Türk Kahvesi

3009 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Türk Kahvesi

Türk kahvesi, Osmanlı Devleti'nden günümüze, Anadolu halkları tarafından oldukça fazla tüketilen ve değer verilen bir kahve pişirme metoduna verilen isimdir. Köpüğü ve sunumu eşsiz olan Türk kahvesi yüzyıllardır Türkiye'de bir gelenek haline gelmiş, Türk kültürüne yerleşmiştir. Telvesi ile ikram edilen tek kahvedir ve bu özelliği ile de öne çıkar. Artık sohbetlerin, iş anlaşmaların, yemek sonrası rahatlamaların vazgeçilmez bir parçası olan Türk kahvesi geçmişi çok eskilere dayansa da, Osmanlı'da saray mutfağına girmesiyle birlikte yaygınlaşmış, evlere de yayılmıştır. O kadar yayılmıştır ki, kahvaltı ile öğle arasında kahve içimi yaygınlaştığı için sabah tüketilen öğüne, "kahvaltı" yani "kahveden önce yenilen öğün" adı verilmiştir.

Tüm dünyada kahve tüketilmesine rağmen telvesi ile birlikte sunulan tek kahve Türk kahvesi olduğu için bu içecek, gelecekten haber veren, yani telvesi ile fal bakılan tek kahve türüdür. Kahve içildikten sonra, fincanda kalan telve fincan altlığı ile kapatılır ve ters çevrilir, bardak soğuduktan sonra telvenin oluşturduğu şekillerden gelecek hakkında rivayetlerde bulunulur. Bir başka gelenek de kız isteme merasimlerinde erkek tarafına kız tarafının kahve ikram etmesidir. Bu ikramda herkesin kahvesi şekerli yapılırken, damada ikram edilen kahve acı, tuzlu yapılır ve böylece damadın sabrı ve bu evliliği ne kadar istediği ölçülür. Türk kahvesi, 2013 yılında UNESCO'nun; "Somut Olmayan Kültürel Miras" listesine girmiştir.

Türk Kahvesi Çeşitleri

Türk kahvesi çeşitleri de kahvenin yayılmasıyla birlikte farklı damak tatlarına hitap edecek şekilde artmıştır. Hemen hemen her yöreye ait farklı pişirme teknikleri ile bu çeşitler ortaya çıkmıştır.

Menengiç Kahvesi: Bu Türk kahvesi türü, kafein içermeyen Türk kahvesi çeşitlerindendir. Çedene kahvesi olarak da halk arasında bilinir.

Dibek Kahvesi: Dibek, kahvenin pişirme yöntemi değil, öğütülmesiyle çeşitliliğe katkı sunan bir Türk kahvesi türü. Bu yöntemde, kahve değirmende öğütülmek yerine taş ile dövülüyor ve bu şekilde elde edilen kahveler pişiriliyor.

Mırra: Türk kahvesi çeşitlerinin en sert ve yavaş içilen türüdür. Arap kültürü tarafından geliştirilmiş bu çeşit, ülkemizde Güneydoğu kesimlerinde oldukça sık tüketilir.

Cilveli Kahve: Bu Türk kahvesi türü, genellikle kız isteme törenlerinde eskiden görülen bir çeşit. Bu Türk kahvesi, ikram edilirken üzerine kırılmış badem koyuluyor ve damat bu kahveyi, üzerindeki bademlerle birlikte tüketiyor.

Süvari Kahvesi: Bu kahve türü, çay bardağında ikram edilir ve oldukça serttir. Adana ve çevre illerinde oldukça fazla sunulan bu Türk kahvesi türü, Adana Gar Kahvesi olarak da bilinir.

Sütlü Türk Kahvesi: Klasik Türk kahvesi ile aynı yöntemde pişirilen bu kahve, genelde çocuklara ikram edilir ya da kahvenin sertliğini kırmak isteyen misafirlere sunulur. Son dönemlerde büyük kahve zincirlerinin de menüsüne giren sütlü kahve, mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.

Kervansaray Kahve: Adıyaman yöresine özgü bu Türk kahvesi türü, içeriği ile öne çıkıyor. İçinde; kahve, damla sakızı, keçiboynuzu, krema ve salep ile sunuluyor.

Tatar Kahvesi: Klasik Türk kahvesi üzerine bir parça kaymak koyulması ile sunulan bu çeşit, Tatarlar tarafından oldukça fazla tüketilir ve ikram edilir.

Tüm bu çeşitler, Türk kahvesi kültürüne verilen önemi açıkça gösteriyor. Gelişen teknoloji ve sunum konusunda zaman kaybetmek istemeyen tüketicilerin talepleri doğrultusunda hazır Türk kahvesi çeşitleri de firmalar tarafından satılmaktadır. Hazır Türk Kahvesi, paketten çıkan kahveleri bir miktar sıcak su ile karıştırarak kolayca içime hazır hale gelir ve klasik kahve tadını damaklarda hissettirir. Özellikle ofislerde, hazır Türk kahvesi paketleri oldukça fazla tüketilmektedir. Son dönemde çok tercih edilen kahve çeşitlerinden bir diğeri de damla sakızlı Türk Kahvesi olmuştur. Firmalar tarafından hazır aromalı olarak satılan bu kahve türlerini satın alabilirsiniz. Eğer kendiniz yapmak istiyorsanız bir miktar damla sakızını iyice döverek toz haline getirmeniz ve pişirmekte olduğunuz kahvenin bulunduğu cezveye karıştırmanız yeterli olacaktır.

Türk Kahvesi Yapımı

Klasik Türk kahvesi, yüzlerce yıldır gelenekselleşen yöntemlerle pişirilir. Türk kahvesi tarifi nesilden nesile ulaşarak günümüze kadar özgünlüğünü korumuştur. Örnek olarak; az şekerli türk kahvesi tarifini aşağıda bulabilirsiniz:

Cezve içerisine; iki fincan su, bir adet kesme şeker, iki tatlı kaşığı kahveyi ekleyin ve karıştırın. Ardından, bol köpük elde edebilmek için ocağın altını kısık ayarda açın ve ilk köpük oluştuktan sonra köpüğü fincanlara yayın. Sonra yeniden cezveyi ocağa koyun ve bir taşımlık daha pişirin, tekrar köpük oluştuğunda cezvedeki kahveleri fincanlara eşit şekilde paylaştırın. Gelenekselleşen bu lezzeti; evlerinizde, ofislerinizde keyifle tüketmek, sohbetlerinize ve dinlenme saatlerinizde içmek istiyorsanız Trendyol aracılığıyla en iyi markaların Türk kahvesi çeşitlerine kahve kategorisi altından ulaşabilirsiniz.