Yapay Çiçek

26481 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Yapay Çiçek

Yapay çiçek kullanımının gün geçtikçe daha çok tercih edilmesinin birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenlerin en başında yapay çiçeklerin, kullanıldığı mekânda bitmeyen bir tazelik hissi veriyor olması geliyor. Gerçek çiçeklerin zaman içinde solması, bir yok olmayı çağrıştırırken yapay çiçeklerle hazırlanan konseptler, dekorasyon ya da düğün; hangi amaç için kullanılırsa kullanılsın süreklilik sağlıyor. Özellikle nişan, düğün gibi organizasyonlarda kullanılan yapay çiçekler, tekrar kullanılabildiği için öncelikli olarak tercih ediliyor. Bu noktada çevreci bir sürdürülebilirlik düşüncesi de ön plana çıkıyor. Gerçek çiçekler, bir kullanımlık olup, günün sonunda çöpe atılırken yapay çiçek modelleri uzun ömürlü oluyor. Son dönemde iç ve dış dekorasyonlarda bu tür çiçeklerin kullanılmasının öne çıkması, çiçeklerin görünüm ve şıklığındaki kalite ile daha da fazlalaşıyor. Bazı yapay çiçeklerde dokunulduğu anda bile gerçekmiş hissi oluşuyor. İnsanlar bu çiçeklere dokunduğu zaman bile yapay olduğunu anlayamayabiliyor ve koklayarak anlamaya çalışıyorlar. Özellikle dekorasyonda maliyet ve kullanılabilirlik açısından gerçek gibi görünen yapay çiçekler, gerçek çiçeklerden daha çok tercih ediliyor. Böylelikle hem fiyat hem de kullanılabilirlik açısından tüketiciye daha pratik çözümler sağlamış oluyor. Üstelik büyük hacimli iç dekorasyonların yanı sıra minimalist dekorasyonlarda da kullanılabiliyor, model ve tarz olarak dekorasyonun iç dengesini bozmuyor.

Gerçek Gibi Çiçek

Birçok çiçekte kullanılan ham madde ve tasarım detayları ile yapay çiçeği gerçeğinden ayırt etmek zorlaşıyor. Özellikle her mekânda büyümeyen ve çiçek açmayan saksı bitkilerinin yapayları çok tercih ediliyor. Bu yapay saksı çiçek modellerinin başında yapay orkide çiçeği ve değişik modelleri geliyor. Çeşitli renklerde üretilen ortanca yapay çiçek de evlerde özellikle geniş mekanlarda renk ve coşku veren dekoratif detaylar olarak kullanılıyor. Ortanca, bahçe çiçeği olduğu için evlerin bahçeye bakan bölümlerinde ya da verandalarında dekoratif olarak tercih ediliyor. Kimi evlerin bahçe duvarlarında gerçeği yetişmediğinden, bu bölümler yapay sarmaşık çiçek ile süslenebiliyor. Bu tip çiçekler, aynı mekânın birbirinden farklı amaçlarla kullanılan iki bölümünü birbirinden ayırmak için kullanılan paravanları da süsleyebiliyor. Böylelikle odayı bölen paravan görsel olarak rahatsız etmiyor, daha temiz ve canlı bir his uyandırıyor. Başka ülkelerden getirtilmeye çalışılan canlı çiçeklerin, iklim değişikliklerinde yaşaması oldukça zor olacağı için yapayları dekoratif olarak dekorasyona neşe katıyor. Bu tip çiçeklerin en çok kullanılanı ise kiraz çiçeği. Japonya’nın “sakura” festivalini evinde yaşamak ya da Hindistan’da 12 yılda bir açan çiçeği “kurinji”yi evinde her gün açmış şekilde görmek isteyenler için çok özel modeller de bulunuyor. Yapay kiraz çiçeği ya da kiraz ağacı modelleri ile evinize ya da bahçenize bir festival havası katabilirsiniz. Evlerde, kapının hemen girişinde kullanılan büyük ya da küçük vazoda yapay çiçek gelenlerin evin renkleri ve estetik dekorasyon tarzı hakkında ön bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Misafirlerin yanı sıra evde yaşayanlar için de küçük görsel güzellikler yaratmak mümkün oluyor. Özellikle apartman boşluğuna bakan mutfak camlarının içi için ideal olan küçük yapay çiçek renkleri ile mutfakları da şenlendiriyor. Evin büyük bir kısmında kullanılabilen yapay süs çiçekleri bulunduğu mekânın ana rengine kontrast ya da uyumlu olarak seçilerek istenen dekoratif şıklık sağlanabiliyor. Örneğin, duvarları gri olan bir ofis için kullanılacak beyaz yapay çiçek mekânda spot bir renk oluşturarak dikkat çekiyor. Yeşil ağırlıklı bir iç dekorasyon konseptinde çeşitli boyutlarda kullanılan turuncu yapay çiçek enerjik bir havayı çağrıştırıyor.

Yapay Çiçeklerin Kullanımı

Eski zamanlarda, yapay çiçekler, evdeki bazı kusurları örtmek amacıyla kullanılırken, üretim teknolojisindeki gelişmeler sayesinde dekoratif amaçla kullanımı da günden güne artıyor. Canlılık ve tazelik hissini uyandırmak istediğiniz her mekânda dekoratif yapay çiçek kullanma imkânınız oluyor. Özellikle güneş görmeyen ya da bakımı zor olan iş yeri ve evlerde kullanılan gerçeğe çok yakın görünümlü yapay çiçeklerin bulunduğu ortamlar rengarenk oluyor ve çiçekler dekore edilen yere neşeli bir hava veriyor. Geniş mekanlarda, hareket alanı bol olan yerlere koyacağınız büyük yapay çiçek modeli hem boş alanları dolduruyor hem de şık bir görsel imaj oluşturuyor. Uzun yapay çiçek çeşitleri de dekorasyonun ağırlık merkezini yukarı doğru çekerek, alanı yukarıya doğru genişletiyor. Özellikle küçük alanlarda kullanılacak yapay köşe çiçekleri ile hareket alanınız daralmıyor ancak kullanılmayan boşluklar doldurulmuş oluyor. Bahçenizde ya da evinizde duvarların üzerine raf çakarak aşağı doğru sarkan yapay çiçek de duvarın görüntüsüne hareketlilik katıyor. Sarkan çiçekleri sadece duvar üzerine monte edilen raflara koyarak kullanmayıp, verandalara ya da odanın hareketsiz boş köşelerine makrome içine koyarak da kullanabiliyorsunuz. Böylelikle hem o bölge hareketlenmiş oluyor hem de çiçeklerle renkli bir görsellik elde edilmiş oluyor. Oda içinde kullandığınız sarkan yapay çiçek renklerini, yapay masa çiçeği renkleri ile aynı tercih edip tematik bir ahenk yakalamanız da mümkün. Eğer kapalı mekanlarda yapay salon çiçekleri kullanmayı tercih etmiyorsanız ve balkon ya da bahçenizde çiçek yetişmiyorsa, rengarenk bir dış mekân için de yapay çiçeklerden satın almanız mümkün oluyor. Balkonunuza koyacağınız birkaç tane yapay dal çiçek bir ağacı evinize getirmiş oluyor. Yapay balkon çiçekleri ile balkonunuzdan sokağınıza rengarenk bir neşe katmanız mümkün. Özellikle yılın her mevsimi güzel görünen mavi yapay çiçek ağırlıklı bir renk cümbüşü, balkonunuzdan sokağınıza neşe ve huzur hissettirmenizi sağlıyor. Bunun yanı sıra dekoratif amaçlı olarak evinizin her yerinde kullanacağınız ışıklı yapay çiçek özellikle geceleri evinizi loş bir ışıkla aydınlatarak romantik bir hava katıyor. Aynı modelleri balkonunuzun dekorasyonunda kullanarak otantik bir balkon oluşturulabiliyor.

Konsept Yapay Çiçekler

Özellikle düğün, nişan gibi organizasyonlarda kullanılan çiçeklerin yapay olması, sürdürülebilirliği açısından da büyük önem taşıyor. Tematik organizasyonlara göre çeşitli çiçek modelleri de bulunuyor. Düğünlerde kullanılan yapay gelin çiçeği kalıcılığı açısından tercih ediliyor. Kimi düğün törenlerinin sonunda gelin elindeki çiçeği bekar arkadaşlarına attığı için canlı çiçek istense de nişan törenlerindeki çiçek genellikle saklanıyor. Bu nedenle çoğunlukla, çeşitli renklerde hazırlanan nişan çiçeği yapay olarak satın alınıyor. Organizasyonun konseptine göre tercih edilen renklerde çiçekler, büyüklü küçüklü olarak satılıyor. Düğün organizasyonlarında neşeli, canlı renklerden oluşan ve özellikle pastel tonlardaki çiçek çeşitleri daha çok dikkat çekiyor. Yapay çiçek çeşitleri arasında, organizasyonun tema renklerine göre renk kullanımı öne çıkıyor. Romantik organizasyonlar için güllerden oluşmuş kırmızı yapay çiçek demetleri ağırlıklı olarak kullanılabiliyorken, özellikle doğumlardan sonra oda organizasyonunda bebeğin cinsiyetine göre mavi ya da pembe yapay çiçek tercih edilebiliyor. Yapay yeşil çiçek özellikle kır düğünü konseptleri için çok sık kullanılıyor. Ofis açılışlarında kullanılan gri yapay çiçek ofisin teknolojik ve güçlü yönlerini yansıtırken, aynı renk yapay çiçeklerle dekore edilmiş bir yönetici ofisi, otoriteyi çağrıştırıyor. Çiçeklerin renklerinin yanı sıra boyutları da önem taşıyor. Büyük hacimli mor yapay çiçek ile süslenmiş bir mekân, mistik bir hava içeriyor. Aynı şekilde country tarzı döşenmiş bir ev için kullanılan çeşitli modellerdeki yapay sarı çiçek mekâna nefes katıyor. Beyaz, açık gri ya da açık bej kullanılarak yapılan dekorasyonlarda, şık bir vazodaki lacivert yapay çiçek demeti spot görüntü olarak akıllarda kalıyor. Bu anlamda yapay masa çiçekleri çok kullanışlı. Gotik konseptli dekorasyonların vazgeçilmezi olan siyah yapay çiçek daha çok büyük gül formunda tercih ediliyor. Yapay çiçek aranjman olarak da hazırlanıyor. Özellikle düğünlerde, gelinin tercihine göre hazırlanan bu çiçeklerin yanı sıra organizasyona göre düzenlenen hediyelik yapay çiçek türleri de kişinin isteğine göre hazırlanabiliyor. Evinizi özel olarak süslediğiniz günlerde mesela yılbaşında ağaç konsepti için de çeşitli modeller kullanmanız mümkün. Yılbaşı süsleri ve ışıklarla renklendirilen yapay dal, yılbaşı gecenize ışıltı katıyor.

Dekoratif Yapay Çiçekler

Yapay çiçeklerin iç mekân dekorasyonunda kullanılması yakın geçmiş yıllara kadar olumlu bakılan bir durum olmamasına rağmen zaman içinde özellikle çevreye duyarlı kişiler tarafından, canlı çiçeklerin süs eşyası olarak kullanılması konusunda da soru işaretleri oluşuyor. Günümüzde birçok alanda yapay çiçekler dekoratif amaçlı olarak kullanılıyor ve tercih ediliyor. Dekorasyon uzmanları, yapay çiçeklerin üzerlerinin toz tutmamasına ve temiz kalmalarına dikkat edilmesi öneriliyor. Bunun iç enerjinin döngüsü ve sağlık açısından önemli olduğu da uzmanlarca vurgulanıyor.

Salon ya da oturma odasında kullanılan yapay çiçekler için cam vazo ışıltıyı artırıyor. Duvar rengine göre kullanabileceğiniz renklerdeki çiçekler ile odanıza ekstra şıklık geliyor. Masa üzerinde kullanılacak vazoda yapay çiçek modellerinde genellikle vazonun rengi ile çiçeğin renginin birbirine yakın olması tercih ediliyor. Modern tasarımlı iç dekorasyonlarda kullanılacak parlak siyah ve tonlarındaki seramik vazolar ve üzerlerine kondurulan siyah yapay çiçek ile granit, siyah ve parlaklığın mükemmel uyumunu yakalamanız mümkün. Yemek masalarının vazgeçilmez süsü olan mumlar yerine orijinal fikirlerle konuklarınıza göz zevki yaşatabilirsiniz. Birer dal beyaz yapay gül ya da çeşitli renklerdeki minik yapay çiçek çeşitlerini uzun bir vazoya yerleştirebilir, vazoyu su ile doldurabilir ve üzerine bir tealight koyabilirsiniz. Böylelikle sofranızda estetik odak noktalarınız artmış olacak. Banyolarda yapay sukulentler oldukça dikkat çekiyor.

Banyonuzun iç hacmine göre büyük ya da birkaç sayıda küçük sukulent ile banyolar çok daha dekoratif hale geliyor. Banyodaki yüksek nem oranı ve değişik sıcaklık dengesi dolayısı ile gerçek çiçeklerin yaşaması imkansızken yapay çiçeklerle aromatik bir güzellik de getirebiliyorsunuz. Özellikle yapay orkide, beyaz zambak türü çiçekler banyonuza eşsiz bir zarafet getiriyor. Balkonunuzda ya da bahçenizde kullanabileceğiniz saksıda yapay limon ağacı ile tazelik hissini sürekli kılabiliyorsunuz. Yapay bahçe çiçekleri yanı sıra küçük meyve ağaçları da çok tercih ediliyor. Çiçek üretmese de sarmaşıkların da yapayları, başka yapay renkli çiçeklerle takımlanarak rahatlıkla kullanılabiliyor. Sarmaşık üzerine kondurulan çok sayıda sarı yapay çiçek ile yeşilliği renklendirmeniz mümkün.

Yapay Çiçeklerin Temizliği

Bu tür aksesuarların kullanımında en önemli nokta temizlik oluyor. Gerçek çiçek gibi olmasa da bu çiçekler de rutin bir temizlik gerektiriyor. Özellikle silikon alaşımlı olan ürünler daha hızlı toz tutuyor. Yapay çiçekler temizlenirken, kumaş ve dokuma türü olanların yumuşak bir fırçayla tozlarının alınması önem taşıyor. İpek yapay çiçeklerinizi temizlemek için en az haftada bir toz almanız önem taşıyor. Tüy toz fırçası yerine mikrofiber bez kullanarak da toz alma işlemi gerçekleştirmeniz mümkün oluyor. İpek çiçeklerin üzerindeki lekelerin temizlenmesi için sirkeli su hazırlayıp çiçeğin üzerine püskürtebilirsiniz. Düşük ısıya ayarlanmış saç kurutucu ile tozları ipeğin üzerinden üfleme sistemi ile de alabilirsiniz. Dokuma çiçeklerde temizlikte tuz kullanmanız pratik sonuçlar da sağlayabiliyor. Çiçeğin tamamına uygulamadan önce görünmeyen bir bölgesinde deneyip ne gibi sonuçlar alındığında bakılması gerekiyor. Tuza alternatif olarak mısır unu da öneriliyor. Bir poşete koyacağınız çiçeğinizin üzerine bir kaşık tuz döküp hafifçe çalkalamanız yeterli oluyor.

Yıkamaya uygun olmayan yapay çiçekler için nemli bir bez kullanmak uygun olabiliyor. Sabun ya da benzeri bir temizlik ürününün çiçeğe ne gibi bir etki yapacağından emin değilseniz öncelikli olarak çiçeğin görünmeyen küçük bir yerinde deneyip görmeniz mümkün oluyor. Nemli bez ile taç yapraklarını ve sapları silinen çiçekler kurumaya bırakılıyor. Renkli yapay çiçeklerin temizliğinde çok sıcak su ya da temizlik deterjanı rengi ya da çiçeği deforme edebiliyor. Bu nedenle sık sık ve ılık bir bezle silinmesi çiçeklerin temiz kalmasına yeterli olabiliyor. Aşındırıcı deterjanlar, çamaşır suyu türündeki leke çıkarıcılar önerilmiyor. Deterjan kullanılmasının sıkıntı olabileceği durumlarda limon suyu, sirke gibi organik temizleyiciler de oldukça işe yarıyor. Çiçeklerin deterjanla yıkanmasında bir sorun yok ise soğuk suyla durulanması da önem taşıyor. Temizlik esnasında sıcak su kullanılması ise tavsiye edilmiyor.

Çiçeklerin havlu ile kurulanması ya da bir ısı kaynağı üzerine konulması, yapraklarının deforme olmasına neden olduğu için kuru bir ortamda bırakılarak kurutulması önem taşıyor.

Yapay Çiçeklerden Aksesuarlar

Çok fazla sayıda ve modelde çiçeklerden kendi tarzınıza ve zevkinize göre olanları alarak kendi aksesuarlarınızı oluşturmanız mümkün hale geliyor. Özellikle gelin başlarında gerçek çiçek yerine yapay çiçek kullanılması faydalı oluyor. Gerçek çiçeklerin düğün boyunca bozulması, tazeliğini kaybetmesi ya da yaratabileceği alerjik reaksiyonlar, yapay çiçekte gerçekleşmiyor. Bazı gelinler, kendi gelin çiçeklerini kendileri yapmayı tercih ediyor. Çok sayıda satın alınan farklı yapay çiçeklerle özgün konseptler yaratmak mümkün oluyor. Bunun için renkli ithal kuru başak demetleri, tatarika demeti gibi orijinal yapıdaki çiçekleri kullanarak otantik bir hava elde edilebiliyor. Beyaz yapay gül buketine ekleyeceğiniz tropik lazer otlar ile kendi tarzınızı yaratabilirken gül demetini sardığınız natürel ipler ile kendi doğallığınızı oluşturmanız da mümkün oluyor. Nişan ya da düğünlerde saça eklenecek doğal görünümlü yapay çiçekler ile kırların tazeliği ve coşkusu düğüne taşınıyor. Sarkan yapay duvar çiçeği rengine uygun renkteki başa takılacak çiçekler ile tüm organizasyonun en gözde parçası haline gelmeniz mümkün oluyor. Püsküllü yapay çiçek türleri özellikle kına gecelerinde çok fazla kullanılıyor. Yapay çiçekler ile tasarlanacak aksesuarlarda kullanılacak çiçeklerin anlamları da önem taşıyor. Kır çiçekleri daha neşeli ve sempatik bir hava yaratırken lüks duvar çiçeği modellerinden esinlenilerek yapılan gül, şakayık gibi modeller daha romantik çağrışımlar yaratıyor. Bereketi çağrıştıran başakların renklendirmesiyle aksesuarlara eklenen yan ürünler, yapay çiçek buketi çeşitlerini daha da zenginleştirirken özel günlerde anlamlı duygusal ifadeler de hissettiriyor. Gelin buketlerinin gerçekçi tasarımları, canlı çiçek isteyen gelin adaylarının tercihi oluyor. Helen saksılar, özellikle ikili mumluk ve bir sukulent olarak dekoratif ayrıntılarda şıklık sağlıyor.

Yapay çiçek fiyatları arasında yapılacak karşılaştırmada en önemli nokta bu çiçeklerin hangi amaçla kullanılabileceği oluyor. Oturma odası ve salonlarda dekoratif amaçlı kullanılacaklar çiçekler için fiyat skalasının üst taraflarındaki çiçeklere bakmak gerekiyor. Trendyol vitrinindeki yapay çiçeklerde fiyat ve performans açısından çok büyük avantajlar bulunuyor. Yapay çiçeklerin yanı sıra eskitme saksılar, şoklanmış mistik demetler, dekoratif pampaslar da tüketicinin beğenisine sunuluyor. Siz de evinizi yapay ve solmayan çiçeklerle dekore etmek isterseniz, Trendyol’un modellerine göz atarak hemen şimdi sepetinize kolayca ekleyin!