Yolluk

13883 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Yolluk

Yolluk

Ev dekorasyonunda mobilyalar, duvar renkleri ve aydınlatma kadar ev tekstili ürünleri de büyük bir önem taşıyor. Özellikle evin en çok ayak basılan ve genel dekorasyon ile ilgili en çok fikir veren bölgelerinden olan koridorlarda kullanılacak olan halılara ekstra özen göstermek gerekiyor. Hem desen, hem renk hem de konfor bakımından beklentileri en üst seviyede karşılaması gereken yolluklar, çok çeşitli model, tasarım ve fiyat alternatifleri ile beraber sunuluyor. Evinize uygun bir yolluk satın almadan önce bazı önemli detaylara ve püf noktalarına dikkat ederseniz beklentilerinizi eksiksiz olarak karşılayacak ürünü çok daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Sizin için en ideal olan yolluğu seçerken evinizin genel dekorasyonunu ve evinizdeki diğer odaların dekorasyonunu da göz önünde bulundurmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Odalar Arası Renk Geçişleri Yolluklar Sayesinde Kolaylaşıyor

Koridorda kullanılan yolluk halı çeşitleri, farklı renklerde ve farklı tarzlarda dekore edilmiş olan odalar ile açık alanlar arasındaki konsept ve renk geçişini kolaylaştırmak konusunda büyük bir rol oynuyor. Bu yüzden halı yolluk seçerken tüm odaları ve koridorun genel dekorasyonunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıca koridordaki yollukların odaların konseptine uymakla birlikte koridordaki diğer mobilyalarla uyum içinde bir yerleşim sağlaması da büyük önem taşıyor. Bu nedenle koridorda halı ile beraber tercih edilecek dresuar, portmanto, ayakkabılık, duvar, duvar kağıdı, avize ve benzeri detayları da özenle seçmek gerekiyor.

Yolluklar, Geniş Koridorlarda Oldukça Şık Bir Atmosfer Yaratabiliyor

Özellikle evinde geniş bir koridoru olan kişiler, yolluk seçimi yaparken bir hayli şanslı oluyor. Çünkü bu sayede o alanı yalnızca geçiş alanı olarak kullanmak yerine farklı bir oda gibi düşünüp işlevsel ve şık biçimde dekore etmek kolaylaşıyor. Hatta fazlasıyla ışık alan bir hole ve koridora sahip olan evlerde yolluk modelleri ve renkleri arasından seçim yapmak neredeyse çocuk oyuncağına dönüşüyor. Holde ya da koridorda bulunan herhangi bir aksesuarın rengine ayak uyduran renkte bir yolluk seçerek bu tip ortamlarda benzersiz bir etki bırakmak mümkün oluyor. Ancak, koridoru ya da antresi fazla ışık almayan evlerde yolluk rengine özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Yolluğun kullanılacağı alanda koyu renk bir parke bulunuyorsa ve duvar boyası da koyu renk tercih edilmişse açık renklerdeki yolluklar arasından seçim yapılması daha mantıklı oluyor. Bu sayede ortamdaki renk uyumu ile ışık dengesi başarılı bir şekilde sağlanabiliyor. Aydınlatmanın fazla olmadığı ya da fazlasıyla koyu renklerin kullanıldığı alanlarda ortamı çok daha aydınlık gösteren bazı yardımcı detaylara da ihtiyaç duyuluyor. Bazen bu detaylardan bir tanesi yolluklar olabiliyor. Beyaz yolluk, gold yolluk ya da gümüş rengi yolluk seçimi yapılarak ortama giren ışığın yansımasını sağlamak ve böylece mekanın çok daha ferah görünmesine yardımcı olmak mümkün hale geliyor. 

Bazı durumlarda evdeki koridor bir hayli dar olabiliyor. Böyle bir ortamda kullanmak için özellikle açık renkli yolluklar tercih etmek gerekiyor. Çünkü siyah, kahverengi ya da koyu gri yolluk mekanı olduğundan çok daha basık ve dar gösterebiliyor. Benzer şekilde bu tip alanlara sahip olan kişilerin antre yolluk seçiminde karışık desenlerden uzak durması da gerekiyor. Dolayısıyla yolluk desenleri de mekanın ferah görünmesi üzerinde etkili olabiliyor. Sade ve düz ren yolluk, koridoru daima olduğundan çok daha geniş göstermenize yardım ediyor. Bu nedenle yolluk seçiminde ölçü, malzeme ve desen kadar renklere de odaklanmanız gerekiyor.

Yolluk Renkleri Evinize Bambaşka Bir Hava Katıyor

Renkler, doğru bir dekorasyon oluşturma konusunda oldukça etkili. Bu yüzden koridorunuz için bir yolluk rengi seçerken renklerin etkilerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin siyah beyaz yolluk, iki baskın rengin bir araya gelmesinden oluştuğu için her ortama ustaca ayak uyduruyor ve risksiz bir şıklık yaratıyor. Eğer koridorunuzda renkli yolluk kullanarak karmaşa yaratacağınızdan endişe duyuyorsanız bu tip yolluklarla dekorasyon işini ustaca halledebilirsiniz. Fakat rengi seçtikten sonra yolluğunuzun deseninin de koridorunuza uymasına özen göstermelisiniz. Genel olarak koridorunuzun sadeliğinden ve cansızlığından şikayet ediyorsanız yolluğunuzda çarpıcı renklere yer verebilirsiniz. Örneğin mor yolluk, mekana hareket katma ve enerji verme konusunda başarılı olan renkler arasında yer alıyor. Benzer şekilde yeşil yolluk doğayı çağrıştırdığı ve canlılık verdiği için özellikle yazlıklarda kullanılan yazlık yolluk renkleri arasında bulunuyor. Bu yüzden koridor yolluk seçiminde tercihinizi farklı renklerden yana kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda yolluk seçerken kontrast renklere yönelmek daima avantaj yaratıyor. Her ne kadar koridorunuzun geniş ve aydınlık olduğunu düşünüyor olsanız da ortama biraz daha derinlik ve şıklık katmak için kontrast renklerin birlikte kullanıldıklarında yarattıkları etkiden faydalanabilirsiniz. Örneğin; bej ile lacivert renkler mükemmel bir uyum sağlıyor. Aynı şekilde yeşil ve kırmızı yolluk da ortamda farklı ve dikkat çekici bir kontrast yaratabiliyor. Tek renk yolluk ise daha ziyade desenli duvar kağıdı kullanılmış, farklı parkeler tercih edilmiş ya da duvarlarına bolca çerçeve yerleştirilmiş koridorlarda tercih ediliyor. Ancak koridora koyacağınız yolluğun rengini seçerken renklerin farklı tonlarından yararlanmayı da ihmal etmemelisiniz. Örneğin; kan kırmızı renkteki bir yolluk ile pastel tondaki kırmızılarla dolu bir yolluk mekanda çok ama çok farklı bir etki yaratabiliyor.

Son zamanlarda yolluklarda oldukça farklı renkler bir arada kullanılıyor. Hatta daha önceleri renk paletleri arasında dahi yer almayan ve hatta ismi bulunmayan farklı renkler, şimdilerde yollukların üzerinde kendine sıkça yer bulabiliyor. Özellikle pastel pembe, lila ve marsala renklerinin de içinde bulunduğu bu renkler mekanlara çok şık ve modern bir hava katıyor. Dolayısıyla bir modern yolluk ihtiyacınız varsa bu renklere ek olarak su yeşili, mint yeşili ya da gül kurusu gibi renkleri de tercih edebilirsiniz. Elbette yolluklar yalnızca koridorlarda kullanılmıyor. Eğer mutfak yolluk ihtiyacınız bulunuyorsa renk konusunda biraz daha cesur davranabilirsiniz. Mutfaklar yollukların en çok kirleneceği alanlar olduğu için buralarda çok daha karışık renkli ve bol desenli ürünlere yönelebilirsiniz. Bu sayede hem sade mutfak dolaplarınızı hareketlendirebilir hem de sürekli olarak halıya dökülen kırıntıların görünmesini önleyebilirsiniz. Mutfak yolluk modelleri arasından seçim yaparken farklı tasarımlara bakmak konusunda kendinizi özgür bırakabilirsiniz.

Farklı Yolluk Halı Modelleri ile Farklı Etkiler Bırakmak Mümkün

Yolluk modelleri ve fiyatları genellikle ürünün ebadına ve üretiminde kullanılan malzemeye göre değişkenlik gösteriyor. Çok eski zamanlardan beri evlerde yolluk olarak jüt ürünler sıkça tercih ediliyor. Üzerinde uzun vakitlerin geçirilmediği yolluklarda jüt ürünler kullanmak, ayağı acıtmak gibi riskler barındırmadığı için akıllıca seçimler oluyor. Özellikle evinde doğayla iç içe bir atmosfer yaratmak isteyenler, sıkça bu ürünlere yöneliyor. Ayrıca jüt ince yolluk modelleri country tarzda döşenmiş olan evlerle muhteşem bir uyum yakalıyor. Üstelik çok küçük koridorlarda da jüt küçük yolluk seçimi yaparak her alanın bu etkiden yararlanmasını sağlamanız mümkün bir hale geliyor.

Bunların yanı sıra iki katlı evlerde her iki kat arasında tamamlayıcı bir dekorasyon yaratabilmek adına da yolluklardan yararlanılıyor. Bu gibi durumlarda merdivenlerdeki boş görünümü farklı bir tarzla doldurmak adına kesme yolluk ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kesme yolluk fiyatları genellikle yolluk ölçüleri ve ürünün malzemesine göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca kesme halı yolluk, çocuklu ailelerde merdivenlerin çok daha güvenli bir hale gelmesine de yardımcı oluyor. Yine de seçilen halının kaymak yolluk özelliğinde olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bunların yanı sıra minimal bir tarz ile döşenmiş olan evlerde genellikle ince halı yolluk tercih etmek gerekiyor. Kalın tüylü yolluk ya da yün yolluk bu tip ortamlarda kaba bir görünüm oluşturabiliyor. Dolayısıyla ince yolluk modelleri tercih edilerek sofistike ve zarif şıklığı tamamlamak mümkün oluyor.

Son yıllarda evlerde, dekorasyon ister klasik ister modern olsun sıklıkla kilim yolluk tercihi yapılıyor. Ortama bir anda sıcak ve nostaljik bir hava katan bu ürünler, hemen hemen herkesin beğenisini kazanmayı başarıyor. Ancak genellikle kilimler kolay kayabildikleri için jel taban yolluk özelliğinde olmalarına da dikkat etmek gerekiyor. Piyasada kilim desenli ama kaymaz halı yolluk şeklinde olan çok sayıda ürün bulunuyor. Minimal tarzdaki evlerde kullanılan yolluklar ya da kilim desenli ürünler banyo yolluk seçiminde de sıkça tercih ediliyor. Bunun yanı sıra banyoda pembe yolluk da en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Çünkü özellikle Türkiye’de banyoların mobilyalarında ve dekorasyonunda sıkça kullanılan hakim renk pembe ve beyaz oluyor. Bununla beraber banyonuz büyükse ve yolluğunuzun kaymasından endişe ediyorsanız banyoda kullanılmak üzere üretilmiş olan jel yolluk modellerine de göz atabilirsiniz. 

Çok sık toz alan evlerde ya da alt katlarda kullanılacak olan yollukların kısa tüylü olmasına da özen göstermek gerekiyor. Hatta evinde küçük çocuğu ya da hareketli bir evcil hayvanı olanların da evde sürekli bir hareket olduğu için kısa tüylü ve fazla toz kaldırmayacak olan yolluklara yönelmesi önem taşıyor. Kısa ama uzun yolluk ile toz kaldırma sorunu büyük ölçüde ortadan kalkabiliyor. Koridorunuzun olduğundan daha uzun ya da derin göstermek gibi bir amacınız varsa mekanınızda uzun sayılabilecek 3 metre yolluk ya da 4 metre yolluk modellerine göz atabilirsiniz. Eğer bu ürünleri mekana sığdırabiliyorsanız çok derin bir atmosfer yaratacağından emin olabilirsiniz.

Bilindiği üzere ülkemizde baskı teknolojisi her geçen gün büyük bir gelişim gösteriyor. Baskı teknolojisinin ev tekstilinde de varlığını göstermesiyle beraber tüketicilerin karşısına farklı desenlerle ve renklerle basılmış pek çok yolluk modeli çıkıyor. Eğer sıra dışı tasarımlardan ya da farklı desenlerden hoşlanıyorsanız yolluk olarak sevdiğiniz bir ressamın resminin basıldığı bir ürünü ya da çok etkileyici bir fotoğrafın aktarıldığı bir halıyı tercih edebilirsiniz. Bunlara ek olarak üç boyutlu yolluklar da giderek artan bir popülariteye sahip. Farklı kesimlerde ve bazen söz yazılı şekilde tasarlanmış olan bu yolluklarla koridorunuzda, banyonuzda ya da mutfağınızda oldukça çarpıcı bir etki bırakabilirsiniz. Hatta hemen kapı girişinde kullanılacak olan yolluklarda “hoş geldiniz” yazısının basılı olduğu yolluklar dahi tercih edilebiliyor. Bunlara ek olarak insanların kullanmaktan en çok zevk aldığı ve asla eskimeyen yolluk ürünleri arasında peluş yolluk da bulunuyor. Özellikle çocuklu evlerde çok sık tercih edilen bu ürünler ortama sımsıcak bir hava katma konusunda bir hayli başarılı.

Yolluk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yolluk seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Bu detayların her birin mekanınızın çok daha ferah, çok daha şık, çok daha güvenli ve çok daha uyumlu görünmesine yardımcı oluyor. Bilindiği üzere koridorlar evdeki en çok ayak basılan alanlar arasında yer alıyor. Her ne kadar üzerinden uzun uzadıya vakit geçirilmiyor olsa da sürekli adım atıldığı için kirlenmeye oldukça müsait oluyorlar. Bu nedenle yolluk seçiminde mümkün mertebe ürünün kir göstermemesine dikkat etmek gerekiyor. Eğer illa kir gösterme potansiyeli yüksek olan bir ürün tercih etme istediğiniz varsa en azından kolay temizlenme özelliğine sahip olmasına özen gösterebilirsiniz. Bu sayede temizlik konusunda hem zamandan hem de harcayacağınız paradan tasarruf etmiş olursunuz. Piyasada çok sayıda toz tutmayan ürün; farklı desen, renk ve yolluk fiyatları alternatifleri ile beraber sunuluyor.

Yolluğunuzun ebadına karar verirken ise elbette öncelikle mekana sığacak ölçüler üzerinde durmalısınız. Bunun yanı sıra yolluğun büyüklüğünde koridordaki eşya yoğunluğu da büyük bir rol oynuyor. Eğer dar koridorlarda haddinden fazla eşya kullanılmış ya da kullanılmak durumunda kalmışsa yolluk olarak küçük ürünleri tercih etmenin bir mahsuru bulunmuyor. Koridor uzun olsa da bazen kısa yolluklar kullanmak da oldukça şık bir etki yaratabiliyor. Hatta zaman zaman iki parça olacak şekilde küçük yolluklar da tercih edilebiliyor. Bu noktada kesme yapılabilen ürünler devreye giriyor. Ancak, bu tip ürünler tercih edeceğiniz zaman mümkün mertebe az desenli, desensiz ve düz renk yolluk modellerine yönelmelisiniz. Aksi takdirde iki ayrı yolluk arasında bütünlük sağlamak zorlaşabiliyor.

Evde çocuk olduğu zaman altı kayan yollukların ciddi riskler barındırdığını unutmamalısınız. Bu nedenle seçeceğiniz yolluğun kaydırmaz özellikte olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Özellikle yolluk bir fayansın üzerinde kullanılacaksa kesinlikle kaydırmaz yapıda olması gerekiyor. Yine de tercih ettiğiniz ve modelini çok beğendiğiniz yolluğun böyle bir özelliği bulunmuyorsa altına bir halı kaydırmaz koymalı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Eğer yün malzemelerden üretilmiş olan yollukları tercih etmeyi düşünüyorsanız en kalitelisini bulmak için ilmek sayısına yoğunlaşabilirsiniz. Fazla ilmek ürünün konforunu direkt olarak artırıyor. Çünkü ilmek sayısı arttıkça ürün çok daha yumuşak bir hale geliyor. Çocuklu evlerde kullanılacak yolluk seçimi yaparken bazı ebeveynler ürünün sağlıklı olmasına da fazlasıyla dikkat edebiliyorlar. Bu noktada antibakteriyel yapıdaki ürünlere yönelmek ebeveynlerin içini büyük oranda rahatlatıyor. Fakat bu ürünlerin fiyatları, muadillerinden biraz daha yüksek olabiliyor. 

Piyasada dokuma, patchwork, tüylü, pamuklu ve polyester olmak üzere çok çeşitli yolluk seçenekleri sunuluyor. Pamuklu yolluk halı fiyatları muadillerinden daha yüksek olmakla birlikte bu ürünlerin çok uzun ömürlü bir kullanım sunduğu ve çok sağlıklı olduğu da biliniyor. Polyester olanlar ise uygun fiyatlı ve farklı desenli ürün arayanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Evinde geleneksel bir atmosfer yaratmak isteyenler ise dokuma ürünlere yönelebiliyor. Özellikle bu tip ürünler, yazlıklarda kullanmak üzere harika birer seçim oluyor. Kış aylarında ise hem görüntü hem de etki olarak yolluğunuzun sizi ısıtmasını istiyorsanız tüylü olan modelleri tercih edebilirsiniz. Uzun yıllardır modası hiç geçmeyen ve asla geçmeyecek gibi görünen yolluklar arasında patchwork ürünler de bulunuyor. Özellikle genel dekorasyonda sadelik tercih etmiş olanlar, renk ve hareket katması için patchwork ürünlere yönelebiliyor.

Siz de bulunduğunuz mekana şıklık ve konfor katacak ve evinizin atmosferini bir anda değiştirecek birbirinden havalı ve kaliteli yolluk seçeneklerine Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz. Trendyol’un sunduğu avantajlı fiyatlarla beklentilerinizi karşılayan, evinize yakışacak ve hayallerinizdekinin tam karşılığı olan yolluğu hemen satın alabilir, en kısa sürede evinize serebilirsiniz. Trendyol’da zevkinize uygun ve ihtiyaçlarınıza cevap olacak çok sayıda ev tekstili ürünü sizi bekliyor.