SSD Harddisk

624 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Sonraki sayfa

SSD Harddisk

Yavaş ve eski bir HDD, işlemcinizin ya da cihazınızın performansını düşürebilir. Okuma ve yazma işlemlerinizi hızlandırmak için HDD'den daha hızlı bir yarıiletken sürücüye yani SSD'ye ihtiyacınız olabilir. SSD harici harddisk ile hızlı veri transferi yapmak isteyebilirsiniz. Aradığınız SSD harddisk modelini  içinde inceleyebilir, en iyi ürüne ayrıcalıklı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

SSD Harddisk Modelleri

SSD harddiskler birkaç donanım ve yazılım bağlantısıyla çalışır. Ne tür bir sürücüye ihtiyacınızın olduğu, hangi cihaza sahip olduğunuza (veya satın almak istediğinize) bağlıdır. Yeni bir oyun masaüstü bilgisayarına sahipseniz veya yeni bir orta-üst seviye anakarta sahip yeni nesil bir bilgisayar kullanıyorsanız, sisteminiz hemen hemen tüm SSD türleriyle çalışabilir.

SSD Form Faktörleri ve Arayüzleri

SSD'ler bağlantı şekli ve arayüzleri açısından farklı modellere sahiptir.

2,5 inç Seri ATA (SATA): En yaygın SSD formudur. Geleneksel dizüstü hard disklerinin şeklini taklit eder ve aynı SATA kabloları ile bağlanır. Laptop SSD harddisk bağlantısı için 2,5 inç sabit sürücü yuvası ve yedek bir SATA konektörü gerekebilir.

SSD Ek Kartı (AIC) : AIC sürücüleri, ana karttaki grafik kartını kullanılan yuvalara takılır. Boş bir PCIe x4 veya x16 yuvasına ihtiyacınız vardır.

M.2 SSD': M.2 sürücüler, ince dizüstü bilgisayarlar için standart olsa da bazı kartlarda iki veya daha fazla M.2 yuvası vardır. Böylece sürücüleri RAID'de çalıştırabilirsiniz. Çoğu M.2 sürücü 22 mm genişliğinde ve 80 mm uzunluğundadır. İsimlerindeki dört veya beş basamaklı sayıların ilk ikisi hane genişliğini ve diğerleri uzunluğu belirtir. En yaygın boyut M.2 Tip-2280 olarak etiketlenmiştir. En büyük M.2 sürücü kapasitesi 2 TB'dır.

U.2 SSD: İlk bakışta 2,5 inçlik geleneksel SATA sabit sürücülerine benzer. Ancak, PC'ye arayüzü üzerinden veri gönderir ve genellikle 2,5 inç sabit sürücülerden ve SSD'lerden daha kalındır. U.2 sürücüler, normal M.2 sürücülerden daha pahalı ve daha yüksek kapasiteli olma eğilimindedir.

2,5 inç SSD'ler, sabit sürücüler için tasarlanan Seri ATA (SATA) arabiriminde çalışır. Buna ek olarak karttaki sürücüler grafik kartları gibi donanımlara daha fazla bant genişliği sağlamak için daha hızlı PCI Express veriyolu üzerinde de çalışabilir.

Günlük işleriniz web tarama, ofis uygulamaları veya oyun oynamaktan oluşuyorsa, SATA modellerini tercih edebilirsiniz. Diğer yandan büyük dosya aktarımları, videolar veya üst düzey fotoğraf düzenleme, kod dönüştürme veya sıkıştırma gibi daha ağır işlerle uğraşıyorsanız bir NVMe SSD'ye geçmeyi düşünebilirsiniz. NVMe SSD'ler, daha yüksek verimlilikteki uygulamalarda performansı artıran SATA modellerinden beş kat daha fazla bant genişliği sağlar.

SSD Harddisk Depolama Kapasiteleri

SSD harddisk fiyatları depolama kapasitesine, dahili ya da harici kullanıma ve teknolojiye göre farklılık gösterebilir.

128GB Sınıfı: 120 gb ssd Sınıfının en düşük kapasiteli sürücüsüdür. Az sayıdaki bellek modülleri nedeniyle daha yavaş performans gösterir. Windows işletim sistemi veya birkaç oyun yükledikten sonra, depolama alanınız hızla dolabilir.

250GB Sınıfı: Bu sürücüler daha büyük kapasiteli SSD harddisk fiyatları ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlıdır. Ancak, işletim sisteminizi, PC oyunlarınızı ve muhtemelen büyük bir medya kitaplığını barındırmak için kullanacaksanız yeterli olmayabilir.

500GB Sınıfı: 1TB SSD harddisk modelleri giderek daha uygun fiyatlı gelmesine rağmen, 500 gb sınıfı iyi bir fiyat ve kapasite dengesine sahiptir.

1TB Sınıfı: Çok büyük medya veya oyun arşiviniz yoksa 1TB'lik bir sürücü gelecekteki medya koleksiyonlarına, yazılımlara, işletim sistemine ve birincil programlar için bol miktarda alanınızla, için yeterli alan sağlayabilir. Fiyat, kapasite ve performans açısından en iyi dengeye sahip sınıftır.

2 TB Sınıfı: Büyük medya dosyalarıyla çalışıyorsanız veya hızlı bir şekilde erişmek istediğiniz büyük bir oyun kitaplığınız varsa, 2 TB'lik bir SSD harddisk tercih edebilirsiniz.

4 TB Sınıfı: En yüksek fiyata sahip SSD modelidir. Profesyonel kullanım için ideal olmakla birlikte tüketici odaklı 4 TB modelleri de vardır.

Dahili ve harici SSD harddisk modelleri, en uygun fiyatlarla Trendyol'da!

Bunlar da İlginizi Çekebilir