Sirke Ve Nar Ekşisi

8120 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa
DSACategoryId/103799/103946/105474/103984/103983

Sirke ve Nar Ekşisi

İşlevsel Özellikleriyle Sirke ve Nar Ekşisi

Sirke mutfaklarda sık kullanılan, lezzet veren ve yiyeceklerin uzun süre saklanabilmesi için eklenen bir sudur. Geleneksel yöntemlerle çoğunlukla elma ve üzüm gibi asidik meyvelerden yapıldığı gibi son zamanlarda farklı türde sirkeler de yapılmaktadır. Tarıma geçiş ve bağcılığın başlamasıyla birlikte üretilmeye başlanmıştır. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde üzümün yaygın olmasından ötürü ham madde olarak şaraptan faydalanılmış olsa da üzüm yetiştirmeyen ülkelerde meyvelerden, malttan ve asetik asitten yararlanılmıştır. Hem sağlık, şifa aracı hem de tat verici olarak değerlendirilmiştir. Günümüzde hijyen ürünlerinde de kullanımı yaygınlaşmakta, doğal bir temizlik malzemesi olarak görülmektedir. Nar ekşisi, ekşi nardan yapılan, narın bütün vitamin özelliklerini bulunduran soslardan biridir. Salatalar başta olmak üzere yemeklerde sıklıkla tüketilmektedir. Kaynatılarak yapıldığından içindeki su buharlaşır ve sıvının yoğun hâle gelmesi sağlanır. Nar ekşisi sosu ise fabrikalarda üretilen ve içinde bir takım katkı maddeleri de bulunan, tüketimin yaygınlaştırılması amacıyla daha uygun fiyata mal edilen bir üründür. Tüketicinin seçeceği ürünü ambalaja dikkat edip ayırması gerekir. Tat olarak nar ekşisine çok yakın olmakla beraber içeriği açısından onun kadar sağlıklı bir ürün değildir. Dışarıdaki restoranlarda, özellikle çiğ köftecilerde nar ekşisi sosunun kullanıldığı bilinmektedir. Birçok geleneksel gıda gibi sirke faydaları açısından en önemli besin maddelerinden biridir. İçerdiği mineral ve vitaminlerle insan sağlığı için çok önemlidir. Antioksidandır, yaşlanmayı geciktirici olmakla beraber sağlık için koruyucudur. Mikroplara, bakterilere karşı direnç sağlar. Antik Yunan’dan beri tedavilerde kullanılır. Aynı zamanda detoks özelliği de vardır. Vücut için yenileyici, düzenleyici ve hücre yapıcıdır. Zayıflamaya yardımcıdır, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır. Cilt temizliğinize yardımcı olur. Vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlar. Aynı zamanda cildinizi yumuşatıp rahatlatır. Sivilce tedavisinde kullanılır. Güneş’in istemediğiniz etkilerine karşı tedavi sağlar. Yanıkları hafifletir. Saçlarınıza iyi gelir. Parlaklık verir. Ev temizliğinde güvenle sirkeden yararlanabilirsiniz. Organik bir ürün olduğu için zararlı kimyasallar içermez, temas ettiğinde cilde zarar vermez. Yüksek tansiyona karşı pozitif etki gösterir. Düzenli kullanımlarda tansiyon düşürücü etki gösterir. Ağız kokusu, ayak kokusu gibi istenmeyen kokulara karşı doğal bir çözümdür. Uygulanacak tedavilerle bu tür kokuların önüne geçilebilir. Aynı zamanda daha sağlıklı diş etleri ve beyaz dişler için de kullanılır.

Birçok Meyveden Sirke Yapılabilir

Sirke çeşitleri olarak elma, üzüm, vişne, çeşnili, hurma, alıç, ballı elma, balzamik, nar sirkesi var. Beyaz sirke ise şeker pancarı, şeker kamışı ya da mısır gibi gıdalardan üretilmektedir. Daha yoğun bir kokuya sahip olduğu için yemeklere doğrudan kullanılmamaktadır. Mutfakta karışımlara eklenerek daha çok yararlanılır. Aynı zamanda diğer sirkeler gibi ev temizliğinde ve kişisel bakımda da kullanılır. Hem cildinize hem de diş etlerinize iyi gelir. Bunun yanında diğer temizlik ürünleri gibi kimyasal içermediğinden gıdaların bulunduğu ve kullanıldığı alanları temizlemek için ideal bir üründür. Dezenfekte edici yapısıyla oluşabilecek bakterilere ve küçük zararlılara karşı sebze ve meyvenin doğrudan temizliğinde de kullanılmaktadır. Bir miktar suyun içine karıştırılarak hazırlanan karışıma böcek, mikroorganizma, tarım ilacı kalıntısı taşıyabilecek sebze ve meyveler batırıldığında gıdaların güvenliğini ve yemeye hazır hale gelmesini sağlar. Sirke asidi, asetik asit olarak bilinen ve sirkenin tadının ekşi olmasını sağlayıp kokusunu keskinleştiren formülden oluşur. Sirkede bulunan asetik asit aynı zamanda etanoik asit olarak da bilinir, suda çözünebilme özelliği vardır. Asit oranı yüzde 4-5 arasındadır; ancak farklı kullanımlarda, turşu gibi, asidite yüzde 18’e kadar çıkabilir. Yüksek asiditesi sayesinde gıdalarda doğal bir koruyucu işlevi görür ve ortaya çıkabilecek mikroorganizmaların önüne geçer. Koruyucu özelliklerinin dışında fırına koymak için hazırlanan kek gibi kabarması istenen ürünlere kabartma tozuyla beraber sirke damlatıldığında kimyasal reaksiyon oluşur ve istenen kabarıklık sağlanabilir. Sirkeli su hem detoks yapanların hem de beslenme diyeti uygulayanların sık tercih ettiği bir besindir. Kullanımında sirke miktarı önemlidir. Bir su bardağına bir kaşık sirke ölçülerinde karıştırılmalı ve içilmelidir. Mide rahatlatıcı ve mide asidini düzenleyicidir. Yemeklerden önce tüketilmesi tok tutmaya yardım eder. Sirke asidik bir sos olduğundan kullanımına dikkat etmek gerekir. Gereğinden fazla alındığında yan etkiler gösterebilir. Sirkeli su içmek istemeyenler için çeşitli sirkeli çaylar, içecekler de mevcuttur.

Nar Ekşisinin Sağlığa Etkisi

Nar ekşisi faydaları açısından çok değerli bir gıdadır. Genelde ekşi nardan üretilerek yapılır. Yapımında narların kaynatılması ve yoğunlaştırılması içindeki glikoz miktarının fazla olmasına neden olur. Sahip olduğu yüksek şeker miktarına rağmen yine de oldukça sağlıklı bir besindir. İçerdiği C vitaminleri sayesinde insan sağlığını korumada önemli bir rol oynar. Toksinlere karşı çözücü etki gösterir. Bağışıklığınızı güçlendiren bir antioksidandır. Günlük olarak önerilen porsiyonlarda tüketildiğinde şeker hastalığına karşı sağlığa yardımcıdır. Yaralara ve diş eti kanamalarına karşı vücuda etki eder. İçerdiği yüksek c vitamini sayesinde kanser, grip gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kolesterolünüzü dengeleyerek genel kalp sağlığınıza yardımcı olur. Cilt sağlığına da faydalı olduğu bilinen nar ekşisinin yoğun antioksidanları sayesinde cildi gençleştirdiği görülmektedir. Uzmanlar sadece diyet yapanların değil, bütün insanların günlük beslenme programları içinde salataya yer vermeleri gerektiğinin altını çizmektedir. Her öğünde sofralarda yer verilmesi gerekse de bazı kişilerin tüketim alışkanlığına uymamaktadır. Nar ekşisi kullanmak en başta salatalarınızı daha zengin ve lezzetli hale getirir. Bu sayede kişisel sağlık için gerekli olan diğer besinleri tüketmek de daha kolay hale gelir. Özellikle yeşil sebzelerle tadının uyumlu olması sağlıklı bir hayat için bir hayli gerekli olan sebzelerle beslenmek açısından insanlara yardımcı olur. Nar ekşisi fiyat olarak değişkenlik göstermektedir. Ürünün kalitesi, üretilen bölge ve endüstriyel olup olmaması fiyatta belirleyici olmaktadır. Organik nar ekşilerinin de çıkmasıyla fiyat skalası daha da genişlemiştir. Yerel üreticilerin daha uygun fiyatlı ürünleri olabildiği gibi ünlü markaların paketli ve çoklu seçenekleriyle sunduğu avantajlı fiyatlar da mevcuttur. Tüm bu faydalarının yanında nar ekşisi kalori olarak yüksek değerlere sahiptir. Bir yemek kaşığı yaklaşık olarak 10 grama tekabül etmektedir, 30 kalori içerir. 2-3 yemek kaşığı nar ekşisi, konsantre bir sos olduğundan kalori olarak bir adet nara denktir. Bu sebeple diyet yapanların dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekir. Nar ekşisi besin değeri açısından incelendiğinde içeriğinin büyük kısmının karbonhidratlardan oluştuğu görülmektedir. Bunun yanında yüksek miktarda potasyumla beraber c vitamini, magnezyum ve kalsiyum ihtiva eder. Hem hastalıkların önlenmesinde hem de yorgunluk hissini geçirmede oldukça yararlıdır.

Sirkenin Alternatif Kullanımları

Gargara olarak kullanıldığında sirkenin mikrop kırıcı özelliklerinden dolayı boğaz temizlediği düşünülmektedir. Yaygın olarak bu yöntemden yararlanılsa da işlemden önce doktora danışılmasında fayda var. Aynı zamanda sirke gargara yapıldığında diş etlerinin sağlığına, ağız kokusuna da iyi gelir. Daha ferah bir nefes ve güçlü diş etleri için her gün düzenli gargara yapılması önerilmektedir. Sirkenin iyi geldiği şeylerden biri de sivilcelerdir. Sirke cilde faydaları açısından çok ön plana çıkmayan bir gıda olabilir ancak sivilcelere karşı bir pamuk yardımıyla sürüldüğünde cildi temizlediği, bakterilerden arındırdığı, sahip olduğu PH derecesiyle cildi yumuşattığı bilinen bir yöntemdir. Özellikle cilt sorunlarıyla baş edemeyen ergenler için denemeye değer doğal bir yöntemdir. Sivilcelere karşı kullanılan ilaçlar, kimyasallar vücudun hormonal dengesini bozabilirken, sirkeyle tedavi yönteminin bir yan etkisi yoktur. Sirke fiyatları; çeşidine, kullanılan ürünün üretim şekline göre değişiklik göstermektedir. Oldukça uygun fiyatlara litrelik elma ve üzüm sirkesi bulunabiliyorken organik elma sirkelerinin fiyatları nispeten daha yüksektir. Balzamik sirke almak isteyenler için bütçenin biraz daha fazla olması gerekecektir. İtalya menşeli bir sirke türü olan balzamik, Roma döneminde üretilen olgunlaşmış üzümlerin ezildikten sonra fıçılara konmadan önce balla karıştırılıp harman edildiği bir sostur, yıllandıkça değeri artar. Günümüzde artık ithal ürünlerden çok yerli üretimin öne geçtiği ve satışlarının da yaygınlaştığı söylenebilir. Başta salata sosları olmak üzere mutfakta vazgeçilmez bir enstrüman olan sirke için çoklu paket alım seçenekleri daha uygun fiyatlar sunmaktadır. Sirkenin mucizevi birçok faydasının yanında halk arasında sıkça yararlanılan işlevlerinden biri de kişisel temizlikte kullanılmasıdır. Sirke saç için yenileyici özelliğe sahiptir. Tavsiye edilen porsiyonlarla sirkeli su formülü hazırlandığında saça parlaklık kazandırır. Saç diplerindeki ölü hücreleri yeniler. Saç tellerine yumuşaklık katar, uzama hızını arttırır. Doğal bir ürün olduğundan şampuanların saçta sebep olabileceği yan etkilerden muaftır. Sirke zayıflama niyetinde olanlar için de yardımcı bir besin maddesidir. Sirke ile zayıflama geleneksel, eski bir yöntemdir. Sabahları aç karna içilen bir miktar sirke ile hem metabolizma hızlanır, hem de vücut ihtiyaç duyduğu maddeleri edinir. Bağırsaklar harekete geçer. Sirke probiyotik bir üründür. Tıpkı kefir ve yoğurt gibi işlev görür. Düzenli kullanımlarda bağırsak florasını da yararlı bakterilerin çoğalacağı şekilde düzenleyeceği için sindirim sistemi açısından önemlidir. Fermente bir gıdadır, aynı zamanda prebiyotik de barındırır. Prebiyotikler bağırsaklarda yer alan probiyotiklerin beslenmesine yarar. Bu da sağlıklı bir besin zinciri ve bağırsak florası yaratır. İyi bir sindirim sistemi de fit kalmanıza yardımcı olacaktır. Sirke kalori açısından diyete uygun bir besindir. İki yemek kaşığı sirke ortalama yedi kaloriye sahiptir. Yüz gramı da yirmi bir kalori civarındadır. Kötü kolesterolü ve kan şekerini düşürmesi de sirke yararları arasındadır. Detokslarda da kendine yer bulan sirke ödem atıcı ve toksinlerden arındırıcıdır. Diyet uygulamalarının dışında sirke tansiyon düşürücü bir besindir. Hipertansiyonu olanların bu doğal gıdadan faydalanması önerilir. Tansiyon ilacı kullananların tükettikleri sirke miktarında dikkatli olması ve doktorun verdiği dozun dışına çıkmamaları gerekir.

Nar Ekşisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Narın yararlarından biri de düzenli kullanımlarda tansiyonu dengelemesidir. Bu amaçla suyunun sıkılmasıyla meyve suyu olarak daha çok tüketililiyor olsa da nar ekşisi tansiyon düşürücü etkisi sebebiyle de alternatif kullanım sunar. Böylece günün her saatinde kolaylıkla yararlanılabilir hale gelir. Nar ekşisi içindekiler tamamen doğaldır. Orijinal nar ekşisi sadece nar ve ufak bir miktar tuzdan oluşur. Bu onun besleyici ve sağlıklı değerinin göstergesidir. Doktorların ve uzmanların önerilerine göre günlük yemeklerde yer verilmelidir. İçinde katkı maddeleri bulunan sos versiyonu ise daha düşük miktarda nar konsantresi, şeker, glikoz şurubu, koruyucu, amonyum sülfit karamel gibi içeriklere sahiptir ve kullanılırken dikkat edilmesi önerilir. Bazı soslarda nar suyu konsantresini güçlendirmek için elma suyu konsantresinden faydalanılmaktadır. Sosların da kendi aralarında farklı içeriklere sahip olduğu, ürünlerde glikoz miktarı ve koruyucu türlerinin değişmesinden anlaşılabilir. Nar ekşisi organik olarak tüketildiğinde oldukça sağlıklı bir besindir. Uzun yaşam ömrü için nar ekşisi, sirke, zeytinyağı gibi antik çağlardan bu yana gelen ürünlere sofralarda yer vermeniz önerilir. Günümüzün en çok rastlanan hastalıklarına karşı koruyucu özellikleriyle sağlıklı olmanın anahtarı bu doğal gıdalardır. Nar ekşisi doğal şifa kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Özellikle güney doğu bölgesinde üretimi gerçekleşir. En kaliteli nar ekşilerinin şişeden zor akacak yoğunlukta olduğu, koyu bir renge sahip olduğu ve ekşi olduğu bilinmektedir. Hatay’da yöre halkı için önemli gelir kalemlerinden biridir ve üretiminde bir ton nardan yaklaşık elli ile yüz kilo arasında nar ekşisi elde edilir. Yöresel ürünler bu sebeple piyasada ortalamasından daha yüksek fiyatlara sahiptir. Zahmetli bir üretim süreci olan meyvenin iç yapısının ve zarlarının ayıklanması, üretimde işgücü olarak dayanışmayı gerektirir. Nar ekşisi yararları bu geleneksel yöntemlerle paylaşılır ve insanlığa sunulur. Yapılan bilimsel araştırmalarda da nar ekşisinin üretildiği bölgeye de bağlı olarak antibakteriyel ve antimutajenik özelliklere sahip olabildiği kanıtlanmıştır.

Sirke ve Nar Ekşisi Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Sirke fermantasyonu oldukça kolay yapılan ve evlerde de uygulanabilen bir işlemdir. Meyvelerin doğal ve ilaçsız olanları tercih edilmelidir. Doğranıp kabukları ve çekirdekleri ile bir suyun içine bırakılan elmalar içine iki kaşık bal atılmasıyla beklemeye hazır hale gelir. Kavanozun üstü tülbent gibi hava geçiren bir kumaşla kapatılır. Güneş almayan, serin bir yerde bekletilir. İlk yirmi gün boyunca günde bir defa olmak üzere karışımı kaşık yardımıyla karıştırılır. Yirmi günün sonunda zamanla içinde sirke anası denilen maya oluşur. Bu maya saklanıp daha sonraki sirke üretimlerinde de kullanabilir, süreç hızlandırılabilir. Maya oluştuktan sonra karıştırma işlemi sona erer ve artık bekletilmesi gerekir. Bazı sirke üretimlerinde nohut ve bulgur gibi gıdalardan da faydalanılmaktadır. Sirke özellikleri bakımından elma yerine diğer meyvelerle de sirke üretimi yapılabilir. Hammaddesi ne olursa olsun yapımı kolay bir türdür. Dikkat edilmesi gereken nokta ortam sıcaklığının, oda sıcaklığının üstünde olmasıdır. Yapıldıktan sonra buzdolabında saklanmaya ihtiyacı yoktur. Kimyasal özelliklerinden dolayı üretilen sirkenin bir son kullanma tarihi de yoktur. Günümüzde sirke tüm dünyada yaygın olarak tüketilen bir üründür. Birçok markanın alternatif ürün geliştirme ve satış çalışmaları hem sirkenin kullanımının yaygınlaşmasında hem de üzerine yeni araştırmalar yapılmasına sebep olmuştur. Bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan veriler, sirkenin binlerce yıldır devam eden tüketimini onaylayıp günümüzde onu endüstrinin diğer sektörler için çıkardığı ürünlerle de rekabet etmesini sağlamıştır. Evinde çocuğu olan, bağışıklık sistemi nispeten düşük insanlar başta olmak üzere hane halklarının temizlik için de sirke kullanımı yaygınlaşmış, toplum sağlığı açısından önemli adımlar atılmıştır. Tıpkı sirke gibi nar ekşisi de yıllar içinde yaygınlaşmıştır. Tarih boyunca insanlığın ilk meyve olduğunu düşündüğü, büyük önem verdiği ve bazı kültürlerde kutsal sayılan nar, aynı zamanda bolluk ve bereketin evrensel simgesidir. Ülkemizin bulunduğu toprakların doğal üretimleri olan sirke ve nar ekşisine ulaşmak bugün artık çok daha kolaydır. Kültürel mirasın bir parçası olarak yemek kültürümüzdeki ve hayatımızdaki yerleri vazgeçilmezdir. Hayatımızın her alanında bizlere sağladığı faydalar göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınıza göre temin edebileceğiniz ürün grupları arasında kendisine yer bulur. Güvenilir ve sağlıklı tercihler için farklı markaların sunduğu tüm çeşitleri Trendyol’un sade ve kullanışlı web sitesi ile uygulaması üzerinden benzersiz içerikteki birçok sirke ve nar ekşisi ürünlerini satın alabilirsiniz.