Ten Makyajı

10574 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Sonraki sayfa

Ten Makyajı

Makyaj yapmanın başlıca amacı daha canlı, kusursuz ve iyi gözükmektir. Bunu sağlamanın yolu ise pürüzsüz ten makyajı yapabilmekten geçer. Ten makyajını doğru yapabilmek için hem nasıl yapıldığını çok iyi bilmek hem de cilde uygun olan ürünleri seçebilmek çok önemlidir. Yemek tariflerinde olduğu gibi makyaj yaparken de ortaya güzel bir sonuç çıkabilmesi için doğru malzemeler kullanılmalı ve her adıma dikkat edilmelidir.

Cilt Rengine Göre Seçim Yapabilmek

Doğru bir ten makyajı yapabilmenin ilk şartı, cilt rengine uygun olan makyaj ürünlerini seçmekten geçer. Öncelikle, kış aylarında ve yaz aylarında ten renginin değişimi baz alınarak her iki dönem için farklı tonlarda fondöten ve kapatıcı seçilmelidir. Örneğin; ten renginizin koyuluğuna göre yazın buğday ten makyajı ürünleri tercih edilirken kışın beyaz ten makyajı ürünleri seçilebilir. Daha esmer ten makyajı için bronz ürünler; açık ten makyajı için şeffaf veya krem renkli ürünler ve koyu ten makyajı için ise en koyu renkli ürünler kullanılmalıdır.

Ten Makyajı İçin Gerekli Malzemeler

Ten makyajının vazgeçilmez ilk malzemesi makyaj bazıdır. Makyaja başlamadan önce makyaj bazı sürülmeli ve cilt hazırlanmalıdır. Daha sonra gerekli olan ürünler fondöten ve göz altı kapatıcısıdır. Fondöten yerine kullanılabilen ve daha hafif yapıda olan BB krem ya da CC krem, makyajın kalıcılığına ve kapatıcı olması istenen orana göre tercih edilebilir. Genellikle bu üç ürün arasında en hafif olandan en kapatıcı olana bakacak olursak; ürünlerin kapatıcılık oranı BB krem, CC krem ve fondöten olarak sıralanabilir. Bu ürünlerin ardından pudra, kontür ürünleri, allık ve aydınlatıcı çeşitleri profesyonel bir ten makyajının olmazsa olmazlarıdır. Ancak bu ürünleri seçerken; ten rengine dikkat edilmelidir. Pudranın tonu diğer ürünlerle benzer veya şeffaf olmalıdır. Kontür paleti alırken de cilt rengi baz alınmalıdır. Aydınlatıcı likit veya stick çeşitlerinden biri kullanım kolaylığına göre seçilebilir, likit aydınlatıcılar genellikle daha çok parlaklık verir. Son olarak makyaj sabitleyici, kalıcı ten makyajı için mutlaka kullanılması gereken bir üründür.

Ten Makyajı Nasıl Yapılır?

İlk olarak cildin makyaja hazır olması ve temiz olması gereklidir. Daha sonra yüzün her yerine eşit bir şekilde makyaj bazı dağıtılmalıdır. Makyaj bazı yüzde bir süre bekletildikten ve kuruduktan sonra ten rengine göre makyaj yapabilmek için seçilen fondöten bir fırça veya makyaj süngeri yardımı ile cilde iyice yedirilmelidir. Bu aşamada fırça veya makyaj süngeri kullanmak doğal ten makyajı yapabilmeyi sağlayacaktır. Eğer daha günlük bir makyaj yapılıyorsa fondöten yerine BB krem veya CC krem de tercih edilebilir. Fondöten aşamasından sonra göz altı kapatıcısı uygulanmalıdır. Göz altı kapatıcısı alırken fondötenden bir ton açık olmasına dikkat edilmelidir. Bu fark bir tondan fazla olursa ciltte bariz bir makyaj kusuru ortaya çıkar ve ten makyajı doğallıktan uzaklaşır. Göz altı kapatıcısı kızarık bölgelere de sürülerek ciltteki sorunlar daha görünmez hale getirilebilir. Göz altı kapatıcısı da makyaj süngeri ile yedirildikten ve cilt tonu eşitlendikten sonra pudra yardımı ile bu aşamaya kadar sürülen cilt ürünleri sabitlenir.

Yüzünüze uygun kontür şeklini öğrenmek için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. En temel şekli ile kontür; yanağın orta kısmı, burun kenarları ve alın kenarlarına bir fırça yardımıyla yapılır. Daha sonra kontürlü bölgenin üst kısmına yani elmacık kemiklerine allık sürülür. Allıktan sonra ön plana çıkması istenen bölgelere aydınlatıcı eklenir. Elmacık kemiklerinin üst kısmı, burun üst kısmı, dudak üstü gibi bölgeler aydınlatıcı yardımıyla parlaklaştırılır. Tüm bu adımlardan sonra, kusursuz ten makyajı görünümünün tüm gün sürmesi için makyaj sabitleyici uzaktan yüze sıkılmalıdır.

Birbirinden ünlü markaların ten makyajı ürünlerine uygun fiyatlarla sahip olmak için Trendyol'un kategorisine göz atabilirsiniz!