Zeytin

2389 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Zeytin

Kahvaltılık ürünler arasında en vazgeçilmezlerin başında gelen zeytin, çeşit fazlalığı ile de tüketiciye avantaj sağlar. Hem faydaları hem de tadının güzelliği ile oldukça geniş bir kitleye hitap eder. Yaprakları ve yağı da pek çok yemek çeşidinde kullanılır. Ancak ona en sık kahvaltı sofralarında rastlanır. Zeytin çeşitleri, çoğu kişinin damak tadına uyacak şekildedir. Ayrıca kimileri kahvaltılarda zeytini soslayarak ya da ekstra baharatlayarak yemeyi tercih eder.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin, çok uzun yıllardır tüketilen bir üründür. Faydaları ise oldukça fazladır. Bu nedenle de pek çok kişi tarafından yoğun olarak tercih edilir. Zaman zaman salataları da süsler. Üstelik mideyi rahatlatması ile de bilinir. Midesinden rahatsız olan çoğu insan, sabahları kalkınca, geceleri de yatmadan önce birkaç tane siyah zeytin yer. Zeytinin tansiyona olan faydası da pek çok insan tarafından bilinir. Tüketim sebeplerinden biri de budur. Ayrıca fazla zeytin tüketen insanların, vücudundaki ödem oranı da oldukça azdır. Küçük yaşlarda tüketildiğinde kemik gelişimine olan faydaları gözle görülür derecededir. Zeytin, günümüzde Türkiye’nin pek çok bölgesinde yetiştirilir. Ama köken olarak Akdeniz ülkelerine ait olduğu söylenir. Üretiminin fazla olması, tüketim oranını da büyük ölçüde etkiler. Özellikle kış dönemlerinde ağırlıklı olarak üretilir. Zeytin ağaçlarının da ömrü oldukça uzundur.

Zeytin Çeşitleri

Kahvaltı sofralarının baş köşesinde yer alan zeytinin pek çok çeşidi vardır. Bu sayede de tüketici kitlesi oldukça geniş, tercih oranı da fazladır. En çok bilinen ve tercih edilen zeytin çeşidi siyah zeytindir. Günümüzde hemen hemen her evde siyah zeytin bulunur. Ancak siyah zeytin de tek bir tipten ibaret değildir. Çeşitleri, yapım aşamalarına ve tatlarına göre değişiklik gösterir.

En çok tercih edilen siyah zeytin çeşidi Gemlik zeytinidir. Kabuğunun ince olması hem yaşlılar için hem de çocuklar için rahat tüketilmesini sağlar. Sele zeytini de en çok tercih edilen zeytin çeşitleri arasında yer alır. Ayrıca tuzluluk ve tatlılık oranları da zeytin seçimini büyük ölçüde etkiler. Yeşil zeytin de son dönemlerde rağbet gören zeytin çeşitleri arasında yer alır. Özellikle kırma yeşil zeytin pek çok kişi tarafından büyük beğeni toplar. Tip olarak hafif yassı şekildedir. Siyah zeytinin yanına fazlaca yakıştığı söylenir. Birkaç salata çeşidine de katılır.

Kalamata yeşil zeytin çeşidi de ekşi seven insanlara hitap edecek şekildedir. Özellikle hem tipi hem de tadı ile turşuyu andırması, kalamata yeşil zeytinin tercih edilme oranını artırır. Yağ oranının diğer zeytin çeşitlerine göre daha düşük olması da ekstra tercih sebebidir. Pek çok diyetisyen tarafından tavsiye edilen zeytin tipleri arasında yer alır.

Zeytin Fiyatları Hakkında

Tadına, tipine ve üretim yerine göre değişiklik gösteren zeytinlerin fiyatları da bu sebeplere bağlı olarak değişiklik gösterir. Zeytin fiyatları piyasada çok sık değişmez. Ancak dönem dönem indirimli olarak alma şansı da bulunur. Zeytin fiyatları, her yıl genel olarak yaz döneminde belirlenmeye başlar. Kış sezonuna girerken tün zeytin çeşitlerinin fiyatları tam olarak belirlenmiş olur. O yılın üretim oranına bağlı olarak fiyatlar şekillendirilir ve piyasaya sunulur. Zeytin fiyatları, mevsimsel olarak pek değişiklik göstermez. Ancak o yılın üretim oranı, fiyatları belirleyen en etkili sebepler arasında yer alır. Bazı kişiler teneke ile alıp stok yapmayı tercih etse de büyük çoğunluk kavanoz şeklinde almayı benimser.

Zeytin Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kavanoz zeytin alırken markanın göz önünde bulundurulması gerekir. Üretim şekli ve kullanılan malzemelerin bilindiği markaları tercih etmek sağlık açısından daha doğru olur. Görünümden ziyade tadı ve içeriğine önem verilmesi, doğru zeytin seçiminde oldukça etkilidir. Son kullanma tarihine mutlaka bakılması gerekir. İçi görünür kavanozlardaki zeytinlerden almak tüketici açısından daha güvenilir bir durum oluşturur. Zeytinleri yemeden önce yıkamak ve kahvaltı sofrasına o şekilde koymak hem hijyenik hem de sağlık açısından doğru bir davranış olur. Açıkta satılan zeytinlerden alınması pek tavsiye edilmez. Renklendirici maddeler bulunma ihtimali oldukça yüksek olduğundan dolayı insan sağlığını tehlikeye atabilir. Bu nedenle paket halindeki zeytinlerin tüketimi daha güvenilirdir. Zeytini saklarken kavanoz, paket ya da kase içerisinde saklamak tüketim ömrünü uzatır. Aksi takdirde kısa süre içerisinde bozulma ihtimali yüksektir.