Yatak

6493 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Yatak

Yatak seçimi, kaliteli bir uyku için belirleyici unsurdur. Kaliteli bir uyku ise yorucu bir gün için ihtiyaç duyulan enerjiye sahip olduğunuz anlamına gelir. Uzmanlar, en iyi gece uykusunu sağlamak için her yedi yılda bir yatakların düzenli olarak değiştirilmesini öneriyor. Süre dışında, yatağınız sizi rahatsız ediyor, gece uyanıyor ya da uyandığınızda gergin hissediyorsanız yatağınızı değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Yatak odası mobilyalarınızı değiştirmek ya da yeni bir yatak almak istiyorsanız, yatak odası mobilya kategorisinde en iyi yatağı bulabilirsiniz. 

Doğru Yatağı Seçmek

Herhangi bir ağrıya neden olması, yatağın vücuda uygun olmadığını ya da günlük rutinlerden kaynaklanan ağrıları yeteri kadar gidermediğini gösterir. Uyku esnasında devam eden ağrılar, uyku kalitesine paralel olarak hayat kalitesini de düşürür. Vücut ölçülerine göre çift kişilik yatak ve tek kişilik yatak; dolgu tipine göre organik, ortopedik, yaylı ve visco yatak modelleri arasından, sizin için en iyi yatak modelini seçebilirsiniz. Ağrısız ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. En iyi yatak modelini seçmek için cinsiyet, yaş, boy, kilo ve uyku pozisyonu gibi kriterlere göre seçim yapmanız gerekebilir. Boy, basınç alanlarına verilen desteği; kilo ise omurganın ideal pozisyonunu alması için yatağınızın size vermesi gereken desteği belirler. Yatak seçiminde diğer bir önemli kriter uyku pozisyonudur. Yan, sırt üstü, yüzü koyun ve ters yatış pozisyonları, omurganın yatağa nasıl yerleşeceğini gösterir. Bu nedenle her bir yatağın, farklı uyku pozisyonlarına uyumu farklıdır.

Yaylı Yatak Modelleri

Yaylı yataklarda, genellikle paket yay ve bonel yay sistemleri kullanılır. Yatağın içinde bulunan tel sargılar, yatağın esneyebilme kabiliyetini belirler. Bu sistemler arasındaki en önemli fark, yayların bağlanma şeklidir. Paket yay sisteminde, her biri bağımsız yay grupları kullanılır, bu nedenle bonel yay sistemine kıyasla daha yüksek konfor sunar. Vücudun her bir bölümü yatağa farklı oranlarda basınç uyguladığından, paket yay sistemi ile vücut basıncı yatağa eşit olarak dağıtılabilir. Paket yay sisteminin bir diğer faydası özellikle çift kişilik yatak modellerinde, eşlerin ağırlıkları sonucunda oluşan çukurlaşmanın ya da dönüş hareketlerinin diğer kişiyi etkilememesidir.

Ortopedik Yatak Modelleri

Vücudun kendine özgü ortopedik yapısını destekleyen ortopedik yatak modelleri, vücut şeklini alır ve basıncı azaltarak vücudu destekler. Full ortopedik yatak modelleri, vücut desteği bakımından yaylı, visco ya da lateks olabilir. İyi bir ortopedik yatağın en önemli özelliği, üst katmanın vücudun şeklini alabilecek malzemelerden üretilmesi ve boşluk bırakmamasıdır. Alt katman ise vücudun desteklendiği orta sertlikteki bölümdür. Ortopedik yatak fiyatları, kullanılan dolgu malzemelerine ve tasarıma göre farklılık gösterebilir. En iyi ortopedik yatak, ne çok yumuşak ne de çok sert olmayan, vücudu dengeli bir şekilde destekleyen yataktır. 

Visco Yatak Modelleri

Kullanıcı deneyimi açısından bakıldığında, visco yataklar en rahat yatak seçeneklerinden biridir. Visco yataklarda, Visco Jel teknolojisi kullanılır. Yatağın üst katmanında yer alan jel tabakası, vücudun şeklini kolayca alır ve yüksek konfor sunar. Visco yatakların tamamı jelden üretilmez. Yatağın üst katmanı jel, orta katmanlarında ise sünger kullanılır. 

Organik Yatak Modelleri

Organik yataklar, tasarım açısından ortopedik yatak özelliklerini taşır. Bu yatakların diğer yataklardan farkı, kimyasal içermeyen ve alerjileri tetiklemeyen doğal malzemelerin kullanılmasıdır. Genellikle yün, pamuk ve kauçuk özlerinden elde edilen lateks gibi maddelerden yapılan organik yataklar, özellikle alerjik yatkınlığı olan kişiler için önerilir. Lateks yatakların en büyük avantajı, visco yatak kadar rahat olmaları ancak, yatağa gömülme hissinin olmamasıdır. Köpük formundaki üst lateks katman sayesinde, vücut tüm hatlarıyla, boşluk bırakmayacak şekilde desteklenir ve uyku kalitesi artırılır. En iyi organik, ortopedik ve visco yatak modellerini, ayrıcalıklı fiyatlarla Trendyol'da bulabilirsiniz.