Tencere

23256 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Tencere

Tencere

Mutfakların olmazsa olmaz parçalarından biri olan tencere, yemek pişirmek ya da kaynatmak için kullanılan yuvarlak biçimli mutfak eşyası olarak tanımlanıyor. Asırlardan beri yemekleri sofralarımıza taşımış olan tencere, dünyanın önde gelen aşçıları tarafından aşçılığın yapı taşı olarak da adlandırılıyor.

Çok miktarda model, marka ve formda karşımıza çıkan tencereler, her türlü yemeğin yapımında en yaygın olarak kullanılan pişirme aracıdır. Ev hanımlarının, profesyonel şeflerin, annelerin ve yemek yapmaktan, yeni lezzetler denemekten keyif alan herkesin favori eşyalarından olan tencereler, her mutfakta mutlaka yerini alıyor. En temel ihtiyaçlardan biri olmanın yanı sıra; günümüzde pek çok kişinin keyifli bir hobisi haline de gelmiş olan yemek pişirme, doğru tencereler tercih edildiğinde daha da eğlenceli bir hale geliyor.

Arkeologlar, tencerelerin çömlekçilik geleneğinin başlamasından beri hayatımızda olduğunu söylüyor. Bu da bize, tencerelerin en az 16 bin yıldır yemek pişirmek için kullanıldığını gösteriyor. Bulgular, tencerelerin bugün bildiğimiz halini almasının ise 14. yüzyıldan itibaren gerçekleştiğini gösteriyor.

Tencere markaları her geçen yıl yeni ürünlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. İyi bir tencere, yiyeceklerin hem kalitesini hem lezzetini hem pişme süresini belirlemede rol oynuyor. Ayrıca yiyeceklerin sağlıklı yapısını koruması açısından da en önemli faktörlerden biri olarak değerlendiriliyor. Mümkün olduğunca en ince aşamalardan ve testlerden geçirilip son kalite malzemeler kullanılarak üretilmiş tencereler kullanmak sağlık açısından hayati bir önem taşıyor.

Lezzetli Yemekler Yapmak İçin Tencere Modelleri

Tencere denildiğinde ilk olarak akla düdüklü tencere geliyor. Düdüklü tencereler, yapıları gereği pişmesi daha zor ve uzun süren gıdalar için büyük bir yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. Büyük hacmi, havayı ve ısıyı içinde hapseden yüksek basınçlı yapısı sayesinde, yiyeceklerin pişme sürelerini kısaltıyor ve bunu yaparken besin değerlerini de korumalarına imkan sağlıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte klasik hava çıkışlı düdüklü tencerelere ek olarak derece ve ısı ayarının da kontrol edilebildiği, akıllı tencere modelleri de karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Özellikle et, balık ve güveç yemeklerini pişirmek söz konusu olduğunda, mutfaklarda mutlaka yer alması gereken ürünlerden biri olan demir döküm tencere, son yıllarda ilgiyle tercih ediliyor. Ağır demirden oluşan döküm tencereler, yüksek sıcaklığı içine hapsederek, yemeklerin daha lezzetli kalmasını ve besin değerlerini korumasını sağlıyor. Hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler pişirmeye imkan tanıyan döküm tencereler, her bütçeye hitap eden farklı çeşitleri ile uzun yıllar bozulmadan rahatlıkla muhafaza edilebiliyor. Özellikle de kalitesi ve pişirdiği yemeklerin lezzeti sayesinde, popülerliği gün geçtikçe artan demir tencere; bunun yanı sıra tasarım ve zengin boy seçenekleri açısından da farkını ortaya koyuyor. Böylece şık görünümünün yanında, hem küçük hem de kalabalık insan gruplarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktarda yemek hazırlanmasına da olanak sağlıyor. Tencere seçimlerinde hassas tüketicilerin beklentilerine uyum sağlayacak şekilde tasarlanan döküm ürünler, sebze yemeklerini de besin kalitesini muhafaza edecekleri şekilde pişiriyor. Ürünler, yuvarlak tasarımları ile öne çıkmakla birlikte, kare tencere ve dikdörtgen tencere gibi seçeneklerinin de olduğu görülüyor. Döküm tencere modelleri, renk açısından da her zevke hitap ediyor. Yeşil, bordo, siyah, lacivert, kırmızı tencere başta olmak üzere çok miktarda renk seçeneği sunarak mutfakları renklendiriyor. Tekli tencereler yerine döküm tencere seti tercih etmek de mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Sadece ocak üstünde değil, fırınlarda da kullanılabilen döküm tencerelerle hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler pişirmek mümkün olabiliyor.

Granit tencere takımı çeşitleri farklı boyut, hacim ve formlarda tasarlanıyor. Çok fonksiyonlu özellikler ile öne çıkan granit tencerelerle lezzetli yemekler hazırlanabiliyor. Herkesin beğeniyle kullandığı granit tencereler; yapışmazlık özelliği ve çizilmeye dirençli yapıları ile öne çıkıyor. Dayanıklı ve uzun ömürlü olan granit ürünler; tanecikli yapıya sahip çizilmez ve yapışmaz iç yüzeyleri sayesinde sağlıklı yemekler pişirmeyi sağlıyor. Üretildikleri granit taşının içerdiği minerallere göre; pembe, beyaz ve gri gibi renk seçenekleri bulunuyor. Granit tencereler doğal taşlar ile yapıldığından kanserojen madde içermiyor. Sağlıklı ve kullanışlı olduğu gerekçesiyle büyük ilgi görüyor. Ayrıca bulaşık makinesinde yıkanabiliyor ve kolay temizleniyor. Yüksek ısıya dayanıklı granit tencere, uzun süreler kullanılabiliyor. Granit tencerelerde bulunan kaplama özelliği, az yağ ile lezzetli yemekler yapmaya imkan sağlıyor. Çorba, karnıyarık, sos, makarna ve pilav tenceresi olarak tasarlanan modellerin farklı renk alternatifleri ve zarif tasarımları bulunuyor. Farklı hacim ölçüleriyle üretilen tencereler, tüm ihtiyaçları rahatlıkla karşılıyor. Günlük olarak az miktarda yemek yapanlar için küçük tencere seçimi, zaman tasarrufu konusunda yardımcı olurken; geniş aileler için derin ve büyük boy tencere, çok malzeme alma özelliği ile ihtiyaçları karşılıyor. Geniş aileler için büyük tencere seti önerilirken, küçük aileler için küçük tencere seti daha ideal oluyor. Sulu yemeklerin ve haşlama et yemeklerinin de vazgeçilmezlerinden olan granit tencere, pilav tencereleri ile de beğenileri kazanıyor. Karnıyarık tencereleri, yayvan formları ile içli köfte, salçalı et, sebzeli tavuk gibi hafif sulu yemekler için de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Mutfaklarda en yaygın olarak kullanılan tencere çeşitlerinden biri de çelik tenceredir. Çeliğin en sağlıklı ve hijyenik malzemelerden biri olduğu biliniyor. Güvenle kullanabileceğiniz çelik; krom, nikel ve demir alaşımından elde ediliyor. Çelik tencere modelleri, oksidasyon ve aşınmaya dayanıklı paslanmaz özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bu açıdan güvenle kullanılabiliyor. Çelik tencerelerde her türlü yemek pişirilebiliyor. Dayanıklı ve kaliteli yapıları sayesinde uzun süre korunabiliyor. Isının homojen bir şekilde iletimini sağlayan yapıları ve güvenli sağlam kapakları ile öne çıkıyor. Çorba ve sulu yemekler için orta boy çelik tencere, çubuk makarna pişirmek için derin tencere, sos yapmak için özel olarak tasarlanmış mini tencere yaygın olarak tercih ediliyor. Karnıyarık gibi daha sığ ve yayvan yüzey gerektiren yemekler için kısa çelik tencere seti tercih edilebiliyor. Bu tarz çoklu ihtiyaçlar için en az 3'lü tencere seti kullanılması tavsiye ediliyor. Çelik tencereler arasında düdüklü tencere, saplı tencere, süzgeçli tencere gibi farklı modeller de bulunuyor. Çelik tencereyi kuru bir şekilde ateş üzerinde tutmamaya, ateş üzerine konulan tencerenin içine mutlaka su veya yağ da konulmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Alınan çelik tencerelerin, ilk kullanım öncesi mutlaka sıcak su ve deterjan ile yıkanması gerekiyor. Tencerenin modeli ve boyu fark etmeksizin, içine yerleştirilen gıdaların ve suyun; tencerenin ağzından en az iki santim aşağıda kalacak şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Çelik tencere bulaşık makinelerinde de rahatlıkla yıkanabiliyor. Elde yıkamada da bulaşık deterjanı ve sıcak su yardımı ile rahatlıkla temizlenebiliyor. Temizlik sırasında çelik üzerinde çizikler oluşmaması ve parlaklığını kaybetmemesi için sert temizlik ürünleri uygulamaktan kaçınılması tavsiye ediliyor. Zamanla parlaklığını yitirebilen çelik tencereler; biraz elma veya limon ile tekrar eski parlaklığına geri kavuşturulabiliyor.

Şık Görünümleriyle Porselen, Cam ve Seramik Tencereler

Porselen tencere; sağlıklı, doğal ve hijyenik yapısı ile tüketicilerin beğenilerini kazanıyor. Yüksek kaliteli özel malzemeden üretilen porselen tencereler, yiyeceklerin orijinal tatlarını ve besin değerlerini koruyarak yemek pişirmenizi sağlıyor. Porselen tencereler ile daha az yağ kullanarak lezzetli yemekler pişirilebiliyor. Yüksek iletkenliğe sahip özelliği sayesinde, kısık ateşte de yüksek pişirme performansı sağlayarak tasarruf edilmesini sağlıyor. Porselen tencereler, doğa dostu ham maddeler kullanılarak üretildiğinden çevrenin korunumuna da katkı sağlıyor. Porselen tencerelerin de diğer tencereler gibi sıcağa; içinde su ya da yağ olmadan maruz bırakılmaması öneriliyor. İçine gerekli malzemeler konulduktan sonra tencereye verilen ısının yavaş yavaş arttırılmasını öneriliyor. Porselen üçlü tencere seti fırınlarda kullanılabiliyor ve bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Isı iletkenliği yüksek olduğundan tencerenin kulplarının eldivensiz tutulmaması gerekiyor. Tencerenin iç yüzeyinde bulunan sert sırrın aşınmaması için yemek pişirirken metal kaşık yerine tahta kaşık kullanılması tavsiye ediliyor. Porselen tencerenin buzdolabında da rahatlıkla muhafaza edilebileceği, ancak buzdolabından çıkan ürünün oda sıcaklığına düşmeden alevle temas etmemesi öneriliyor.

Seramik tencereler, sahip oldukları pürüzsüz yüzey sayesinde yapışmazlık özelliği ile karşımıza çıkıyor. Sağlıklı ürünlerden olduğu gerekçesiyle tercih edilen tencere çeşitlerinden olan seramik tencere, az yağ kullanarak lezzetli yemekler yapılmasına fırsat sağlıyor. Fakat kolay hasar alabilen narin yapısından dolayı, metal kaşık kullanmaktan kaçınılması gerekiyor. Tencere yüzeyinde çatlak ve çiziklerin oluşmasına engel olmak için tencere sıcakken soğuk suyun altına sokulmasından ve bulaşık makinesinde yıkamaktan kaçınılması gerekiyor. Pürüzsüz yüzeyi sayesinde sıcak su ve deterjanla pratik bir şekilde temizlenebiliyor.

Cam tencerelerin, en sağlıklı pişirme ve saklama ürünlerinden biri olduğu biliniyor. Fırında ya da ocakta rahatlıkla kullanılabilen cam tencere modelleri, pürüzsüz yapıları, asit ve alkali maddelerden etkilenmeyen özellikleri ile biliniyor. Bu sebeple hem pişirme hem de saklama kabı olarak rahatlıkla kullanılabiliyor. Mikrodalga fırınlarda kullanmaya en elverişli tencerelerin de cam tencereler olduğu biliniyor. Çok yüksek ısılara kadar dayanabilen yapıda olmalarına rağmen yine de çatlamalardan korumak için pişirme esnasında daha düşük ısıların tercih edilmesi ve yüksek ısıdan hemen sonra soğuğa maruz bırakılmaması tavsiye ediliyor. Cam tencerelerin ısı iletkenliği metal tencerelerden daha düşük olduğundan, pişirme süreleri de diğer tencerelere nazaran biraz daha uzun olduğu biliniyor. Borcam tencere, bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Elde yıkanırken tel ve sert temizlik ürünleriyle ovulmaması öneriliyor.

Bakır tencere, geleneksel olarak yemek pişirmek için kullanılıyor. Saf bakır, yumuşak bir madde olduğundan diğer metallerle alaşım haline getiriliyor. Bakır kaplar, ısıyı iyi ileten özelliği ile tanınıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, yemeklerin bakır kapta uzun süre bekletilmesinin zararlı olabileceğini gösteriyor. Bu sebeple uzmanlar, yemeklerin pişirildikten hemen sonra bekletilmeden başka kaba aktarılmasını öneriyor. Ayrıca bakır tencerelerden yemeklere metal geçişinin olmaması için yalnızca iyi kalaylanmış bakır tencerelerin tercih edilmesi ve eskimiş bakır tencerelerin yenileriyle değiştirilmesi öneriliyor. Bu gerekçeyle bakır tencere yerine bakır görünümlü tencere tercih edilebiliyor.

Alüminyum tencere, ısı geçirgenliği sayesinde hızlı ısınıp ısıyı uzun süre muhafaza etmesi ile biliniyor. Günümüzde anodize alüminyum olarak adlandırılan çeşitlerinin tercih edildiği tencereler, kolay temizlenebilir yapısıyla dikkat çekiyor.

Teflon tencere, yanmaz ve yapışmaz özellikleri ile biliniyor. Yaygın olarak kullanılan ürünlerden biri olan teflon tencerelerin, yalnızca düşük ve orta ısılarda kullanılması gerekiyor. Narin yapısından dolayı ahşap ve silikon dışında bir kaşık kullanılmaması ve çizildikten sonra kullanılmaya kesinlikle devam edilmeyip yenisiyle değiştirilmesi öneriliyor.

Kızartma tenceresi, popüler tencere çeşitlerinden biri olarak mutfaklarda yerini alıyor. Genelde granit, emaye ve çelikten yapılan türleri yaygın olarak bulunmakla birlikte, neredeyse her tür yüksek ısıya dayanıklı malzemeden yapılmış kızartma tenceresi bulunabiliyor. Elektronik, sayaçlı ve dereceli kızartma tencerelerinin yanı sıra, klasik kızartma tencere çeşitleri de bulunuyor. Yanmaz ve yapışmaz özellikte olan kızartma tencereleri, fritöz ve tel tutacak gibi aparatlarla birlikte de alınabiliyor. Her türlü ürünü kızartmak için ideal kızartma tencereleri, pratik kullanılabilen ve temizlenebilen yapısıyla sofralara lezzet katıyor.

Tüm bu model seçeneklerinin yanı sıra; elektrikli tencere, titanyum tencere, emaye tencere gibi farklı tencere çeşitleri de bulunuyor. Dilediğiniz malzemeden seçebileceğiniz, kaliteli ve ergonomik tencereleri, set halinde ve kampanyalı şekilde Trendyol'dan alabilirsiniz.

Tencere Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tencere marka ve modelleri arasından seçim yaparken ilk olarak ihtiyaç ve beklentilere karar verilmesi gerekiyor. Seçilecek olan tencerenin hangi yemekler için, kaç kişilik yemeklerde kullanılacağı gibi sorular doğru tencerenin seçilmesinde en önemli yol göstericiler oluyor. Fırında ya da ocakta kullanılacak olan tencereler arasında fark bulunuyor. Seçim yaparken bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Yağsız ve az yağlı yemekler düşünüldüğünde, döküm ve granit tencereler akla gelirken; fırın kullanımı için cam, seramik, döküm ve toprak ürünler ön plana çıkıyor. Kolay temizlenebilirlik, tencere ağırlığı, malzemenin doğaya ve canlılara zarar vermeyen, dayanıklı, kabarmayan, paslanmayan niteliklerde olması tencere seçerken dikkat edilebilecek en önemli özellikler olarak sıralanabiliyor. Bunların dışında yeni bir tencere seçerken; tencere tabanı, gövdesi, kapak ve tutacakları gibi fiziksel özellikler de yine dikkat edilmesi gereken kıstaslar arasında yer alıyor. Seçilen tencerenin tabanının; kullanılacak ocak tipi ile uyumlu olup olmadığına da dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle indüksiyonlu ocaklar, her tencere ile uyumlu olmayabiliyor. Bu tarz ocaklar için indüksiyon tencere modelleri veya indüksiyon tencere seti tercih etmek gerekiyor. Kapak özellikleri ve tencere tutacaklarının; sağlam, rahat tutulabilir ve ısınmaz yapıda olması da yine seçim yaparken fonksiyonel bakımdan göz önüne alınması gereken özelliklerden sayılıyor.

İhtiyacınıza Uygun Tencere Çeşitleri

Hangi boyutta tencere alınması gerektiğine yemek miktarı ihtiyacına göre karar verilmesi gerekiyor. Küçük tencere takımı tek kişilik evler için idealken büyük tencere fiyatları da avantajlı olmasıyla dikkat çekiyor. Tencere boyutları büyük, orta ve küçük boy şeklinde ifade edilebildiği gibi; litre ya da santimetre olarak da karşımıza çıkabiliyor. Litreler genelde derinliği; santimetre ölçüleri de genişliği ifade ediyor. 12 cm tencere, 14 cm tencere, 16 cm tencere, 18 cm tencere küçük boyu ifade ederken; 20 cm tencere, 22 cm tencere, 24 cm tencere, 26 cm tencere, 28 cm tencere orta boy tencereleri; 30 cm tencere, 32 cm tencere ve üstü de büyük boy tencereleri oluşturuyor. Litre olarak da 5 lt tencere, 10 lt tencere, 20 lt tencere gibi farklı derinlik özelliklerine sahip tencereler bulunuyor. Tencere almadan önce ihtiyaç ve beklentilerinizi gözden geçirip kullanıcı yorumlarını da inceleyerek en doğru kararı verebilirsiniz.

Tencere fiyatları seçilen tencere çeşidine göre değişiklik gösteriyor. İhtiyaç ve kullanım şekline göre tekli tencere tercih edilebileceği gibi tencere takımı almak da kullanıcıların tercih ettiği alışveriş yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tencere seti seçenekleri arasından seçim yaparken granit tencere seti veya cam tencere seti gibi ana malzeme odaklı seçim yapabilirsiniz. Boyutuna göre mini tencere seti ve midi tencere seti satın alabilir, renkli tencere seti çeşitleri arasından pembe tencere seti veya mor tencere seti gibi farklı ürünler deneyebilirsiniz. İndirimli tencere setleri arasından da tencere takımı fiyatları ve modellerine göre bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Çok sayıda markanın, binlerce tencere modeline Trendyol sayesinde ulaşabilir, indirimli fiyatlarıyla hemen alabilirsiniz.