Ssd Harddisk

964 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

SSD Harddisk

Ssd HardDisk

Sabit disklerin yerini alan SSD harddisk, modern bir bilgisayar sistemi için temel gereklilik haline gelen bir depolama aygıtıdır. Modern bilgisayarların vazgeçilmez donanımı SSD (Solid-state Drive), bilgisayarlar için çeşitli faydalar sağlar. Basit biçimde bilgi depolama görevi gören SSD hard disk, son teknoloji oyunlarını oynamayı kolaylaştıran, önemli programların hızlı çalışmasını sağlayan gelişmiş bir teknoloji ürünü donanımdır.

Artık giriş seviyesi bir dizüstü bilgisayarda bile SSD laptop harddisk görmek mümkündür. SSD'ler, sürekli hareket halinde yaşayan, dizüstü bilgisayarlarının bakımlarını takip edemeyecek yoğunluğa sahip insanlar için güvenli kullanım imkanı sağlar. Farklı ortamlara uygun dayanıklılık sunan SSD'ler, saha çalışanlarının çalışma ortamları için oldukça ideal özellikler taşıyan bir donanımdır. SSD disklerin en büyük avantajı hızlı bir teknolojiye sahip olmalarıdır.

Çalışmanız için hız bir gereklilik ise, hızlı uygulama başlatma ve ön yükleme sunabileceği için hızlı SSD kullanmak size en uygun çözüm olabilir. SSD'ler daha hızlı olduğu için mühendislere ve grafik sanatçılarına projelerini çok daha hızlı tamamlamada yardımcı olabilirler. SSD'lerin tamamen sessiz çalışma özelliği, 2 Terabayt SSD hard drive gibi geniş kapasiteli aygıtlar için dahi geçerli bir özelliktir. SSD donanımlar, sessiz çalıştıkları ve pürüzsüz ses kaydına izin verdikleri için müzik kaydı yapanlar ve müzisyenler için daha güvenli bir seçenek sunar.

SSD’ler farklı tasarımlara sahip çeşitli şekillere ve büyüklüklere sahip aygıtlardır. Üretimi daha maliyetli bir teknoloji olduğu için SSD fiyatları, sabit disklerin fiyatlarının neredeyse iki katı kadardır. 32 GB'den 4 Terabayt'a kadar bellek genişliğine sahip herhangi bir SSD satın alırken, bütçenize uygun bir alternatif için Trendyol’un avantajlı SSD harddisk fiyatları arasında bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

SSD Kartlarla Hızlı ve Güvenilir Depolama

Açılımı Solid-State Drive (Katı Hal Sürücüsü) olan aygıt geleneksel sabit diskten farklı çalışır. SSD harddiskler sadece bir veya bir kaç devre kartından meydana gelir. Normal sabit disklerin bilgiye ulaşıp onu işlemek için diski döndürmesi gerekirken SSD’ler bilgiyi flaş hafıza çiplerinde saklarlar. SSD’ler çalışma biçimi bakımdan tabletlerin, akıllı telefonların ve USB belleklerin mantığı ile aynı şekilde çalışırlar. Üzerindeki tüm bilgiye aynı anda erişip işleyebilme özelliği onu oldukça hızlı bir donanım yapar.

SSD’ler özellikle oyun bilgisayarları için yaygın olarak tercih edilir. PS4 için fazladan depolama alanı edinmek her zaman iyi bir fikirdir, ancak kurulumuna PS4 SSD hard drive donanımı eklemek onu bir adım öteye taşır ve size birinci sınıf depolama imkanı sağlar. Bir PS4 SSD, oyun ve konsol deneyimi için üst seviyede bir destek sağlayabilir.

Oyun bilgisayarları SSD harddisk sayesinde hızlı ve güvenilir olmanın yanı sıra, her zamankinden daha fazla mobilite kazanır. Tüm oyunlarınızın, uygulamalarınızın, dosyalarınızın ve kayıtlarınızın makinenizde elinizin altında olmasını tercih ediyorsanız çözüm iyi PS4 SSD disklerden biridir.

Teknik olarak oyun konsolları, CPU'larının sınırlaması nedeniyle SSD'lerin yüksek hızından tam olarak yararlanamaz. Bu durumda 300 MB/s aktarım hızına sahip herhangi bir hızlı harddisk PS4'ün genel performansını en üst düzeye çıkarabilecek yeteneğe sahiptir. Tüm modern SSD'ler 450 MB/s'nin üzerinde aktarım hızı sunduğu için PS4’ünüz için bir SSD seçerken dikkat edeceğiniz faktör güvenilirlik ve SSD kart fiyatı olarak öne çıkar. SSD harddiskler için hız konusunda endişe duymanıza gerek yoktur.

Uzun Ömürlü SSD Bellek

Mekanik disklerle ilgili en dikkat çeken konu, içerisinde hareketli parçaların yer almasıdır. Çünkü, hareketli parçaların zarar görmesi halinde donanımın tümü kullanılamaz hale gelir. SSD taşınabilir harddisk modelleri içlerinde disk yerine çip barındırdıkları için daha uzun ömürlü kullanıma sahiptirler. Üstelik daha hafif ve dolayısıyla taşıması daha kolay cihazlardır.

Flash tabanlı SSD’ler NAND flash bellek kullanan bir katı hal sürücüdür. NAND flash, SSD harici bellek modelleri sabit disk sürücülerin kapasitesi ve performansıyla eşitlenebilen kalıcı bir depolama biçimi sunar. Flash tabanlı harici SSD harddisk modelleri, kullanıldığı uygulamanın tasarımına ve kullanım biçimine bağlı olarak farklı flash belleğe sahip olabilir.

SSD diskler için kullanılan iki farklı disk tipi SLC (Single Level Cell) ve MLC (Multi Level Cell), okuma ve yazma hızları açısından farklılıklar içerir. SLC, tek seviyeli hücre anlamına gelir. Bu tür bir flash bellek ile her veri biti bir hücreye yazılır. MLC, çok seviyeli hücre anlamına gelir. MLC, her hücreye iki bitlik veri yazar. SLC tipi bellke daha yüksek performans için tercih edilirken MLC tipi bellek yongaları, büyük kapasiteli SSD’lerde tercih edilir.

Flash tabanlı SSD taşınabilir hard disk zorlu koşullarda çalışmak için uygundur. Aşırı sıcaklıklarda ve çeşitli sıcaklık dalgalanmalarının olduğu ortamlarda çalışmak üzere tasarlanır. Ayrıca yüksek titreşim ve şok seviyelerine sahip koşulları da iyi tolere edebilir. Harici sürücünüzden sağlamlık bekliyorsanız ve hıza ihtiyaç duyuyorsanız, SSD harddisk harici modelleri arasından 80 GB, 3 TB, 4 TB SSD hard drive bellek kapasitelerinden birisi size ve işinize uygun olabilir.

SSD Harddiskle Maksimum Hız

SSD’ler, geleneksel harddisklerle karşılaştırılamayacak kadar hızlı bir şekilde veri okuyup yazar. SSD’ler mikro saniyede okuyup yazabilir. Verileri hızlı okuma ve yazmanın sonucu olarak programlarınız daha hızlı açılır, daha hızlı işlem yapar ve bu sayede diğer donanımlar da daha rahat çalışır. Klasik sürücüyle 1 dakikada açılan programınızı SSD ile 10 saniyede açabilirsiniz. SSD harddisk masaüstü bilgisayarınız için hızlı ve güvenilir bir işleyiş sağlar.

Harici SSD özellikleri, harddisk dahili ile aynıdır, harici SSD fırsatları arasında değerlendirme yaparken ikisinin de aynı çalışma ilkelerine sahip olduğunu bilmek faydalı olabilir. SSD kart fiyatları aralığında üstlerde yer alan 1 terabyte SSD harddisk ve 2 TB SSD harddisk modelleri daha düşük kapasiteli modellerden maliyetlidir. Bununla birlikte, en çok tercih edilen SSD harddisk 120 GB, SSD harddisk 240 GB gibi modellerden oldukça fazla bir depolama alanı sağlar.

İster 2 terabyte SSD, ister 120 GB SSD hard drive olsun, her SSD’nin kullanım ömrü, sürücünün aldığı elektriği düzgün şekilde saklama yeteneğinin aşınma süresiyle doğru orantılıdır. Bir SSD’nin ömrünü flaş çipler bozulmadan önce sürücüye yazılabilecek Terabayt sayısı ile ölçebilirsiniz. SSD'lerin tahmini kullanım ömrü yaklaşık 2 milyon saattir tam olarak 230 yıla denk gelen bu süre, kullanım alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilir.

Trendyol SSD indirim ayrıcalığından yararlanarak ihtiyacınıza uygun kapasitede ister mini SSD, ister 1 TB SSD harddisk modellerinden dilediğinizi SSD kampanya fiyatlarıyla satın alabilirsiniz.

SSD Disklerin Mobilite Avantajı

SSD’ler, diğer depolama birimlerine göre daha küçük ve hafiftirler. Küçük olmaları sayesinde günümüzdeki ultra ince dizüstü bilgisayarlarına, tabletlere ve diğer mobil cihazlara sığabilir özellik taşır. Sadece birkaç santim uzunluğunda ve birkaç milim inceliğindeki SSD harddisk 500 GB donanım sayesinde hem maksimum hızı kazanır hem de cihazınızı dilediğiniz yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

SSD’ler düşük hata potansiyeli ile çalışır. Yıllar boyu geliştirilen teknolojiyle birlikte günümüzde üretilen SSD aygıtları hızlı çalışıp daha uzun kullanım ömrü sunmalarının yanı sıra, hata olasılığını da bir hayli azaltır. 120 GB SSD harddisk faydaları arasında veri bozulması yaşamadan oldukça uzun süre kullanmak yer alır. Bir SSD harddisk 256 GB özellikleri arasında yer alan parçalara sahip olmaması dışarıdan gelecek sarsıntılardan etkilenmemesini sağlar.

SSD’ler 2.5 inç sürücü portlarına, M.2 girişlerine ve ekran kartı girişlerine sığabilir. Farklı durum ve koşullar için farklı SSD’lerin üretilmiş olması, toplama bilgisayar oluşturmayı düşünenler için kolaylık sağlar. Boyut ve tasarımda çeşitlilik içeren 1 TB hard SSD çeşitleri, içinde yer alan çiplerin özelliklerine ve dağılımına göre farklı şekillerde ve boyutlarda üretilebilir. Ağırlıkları 45.5 g olan SSD hard drive 480 GB, 250 GB kapasiteli donanımlar, okurken 555 MB/s ve yazarken 540 MB/s’ye kadar hızlara ulaşabilir.

SSD SATA Bağlantı Tipi ve SSD Çeşitleri

Ortaya çıkışları USB belleklerle birlikte başlayan SSD diskler onlarca USB belleğin birleştirilmesiyle elde edilir. USB bellekler, tıpkı manyetik diskler gibi bir kaç MB’den başlayıp günümüzde GB’lerce veriyi depolayabilecek kapasiteye ulaşır. SSD’ler farklı şekillerde ve büyüklüklerde üretilir. Bu da onların hızını, depolama kapasitesini ve hatta ısı döngülerini etkiler.

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda bağlantı birimi SATA olarak üretilir. SSD’lerde özel olan birkaç alternatif dışında tüm modellerde bağlantı seçeneği SATA’dır. Bazı modellerde SATA’nın yanı sıra USB 2.0 bağlantısını görebilmek de mümkündür. Boyutlarında istenildiği gibi değişiklik yapılabilen SSD teknolojisinin tek dezavantajı fiyatını görece yüksek olmasıdır. Bağlantı tipi SATA bağlantı özelliği taşıyan 120, 500 SSD hard drive için SATA 3 standartlarından faydalanmak istersiniz, hem bilgisayarınızdaki portun hem de SSD'nizin SATA 3 olması gerekir. SATA 2 standardı 280 MB/s dolaylarında veri transfer hızı sağlarken SATA 3 veri hızı 550 MB/s değerine çıkabilir. Bu nedenle SSD satın alırken eski nesil bir model yerine SATA 3 bağlantı tipini tercih ederek geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

SATA 3 arabirimi sayesinde hızlanan veri transfer miktarının getirdiği avantajları sunan SSD'ler 500 MB/s'nin üzerinde okuma ve yazma hızı bulunan modellere sahiptir. Kapasitede olduğu gibi transfer hızının artmasıyla birlikte de fiyatlarında yükselme gözlenen SSD’nizi seçerken yazma ve okuma hızlarını dikkate almanız gerekir. Bunun dışında önbelleğinin de SSD performansını etkileyen bir unsur olduğunu hatırlamak yerinde olur.

SSD satın alırken ihtiyacınızı karşılayacak kapasiteyi belirlemek önemlidir. Piyasada 3 GB, 80 GB, SSD hard drive gibi düşük kapasiteli ancak çoğu cihaz için yeterli performansa sahip donanımlar bulunduğu kadar; 750 GB, 3 TB, 4 TB SSD hard drive modelleri gibi yüksek kapasite ve performans sunan donanımlar da mevcuttur.

Piyasada yaygın olarak kullanılan SSD kapasite seçeneklerini 64,128 ve 256 GB alana sahip donanımlar oluşturur. Kapasite arttıkça SSD harddisk 2.5 inç masaüstü fiyatları yükselir. 750 GB SSD hard drive, portable 2 TB kapasiteli sürücüler geniş bellek hacminin yanı sıra, yüksek performans sunar. Bütçenize daha uygun bir donanım için 128,120 SSD hard disk drive gibi daha küçük boyutla tercih edip işletim sistemi ve sık kullanılan programları çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Trendyol’da bulunan SSD harddisk 120 GB fiyat önerisi seçeneklerinden biri işletim sistemi kurup sisteminizi hızlandırmak için yeterli olabilir.

SSD Harddisk Tercih Etmenin Faydaları

“SSD harddisk masaüstü bilgisayarlara nasıl takılır” sorusundan önce masaüstü bilgisayarınız için hangi SSD harddiski tercih edeceğinizi belirlemek gerekir. Masaüstü bilgisayarlar için 3.5 inç'lik, dizüstü bilgisayarlarda tercih edilen 2.5 inç'lik SSD harddisk özellikleri bakımından benzer kapasitedeki sabit disklerin neredeyse üçte ikisi kadar daha hafiftir.

Hareketli parçası bulunmayan SSD’ler mobil cihazlarda da kullanılmak üzere 3.5 inç'ten 2.5 inç'e, hatta 1.8 inç'e kadar inceltilebilir. SSD disklerin farklı boyutlara sahip olması hassasiyetlerini etkilemez, SSD her koşulda sağlamlık sunar. Aynı zamanda SSD donanım çalışırken düşük gerilime ihtiyaç duyduğu ve mekanik aksam içermediği için neredeyse hiç ısınmaz.

SSD harddiskin tam verimle kullanılırken ihtiyaç duyduğu enerji oldukça düşüktür. Dizüstü bilgisayar diskleri özellikle okuma/yazma sırasında ve rastgele arama yaparken ciddi anlamda enerji tükettiği için SSD harddisk ile çalışan dizüstü bilgisayarların batarya ile çalışma süreleri daha uzundur.

Tüm SSD’ler sabit disklere oranla kat kat daha performanslı çalışır. Standart bir masaüstü bilgisayar diski saniyede 90 MB, bir laptop diski 50 MB okuma düzeyinde ulaşabilirken, standart bir SSD’de okuma hızı saniyede 200 MB seviyesi civarındadır. Bazı SSD’lerde garanti süreleri SSD teknolojisine duyulan güven nedeniyle uzun tutulur. Sisteminizde elektriksel bir aksaklık olmadığı sürece mini SSD hard drive donanımın dahi bozulması neredeyse mümkün değildir.

320 GB SSD hard drive modelleri de yüksek seviyede güvenirlik sunarlar. Mekanik hiçbir parça içermediği için sarsıntı ve çarpmalara karşı oldukça dayanıklıdır. Üstelik yüksek nem, ısı ve basınç gibi geleneksel sabit disklerin çalışmasını engelleyen çoğu durumda SSD diskler çalışmaya devam edebilir. 1500 G'lik şoka ve darbeye dayanma kapasitesi olan SSD donanımları sağlam korumaları nedeniyle ısı ve nem gibi dış etkenlere karşı yüksek seviyede dayanıklılık sunar.

Bilgisayara SSD Harddisk Montajı

SSD harddiskinizi masaüstü bilgisayarına monte etmek için önce kasayı açıp anakartın SATA portlarına ve sabit disk yuvalarına ulaşabildiğinizden emin olmanız gerekir. Sürücü yuvalarının yerini belirledikten sonra kasanız içinde 2.5 inç sürücüler için yuvalar mevcut ise sürücünüzü bu yuvalara takabilirsiniz. Eğer kasa içerisinde sadece 3.5 inç sürücü yuvası mevcut ise 2.5 inç SSD sürücüyü bu yuvalara takmak için çevirici adaptör kullanmanız gerekebilir. Sürücünüzü alanına adaptöre takıp, SATA ve güç kablolarına monte edip yuvasına yerleştirebilirsiniz. Kasanızın türüne göre sabitlemek için vidaları sıkıp klipleri döndürmelisiniz. Her şeyden önce tüm verilerinizi yedeklemeyi, bilgisayarınızın şarj ya da güç kablosunu prizden çekmeyi, mümkünse bataryayı cihazdan ayırmayı unutmayın.

SSD harddisk kutusu, SATA / IDE bağlantısına sahip harddiskinizi USB yardımıyla bilgisayarınıza bağlayarak harici bir şekilde kullanmaya imkan tanıyan bir cihazdır. Harddisk kutuları SATA ve IDE uyumlu olarak iki farklı tipte üretilir. SATA harddiskler daha yeni bilgisayarların kullandığı disk tipi, IDE ise daha eski bilgisayarlar tarafından kullanılan bir disk tipidir. Harddisk kutusu yardımıyla kullanmadığınız bir harddiski bir SSD harddisk taşınabilir depolama diskine dönüştürebilirsiniz. İşletim sistemi çökmüş olan sistemlerden verilerinize farklı bir bilgisayar aracılığıyla ulaşabilir, işletim sisteminizi kopyalayabilirsiniz.

Hızlı bir başlangıç ve veri erişimi sağlayan, sessiz ve düşük enerji tüketimin sahip SSD teknolojisi, aynı zamanda daha az yer kaplar, ısınma sorunu yaşamaz ve mekanik dayanıklılığa sahiptir. Yazma ve okuma işlemlerinde düşük hatayla çalışan SSD donanımlar, hem ofis hem kişisel bilgisayarınızın sağlayacağı performans için vazgeçemeyeceğiniz özellikler sunar. SSD modelleri arasından size uygun depolama kapasitesini ve miktarını hızlı bir şekilde belirleyebilir, ardından boyut, tasarım ve koruma açısından farklı SSD markaları inceleyebilir, SSD harddisk tavsiye seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 100 GB SSD hard disk fiyat aralığındaki farklı seçenekler sunan Trendyol SSD kategorisi ürünlerinden satın alarak, hızlı ve güvenilir SSD teknolojisinden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.