Twitch

 Twitch'e Genel Bakış

Twitch'e Genel Bakış

Twitch, uzun yıllardır hayatımızda olan bir sosyal medya platformudur. Üst kuruluşu Amazon olan bu platform, elektronik, spor ya da video oyunları başta olmak üzere çeşitli yayınlar ve canlı görüntüler için bir akış programıdır. Twitch.tv olarak da bilinir. Kuruluş tarihi 2011 yılı Haziran ayıdır. Amazon’a bağlı olan bu kuruluş, Emmett Shear ve Justin Kan tarafından oluşturulmuştur. Kan ve Shear aynı zamanda Justin Tv firmasının da kuruluşunu gerçekleştirmişlerdir. Ana prensibi Youtube, İnstagram, Facebook, Twitter, LinkedİN gibi çeşitli sosyal medya platformları gibidir. Her sosyal medyanın bir kuruluş amacı ve buna uygun olarak işleyiş mekanizması vardır. Örneğin; YouTube müzikli video klipler veya çeşitli video klipler izlenmesi amacıyla kurulmuş bir sosyal medya platformudur. İnstagram, ilk piyasaya çıktığında fotoğraf albümü gibi tasarlanmış ve insanların anılarını biriktirdiği bir platform olarak hayatımıza girmiştir. Facebook ise bir grup lise gencinin andajı olarak yayın hayatına başlamış, kişilerin birbirinin duvarına yazmasından fotoğraf paylaşmasına kadar geniş hareket imkânı sunan bir platform olmuştur. LinkedİN iş profesyonelleri tarafından kullanılırken Twitch ise genellikle profesyonel oyuncular ve yayıncılar tarafından kullanılmaktadır. Her sosyal medya platformunun farklı amaçları ve kullanım şekilleri vardır. Özellikle Z kuşağının dijital oyunlarla daha içli dışlı olması oyun sektörünü izlenebilir kılmış ve Twitch bu ihtiyaca canlı yayın özelliği ile cevap vermiştir. LOL (League of Legends) oyunundan sonra ününe ün katan Twitch günlük yaklaşık 70 milyondan fazla oyuncu tarafından ziyaret edilmektedir. Oyunlarının canlı görüntülerini yayınlayan yayıncılar kendi ses kayıtlarını hatta isterlerse kendi canlı görüntülerini de izleyiciler ile paylaşabiliyor. ABD merkezli bir kuruluş olan Twitch Türkçe dâhil pek çok dil kullanımına olanak sağlar. Twitch’e abone olunca ne oluyor diye düşünenler için kısaca izlemekten zevk aldığınız ve desteklemek istediğiniz yayıncılara ve firmalara doğrudan ödenek aktarmanızı sağlar diyebiliriz. Peki, twitch’e abone nasıl olunur ya da twitch abonelik nasıl açılır? Twitch aboneliği oldukça kolay olup, abone olmak için tek ihtiyacınız bir twitch hesabı ve ödeme aracıdır. Çeşitli sürelerde abonelikler seçebilir, aboneliğin formunu turbo vb. seçebilir ve aktif hale getirebilirsiniz. Abonelikler dışında Twitch tv bit ürünleri de satışa sunmaktadır. Twitch ve twitch ürünleri ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Twitch Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

 Twitch Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Twitch canlı yayın ve canlı yayına ek olarak sohbet odaları ile sohbet imkânı sunan bir sosyal medya platformudur. Bu sosyal medyada özellikle profesyonel oyuncular ün kazanmış oyunları canlı oynayarak yeteneklerini sergiler ve izleyiciler de oyuncuların kanallarından izlerler. Özellikle oynanan ve talep gören oyunlar Dota 2, Minecraft, Grand Theft Auto V, Rust, Fortnite, Counter Strike: Global Offensive, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, Call of Duty, World Of Warcraft, Among Us, Sea of Thieves, Retro Gaming olarak listelenebilir. Bu oyunlarda zaman zaman turnuvalar da gerçekleşebilir. Twitch kanalında oyun izlerken, gerçekten sahada maç izler gibi hissedebilirsiniz. Özellikle ekranın sağ tarafında okunabilen sohbet mesajları ile sanal âlemden uzaklaşabilirsiniz. Twitch tabi ki sadece oyunların yayınlandığı bir platform değildir. Just chatting kanalını kullanarak sadece sohbet edebilir ve ortak ilgi alanlarında dünyanın her yerinden arkadaş edinebilirsiniz. Twitch’e abone olduğunuzda Twitch abonelik ifadeleri sayesinde sohbet esnasında abonelere özel emoji ifadelerini kullanabilirsiniz. Oyun yayınları ve sadece sohbet odası haricinde müzik kategorisinde canlı yayınlar, yemek ve içecek kategorisinde canlı yayınlar, elektronik üzerine ya da spor üzerine canlı yayınlar görmeniz mümkün. İlgi alanınıza yönelik bir yayın bulmanız çok kolay olacaktır. Talk Show & Podcasts kategorisinde çeşitli videolar ve yayıncıların sohbetleri ile gerçek bir talk show deneyimi yaşayabilirsiniz. Twitch için kısacası gençlerin televizyonu diyebiliriz. Twitch ana sayfasından dilediğiniz oyunu seçip o alanda dilediğiniz oyuncunun yayınlarını izleyebilirsiniz. Kanalına abone olmak istediğiniz yayıncıyı seçerek aboneliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Abone olmanızın avantajı yayıncıya doğrudan destek vermenizdir. Sizin destekleriniz sayesinde yayıncı, beğendiğiniz yayınları yapmaya devam edebilir. Yayıncı dilerse izleyicilerle sesini, dilerse de kendi görüntüsünü paylaşabilir. Twitch için hangi ülkede bulunduğunuz fark etmez. Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir yayını izleyebilir ve oradaki sohbet ortamına katılabilirsiniz. Ayrıca popüler kanalları Twitch ana ekranından görebilirsiniz. Twitch abonelik ücreti ürünün çeşidine göre ve aboneliklerin kademelerine göre değişmektedir. Twitch de abonelikler Kademe 1, Kademe 2 ve Kademe 3 olmak üzere iki çeşittir. Ayrıca Twitch turbo, Twitch Prime abonelikleri ve Twitch Bit Cevher gibi çeşitli fonksiyonel kullanımları mevcuttur.

Twitch Abonelik Avantajları

 Twitch Abonelik Avantajları

Twitch abonelik ürünlerinde belki de en büyük avantaj reklam arası vermeden yayıncıyı izleyebilmenizdir. Zamanın hızla su gibi aktığı dünyada reklam izleyerek vakit kaybetmek ve üstelik yayının özellikle oyunun en heyecanlı yerinde bölünmek oldukça tatsız olacaktır. Twitch aboneliği ile beğendiğiniz ve yayınlarını severek takip ettiğiniz yayıncı firma veya kişilere doğrudan ödenek ile destek olabilirsiniz. Twitch platformunda bu doğrudan destekler bağış olarak da adlandırılabilir. Bu abonelikler arasında oldukça fazla avantaja sahip olan turbo abonelik bulunmaktadır. Turbo abonelik olarak adlandırılan abonelik ile yayın öncesi, sonrası, yayın sırası araya giren can sıkıcı reklamlardan kurtulabilirsiniz. Sadece reklamlardan değil reklam linki barındıran görseller de turbo abonelik ile sizin açınızdan tarihe karışacaktır. Ancak turbo abonelikte de harici tanıtımların istisnaları vardır. Peki, nedir bu harici tanıtım? Harici tanıtım, yayına gömülü reklamlar veya tanıtımlar olarak ifade edilebilir. Bazen de yayın işe eş zamanda reklam içerikleri olabilir. Yayına gömülü reklam, yayıncının haricen kişisel reklam yapması anlamına gelir ve abonelikler ile engellenemez. Turbo kullanıcısı olduğunuzda özel turbo sohbet rozetini kazanmış olursunuz. Ayrıca genişletilmiş ifade seti kazanabilirsiniz. Bu abonelik ile iki ilave ifade hakkınız olur. Bu konuda seçim size kalmış. Glitch veya maymunlar ifadelerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca bu ifade seçiminizi daha sonra değiştirmeniz de mümkündür. Özel sohbet kullanıcı adında renk değişimi yapabilir ve adınıza özel renk ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Abonelik ile yayın depolama fırsatınız olur. Böylelikle geçmiş yayınlarınızı 14 gün boyunca saklayabilir ve tekrar izleyebilirsiniz. Turbo abonelik ile standart 14 gün depolama genişletilir ve geçmiş yayınlarınızı 60 gün depolama imkânı yakalarsınız. Twitch abonelik alma işlemi için abone olmak istediğiniz yayıncının sayfasından abone ol butonuna tıklayın. Almış olduğunuz abonelik paketini seçerek devam butonuna tıklayın. Ödeme yöntemleri ekranı önünüze gelecek. Buradan farklı ödeme yöntemini seçin alanına tıklayın ve Gpay E pin butonunu seçin. Devam et butonuna basın ve sitemizden almış olduğunuz ürünün kodunu seçerek tekrar devam et butonuna basın. Bu işlem ile aboneliğiniz tamamlanmış olacaktır. Twitch abonelik süresi, seçtiğiniz paketin süresine göre değişecektir. Twitch abonelik yenileme talep ederseniz kolaylıkla aboneliği yenileyebilir ve seçmiş olduğunuz süreyi uzatabilirsiniz. Twitch abonelik hediye etme işlemi de benzer basamaklar içerir ve oldukça kolaydır. Twitch tv kullanmayı seven yayıncılara destek olmaktan mutluluk duyacak sevdikleriniz için daha iyi bir hediye düşünülemez.

Twitch Sistemi Nasıl Çalışır

 Twitch Sistemi Nasıl Çalışır

Twitch sistemi esas olarak canlı yayın yapan kanallardan ve bu kanalları izleyen abonelerden oluşur. Yayıncılar belli kategorilerde belli konularda yayınlar yapar ve ilgili kişiler izleyerek, abone olarak yayıncıya destek olur. Bu esnada sohbet odalarında hem birbirleri ile sohbet etme, hem de yayıncı ile iletişim kurma olanakları olur. Twitch abonelik sistemi ve bu sistemin çarkında karşılıklı fayda sağlanır. Abone izleyici, izlediği yayınları reklamsız izleyebilir, özel abone sohbet odalarında iletişim kurabilir, çeşitli abonelere özel ifadelere sahip olabilir, kullanıcı adında dilediği rengi kullanabilir ve farklı farklı rozetler kazanabilir. Ayrıca en önemlisi izlediği yayının devamının sağlanmasına katkıda bulunur. Yayıncı ise abonelerin doğrudan ödenek (bağış) desteği ile yayınlar yapmaya devam edebilir. Zaman zaman çekilişler ve sponsorlar tarafından sunulan hediyeler sayesinde şanslı aboneler çeşitli hediyeler kazanabilir. Aylık abone olduğunuz internet televizyon kanallarında çeşitli filmler diziler yayınlanır. Bu kanallarda yayımlanan diziler, filmler vs. sizin aylık ödediğiniz abonelik ücreti sayesinde çekilebilir. Twitch sistemi de aynı şekilde ilerler. Karşınızda gördüğünüz ekranda dizi veya film yerine oyun vb. yayınlar görmeniz dışında sistemler oldukça eşdeğerdir. Twitch abonelik kodu kullanma eyleminde bulunmak için öncelikle bir abonelik satın almalısınız. Satın aldığınız abonelik dijital bir ürün olduğu için elinize sanal ortamdan dijital bir kod gelecektir. Yani fiziksel olarak bir ürün kapınızı çalmayacaktır. Bu kod size e mail veya sms benzeri yollar ile iletilecektir. Elinize geçmeden önce kodun gerekli tüm kontrolleri yapılacaktır. Elinize geçen kodu kullanarak aboneliğinizi tamamlayabilirsiniz. Twitch tv içerisinde çeşitli kategorilerde çeşitli kanallar bulabilirsiniz. Ayrıca o an için popüler kanallar, izlediğiniz kanala benzer kanallar, her kanalın izleyici sayısı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında izleyeceğiniz kanalı yani yayıncıyı rahatlıkla seçebilirsiniz. Oyun yayınlarında sadece popüler ve profesyonel oyuncuların canlı oyun görüntüleri olmaz. Bu oyunların sanal turnuvaları da yapılır ve takipçileri tarafından büyük ilgi toplar. Counter Strike: Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, Global Offensive, Call of Duty, World Of Warcraft, Minecraft, Dota 2, Grand Theft Auto V, Sea of Thieves, Rust, Among Us, Fortnite ya da Retro Gaming benzeri oyunlar Twitch platformunda popüler olan ve ilgi çeken oyunlardan sadece birkaç tanesidir.

Twitch Abonelik Çeşitleri

 Twitch Abonelik Çeşitleri

Twitch abonelik çeşitleri kademeli olarak bilinmektedir. Kademe 1, kademe 2 ve kademe 3 aboneliklerin kendine göre farklı avantajları mevcuttur. Kademe 1 abonelikte abone olunan yayıncı ya da firma doğrudan ödenek ile desteklenmiş olur. Buna ek olarak yayınlarda reklamlar izlenmez. Ancak harici tanıtımların izlenmesinde bir engel yoktur. Yayıncıya bağlı olarak abone moduna alınan sohbetlerde sohbete katılma ve sohbet etme şansı doğuyor. Buna ek olarak sohbet yavaşlatma modundan etkilenmeme imkânı var. Ayrıca 1. Kademe üyelikte HD yayın fırsatından faydalanılabiliyor. İkinci kademe yayınlarda yine aynı şekilde yayın yapan kişi ya da kuruluşlar doğrudan desteklenir. Yayınlarda reklam izlenmez ancak yine 1. Kademe ile aynı şekilde harici tanıtımlara yayınlarda denk gelinebilir. Yayıncının tercihine göre özel abone modunda sohbet edilebilir ve sohbet yavaşlatma modundan etkilenmeden rahatlıkla mesaj yazılabilir. Bu kategoride aboneliklerde HD yayın imkânı sunulmaktadır. Abone olduğunuz kanala özgü ifadeler ve abone rozetleri bu kategoride üyeliğin avantajlarındandır. 2. Kategoride ayrıca yayıncı kişi veya kuruluşa daha fazla doğrudan ödenek ile destek olabilirsiniz. Yayıncı da dilerse ekstra üye ifadesi imkânını sizinle paylaşabilir. 3. Kategori abonelikte de benzer avantajlar bulunmaktadır. Twitch prime abonelik amazon prime aracılığı ile Twitch’e üye olmanızı sağlar. Twitch 3 aylık abonelik, 1 aylık abonelik ya da twitch 6 aylık abonelik imkânları mevcuttur. Pek çok katılımcı twitch ömür boyu abonelik satın almak ister. Twitch’den abonelik aldığınızda dijital bir ürün olduğu için fiziksel olarak elinize ulaşmaz. Ürün satın alma detayı ve anahtarları E-mail & SMS ile gönderilmektedir. Ürünler e – mail veya sms yolu ile gönderilmeden önce gerekli tüm güvenlik kontrolleri yapılmaktadır. Hazır kullanımda aboneliğiniz varken Twitch abonelik uzatma eyleminde bulunmak isterseniz öncelikle abonelikler sayfanıza girmelisiniz. Bu sayfanızda değiştirmek istediğiniz aboneliğin çark simgesine tıklamalısınız. Çarktan çıkan seçenekler arasından aboneliği yenileme seçeneğini seçmelisiniz. Ardından hali hazırda abone olduğunuz kanalın çok aylık aboneliğini satın alabilir ve aboneliğinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz. Twitch abonelikleri arasında çeşitli avantajları olan turbo abonelik de mevcuttur. Twitch abonelikleri 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık, 6 aylık sürelerde olabilir dilediğiniz zaman süre uzatımı da yapılabilir.

Twitch Platformunda Siz de Boy Gösterin

 Twitch Platformunda Siz de Boy Gösterin

Amazona bağlı olan Twitch tv her geçen yıl daha da artan bir üne sahip olmaktadır. Genellikle bilgisayar oyunlarına ilgi duyan ve sıklıkla oynayan kişilerin, özellikle de profesyonel oyuncuların uğrak noktası olan twitch bildiğimiz diğer sosyal medyalar gibi bir sosyal medyadır. Sadece bilgisayar oyunları değil, çeşitli müzikler, yemek yapma, içecek hazırlama programları, oyun turnuvaları, oyunların yorumlamaları, sadece sohbet odaları, talk show programları ve podcast programları gibi kategorilerde de yayınlar yapılmaktadır. Twitch canlı yayınları izlerken sohbet etme olanağı sunarak sanal dünyanın kapılarını gerçeklikle aralamanızı sağlıyor. İzleyicilerin rahatlıkla sohbet edebildiği platform yayıncının inisiyatifine göre sadece takipçilerin veya sadece abonelerin mesaj atarak sohbet edebildiği bir ortam haline gelebilir. Eğer abone değilseniz böyle bir durumda sohbet dışı kalırsınız. Ayrıca sohbet alanında sohbet yavaşlatma modu vardır ve yayıncının mesajları daha rahat okuyabilmesine fırsat verir. Twitch abonelik avantajları arasında sohbet yavaşlatma modundan muaf tutulmak da vardır ve abonelerin sohbeti asla yavaşlamaz. Twitch abone özellikleri incelendiğinde yayın sırasında, yayın başında ya da yayın sonunda hiç fark etmeksizin reklamsız izleme özelliği mevcuttur. Sadece video klip reklamlar değil, reklam linki içeren görsel reklamlar da abonelere özel kaldırılır. Böylece twitch aboneleri yayın keyfini yarıda kesmeden izlemeye devam edebilir. Tüm bunlara ek olarak aboneler, abonelere özel sohbet ifadelerini (emoji benzeri) kullanma hakkı kazanır. Bazı aboneliklerde de rozet kazanabilirler. Ayrıca ifade seti kazandıran abonelik çeşitleri de bulunmaktadır. Twitch abonelik çeşitleri 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık, 6 aylık gibi sürelerde bulunsa da dilendiği takdirde süre uzatımı yapılabilir. Abonelikte süre uzatımının belirli bir tarihi yoktur. Twitch aboneliklerine ek olarak twitch ürünleri arasında “bit cevher” adı ile tanımlanan bazı ürünler mevcuttur. Bu bit ürünleri 100 bit, 500 bit, 1 000 bit, 1 500 bit, 5 000 bit, 10 000 bit, 25 000 bit gibi seçenekler ile müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bit cevherler cheer mesajınızın sohbet bölümünde önlerde çıkmasını sağlayan cevherlerdir. Renk sayı ve hareketleri ile ayırt edilebilir. Ne kadar çok bit, o kadar çok hareketli cevher anlamına gelir ve yazı sohbette o kadar çok yukarı çıkar. Bit kullanan popüler küresel kavramların hareketli ifadeleri cheermote'lar olarak bilinir. Bu chermoote ifadeleri her kanalda bulunan sohbetin alt bölümünde bit simgesine tıklayarak görülebilir. Trendyol sayesinde Twitch’e çok özel indirimler ile sahip olabilirsiniz.