Usb Bellek

3232 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Bilgilerinizi USB Bellek'te Saklayın

USB

Bilişim çağı olarak ifade edilen günümüzde, bilgisayar ve ağ kullanımı neredeyse bir zorunluluk halini alıyor. Hal böyle olunca bilişim teknolojisinde kullanıcılara yardımcı ekipmanların önemi de her geçen gün artış gösteriyor. Bilgisayar ortamında oluşturulan dosya ve verilerin uygun ortamda saklanması konusu da bu iş için uygun ekipmanların gerekliliği meselesini doğuruyor. Herkesin bildiği adıyla USB bellekler bu gerekliliğin sonucu olarak üretilmiş ve en sık kullanılan veri depolama aygıtı olarak varlığını sürdürüyor. Tam adı “Universal Serial Bus” olan USB'nin Türkçe karşılığı “Evrensel Seri Veri Yolu”dur. Türkiye'de kullanılan yaygın isimlerinden biri de “Flash Bellek” olarak ifade edilir. USB bellek kullanım kolaylığı ile veri saklama ve taşıma konusunda kullanıcıların en büyük yardımcısı olarak düşünülür. Günümüz teknolojisi sayesinde belleklerin model ve çeşitliliğindeki artış, artık daha fazla kolaylık sağlayan bir hal almasına da olanak verir. Bu anlamda yeni versiyon USB çeşitleri çok fonksiyonlu ve kolay taşınabilir bir aygıt olarak, bilgisayar ortamında oluşturulan dosya ve verilerin her koşulda ulaşılabilir olmasına imkan verir. Bunların yanında artık mobil cihazlarla uyumlu bir teknolojiye de sahip olan USB bellekler sayesinde, yalnızca bilgisayara bağlı kalmadan her türlü cihazla kullanım sağlanabilir. Gelişen USB teknolojileri ile cep telefonunuzda veya arabanızda USB bellek kullanarak müzik dinleyebilir; tabletinize takacağınız bir USB bellekle dosyalarınızı kontrol edebilirsiniz. Gelişen USB aygıtların yeni teknolojik ürün yapısı farklı boyut, tasarım ve fonksiyonlarda ürün sahibi olmayı mümkün hale getirir. Bu sayede yeni nesil teknolojilerle her ihtiyaca uygun USB bulmak mümkün olur.

Hız ve Kapasitesine Göre USB

USB flash bellek ilk üretildiği günden bugüne veri iletim hızı konusunda dikkat çeken bir gelişim gösterir. Öyle ki ilk sürüm olan USB 1.0'da veri iletim hızı sadece saniyede 1.5 MBS iken bugünkü teknolojide bu hız 40 GBPS'ye ulaşır. USB ilk üretiminden bugününe sırasıyla USB 1.0, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 ve en son 2019 yılında duyurulan USB 4.0 sürümleri ile piyasada yer alır. USB 5.0 ise 2020'de duyurulması beklenen sürümdür. Veri aktarım hızları sırasıyla USB 2.0 480 MBS, USB 3.0 640 MBS, USB 3.1 1.25 GBPS şeklindedir. Her yeni sürümde veri iletim hızını katlayan USB teknolojileri sayesinde bugün artık veri aktarımı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Son duyurulan USB 4.0 ile birlikte halihazırda veri hızı en az 2 kat artış gösterir. Ayrıca yeni versiyon USB 4.0 eski versiyonlarla uyumlu olarak çalışabilir. Bu teknolojinin cihazla uyumlu çalışabilir olduğu ve cihaz kapasitesine uygun veri aktarımı gerçekleştireceği de biliniyor. Bunların yanında gücü de arttırılan sürümde, harici grafik kartı desteği de yer alıyor. Daha sonra piyasaya sürülmesi beklenen USB 5.0 da ise bu özelliklerin de üzerine çıkılacağı düşünülüyor.

USB aygıtlar veri depolama kapasitelerine göre de ilk üretildiği günden bugüne büyük bir gelişim gösterir. Milenyumla birlikte tanıştığımız ilk USB flash bellekler, bugünün veri depolama kapasitesinin çok uzağında olmasına rağmen; o zamanlar bir devrim niteliğindeydi. Sadece 1.44 MB veri depolama alanı sunan bellek, bugünle karşılaştırıldığında neredeyse tek bir müzik parçası taşıma kapasitesinde olduğu düşünülebilir. 2000 yılından bugüne gelinen teknoloji ile artık çok daha büyük boyutta dosya saklama kapasitesine sahip olan USB belleklerin farklı boyutları bulunur. USB 4 GB bellekten başlayarak 256 GB'a kadar depolama kapasitesi yüksek modellerler bulunabilir. USB 64 GB ve üzerindeki depolama alanları büyük boyutlu dosyalar için kolaylık sağlar. USB 128 GB boyutlu belleklerin birleşiminden oluşan modeller de mevcuttur. Hatta öyle ki, çoklu USB cihazlarda 1 TB, 2 TB kadar yüksek boyutta veri depolama alanları bulunabilir. USB bellek kapasitesindeki farklı modeller kullanım alanına göre kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmek anlamında geliştirilmiştir. Özellikle USB bellek 32 GB boyutundan başlayan modeller oyun ve uygulamalar için idealdir. Bu alanlar için genellikle USB bellek 64 GB tercih edilir. Daha büyük boyuttaki dosya, uygulama ya da videolar için ise USB bellek 128 GB ve üzerindeki depolama alanlı modeller bulunabilir. Bu tarz büyük boyutlu USB modellerinin geliştirilmesi sayesinde artık düğün veya mezuniyet videolarınızı tek bir USB bellekle rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Farklı USB Çeşitleri

Gelişen USB teknolojisi sayesinde artık USB kullanımı sadece taşıyıcı bellekle sınırlı kalmıyor. Yeni nesil USB teknolojisi pek çok farklı fonksiyonla birlikte kullanılabilir. Bunlardan biri olan USB ethernet kartı dahili LAN girişi bulunmayan veya var olan LAN girişi arızalı olan cihazlarda ağ bağlantısını kurmaya yarıyor. Aynı zamanda çoklu giriş seçeneği de olan bu USB aygıtlar sayesinde birden fazla cihazın eş zamanlı bağlantı yapması sağlanabiliyor. Benzer şekilde USB girişli Wi-Fi ağ adaptörü gibi aygıtlar da kablosuz ağ bağlantılarının kurulmasını sağlayabiliyor. Bu tarz USB giriş-çıkış portlarıyla pek çok PC destek aygıtı cihaza bağlanarak donanımsal eksiklikler giderilebiliyor. Kablolu veya kablosuz internet bağlantıları kurulabilmesi için USB destek portlarından yararlanılabiliyor.

USB yaka mikrofonu ise USB teknolojisinin yararlanıldığı bir başka aygıt olarak örneklenebilir. Yeni nesil yaka mikrofonu klasik girişli ürünlerden farklı olarak, USB girişli olarak üretilir. Mikrofonların bu şekilde USB girişli olarak tasarlanması, daha fazla cihazla uyumlu çalıştırılabilmesi anlamında önemlidir. USB girişli yaka mikrofonları sadece ilgili cihazla değil, kişisel kullanım anlamında herhangi bir PC ye bağlanarak da kullanılabilir durumdadır. Bu cihazlar, mikrofon desteği eklenmek istenilen USB girişli herhangi bir mobil cihazla uyumlu olarak çalıştırılabilir.

Çoklu USB aparatı yine bu grup fonksiyonel USB çeşitlerine verilebilecek örneklerden biridir. USB çoğaltıcı 3.0 cihazlar sayesinde tek bir USB girişi ile birden fazla USB çıkış birimi oluşturulabilir. Aynı zamanda bu tarz tek bir aparat bağlanmasıyla USB, ethernet, SD kart girişi gibi farklı ürün grupları da tek seferde cihaza bağlanabilir. Bu sayede pek çok donanımsal eksiklik tek bir USB aygıtın bağlanması sayesinde giderilebilir. Çoklayıcı Hub olarak isimlendirilen bu ürünler port adetlerine göre farklılık gösterir. İki veya daha fazla sayıda porttan oluşabilir. İhtiyaca göre port sayısı yüksek ürünler seçilerek birden fazla giriş eklenebilir.

Fonksiyonel anlamda en çok kullanılan USB bellek türlerinden bir diğeri ise birden fazla USB giriş başlığına sahip ürünlerdir. Bu ürünlerden ikili yapıda olan ve bir tarafı PC’ye bağlanma, diğer tarafı telefona bağlanma özelliğinde olan modeller en çok tercih edilenlerdir. Bu modeldeki USB bellekler dosya aktarımı konusunda oldukça kullanışlıdır. Farklı mobil cihazlar için farklı başlık seçenekleri ile sunulan bu ürünlerin ikiden fazla başlıklı olanları da mevcuttur. 2'den fazla girişi bulunan USB bellekler genellikle farklı markalı cihazlarla kullanılabilir. Bu sayede farklı markalara sahip cihazların tek bir USB bellek ile kullanımı mümkün olur.

Bluetooth USB teknolojileri de yine bu grupta değerlendirilebilir. Pek çok cihaza harici olarak eklenebilen bu tarz USB aygıtlar sayesinde, kolaylıkla cihazlar arası bağlantı kurulabilir. Önceleri kablolu olarak gerçekleştirilen pek çok bağlantı, bluetooth USB adaptörler ile belli mesafelere kadar uzaktan geçekleştirilebilir. Bu sayede kablo angaryalarından kurtulma olanağınız sağlanmış olur. Oldukça küçük tasarlanan bu micro bluetooth USB aygıtlar her türlü cihazla kullanılabilir özelliklerle üretilir.

USB ile çalışabilen aygıtlarla artık eğlenceli ürünler de yeni nesil teknolojiler arasında yerini alır. Bunlardan biri olan USB el vantilatörleri, basit bir USB girişi ile bilgisayar, araba ya da cep telefonlarına bağlanılabilir. Sıcak havalarda serinlemek amacıyla kullanılabilir. Benzer şekilde USB girişli ürünlerin ısıtma amaçlı üretilen teknolojileri de mevcut. Örneğin USB giriş sayesinde cep telefonuna bağlanabilen ısıtıcı termoslarla kahvenizi sıcak tutabilirsiniz. Bunlar gibi daha pek çok USB teknolojisi hayatınızı kolaylaştırmak için geliştiriliyor.

Yeni Nesil USB Tasarımları

USB belleklerin gelişim sürecinde değişen yalnızca teknolojik alt yapı değildir. USB tasarımları da dünden bugüne çeşitli değişimler gösterir. Özellikle pek çok alanda görülen minimalist etkiler USB üzerinde de kendini gösterir. Artan depolama boyutuna karşın, artık USB mini bir yapıya sahiptir. Gerçekten ufacık olarak tanımlanabilen USB aygıtlar, kendileri küçülürken işlevleri büyüyen tarzda cihazlardır.

USB renkleri ise tasarımsal anlamda USB belleklerin en çok değişim yaşadığı alanların başında gelir. Eskiden klasik siyah renkli ürünlerin ağırlıkta olduğu USB belleklerde artık hemen her renk cihaza rastlanabilir. Rengarenk USB aygıtlar farklı baskılarla daha da renklendirilerek kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde yararlanır. Hatta bu baskılar reklam amaçlı olarak da kullanılabilir. Pek çok marka kendi logosunun bulunduğu USB bellekler kullanır. USB belleklerin renklenen bir diğer yanı da LED ışıklı modellerdir. Farklı renklerdeki LED ışık teknolojileri sayesinde USB bellekler cihazlarla birlikte kullanılırken ışık da saçmaktadır. Mavi, kırmızı, sarı, yeşil gibi pek çok renkte ışık seçeneği olan USB bellekler bulmak mümkündür.

USB tasarımları gövde kaplamaları ile de farklılık gösterebilir. Klasik plastik gövdeli USB bellek modellerinin yanında artık metal kaplama modellere de rastlamak mümkün. Hatta son dönemlerin en çok tercih edilen USB bellek tasarımı da bu metal kaplama ürünlerdir. Altın ve gümüş renklerde farklı metal kaplamalar, alüminyum gibi metallerin şekillendirilmesiyle tasarlanmaktadır. Bu ürün grubunda silikon kaplamalı daha yumuşak yapıda tasarlanan USB bellek çeşitleri de yer alır. Esnek yapıdaki bu bellekler renk ve şekil itibarıyla da hoş tasarımlardan oluşur.

Farklı USB tasarımları arasında en beğenilen ve en çok tercih edilen aygıtlar ise anahtarlık seklinde tasarımı olan USB belleklerdir. Bu grupta çeşitlilik oldukça fazladır. Sade yapıdaki USB belleklerin yanında, hayvan figürlü, çizgi karakter temalı pek çok anahtarlık USB belleğe rastlamak mümkündür. Bu belleklerin en güzel özelliklerinden biri, kolay taşınabilir ve muhafaza edilebilir olmasıdır. Anahtarlık şeklinde tasarıma sahip USB bellekler, kullanıcıları için hem bir aksesuar hem de depolama aygıtı olma anlamında çift fonksiyonlu olarak işlev görür. Minyatür birer araba modeli şeklinde olan tasarımları da mevcuttur. Bu modeller de yine en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Anahtarlık tasarımındaki USB bellekler sayesinde hem sevdiğiniz bir nesnenin minyatürünü anahtarlık yapabilir hem de ihtiyaç duyduğunuzda USB depolama aygıtınızı dilediğiniz yerde cihazınıza takıp kullanabilirsiniz.

Dikkat çeken yeni nesil USB tasarımları arasında tuşlu modeller de yer alır. Tuşlu modellerin en önemli özelliği ise kilit teknolojisidir. Bu tasarımdaki ürünlerde USB bellek kilit sistemi ile kilitlenebilmektedir. Üzerindeki tuşlar sayesinde şifre yani bir PIN numarası girilerek USB içeriğine ulaşılması gerekir. PC ya da herhangi bir cihazla kullanılmak istenen USB için öncelikle, daha öncesinde belirlenmiş olan PIN numarasının girilmesi gerekmektedir. Kullanıcı güvenliği açısından önemli olan bu tarz USB bellekler ile gizli dosyalara erişim de engellenmiş olur. Bu tarz kilit imkanı sağlayan tuşlu USB bellekler, hem kurumsal firmaların hem de kişisel güvenliğine önem veren kullanıcıların ilgisini çeken USB tasarımları arasındadır. Üstelik depolama alanı olarak da farklı boyutlarda ürünler bu grup tasarımlarda mümkündür. 4 GB’dan 256 GB’a kadar tuşlu USB bellek sahibi olmak mümkündür.

USB tasarımları kapak yapılarıyla da farklı tasarımlar sahiptir. İlk üretilen USB belleklerden bu yana çeşitli kapak stilleri USB belleklerle birlikte kullanılmaktadır. Kapakların tasarımı zamanla kullanım durumuna paralel olarak değişim göstermek zorunda kalmıştır. Bugün kullanılan USB belleklerin artık pek çok değişik kapak tasarımları mevcuttur. Bunlar arasında dönerek açılabilir USB modelleri dikkat çeker. Burada direkt bir kapak yokken dönerek açılan yapıdaki üst aparat kaydırıldığında USB girişi ortaya çıkar. Kullanım anlamında oldukça kolaylık sağlayan bu yapı klasik kapaklı modellerden çok daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle çift taraflı USB tasarımlarında bir tarafta minik bir kapak varken, diğer tarafta kayarak açılan yapının varlığı kullanım sırasında çok pratik olur. Benzer şekilde sürgülü tasarımlar da kapak derdinden kurtaran kullanışlı tasarımlardır. İttirilebilir bir tuş yardımıyla çalışan sürgülü sistemde USB girişi bu sürgü sayesinde ileri geri hareket ettirilerek istenildiği zaman kullanılabilir olur. Kullanılmadığı zamanlarda gizlenen bellek girişi sayesinde USB aygıtının kolay deforme olması önlenmiş olur. Ayrıca bu USB tasarımlarının bir benzeri olan ve esnek silikon yapıdaki USB aygıtlar da mevcuttur. Bu tarz tasarıma sahip olan ürünler esnek yapısı sayesinde kullanılmadığı dönemlerde USB girişi katlanarak bir yuvaya girebilir şekildedir.

Farklı Mobil Cihazlarla Uyumlu USB Modelleri

Yeni nesil USB teknolojilerinin önemli özelliklerinden birisi, farklı model cihazlar için tasarlanmış farklı USB girişlerinin olmasıdır. Herkesin bildiği gibi artık USB bellekler sadece PC ile çalıştırılabilir özellikte değiller. Farklı USB giriş uçları sayesinde her model ve markaya uyumlu USB bellek bulmak ve mobil cihazlarla birlikte çalıştırmak mümkün oluyor. Bunun için mobil cihazının markasına uygun ürün gruplarını inceleyip, kendi aradığınız özelliklerde USB aygıta sahip olmanız yeterlidir. Ayrıca işletim sistemine göre farklılık gösteren USB aygıtlar da bulmak mümkündür. İster iOS, ister Android, ister Windows işletim sistemi olsun; her grup için USB bellek teknolojisi artık üretiliyor. Bunun için USB belleğinizi satın almadan önce sahip olduğunuz cihazın modelini bilmeniz gerekiyor. Satın alınırken de cihazınıza uyumlu bir ürün olup olmadığını kontrol etmek önem arz ediyor. Tüm işletim sistemleriyle uyumlu USB teknolojilerinin en önemli özelliklerinde biri, cihazınızın hafızasına bağımlı kalmamanızdır. Yetersiz cihaz hafızası yüzünden oynanamayan oyunlar ya da yüklenemeyen dosyalar, uyumlu USB depolama aygıtının takılmasıyla sorun olmaktan çıkar. Bu sayede USB belleğinizi cihaza takarak uygulama veya dosyalarınızı harici belleğinize depolayabilir, buradan kullanmaya devam edebilirsiniz. Harici USB cihazınıza tam uyumda çalışarak, cihaz hafızasında depolanan dosyalarda hiçbir farkı olmadan çalıştırılabilir.

İstediğiniz boyut, tasarım ve fonksiyonlara sahip USB ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm USB alışverişlerinizi evinizin rahatlığında Trendyol ile yapabilirsiniz. Trendyol her model ve marka ile uyumlu USB seçenekleri ile sizlere kolay bir alışveriş deneyimi sunuyor. USB konusunda aradığınız her ürüne Trendyol'a özel fiyat seçenekleri ile indirimli olarak sahip olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden tüm modelleri inceleyip, size en uygun olan USB belleği sepetinize ekleyip satın alabilirsiniz.