Taşınabilir Disk

667 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Taşınabilir Disk

Dijital veri kullanımının yaygınlaşması ile veri depolama ihtiyacı da gün geçtikçe artıyor. Bu sebeple farklı firmalar, değişen kapasitelerde veri depolama üniteleri üretiyor. Veri depolama üniteleri, birbirinden farklı yapılar sergiliyor. Bu ürünler arasından taşınabilir disk modelleri, portatif olmaları ve yüksek kapasitelerde veri depolayabilme özellikleriyle tercih ediliyor.

Fotoğraf, belge, film, müzik, çizim gibi arşivlerin zamanla birikmesi, yüksek kapasiteli depolama ünitelerine olan ihtiyacı da belirginleştiriyor. Ayrıca, bilgisayarın arızalanması durumunda önemli verilerin erişilmez olması da yine verileri harici olarak depolama ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Taşınabilir diskler; "external disk", "harici disk" gibi adlarla da anılıyor. Özellikle arşiv tutmayı seven bireylerin vazgeçemedikleri harici diskler, uzun vadeli depolama aracı olarak ideal seçenekler oluyor.

Taşınabilir disk fiyatları, ürün özellikleri doğrultusunda geniş bir aralıkta yer alıyor. Trendyol'un online kampanyalı fiyatlarıyla taşınabilir diskleri bütçenize uygun koşullarla satın alabilirsiniz.

Taşınabilir Disk Modelleri

Birbirinden farklı taşınabilir disk modelleri bulunuyor. Trendyol, web sitesinde ASUS, Toshiba, Kingston, Seagate, Sony, WD, Trust gibi dünyaca bilinen markalar tarafından üretilen kaliteli diskleri sizlere sunuyor. USB üzerinden bilgisayara takılarak kullanılan taşınabilir disklerin hızları da her geçen gün artıyor. Yaygın olarak USB 2.0 ve 3.0 seçenekleri kullanılıyor. USB 3.0, oldukça hızlı veri aktarılmasını sağlasa da bu teknolojiyi destekleyen ürünler, göreceli olarak daha pahalı olabiliyor. Ancak, kampanya fiyatları ile bu modellerde de uygun bir fırsat yakalamanız mümkün oluyor.

250 GB, 500 GB hard disk skalasında depolama kapasitesi sunulsa da günümüzde yaygın olarak 1 TB hard disk ve 2 TB hard disk ürünler tercih ediliyor. Yüksek veri depolama ihtiyacı olan bireyler ise 4 TB, 6 TB, 8 TB, 10 TB, 16 TB gibi yüksek depolama kapasiteli taşınabilir diskleri satın alıyor. Film arşivlemeyi sevenler için yüksek veri kapasiteli diskler, ideal teşkil ediyor.

Harici diskler, farklı ebatlarda üretiliyor. En yaygın harici disk boyutları; cepte taşımak için ideal olan 2.5 inç diskler ve masa üstünde bulundurmak için üretilen 3.5 inç diskleri kapsıyor. Bazı taşınabilir disk modelleri, harici elektrik bağlantısı istiyor. Bu modeller, özellikle masa üstü kullanım için ideal bulunuyor. Dolayısıyla yanınızda gezdireceğiniz bir harici disk arıyorsanız, 2.5 inç’lik ürünleri kullanmanız doğru bir seçim olacaktır. Bu ürünler, elektrik ihtiyaçlarını USB üzerinden karşıladıkları için dışarıdan bir elektrik bağlantısına ihtiyaç duymazlar.

Taşınabilir diskler, genel olarak SSD ve HDD olmak üzere iki ayrı teknolojiyle üretiliyor. SSD ürünler, “Solid State Diskler” olarak tanımlanırken oldukça da hızlı çalışır. Daha eski ve daha yaygın bir teknoloji olan HDD ürünler ise daha yavaş okuma yazma hızı sunar; ancak daha ekonomik bir yapı sergiler. HDD disklerin içlerinde dönmekte olan fiziksel bir disk mevcuttur. Bu sebeple HDD taşınabilir diskleri alırken rpm ile gösterilen dakikada devir sayısına dikkat etmek önem taşır. Yüksek devir sayısı, daha hızlı veri aktarımı anlamına gelir.

Medya player/oynatıcı özelliği olan taşınabilir diskler, içlerinde barındırdıkları özel yazılımlarla direkt televizyona bağlanarak arşivinizdeki filmleri izlemenize olanak tanır. Ethernet bağlantısı olan harici diskler de İnternet aracılığıyla verilerinize ulaşabilmenizi sağlar.

Taşınabilir Disk Fiyatları

Veri depolamak için farklı teknolojilerle ve değişen kapasitelerle üretilen taşınabilir disk çeşitleri içinden kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Ürün özelliklerine göre farklılık gösteren fiyatlar içinden size uygun olanı bulabilirsiniz. Taşınabilir diski alırken hangi amaçlarla alacağınızı belirlemeniz, diğer kriterleri değerlendirmenizde de etkili olacaktır. Bu doğrultuda sizin için gerekli özellikleri taşıyan diskleri almanız, fiyat açısından da uygun bir seçenek sunacaktır. Ürün fiyatını değerlendirirken fiyatın yanı sıra özelliklerinin ve performansının da değerlendirilmesi, daha objektif bir karar almanızı sağlayacaktır.

Sabit disk kutusunu ve diski ayrı ayrı almak da daha çok teknik bireylerin tercih ettiği bir seçenektir. Genellikle eski bilgisayarların disklerini değerlendirmek için bu metot kullanılır. Böylece bilgisayar diski yenilenirken bir harici disk sahibi olunarak tasarruf da edilir.

Dijital verilerinizi yedeklemek ve yanınızda taşımak istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza en uygun diski Trendyol sitesi üzerinden kolayca seçebilirsiniz. Trendyol indirimli fiyatları ile beğendiğiniz ürünü hemen sipariş ederek evinizde teslim alabilirsiniz.