Tırmanış Ürünleri

1122 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Sonraki sayfa

Tırmanış Ürünleri

Tırmanış malzemeleri bölümünde tırmanış kıyafetlerinden kasklara, batonlardan ekspreslere kadar birçok farklı ürün bulunur. Özellikle rahat ve güvenli bir tırmanış deneyimi için dağ tırmanışlarına özel olarak tasarlanan kıyafetler kullanılmalıdır. Tırmanış malzemeleri arasında sıklıkla tercih edilen ekspres, dikişli perlon, quickdraw ve karabina gibi ürünler, güvenli bir tırmanış için oldukça gereklidir. Buz kramponu ve buz vidası gibi soğuk hava şartlarında sıklıkla tercih edilen modeller, karlı dağlarda daha güvenli bir tırmanış deneyimi sağlarlar. Dağların ve tepelerin engebeli bölgelerinde yol almak ve tırmanmak için baton ve emniyet çubuklarını kullanmak çok önemlidir. Tırmanış sırasında yardımcı iplerin de kullanılması gerekir ve bu ipler de bir çanta aracılığıyla rahatlıkla taşınabilir.

Tırmanışlarda Sıklıkla Kullanılan Emniyet Kemerleri

Dağlarda ve diğer engebeli alanlarda dağcıların güvenliği için emniyet kemerleri en çok tercih edilen tırmanış ürünleri arasında yer alır. Hem kadınlar hem de erkekler için özel olarak tasarlanan emniyet kemerleri, oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir. Emniyet kemerlerinde yer alan emniyet halkası sayesinde ipe girilebilir veya emniyet alınabilir. Emniyet kemerleri, her vücuda uygun olması için 2 beden ve 3 ayar tokası ile dağcıların kullanımına sunulur. Kemerlerin sağ ve sol kenarlarında yer alan işaret noktaları sayesinde emniyet kemerleri kolayca giyilebilir ve çıkartılabilir. Emniyet kemerlerinin bel ve bacak kısmında yer alan kalın sünger sayesinde maksimum rahatlık sağlanır. Emniyet kemerleri genellikle yüzde 100 polyester malzemeden üretilir. Öte yandan kemerlerin metal kısımlarında ise alüminyum malzeme kullanılır. Paraşüt emniyet kemeri sayesinde vücudun üst kısımları da güvende tutulabilir.

Engebeli Yüzeylerde Hayat Kurtaran Batonlar

Engebeli yüzeylerde sıklıkla tercih edilen batonların iki farklı çeşidi bulunur. Bunların ilki yürüyüş batonları ve ikincisi ise trekking batonlarıdır. Batonların üst kısmında bir topuz bulunur ve sapın çevresinde bir ip yer alır. Yürüyüş batonunda düğmeli ayar sistemi bulunur. Bu sayede batonun uzunluğu 105, 110, 115 ve 120 cm olarak rahatlıkla ayarlanabilir. Engebeli yollarda hayat kurtaran batonlar, genellikle 200 gram ağırlığındadır ve 3 adet katlanabilir parçadan oluşur. Böylelikle yürüyüş batonları, hemen her yere kolaylıkla taşınabilirler. Batonların üretimi esnasında 6061-T6 sertifikalı alüminyum çubuklar sıklıkla tercih edilir. Batonlar sayesinde yürüyüş ve tırmanış esnasında kullanıcılar, dengelerini daha rahat bir şekilde sağlayabilirler. Kullanıcılar, özel olarak tasarlanan baton modelleri sayesinde kol ve bacak eforu arasında bir denge kurabilirler. Batonların bakımını düzgün bir şekilde yapmak, onların ömrünü önemli ölçüde artırır.

Dağcılıkta Kullanılan Diğer Emniyet Malzemeleri

Dağcıların en çok tercih ettiği diğer emniyet malzemesi çeşitleri arasında kasklar da yer alır. Özellikle dağ tırmanışlarında en gerekli malzemelerden biri olan kasklar, genellikle plastik malzemeden imal edilir. -25 dereceye kadar kullanılabilmeleri ile bilinen kasklar, 54 cm’den 62 cm’e kadar beden seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Dağcıların sıklıkla kullandığı kaskların ağırlığı yaklaşık 400 gram kadardır. Böylelikle kasklar, her tarafa kolaylıkla taşınabilirler. Birçok kask modelinde Ce ve En397 sertifikaları da bulunur. Dağcılık esnasında en çok kazanın görüldüğü kısım iniş kısmıdır.

İşte bu nedenle dağcıların neredeyse tamamı iniş aletlerine ayrı bir önem gösterir. Sekizli iniş aleti, daha kontrollü bir iniş için dağcıların yardımına yetişir. Sekizli iniş aletleri, genellikle alüminyum malzemeden üretilir ve 25 kN kırılma kuvvetine sahiptir. Patrol iniş aletleri, iniş sırasında kullanılan diğer bir dağcılık aletidir. Çift stoperli mekanizması sayesinde etkili bir şekilde frenleme yapar. Üstelik Patrol iniş aletleri, uzun süreli kullanımlarda dağcıları yormaz. Uygun fiyatlı tırmanış malzemeleri için Trendyol'un  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.