Un ve İrmik

4729 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Un ve İrmik

Ekmekten bisküvilere, kurabiyelerden keklere, unu lezzetli bir yiyeceğe dönüştürmek adeta bir sanattır. İnce öğütülmüş, tahıl, fındık, tohum, baklagiller veya bazı sebzelerin öğütülmesiyle hazırlanan un ve irmik ürünleri, unlu mamullere yapı kazandırır, ancak farklı unlu mamuller farklı yapısal özelliklere ihtiyaç duyar. Her bir un ve irmik, farklı beslenme profili ve pişirme özelliklerine sahiptir. Doğru un ve irmik seçimi yaparak başarılı lezzetlere imza atabilir, ustalığınızı konuşturabilirsiniz.

Un ve irmik türleri nelerdir?

Protein içeriği, unlardaki birincil ayırt edici faktördür. Yüzde 10 ila 14 oranında protein içeren yüksek proteinli buğday çeşitleri, "sert buğday" olarak sınıflandırılır. Düşük proteinli buğdaylar ise yüzde 5 ila 10 oranında protein içerir ve "yumuşak buğday" olarak bilinir. Un için daha fazla protein daha fazla gluten anlamına gelir. Undaki gluten miktarı ne kadar fazla olursa hamurun hacmi ve elastikiyeti de o oranda artar. Yüksek proteinli un çeşitlerinden yapılan hamurlar, hem daha elastiktir hem de daha fazla uzayabilir. Böylece şekillerini daha iyi tutarlar. "Tam buğday unu" olarak belirtilmediği sürece bütün unlar beyaz un olarak sınıflandırılır. Beyaz un endosperm olarak bilinen, öğütülmüş ve nişastalı buğday çekirdeğinin en iç kısmından elde edilir.

Ekmeklik Un

Yüzde 12 ila 14 oranında protein içeren ekmek unu, tüm un çeşitlerinin en güçlüsüdür. Bu, özellikle fermantasyon sırasında açığa çıkan ve kabarmayı sağlayan, CO2 gazı için güçlü bir gluten oranının gerekli olduğu mayalı ekmeklerde önemlidir. Un içindeki ekstra protein sadece daha iyi bir hacim ve bir esneklikle değil, aynı zamanda kabukta daha fazla esmerleşme ile sonuçlanır. Ekmek unları, beyaz veya tam buğday unu olarak bulunabilir.

İrmik Unu

Genellikle kaba öğütülmüş, rafine sert durum buğdayı unudur. Makarna, kuskus, puding ve irmik tatlısı gibi tariflerde irmik unu sıkça kullanılır. Gluten oranı yüksektir. Kaba öğütülmüş diğer tahıl çeşitlerine veya taneciklerine -mısır irmiği ve pirinç irmiği gibi- de irmik denilir.

Çok Amaçlı Un

Bir tarifte sadece “un” ibaresi kullanılıyorsa çok amaçlı un gerektirir. Yüzde 10 ila 12 aralığında protein içeriği olan yumuşak ve sert buğday karışımından öğütülmüş çok amaçlı unlar, her türlü amaç için iyi olmasa da, turtalar ve kurabiyeler için iyi bir seçimdir.

Badem Unu

Beyazlatılmış bademlerden yapılır. Karbonhidrat oranı düşük, protein oranı yüksektir. Gluten içermez. Badem gluten içermediğinden, badem unu ile yapılan bir hamur, geleneksel hamurların özelliklerine sahip değildir. Örneğin; badem unlu hamurlar maya kullanılarak kabarmaz. Mayalama veya ekmek yapımında un yerine geçmez. Hamur işlerine, unlu mamullere ve tatlı dolgulara nem ve fındık tadı verir. Yağ oranı yüksek olduğundan, oldukça kısa raf ömrüne sahiptir.

Organik Mısır Unu

Bütün, organik mısır çekirdeğinden öğütülmesiyle elde edilir. Hamur işlerinde diğer unlarla karıştırılarak kullanılabilir. Tam tahıllı organik mısır unu tohum ve endospermdeki tüm besin maddelerini içerir. Olağanüstü lezzetli ve ince dokusu ile normal mısır unu ile yapılandan daha zengin ve yumuşak bir mısır ekmeği yapılabilir.

Yulaf Kepeği

Tohumların sadece dış kabuğunun öğütülmesiyle elde edilir. Çeşitli tariflerde bazı unların yerine yulaf kepeği kullanılabilir. Hamurlara zengin, cevizli bir tat ve daha yoğun bir doku ekler. Pişirilmesi gereken yiyeceklerde, diğer unlarla birleştirilerek kullanılması önerilir.

Hindistan Cevizi Unu

Taze Hindistan cevizinin etli kısımlarından yapılır. Meyve, Hindistan cevizi sütü yapmak için preslenir. Elde edilen posa, daha sonra rendelenerek tahıl unlarına benzer ince toz benzeri bir doku elde edilir. Hindistan cevizi unu glutensiz, lif ve protein bakımından yüksek, karbonhidrat oranı düşük ve sağlıklı un çeşididir. Hindistan cevizi unu, unlu mamullerde ve diğer tariflerde buğday unu ve diğer tahıl bazlı unların yerine kullanılabilir.

Keçiboynuzu Unu

Harnup unu olarak da adlandırılan keçiboynuzu unu, bir kakao tozu alternatifidir. Kurutulmuş, kavrulmuş keçiboynuzu kabuğundan yapılır ve kakao tozu gibi görünür. Keçiboynuzu unu ya da tozu, unlu mamullerde doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Tatlı ve eşsiz bir tadı vardır.

Galeta Unu

Kabuklu veya kabuksuz olarak rendelenmiş veya ince öğütülmüş ekmeklerden elde edilir: Hem taze hem de bayatlamış ekmeklerden galeta unu üretilebilir. Genellikle kaplama malzemesi olarak pane harçlarında kullanılır. Fırınlama gerektiren tariflerde un yerine kullanılmaz.

En lezzetli tarifler için aradığınız un ve irmik çeşitlerini, en uygun fiyatlarla Trendyol kuru gıda ürünleri kategorisinde bulabilir, beğendiğiniz ürünü anında sipariş verebilirsiniz!