Tava

20538 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Tava

Tava

Mutfaklardaki en önemli araç gereçler arasında yer alan tava ürünleri, yemek pişirmenin yanı sıra sunumlarda da vazgeçilmez bir işlev üstleniyor. Başta döküm ve granit modeller olmak üzere titanyumdan seramiğe, teflondan paslanmaz çeliğe pek çok çeşidi bulunan tava modelleri, özel pişirme yöntemlerinin uygulanmasına olanak tanıyor. Son dönemlerde yaygınlaşan döküm ürünler ile ızgara lezzeti elde etmek mümkün olurken, yanmaz yapışmaz modeller oldukça rahat bir kullanım sağlıyor. Büyüklüğü, şekli, işlevi ve üretiminde kullanılan malzemeye göre fark seçenekleri bulunan bu özel ürün, yapılan yemeklerin lezzeti üzerinde doğrudan etkili oluyor. Besin değerini maksimum düzeyde koruyan, lezzetli yemekler hazırlamak için uygun ürünün seçilmesi gerekiyor.

Tava granit malzemeden yapıldığında ya da döküm özelliği taşıdığında yemeklerin lezzetleri daha belirgin biçimde ortaya çıkabiliyor. İşlevine göre ise ızgara ya da balık yapmak için tasarlanmış modellerden, krep modellerine farklı bir çok seçenek ortaya çıkıyor. Tava markaları tarafından üretilen sayısız ürüne Trendyol aracılığıyla rahatlıkla ulaşılabiliyor. Trendyol’un geniş ürün yelpazesi içinde ünlü tava markaları tarafından üretilen yüksek kaliteli ürünler, özel işlev taşıyan modeller ve farklı ebatlardaki seçenekler yer alıyor. Oldukça büyük boyutlu olan 40 cm tava seçenekleri ile daha küçük ebatlardaki tava granit set 12 cm, 14 cm, 16 cm, 18 cm ürünleri arasında fiyat farkları olabiliyor. İçeriğinde farklı boyutlarda ürünlerin yer aldığı setler halinde tava almak daha avantajlı olabildiği gibi, ihtiyaca en uygun boyutlu ürünü seçmek de doğru tercih olabiliyor. Tava 28 cm çapında seçenekler farklı işlevler için öne çıkarken, alınacak tava 32 cm gibi daha büyük çaplı ürünler arasından da seçilebiliyor. Hem işlevsel hem ekonomik açıdan daha avantajlı olabilen tava takımı ürünlerinde ise tava 30 cm ya da tava 32 cm gibi farklı ebat seçenekleri bulunabiliyor. Her türden tava indirim ve kampanya fırsatlarıyla avantajlı koşullarla satın alınabiliyor, outlet kategorisindeki ürünlerde kaçırılmayacak fiyat seçenekleri bulunabiliyor. Dönemsel kampanyalarla oldukça makul tava fiyatları sunan Trendyol, herkesin bütçesine ve beğenisine uygun modelleri bulmasını kolaylaştırıyor.

Tava Çeşitleri ve Özellikleri

Yumurta kırmak, kızartma yapmak, sos hazırlamak ya da yağ eritmek gibi basit işlemlerden balık ya da et pişirmek gibi karmaşık yemeklere pek çok işlevi üstlenen tava modelleri, çoğunlukla uzun saplı ve yayvan özellikte tasarlanıyor. Bu özel mutfak gereçleri, üretiminde kullanılan malzemeye göre farklılık gösteriyor. İşlevini, fiyatını ve kullanım konforunu belirleyen malzeme yapısı ürün seçimlerinde büyük önem taşıyor. Granit, çelik, teflon, döküm, seramik, bakır, çelik, emaye gibi malzemeler kullanılarak üretilen modeller arasında özellikle döküm ve granit ürünler son dönemlerde büyük ilgi görüyor. Yüksek ısılara dayanıklı olarak üretilen ve uzun süre ısısını koruyan döküm tava ürünleri, ısıyı yüzeyin tüm notlarına eşit yaydığı için de tercih ediliyor. Yüksek ısıda pişmesi gereken ürünler için ideal tercihler sunan döküm ürünler, et ve benzeri gıdalar için grill lezzetine yakın sonuçlar verebiliyor. Yüksek kaliteli döküm malzeme kullanılarak üretilen modellerin çoğu ocakta kullanmanın yanı sıra fırına konulabilecek biçimde tasarlanıyor. Geleneksel mutfağın en önemli parçaları olan döküm modeller, bugün de sağlıklı ve güvenli ürünler olarak büyük ilgi görüyor. Demir ham maddesinden özel bir işçilik ile üretilen döküm ürünler, çoğunlukla et mühürlemek ve pişirmek için kusursuz çözümler sunuyor. Et ve sebze yemeklerinde mükemmel sonuçlar veren döküm ürünler, şık görünümleri ve işlevsel yapılarıyla en sık tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

Aynı biçimde grill tava seçenekleri tercih listelerinde yerini alıyor. Biçim olarak düz yüzeyler değil, ızgara gibi tırtıklı ve çıkıntılı yüzeyler sunan grill tava ürünleri, çoğunlukla döküm ya da granit kaplama malzemeler kullanılarak geliştiriliyor. Tava granit malzeme kullanılarak yapıldığında ya da özel granit kaplamalar kullanıldığında da benzer sonuçlar veriyor. Şık görünümleri, pürüzsüz yüzey yapısı ve yapışmaz özellikleriyle öne çıkan granit modeller, günlük kullanım için ideal seçenekler sunuyor. Yüzeyi kolay kolay çizilmeyen ve bu sayede uzun ömürlü bir kullanım imkânı sağlayan granit ürünler, aynı zamanda yüksek ateşe dayanıklı olmalarıyla da göz dolduruyor. Yanmaz yapışmaz yüzey yapıları, daha az yağ kullanmaya da olanak tanıyor. Leke tutmayan, yapışma yapmayan ve bulaşık makinesinde kolayca yıkanabilen bu modeller, her açıdan pratik ve lezzetli bir seçenek oluşturuyor. Geçmişte daha yoğun kullanılan, ancak artık etkisini yitiren alüminyum seçenekler ya da kuymak gibi yöresel yemekler için hala tercih edilen bakır modeller de bulunuyor.

Teflon ve Granit Kaplama Modeller

Yapışmaz tava seçenekleri içinde yaygınlığı ile öne çıkan teflon modeller ise pratik kullanımları ile tercih ediliyor, ancak kolay çizilebildikleri için dikkatli kullanılmaları gerekiyor. Hemen her mutfakta bulunan ve politetrafloroetilen polimerden adı verilen kimyasal madde kullanılarak üretilen teflon ürünler, yaklaşık 300 derece sıcaklığa kadar rahatlıkla dayanabiliyor. Doğru ısı düzeyi ve metal ürünler değdirilmediği sürece uzun süre rahatlıkla kullanılabilen teflon ürünler, hassas yapılarıyla öne çıkıyor. Fiyat performans ürünleri ile oldukça uygun fiyatla satın alınabilen, ancak dikkatli kullanılmadığında kullanım ömrü çok uzun olmayan teflon modeller, kolayca temizlenmeleri ile de tercih ediliyor. Metal ve benzeri araç gereçlerin yüzeye değdirilmesi sonucu çizilen teflon ürünlerin kullanılmaması ve sağlık açısından acilen yenilenmesi tavsiye ediliyor.

Giderek teflon ürünlerini yerini alan ve büyük bir yaygınlığa kavuşan granit kaplama ürünler ise çok daha pratik ve işlevsel bir kullanım sunuyor. Mineralli bir yapısı bulunan bu ürünler, çizilmelere karşı daha dayanıklı bir yüzey yapısı sağlıyor. Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan ve kolayca temizlenebilen granit kaplama ürünler arasında altı teflon, üstü granit kaplama olan seçenekler de bulunabiliyor. Doğal granit minerali ile kullanılarak üretilen granit kaplama modeller, setler halinde de satın alınabiliyor. İçinde farklı boyutlarda tava ve sahan seçeneklerinin bulunduğu granit kaplama tava sahan seti seçenekleri, oldukça uygun fiyat seçenekleri sunuyor. Tercihe göre elde ya da bulaşık makinesinde yıkanabilen granit kaplamalar, yanmaz ve yapışmaz tava seçenekleri arasında giderek öne çıkıyor. Besinlerin daha az yağ konularak sağlıklı biçimde pişmesini kolaylaştıran granit ürünler, gönül rahatlığıyla tüm yemekler için tercih edilebiliyor.

Kızartmalar ve sotelemeler için tercih edilen çelik tava ürünleri ısıyı hızlı iletme özellikleri ile biliniyor. Paslanmaz çelik yüzeyleri daha sağlıklı ve uzun ömürlü kullanım imkânı veren çelik tava seçenekleri farklı ebat ve özellikleriyle dikkat çekiyor. Çelik ürünler yanmaz, yapışmaz özellikleri yeni ürünlere göre daha zayıf kalsa da, sağlık ve lezzet açısından iddiasını sürdürüyor. Halen yaygın biçimde kullanılan paslanmaz çelik modeller gibi doğal mineraller kullanılarak üretilen seramik seçenekler de sağlıklı bir kullanım sunuyor. Paslanmaz çelik gibi sağlıklı ve doğal özellik taşıyan seramik ürünler de büyük ilgi görüyor. Yapışmaz ve çizilmez ürünler olarak büyük beğeni toplayan seramik modeller ise çizilme sorununa karşı tahta kaşıklar ile kullanılıyor. Soslu yemekler ve sulu yiyecekler için ideal seçimler oluşturan porselen tava ürünlerinin elde yıkanması gerekiyor. Çoğu porselen tava seçeneğinin bulaşık makinesinde yıkanması tavsiye edilmiyor.

İşlevlerine Göre Farklı Tava Seçenekleri

Pişirici ürünler malzeme yapısının yanı sıra işlevlerine ve tasarımlarına göre farklılıklar gösteriyor. Tava sahan seti gibi içinde farklı ebat ve biçimdeki ürünlerin yer aldığı seçenekler değişik işlevlerin yerine getirilmesini kolaylaştırıyor. Klasik uzun saplı ve yayvan yüzeyli ürünler pek çok işlevi başarıyla yerine getirirken, ihtiyaca göre kapaklı, kulplu ya da daha derin seçenekler de tercih edilebiliyor. Daha sığ bir yapıda olan krep tavası ürünleri pratik kullanımları ile öne çıkıyor. İnce tabanlı olarak tasarlanan bu tavalar, pişirilen kreplerin de daha ince yapıda olmasını kolaylaştırıyor. Isıyı hızla ileten bu tavalar, yayvan yapıları ile oldukça pratik bir kullanım sağlıyor. Balık tavası ürünleri ise çift taraflı yapılarıyla büyük kullanım kolaylığı oluşturuyor. Özellikle küçük boyutlu balıkların kolayca dizilmesini ve gerektiğinde oldukça pratik biçimde çevrilmesini sağlayan bu ürünler, balık kokusunun diğer mutfak ürünlerine geçmesinin de önüne geçiyor.

Özel formu ile yaygın olarak tercih edilen wok tava ürünleri ise yuvarlak tabana sahip özel formları ile dikkat çekiyor. Çoğunlukla demirden üretilen wok tava seçenekleri, sağlıklı yapıları ve kulplu tasarımları ile öne çıkıyor. Isıyı ürün yüzeyine eşit ve hızlı biçimde dağıtan taban tasarımları sayesinde özellikle et yemekleri ve kavurmalar için ideal olarak bu tavalar, ısıyı koruyan özel tasarımı sayesinde lezzetli yemekler pişirmeye imkân veriyor. Tabanı küçük olduğu ve yükseldikçe genişlediği için az miktarda yağ kullanımı yeterli olan bu özel tavalarda, içine herhangi bir araç değdirmeden yemekleri savurarak karıştırmak da mümkün oluyor. Profesyonel mutfaklarda yoğun olarak kullanılan ve zamanla kişisel mutfaklarda da yerini alan bu tavalar, özellikle soteler için kusursuz bir seçim oluşturuyor. Benzer özellikler gösteren sac modeller ise özellikle kavurmalar için tercih ediliyor. Et ve sebze kavurmalarında ısıyı hızla geçirerek lezzetli sonuçlar elde etmeyi sağlayan sac ürünler, geleneksel lezzetleri kolayca elde etmeyi sağlıyor.

Krep yapmak için üretilmiş modeller özellikle kahvaltı hazırlarken büyük kolaylık sağlıyor. Isıyı eşit dağıtan ve ince krep yapmayı oldukça kolay hale getiren bu ürünler, tercihe göre farklı malzemelerden yapılabiliyor. Benzer bir seçenek de közleme yapmak için ideal çözümler sunuyor. Közleme için tasarlanmış modeller ya da kızartma için geliştirilen özel telli seçenekler de mutfaklarda sağladıkları kullanım kolaylıkları ile öne çıkıyor. Daha küçük boyutlu ve özel işleve sahip sos ve süt tavaları da işlevsel sonuçlar veriyor. Daha küçük tabanlı ve daha derin formdaki bu tavalar, daha farklı ebat ve form seçenekleri sunabiliyor. Bölmeli modeller de ise aynı ayna farklı yiyecekleri kokuları ve tatları birbirine karışmadan pişirmek mümkün olabiliyor. Yalnız yaşayanlar ve küçük aileler tarafından tercih edilen bu ürünler hızlı ve pratik bir kullanım sunuyor.

Tava Seçimi, Bakımı ve Temizliği

Tava almak isteyenlerin öncelikle hangi amaç için kullanacaklarını ve hangi tür malzemeyi tercih ettiklerini belirlemesi gerekiyor. Hem üretiminde kullanılan malzeme, hem de tasarım özellikleri açısından çok fazla seçenek olduğu için işlevine uygun modeli seçmek büyük önem taşıyor. Tava önerisi yapanlar yeni teknolojilerle üretilmiş gelişmiş modelleri tavsiye ederken, sağlıklı ve doğal ürünlerin seçilmesini de öneriyor. Tava önerisi olarak çoğunlukla seramik, granit, döküm gibi doğal ve sağlıklı ürünler ön plana çıkıyor, pratik günlük kullanım için ise teflon, çelik ve kaplama ürünler hâlâ popülerliğini koruyor.

Değişik pişirme alışkanlıkları ve farklı yemek türleri için özel tava takımı seçeneklerinin tercih edilmesi gerekebiliyor. Izgara, balık, krep, sote gibi yemekler için bu iş için özel üretilmiş modeller daha lezzetli ve pratik sonuçlar veriyor. Granit modellerde çok daha fazla yemek kolaylıkla yapılabildiği için bu ürünler günlük kullanım için ekonomik ve işlevsel oluyor. Tasarım özellikleri, taban kalınlığı ve büyüklük gibi özellikler de model seçiminde büyük önem taşıyor. 40 cm tava ürünleri ile yapılabilecek yemekler ile küçük ve derin ürünlerin hazırlayabileceği yiyecekler farklı olabiliyor. Tava granit set 12 cm, 14 cm, 16 cm, 18 cm gibi seçeneklerle çok yönlü ve çok işlevli kullanım olanağı sağlıyor. Yapışmaz özellikteki ürünler daha az yağ gerektiriyor ve yemek artıkları yapışmadığı için kolay kir tutmuyor. Seçilecek modellerin kulp yapıları da büyük önem taşıyor. Isıyı iletmeyen ve rahat kavranabilir ergonomik kulplar kullanımda büyük bir konfor sağlıyor. Uzun kulp seçenekleri yanında kısa ve çift kulplu ürünler de tercih edilebiliyor. Kapaklı modeller ısıyı içinde tuttuğu ve ocağı daha az kirlettiği için tercih edilebiliyor. Balık tavaları ise daha rahat çevirebilmesi için çift yönlü olarak üretiliyor.

Tava seti içinde yer alan ürünlerin taban yapılarının çok katmanlı olması da dikkat edilecek hususlar arasında yer alıyor. İnce ve katmansız ürünler daha kısa sürede yıprandığı için çok katmanlı modeller daha uzun süre gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Pancake, krep gibi yiyecekleri hazırlamak için alınacak modellerin taban yapısının ise kalın değil, ince olması gerekiyor. Pişirme ürünleri yüksek ısıda kullanıldığı için temizlikleri de büyük önem taşıyor. Bulaşık makinesinde yıkanabilen malzemelerden üretilmiş ürünler büyük kolaylık sağlıyor. Kimi modeller sadece elde yıkanabildiği için biraz daha zahmetli olabiliyor. Seramik ve döküm modellerin bulaşık makinesinde yıkanması genellikle tercih edilmiyor ve ürünlerin ömrünü ciddi oranda azaltabiliyor.

Değişik Modeller ve Fiyat Alternatifleri

Tava seti satın alırken kullanılan materyalden büyüklüğüne, markasından şekline pek çok faktör fiyatlar üzerinde etkili olabiliyor. Çok yönlü kullanılabilen modeller tercih edilebildiği gibi, her ihtiyaca uygun farklı ürün seçenekleri içeren takımlar da seçilebiliyor. Demir döküm, granit, seramik gibi özel malzemelerden üretilmiş ürünlerin fiyatları ile günlük kullanıma uygun, standart teflon, çelik, alüminyum modellerin fiyatları arasında ciddi farklar söz konusu olabiliyor. Ürünün ağırlığı ve büyüklüğü de fiyatı doğrudan etkiliyor. Tava 30 cm olduğunda söz konusu olan fiyat ile daha küçük modellerin fiyatları arasında da farklar oluşabiliyor. Tava 28 cm gibi genel kullanıma uygun, ortalama bir boyutta olduğunda farklı marka ve malzemelerden uygun fiyat seçenekleri bulunabiliyor. Yeni bir ürün ya da takım alırken, fiyat düzeyi ve malzeme türü ile birlikte ihtiyaçlara uygun olup olmadığının da göz önünde tutulması gerekiyor. Ürünleri setler halinde satın almak bir yandan fiyat avantajları sağlarken, diğer yandan özel işlevlere uygun ürünler sayesinde daha lezzetli ve başarılı yemekler hazırlama olanağı veriyor. Tek bir işleve yönelik tasarlanmış özel ürünler aynı zamanda daha uzun süre kullanım imkânı da sağlıyor.

Hem doğal malzemeden üretilmiş granit, seramik, döküm gibi özel modeller, hem de teflon, alüminyum, çelik gibi standart modeller Trendyol güvencesiyle satın alınabiliyor. Wok ürünlerden, krep ya da sos için tasarlanan seçenekler farklı işlevlere sahip tava çeşitleri, Trendyol’un avantajlı satın alma koşullarıyla edinilebiliyor. Dönemsel olarak ilan ettiği kampanyalar ile çok özel tava indirim seçenekleri sunan Trendyol’un ürün gamı içinde her beğeniye ve ihtiyaca uygun ürün alternatifleri rahatlıkla bulunuyor.