşın yoğunluğu birbirinden farklıdır. Eşit büyüklükteki iki cevherin farklı ağırlıkları olabilir. Bu nedenle bir taşın karat ağırlığı, bir taşın boyutunu ölçmek için uygun bir yol değildir. Yukarıdan bakıldığında değerli taşın çapına bakmanız önerilir. Daha soğuk renkli taşlar, örneğin mavi veya mor safir, tanzanit, mavi spinel ve tsavorite, beyaz altın gibi daha soğuk renkli metallerle iyi eşleşir. Daha sıcak renkli taşlar, örneğin yakut, morganit ve imperial topaz, sarı altın ve gül altın gibi daha sıcak renkli metallerle iyi eşleşir. 

Her Zevke Uygun Yüzük Modelleri

Altın yüzük modelleri arasından seçim yapmak yaşam tarzınız ve tercihlerinizle ilgilidir. Çağdaş mücevher tasarımcıları arasında farklı renkteki altınları bir arada kullanmak popüler bir eğilimdir. Karıştırma, yüzüğe sadece görsel bir renk patlaması eklemekle kalmaz, aynı zamanda pırlantayı en iyi şekilde ortaya çıkarmak için altının rengini ayarlamanıza olanak sağlar. 

Düz ve taşsız altın yüzük her iş kıyafeti için mükemmeldir. İnce bir halkaya sahip mat altın yüzükler minimal tasarımları sevenler için sofistike bir seçenektir. Örneğin, bir sıra sarı, bir sıra beyaz altının birlikte kullanıldığı tasarım yüzük modelleri oldukça çekici olabilecek ince bir kontrast yaratır. Buz altın kordon sade ve basit tasarımlardan hoşlanmayanlar için gösterişli bir modeldir. Sade görünüme sahip ince altın yüzük modelleri zarif ve sofistike, görünüme sahiptir. Unisex bir yüzük tarzıdır. Tüm kıyafetlerinizle şık, dengeli bir görünüm elde etmek ve günlük kullanım için çok uygundur. Yüzüğünüzün küçük ancak göz alıcı detaylara sahip olmasını istiyorsanız, oyma motife sahip tek sıra halkaları tercih edebilirsiniz.

Minimalist bir parlaklık ile şık ve zarif bir yüzük tercih ediyorsanız, fırçalanmış ve mat görünüme sahip altın yüzükleri tercih edebilirsiniz. Çiçek tasarımı veya deseni olan altın bir yüzük, görsel olarak çekici bir seçenektir. Her türlü görünümle iyi gider ve günlük giyime uygundur. Modaya uygun, şık ve son derece muhteşem görünen bir yüzük arıyorsanız 5 taş altın yüzük ya da 7 taş altın yüzük çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Altın Yüzük Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Altın yüzük modelleri ve fiyatları, tercihinize ve bütçenize bağlı olarak değişiklik gösterir. Altın, sadece çekici bir süs eşyası değil, aynı zamanda değerli bir yatırım aracıdır. Altın yüzükler ister sarı ister beyaz altında üretilmiş olsun, her zaman çekici görünür. Hemen hemen herkes için hipoalerjenik olduğu için cilt dostudur. Diğer metallerle karşılaştırıldığında altın yüzük nasıl parlatılır sorusunun cevabı altının saflığına bağlıdır. Saf altın doğal özellikleri gereği zaman içinde kararmaz. Bununla birlikte altının ayarı düştükçe içeriğindeki metal miktarı yükseldiğinden zaman içinde renk değişimleri görülebilir. Altının yüzeyindeki çizikler, ışık yansımasını olumsuz etkileyerek altının parlaklığını yitirmesine neden olabilir. Kuyumcuda yapılacak küçük bir polisaj işlemi ile kararan ya da parlaklığını yitirmiş altınlara bakım yapılabilir. Altın yüzük nasıl temizlenir sorusunun cevabı ise kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak oldukça basittir. Altını temizlemek için ağır kimyasallardan kaçınmanız önerilir. Temizlik için ılık su ve sabun kullanmanız genellikle yeterlidir.

Konfor ve stili birleştiren bir yüzük tasarımı seçmek, yüzüğünüzü keyifle ve uzun süreler boyunca takmanızı kolaylaştırır. Günlük kullanım için düz altın yüzük çeşitleri daha iyi bir seçimken, keskin kenarlı bir halka veya çıkıntılı tasarım elemanları hareketlerinizi engelleyebilir. Çok karmaşık veya gösterişli bir yüzük katı kıyafet kurallarını ihlal edebilir. Kendiniz için bir yüzük satın alıyorsanız, parmağınıza tam olarak uyan, çok gevşek ya da çok sıkı olmayan bir yüzük seçtiğinizden emin olun. Altın yüzüğü hediye etmeyi planlıyorsanız, tam bir ölçüye sahip olmayabilirsiniz. Doğru ölçü için referans olarak kullanabileceğiniz bir yüzüğü ödünç alabilirsiniz. Bu mümkün değilse, parmak ölçüsünü bir iplik yardımıyla ölçerek de alabilirsiniz.

Yüzük için birebir ölçüyü tutturmak kolay olmayabilir. Yüzüğünüzü yeniden boyutlandıracak kadar yetenekli ve deneyimli bir kuyumcu gevşek ya da sıkı bir yüzüğü küçük bir tadilat işlemi ile ideal ölçüye kolayca getirilebilir. İşçiliğin çok fazla olmadığı, düz yüzük tasarımları için yeniden boyutlandırma işlemi oldukça basittir, ancak karmaşık desenleri veya tasarımları olanlar için uygulama genellikle daha karmaşıktır. Bu nedenle, daha sonra yeniden boyutlandırılma olasılığının yüksek olduğunu biliyorsanız daha sade hatlara sahip bir yüzük seçmek daha iyi bir seçim olabilir. En şık ve indirimli altın yüzükleri, ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da bulabilirsiniz.

search result placeholder