search result placeholder

Vantilatör

Vantilatör

İnsanlar tarih boyunca sıcak havalardan korunmak ya da etkisini azaltmak amacı ile her zaman alternatif yöntemler arayışında bulunmuştur. 1800’lü yıllarda icat edilen vantilatör, elektrik ile aldığı hareket sayesinde dönen pervanenin havayı bir hacimden alıp karşı taraftaki hacme aktarmasını sağlayan, havaya yön veren bir makinedir.

Sıcak yaz ve bahar günlerinde sahip olunan en büyük serinleme aracı olan vantilatörler, ev ve iş yerlerinde kolaylıkla kullanılabilen sıcak ve bunaltıcı hava koşullarına karşı kullanılan en yaygın savunma sistemidir. Harcadığı enerji ve sağladığı avantajlar ile oldukça uygun olan vantilatör fiyatları, evinizde ya da iş yerinizde konforlu bir iklim yaratmak için uygun koşullara sahip olmanızı sağlar. Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte farklı alternatif modellere ve şık tasarımlara sahip olması, birbirinden farklı nitelikleri ile sizlere seçim yapma fırsatı sunar.

Sıcaklık yükseldiğinde sahip olduğunuz etkili bir ev tipi vantilatör, elektrik faturanızı yükseltmeden serin kalmanın kolay bir yoludur. Vantilatörler genellikle günde sadece birkaç kuruşa mal olur ve tüm evinizin klimasını açmak yerine odadan odaya taşıyabilme imkanı sağlar. Elektrikli vantilatörlerin kullanım amacınıza ve kullanılacak ortama göre birden fazla çeşidi vardır. Bu yüzden size en uygun olan ürünü seçmeniz büyük avantaj sağlar.

Doğru Vantilatör Seçimi

Doğru vantilatör seçimi yapmak için kullanacağınız alan ve kullanım amacınız oldukça önemlidir. Çünkü günümüzün gelişen teknolojisinde farklı ortamlar ve amaçlar için çok sayıda vantilatör çeşitleri mevcuttur. Eviniz ya da iş yeriniz için seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Boyut bunlardan biridir. Estetik kaygısı olanlar ve vantilatörün evinde fazla yer kaplamasını istemeyenler için boyutun küçük olması oldukça önemlidir. Diğer büyük vantilatörlerden performans olarak farkı bulunmayan, verimlilik bakımından oldukça iyi durumda olan mini vantilatör sizin için uygun olan seçimdir.

Bir diğer önemli nokta ise güçtür. En basit şekilde söylemek gerekirse bir vantilatör ne kadar güce sahipse o kadar fazla hava akışı dolaşır. Böylece daha fazla verimli kullanım imkanı sunar. Ayrıca boyut için belirtildiği gibi ağırlığı da seçiminde oldukça önemlidir. Vantilatör ne kadar hafif olursa o kadar çok kullanışlı olur. Böylece istenilen ortama rahatlıkla taşınabilir. Küçük vantilatör boyutu itibari ve ağırlığı bakımından oldukça kullanışlı olur.

Vantilatörlerin çalışma prensibinde sessiz olması oldukça büyük önem taşır. Çünkü kimse motorun sesinden rahatsız olmak ve odadaki diğer aktivitelere müdahale etmesini istemez. Dahası birisi uyumak ya da serinlik eşliğinde dinlenmek istediğinde bunun bölünmesini kesinlikle istemez. Bu nedenle fan ne kadar sessiz olursa o kadar iyidir. Ayrıca sessizlik ürüne iyi bir teknolojinin girmiş olduğu, dahili ve hareketli parçaların aşınma ve yıpranma olasılığının daha az olacağı ve dolayısı ile dayanıklılığın artırılacağı anlamına gelir. Sessiz vantilatör modelleri bu özellikleri ile her zaman en sık tercih edilenlerden olur.

Her Odaya Uygun Vantilatörler

İlk olarak hangi vantilatör modelinin gerekmişinize uygun olduğunu düşünmeniz gerekir. Klasik bir masaüstü vantilatör veya modern ince bir vantilatör ile fütüristtik bir tasarım isteyebilirsiniz. Masa üstü modeller, çalışma masanızda çalışırken veya salonda otururken sehpanın veya masanın üzerine konabilir. Her zaman baş hizasında yer alır. Odanızın büyüklüğü şüphesiz tercihinizde önemli rol oynayacaktır. Küçük bir oda için ihtiyacınız olan model masa veya kule tipi vantilatör olmalıdır. Kule tipi modeller diğer vantilatörlere kıyasla daha az yer kaplarlar. Odanızda her noktaya rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Koltuklarınızın arasına, masanızın kenarlarına, evinizin her bir köşesine koyabilirsiniz. İnce ve uzun yapısı ile tüm odayı serinletir ve mevcut havayı korur. Daha geniş odalar için daha büyük ve etki alanı daha geniş vantilatör tavsiye edilir.

Bir diğer yer kaplamayan ve her noktaya yerleştirilebilen model duvar tipi vantilatördür. Bulunduğunuz odanın duvarına, içinde bulunan aparatlar ile birlikte monte edilebilen model, evinizde ye da iş yerinizde istediğiniz noktadan serinlemenize olanak tanır. Sağ ve sol eksenine doğru otomatik olarak dönebilme özelliğine sahip olan duvar vantilatör, böylelikle tüm odayı tek bir noktadan serinletebilir. Bulunduğu ortamda yer kaplamayan model her duvara kolayca monte edilebilir.

Konforuna önem verenler, estetik olarak vantilatörün göze hoş gelmesini isteyenler için farklı tasarımlarda, modern çizgileri içlerinde barındıran ve aynı zamanda iyi bir performans ortaya koyan vantilatörler seçmek en doğrusu olacaktır. Rahatına düştün olanlar için uzaktan kumandalı vantilatör güzel bir tercihtir. Böylece uzandığınız ya da oturduğunuz yerden kalkmadan, konforunuzu bozmadan istenilen seviyede vantilatörü ayarlayabilir veya kapatıp açabilirsiniz.

Gereksinimlerinize Uygun Vantilatör Modelleri

Günümüzde en sık tercih edilenlerden birisi olan, genellikle ev, iş yeri, lokanta ve restoranlarda kullanılan tavan tipi vantilatör modelleridir. Sabitlenmiş kancalar vasıtası ile odanın tavanına güvenli bir şekilde asılır ve pervaneleri ile döndürülür. Ilıman iklimlerde ve orta sıcak hava koşullarında tavan pervanesi, klimanızı kullanmaktan kaçınmanızı sağlar. Sağlığınız açısından daha faydalı olan pervaneler, sağladığı hava akışı ile de etkili bir serinlik meydana getirir. Tavan vantilatörü yerden en az 8 metre yüksekliğe sahip tavanlar için uygundur. Geniş pervaneleri sayesinde etkili bir hava performansı sağlar.

Tavan pervaneleri ana faaliyetinin yanında aydınlatma görevi de görür. Ortasına yerleştirilen bir ampul ile vantilatör lamba görevi görür. Ortasında uzanan iki adet kablo ile vantilatörü çalışabilir ya da lambayı yakabilirsiniz. Daha şık tasarımlara sahip olan modeller de mevcuttur. Vantilatör avize bunlardan biridir. Salonlarınıza şık bir görünüm katarken aynı zamanda da misafirlerini ağırlarken serin bir şekilde bunalmadan oturmanızı sağlar. Uzaktan kumandalı seçenekleri ve led aydınlatmalı modelleri de mevcuttur. Estetik tasarımlarının yanı sıra farklı renk seçenekleri ile de odanıza uygun modelleri seçme sansına sahip olursunuz. Oldukça uygun, avantajlı pervane fiyatları ile yüksek konfora sahip olabilirsiniz.

Sıcak ve bunaltıcı havalardaki uzun seyahatlerinizde kullandığınız ya da klimadan çekindiğiniz ortamlarda serinlemek amacı ile pratik bir kullanıma sahip olan el vantilatörü, kolay taşınabilmesi ve amacına uygun olması sayesinde oldukça kullanışlıdır. Genellikle seyahat sırasında veya iş yerlerinde kullanılan modeller kablosuz çalışma özelliğine sahiptir. Farklı renklerde seçenekleri ve şirin ve şık tasarımları ile her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Usb girişine sahip olması, bilgisayarınıza bağlayarak çalışmanız esnasında serinlemenize yardımcı olur. Aynı zamanda bilgisayarınıza doğru tuttuğunuzda aşırı ısınması sonucu oluşabilecek arızalara önlem olur. Pil ile çalışan seçenekleri ile herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duymadan istediğiniz her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Son Teknoloji Ürünleri

Sıcak yaz ayları ile birlikte en çok aranan cihazlardan olan vantilatörler teknoloji ile birlikte değişime uğradı. Soğuk buhar teknolojisini içine katan modeller oluşturuldu. Böylece buharlı vantilatör ile bulunduğunuz ortam serinlerken aynı zamanda da sinekleri uzaklaştırma görevi de görür. Saatte 200 ml su buharı üfleme kapasitesine sahip olan soğuk buharlı vantilatör, sıcak yaz aylarında kullanıcıların daha fazla serinlik elde etmişini sağlar. Aynı zamanda iyonizerli vantilatör görevi de gören modeller, sağladığı nem ile havada bulunan negatif ve pozitif iyonların ayrışmasını gerçekleştirerek havadaki elektriklenmenin önüne geçer. Bu şekilde sizin için daha sağlıklı bir ortam yaratılmasını sağlar.

Havaya kazandırdığı nem ile kuru ortamlarda rahat nefes alabilmenizi sağlar. Çıkardığı su damlacıklarının vücudunuza teması ile daha fazla serinlik hissi elde edersiniz. Aynı zamanda üstün teknolojisi ile ferah bir hava yaratır. Böylece odadaki negatif elektriği alır. Daha huzurlu bir ortama sahip olabilirsiniz. Ayrıca nemlendirme özelliği sayesinde çok daha rahat bir nefes alma gerçekleştirebilirsiniz. Gece rahat ve kesintisiz bir uyku düzeni sağlar.

Buhar üfleyen vantilatörlerin gövdelerinde su hazneleri bulunur. Bu yüzden sulu vantilatör de denilebilir. Daha önce bahsedildiği gibi iyonizer ve air cooling teknolojileri ile hava akışının kalitesini artırır. Bulunduğunuz ortamda soğutucu vantilatör görevi görür. Havanın kalitesini arttırması sayesinde özellikle migren ve sinüzit gibi hastalığa sahip olanları da rahatlatır. Farklı renk ve boyutlarda alternatif modelleri de mevcut olan bu tip fanlara haznesine buz koyarak daha soğuk ve etkili bir hava elde edilebilir. Buzlu vantilatör olarak da adlandırmak mümkündür.

Vantilatörlerin Kullanım Alanları

Vantilatörlerin duvara sahiplenebilen, tavana monte edilebilen, kolay taşınabilen, masa üzerinde ya da yerde durabilen, büyük, küçük birçok modeli bulunur. Bu modellerin özellikleri kadar kullanılacak ortamları da oldukça önemlidir. Daha önce bahsedilen su püskürtmeli vantilatör genellikle evlerde ve salonlarda kullanılması uygundur. Daha çok zaman geçirdiğiniz odada kullanmak en doğrusudur. Çünkü bu soğutuculu vantilatör nem yaratarak kolay nefes alınmasını sağlar. Bu nedenle vantilatörlerin özelliklerine ve yapılarına göre kullanım alanlarının seçimi de oldukça önemlidir. Doğru modeli, doğru oda ve ortamda kullanmak maksimum verim alınmasına yardımcı olur.

Ayaklı vantilatör, ayakları sayesinde istenilen alana kolayca taşınabilen ve uzunluğu istenilen seviyede ayarlanabilen vantilatördür. Boyut olarak alternatif seçenekler ortaya koyar. İster yüksek boyda kullanım sağlar isterseniz de alçak boyda kullanım sağlarsınız. 180 derece dönebilen pervaneleri sayesinde bulunduğu alana tamamen etki edebilir. Bu vantilatörleri evde, iş yerinde hatta çok sıcak havalarda bahçenizde dahi kullanabilirsiniz. Şık tasarımları sayesinde dekorasyonunuza uyum içerisinde olabilir. Ayaklı vantilatör fiyatları özelliklerine ve dış malzemesine göre farklılık gösterebilmektedir.

Büyük iş yerlerinde daha sık kullanılan sanayi tipi vantilatör, diğer vantilatörlere göre daha güçlü motora sahiptir. Endüstriyel vantilatör olarak da kullanılan bu soğutucular, genellikle fabrika ve sanayi alanında kullanılır. Çünkü daha geniş bir etki alanına sahiptir. Dış alanda da kullanılabilen ürünler, hızlı bir serinletme etkisine sahiptir. Yüksek watt gücüne sahip olduklarından dolayı ev tipine göre daha fazla enerji sarf eder. Ayaklı, boyu ayarlanabilen, duvar tipi ve yer tipi seçenekleri de bulunur.

Her Açıdan Serinliğe Sahip Olun

Zeminde alçak bir şekilde duran yer vantilatörü, güç ve serinletme bakımından diğer standart vantilatörler ile hiçbir farkı bulunmaz. Ancak tek farkı boyunun ayarlanamaz olması. Her zaman zeminde sabit durur. Bu yüzden bu modeller evlerde, bahçede tercih edilebilir. Alçaktan hava gelmesini tercih edenler için avantajlı yönleri vardır. Bunlardan biri de direkt olarak yüze serinlik vermemesidir. Meydana gelebilecek sağlık problemlerinin önüne geçer. Oynar başlığı sayesinde hava vereceği yön zeminde aşağı ve yukarı olarak ayarlanabilir.

Mutfağınızda kullanabileceğiniz mutfak vantilatörü oluşabilecek yemek kokularının önüne geçer. Aspiratör olarak işlev gören modeller dışarısı ile direkt temas etmeden mutfağın içerisine hava gelmesini sağlar. Bu havalandırma sayesinde yemek yaparken oluşan kokuların dışarı gitmesi sağlanır. Bu modeller mutfak veya banyolarda tercih edilebilir. Soğuk havalarda pencere veya kapının açılamaması durumunda bu aspiratörler çok faydalı olur.

Klima gibi işlev gören klima tipi vantilatör bulunduğu ortamı havalandırma ve serinletme konusunda oldukça üstün performans sergiler. Duvara monte edilebilen ve dokunmatik ekrana sahip modelleri ile kullanım kolaylığı sağlar. Gelişen teknoloji ile uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen modeller yüksek konfora ulaştırır. Genellikle ev ve ofis tarzı iş yerlerinde sıkça kullanılır. Klima etkisinden ziyade daha hafif bir serinlik sağlar. Pervanesiz vantilatör olarak sunulur. Diğer vantilatörlere kıyasla pervaneleri bulunmayan modeller şık ve modern bir görünüme sahiptir. Çocukların parmaklarını sokmaları durumunda zarar görebileceği durumlar bu ürünlerde yoktur. Salon veya evin herhangi bir yerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Sıcak Yaz Aylarında Serinlik Keyfi

Bulunduğunuz ortama uygun vantilatörü seçtikten sonra ondan maksimum verim almanız oldukça önemlidir. Sıcak ve nemli bir yatak odasında uyumak kadar kötü bir durum yoktur. Klima kadar enerji harcamayacak olan vantilatörler can kurtarıcı olarak işlev görür. Vantilatörler klimalar kadar havayı soğutmaz ancak havayı hareket ettirir. Ortamda hava akışı oluşturarak vücut sıcaklığını düşürür ve böylece her daim serin tutar.

Gelişen teknoloji ile birlikte vantilatörler serinletme işlevinin yanı sıra ekonomik olarak da avantajlıdır. Düşük enerji tüketimleri ile faturalarınızın yüksek gelmesini önler. Ayrıca bahsedildiği gibi farklı kullanım alanlarında tercih edilen model çeşitliliği ile yüksek verim sağlanır. Sağladı enerji tasarrufu ile uzun ömürlü kullanım ve uzun vadede avantaj sağlar. Yüksek teknoloji ürünü vantilatörler ile keyifli bir yaz mevsimi geçirmek mümkün. Uzaktan kumandalı, led ekranlı, şık ve modern tasarımlı ve zaman ayarlı vantilatör ile oldukça işlevsel tecrübe edinilebilir. Zaman ayarlı çeşitlerin olması büyük avantaj sağlar. Örneğin, gece uyurken sürekli açık kalmasını istemeyenler uyuduktan belirli bir süre sonra otomatik kendini kapatmasını isterler.

Hava sıcaklığının her gün aynı seviyede olmadığı gibi vantilatörlerin de aynı serinliği vermesi beklenemez. Bu sebeple serinlik sağlama derecelerinin bulunması oldukça önemlidir. Pervaneli modeller için seçilen seviyeler pervane dönme hızını ayarlar. Bu şekilde sağladığı hava kontrol edilmiş olur. Pervanesiz modeller için de bu şekilde bir kontrol mümkündür. Kademe sayısı arttıkça sağladığı hava da artacak ve düştükçe aynı oranda düşecektir.

Güvenli ve Ergonomik Modeller

Vantilatörlerin aşırı ısınmaya karşı koruma önlemlerinin olması da oldukça önemlidir. Sürekli çalışan motoru olduğundan dolayı ısınma sonucunda arıza gerçekleşebilir. Koruma özelliği sayesinde bu sorunun önüne geçilmiş olur. Gelişmiş modellerde uyku modu da mevcuttur. Bu mod daha az enerji harcamasını ve daha düşük seviyede serinlik vermesini sağlar. Gece uyurken ya da odada sakin bir şekilde çalışırken etkilenmeden serinlik gelmesini sağlar. Ayrıca bu modda ses minimum seviyede çıkar.

Tavana monte edilen modellerin de çok çeşitli seçenekleri mevcuttur. Daha önce bahsedildiği gibi aynı zamanda aydınlatma görevi de görür. Ayrıca uzaktan kumandalı tavan vantilatörü gibi gelişmiş seçenekler de vardır. Uzaktan kumandası ile kontrol edilebilir. Pervanenin dönüş hızı, açma, kapama gibi aktiviteler gerçekleştirilebilir. Eğer aydınlatma sistemine sahipse o da kumanda ile kontrol edilebilir.

Seyahat esnasında, sokakta dolaşırken, evde otururken, iş yerinde çalışırken kullanılabilen küçük pervaneye sahip olan elde tutulabilen vantilatörler de apayrı bir konfor sağlar. Onlardan biraz daha büyük ve sabit de durabilen modeller de vardır. Küçük vantilatör fiyatları boyutuna, malzeme kalitesine ve teknoloji seviyesine göre farklılık gösterebilir. Her boyuttaki duvarda monte vantilatör seçenekleri de mevcuttur. İster iş yerinde ister evde sabit bir şekilde durabilir.

Sıcak ve bunaltıcı havalarda serinlemek herkesin hakkıdır. Sizleri maksimum düzeyde serinletecek vantilatörler çok çeşitli modeller ile Trendyol’da. İster evde ister sokakta veya iş yerinde kullanabileceğiniz vantilatörleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Küçük odaları geniş ortamları serinletmek için farklı markaların farklı modelleri arasından tercih yapabilirsiniz. Üstün teknoloji ile bir araya gelen modeller ile her yerde sıcak havalarda serinleme keyfine doyasıya varabilirsiniz.

search result placeholder