Urgan Ip

684 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Urgan İp

 Güçlendirilmiş Lif Örgüsü: Pamuk Urgan İp

Güçlendirilmiş Lif Örgüsü: Pamuk Urgan İp

Birden fazla iplik, katlar ve elyaflardan oluşturulan kuvvetli bir lif örgü görünümüne sahip urgan ip, sahip olduğu form ve çekme mukavemeti sayesinde birçok eşyanın çekilmesi veya sürüklenmesinde kullanılıyor. Halat benzeri kalın bir kordondan oluşan sicimleri inşaat, denizcilik, keşif sporları, tiyatro gibi birçok alanda fonksiyonel bir malzeme olarak kullanılmasını sağlıyor. Urgan veya halat ipleri tutturmak, birleştirmek ve farklı mekanik uygulamalarda kullanmak için birçok düğüm çeşidi uygulanıyor. Kalın urgan ip ile birlikte işlev gören kasnaklar, ipin çekme kuvvetini başka tarafa yönlendirirken, kaldırma veya çekme gücünü arttırırken, işlemler sırasında güvenliği sağlarken ve aşınmaların minimuma indirilmesinde yükü ipin birden fazla parçasına dağıtıyor. Vinç ve ırgat birçok sektörde bu tip kalın ve güçlü yapıdaki iplerin kullanılmasını mümkün hale getiriyor. Urgan ipleri herhangi uzun bir liften elde edilebileceği gibi doğal ve sentetik olmak üzere farklı malzemelerden üretiliyor. Sentetik elyaf ip urgan halat, doğal elyafa sahip türlere oranla önemli ölçüde yüksek gerilme mukavemetine sahip oluyor. Doğal elyaflardan üretilen urgan iplere oranla çürümeye karşı daha dirençli olmalarının yanı sıra su üzerinde yüzdürülebiliyor. Sentetik elyafa sahip halatlar ise UV ışığından daha kolay zarar görebiliyor. Urganlar için yaygın olarak kullanılan doğal lifler arasında manila keneviri, endüstriyel kenevir, keteni pamuk, Hindistan cevizi, jüt, saman, sisal bulunuyor. Sentetik lifler arasında polipropilen, naylon, polyester türleri, polietilen, aramidler, akrilikler bulunuyor. Bazı ipler birkaç lifin karışımından veya ko-polimer liflerden elde ediliyor. Tel halatlar, çelik veya diğer metal alaşımlardan üretiliyor. Halat türleri ipek, yün ve saç gibi diğer lifli malzemelerden de elde edilebiliyor olsa da bu tip urganlar çoğu işlemde yetersiz kaldığından nadir olarak kullanılıyor. Viskon olarak da bilinen rayon nadir kullanılan urgan iplere örnek olarak dekoratif amaçlı rejenere elyaflar arasında yer alıyor. Bükülebilen veya lif örgüsüne sahip bir halattaki şeritlerin kıvrılması yalnızca bir halatı bir arada tutmayı sağlamakla kalmıyor aynı zamanda halatın diğer kısımlar arasındaki gerilimini eşit bir şekilde dağıtıyor. Urganda herhangi bir bükülme olmadan en kısa halatın her zaman toplam yükten daha yüksek bir oranını destekliyor.

Urgan İplerin Malzeme Özellikleri

 Urgan İplerin Malzeme Özellikleri

Kullanım alanı ve kullanım amacına göre farklı niteliklerde üretilen ipler bulunuyor. Polipropilen urganlar sentetik malzemeden üretiliyor. Özellikle suda kullanıma uygun olarak bir araya getirilen lifleri suda kullanılsa dahi çürümüyor ve küflenmiyor. Farklı renklere sahip olmasından dolayı golf sahaları, parklar, elektrik santrallerindeki bariyerler için tercih ediliyor. Ayrıca polipropilen gibi sentetik kalın urgan ip fiyatları, kullanıcıya bütçeyi sarsmadan dayanıklı ve işlevsel ürüne sahip olmanın avantajını sunuyor. Manila halatı yüksek kaliteli urgan ipler arasında yer alıyor. Manila ipi tamamen doğal kenevir liflerinden oluşuyor. Bu sayede dekoratif çitler ve diğer peyzaj amaçlı kullanımlarda estetik bir görünüm yaratıyor. Naylon ipler yüksek esneme kabiliyetleri sayesinde uzun yıllar kullanılabiliyor. Urgan ip satın alırken hem manila hem poliproplenden daha güçlü seçenekler arayan kullanıcıların öncelikli tercihi naylon urgan ipler oluyor. Üstün mukavemet özelliği aynı zamanda pürüzsüz bir yüzey sağlıyor. Bu nedenle makara sistemler ve vinçlerde sık kullanılıyor. Polyester urganlar genel amaçlı kullanımlar için üretiliyor. Endüstriyel uygulamalar ve donanım uygulamaları için başarılı sonuçlar veren polyester, açık havada ve doğa koşullarında birçok işlevi yerine getirebiliyor. İpler manila, naylon, polyester gibi ip malzemelerine göre sınıflandırılmalarının yanı sıra örgü ve bükülme stillerine göre farklı özelliklere sahip oluyor. Bükülmüş halatlar spiral şeklindeki görünümünü en az üç iplik telinin değişik yönlerde bükülerek oluşturulmasıyla elde ediyor. Bu sayede ipin çözülmesi önlenmiş olurken ipi diğer bağlantılara kolay eklenebilir hale getiriyor. Örgülü ince urgan ipi, yuvarlak formu ve pürüzsüz lifleriyle biliniyor. Vinç ve kasnak gibi yüksek sürtünme etkisine sahip işlerde kullanılmalarının yanı sıra bükülebilen bir yapısı bulunmuyor. Uzun ve pahalı örgü işlemleriyle birkaç lifin birbiri üzerinden, altında veya etrafından geçirilerek ip haline getiriliyor. Katı örgü urganlar dolgu göbeğine sahip olan karmaşık bir örgü tipi olarak biliniyor. Uzama değeri yüksek olmasına rağmen dayanıklılığı düşük oluyor. Elmas örgüler, lifleri zıt yönlerde birbiri üzerinde ve altında döndürerek bağlantı sağlıyor. BU iplerin ortasına genellikle orta derecede güç veren bir dolgu maddesi yerleştiriliyor. Çift örgülü urgan ise yükü eşit paylaştırmak amacıyla başka bir örgü üzerinde örgü oluşturuyor. Çift örgülü halat kayıkçıların yaygın olarak kullandığı ekipmanların başında geliyor olsa da kullanım aşamalarında uygulanan basınç veya esneme düzeyine göre dikkat edilmesi öneriliyor.

Hasır ve Urgan İplerde Bakım

 Hasır ve Urgan İplerde Bakım

Kenevir, pamuk veya naylondan yapılan urganlarda uygun depolama alanı genellikle serin ve kuru ortamlar oluyor. Bükülmeyi önlemek için sarılarak muhafaza edilen hasır ve urgan iplerde yıpranma ve çözülmeyi önlemek amacıyla uç kısımlar bant veya ısıyla dar hale gelen makaron ile bağlanıyor. Plastik elyaf halatlarda ise uçlar eritiliyor olsa da ısı uygulandığında doğal eğilim yaratan fitilli çırpma düğüm kumaşı makaronun ürünü doğru koruma ve muhafaza etmede daha etkili olduğu öne sürülüyor. Yük taşıyan bir halatın keskin veya ani bir sarsıntıya uğradığında, bozulma belirtileri gösterdiğinde değiştirilmesi öneriliyor. Ortalama urgan ömrünün 5 yıl olduğu göz önüne alındığında ve bu tip kalın örgüye sahip iplerin ağır işlerde kullanıldığı düşünüldüğünde, aşınma tespitinde değiştirilmesi veya atılması büyük önem taşıyor. Özellikle demirleme halatları veya koşu teçhizat gibi kritik görevlerde kullanılan urganların kısa süre aralıklarında incelenmesi, dağcılık gibi açık hava sporlarında kullanılan halat türlerinin sık kontrol edilmesi öneriliyor. Tırmanma amacıyla kullanılan halat urganların üzerine basmaktan kaçınmak halatın çekirdeğini korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca birçok filament türü, aşındırıcı sıvılar, çözücüler ve yüksek sıcaklıklar urganın zayıflamasına neden olabiliyor. Bu neden ip yüzeyinin ısıdan korunması ve temiz tutulması hem güvenli hem uzun önemli bir kullanımın temelini oluşturuyor. Urganlar çok yönlü işlevleri ve geniş kullanım alanı ile yaygın olarak kullanılan inşaat ve denizcilik ekipmanları arasında yer alıyor. Hitap ettiği alan dolayısıyla yüksek dayanıklılığa sahip olması beklenen bu ürünlerin fiyat aralıkları da kullanıcı beklentilerini karşıladığı düzeyde üretim sürecine dahil ediliyor. Hasır urgan ip fiyatları arasında karar verirken güçlü, esnek ve sert koşullara dayanıklılığı olan ürünler arasından seçim yapılması öneriliyor. Bu özellikler fiyatlar orantılı olarak artış gösteriyor olsa da ip uzunlukları ve kalitesi fiyat aralıklarında değişikliğe neden olabiliyor. Hasır urganlar plastik urganlara oranla daha dayanıklı olurken daha düşük fiyat aralıklarına sahip olabiliyor. Aynı boyut, kalite ve çekirdekteki çoğu urgan, kullanılan yapı tipine ve kullanılan malzemeye bağlı olarak farklılık gösterse de benzer minimum kopma kuvveti ve ağırlığı sunuyor. Renkli urgan ip fiyatları ise farklı ip özellikleri sayesinde çoğu bütçeye hitap eden seçeneklerde üretiliyor. Plastik, hasır, renkli, uzun, ince urgan çeşitlerinde dilediğinize sahip olmak Trendyol sayesinde hızlı ve hesaplı hale geliyor. Dilediğiniz ip çeşidi ve uzunluğu arasından seçiminizi yapın, sepetinize eklediğiniz ürünlerle alışveriş keyfinizi arttırın!