Sigorta

9093 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Sigorta

Ev ve ofislerde daha güvenli bir elektrik kullanımı için vazgeçilmez olan sigorta kutusu ürünleri, olası risklere karşı elektronik aletleri koruma işlevi de üstleniyor. Evin tüm elektrik tesisatının bağlı olduğu bu özel sistem, şalterleri sayesinde istendiğinde evdeki elektrik akımının tamamen kapatılabilmesine olanak tanıyor. Ana elektrik hattından bina girişine, oradan elektrik sayacını geçtikten sonra elektrik sigorta kutusu ürünlerine gelen elektrik, bu kutu sayesinde kolayca kontrol edilebiliyor. Arıza ya da kısa devre durumunda bu sigortalar otomatik olarak atıyor ve akımın kesilmesini sağlıyor. Böylelikle olası yangın ihtimalinin önüne geçilmiş, evdeki elektrikli ve elektronik eşyalar korunmuş oluyor.

Ev ve iş yerleri dışında arabalar ve elektrikli ev aletleri içinde de yoğun olarak kullanılan sigorta seçenekleri, elektrik akımının olduğu her yerde ve her cihazda oldukça önemli bir işlev üstleniyor. Tesisatları ve cihazları koruyan sigortalar yandığında ya da devre dışı kaldığında aynı özellikteki sigortaların bulunması ve takılması gerekiyor. Farklı özellikler taşıyan sigortaların kullanılması da ciddi riskler oluşturabiliyor. Elektrik sigorta çeşitleri yapıldıkları malzemenin kalitesi, koruma kapasiteleri ve diğer etkenlere bağlı olarak farklı fiyat seçenekleri sunabiliyor. Trendyol, tekli sigorta kutusu ürünlerinden 24’lü sigorta kutusu seçeneklerine, sıva üstü sigorta türlerinden dekoratif sigorta kutusu seçeneklerine geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Farklı markaların ürettiği modelleri özellikleri, kapasiteleri ve anahtar sayıları gibi özellikleri ile detaylı olarak incelemek ve en uygun modeli cazip sigorta kutusu fiyatları ile satın almak mümkün oluyor.

Sigorta Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sigorta kutusu prensip olarak içinden geçen akımın belirlenen değerin üzerine çıkmasını önleyen bir mekanizma olarak çalışıyor. Sigortalar akım gücünü bu değerin altında tutarak devre elemanlarını ve devreye bağlı olan tüm cihazları arıza ve yanma riskine karşı koruyor. Elektrik sigorta çeşitleri bu işlevlerini daha rahat yerine getirebilmeleri için genellikle ev ya da ofisin girişinde yer alan bir sigorta kutusu içine yerleştiriliyor. Sigortaları muhafaza eden bu kutu farklı anahtar sayılarına sahip olabildiği gibi, değişik tür ve modellerde de olabiliyor. Cam, porselen, plastik, termik ev sigorta çeşitleri ihtiyaca ve tercihe göre farklı seçenekler sunabiliyor.

Her elektrik tesisatı belirli bir amper değerine göre yapılandırıldığından ve tesisata bağlanan cihazlar da aynı biçimde yüksek amper değerlerinden zarar görebileceğinden sigortalar bu değeri ideal seviyede tutarak koruma sağlıyor. Elektrik tesisatlarının büyüklüğüne, kapasitesine ve kullanım durumuna göre çok sayıda sigorta kullanılması gerekebiliyor. Karmaşık olmayan ve yükü az olan basit tesisatlar için tekli sigorta kutusu yeterli olurken, 12’li sigorta kutusu ya da 24’lü sigorta kutusu gibi ürünler çok sayıda çok sayıda anahtarın yer aldığı tesisatlar için kusursuz seçenekler oluşturuyor. 12’li sigorta kutusu içinde 12 ayrı sigorta anahtarı yer alıyor ve tesisatın içindeki aydınlatma elemanları ile prizler ihtiyaç duydukları kapasiteye göre farklı anahtarlara bağlanıyor. Sadece bir anahtar kapatıldığında sadece ona bağlı olan elektrik akımı duruyor, evdeki diğer bölümler eskisi gibi çalışmaya devam ediyor.

Sigorta Kutusunun Özellikleri Nelerdir?

Tekli ya da çoklu olarak üretilen sigorta kutusu ürünleri ısı artışlarına, yüksek neme, yüzeysel akım kaçaklarına karşı dayanıklı malzemelerden üretiliyor. Topraklanma bağlantıları ile güçlendirilen, pas yapmayan yüksek kaliteli malzemelerden üretilen sigortalar, uzun yıllar boyunca güvenli biçimde kullanılabiliyor. Açma kapama mekanizmaları dayanıklı olarak tasarlanan ve kolay bozulmayan bu ürünler, ihtiyaca göre tekli ya da çoklu anahtarlara sahip olarak satın alınabiliyor. Kutunun değiştirilmesi ya da kapak kısmı gibi parçaların ayrıca alınması da mümkün olabiliyor. Esas işlevleri sigorta mekanizmalarını korumak olan kutu modelleri kolayca monte edilebiliyor, pratik kullanımı ile öne çıkıyor. Sıva üstü sigorta kutusu çok daha kolay takılıp çıkarılabiliyor ve pratik biçimde kutuya müdahale etmek mümkün oluyor. Sıva altı sigorta kutusu ürünleri ise daha güvenli ve sağlam yapıları ile öne çıkıyor.

Ev dekorasyonları için sıklıkla tercih edilen, gözü rahatsız etmeyen yapısıyla estetik bir görünüm sunan sıva altı sigorta kutusu modelleri, başta ev ve ofisler olmak üzere apartman, iş yeri ve daha pek çok alanda gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Dekoratif sigorta kutusu ise standart bir görünüm istemeyenler için kusursuz alternatifler sağlıyor. Genellikle sıva altına yerleştirilen, gözü rahatsız edecek çıkıntılar oluşturmayan bu modellerin üzerinde farklı resim ya da yazılar bulunabiliyor. Bu kutular, sigortaları gizlemeye imkân veren tasarımları sayesinde hem ev dekorasyonunun bir parçası haline geliyor, hem de işlevsellikleri ile pratik bir kullanım sunuyor. Farklı sigorta kutusu ürünleri kullanıcıların tercihine göre anahtarların durumunu gösteren şeffaf kapaklara ya da tamamen kapatan ve içini göstermeyen kapaklara sahip olabiliyor.

Sigorta Kutuları Neden Kullanılıyor?

Daha güvenli bir elektrik tesisatı kullanımı sağladıkları için tercih edilen sigorta sistemleri, kısa devre, elektrik çarpması, tesisatın zarar görmesi, elektronik ürünlerde kalıcı hasar gibi pek çok olumsuzluğun mümkün olduğunca önüne geçiyor. Bu nedenle tüm tesisatlarda kullanılması zorunlu olan elektrik sigorta kutusu, ev ve iş yerlerinde riski minimuma indirerek daha emniyetli bir kullanım sunuyor. Evler ve küçük iş yerleri için geliştirilen klasik sigorta kutularının yanı sıra pek çok farklı model de bulunuyor. Hem işlev, hem de görünüm olarak farklı seçenekler sunan bu ürünler, büyük binalar ya da iş yerleri söz konusu olduğunda daha gelişmiş ve ebat olarak büyük seçenekler gerektiriyor.

Ev ve iş yerlerinin çizilmiş elektrik tesisatı projelerine uygun biçimde konumlanan sigorta kutuları, manuel olarak açma ve kapama işlemlerini mümkün kıldığı gibi, istenmeyen akımları otomatik olarak kesme özelliği de sağlıyor. Akımı belirlenen üst sınıra kadar geçiren ve bu sınır aşıldığı anda akımı kesen sigortalar, aşırı akım gündeme gelince otomatikman kendini kapatıyor. Bu sayede elektronik hassas cihazlar korunduğu gibi, aşırı yüklenme ve ısınma sonucu tesisatta görülebilecek hasarların da önüne geçiliyor.

Sağlam malzemeden yapılan sigorta kutularında en sık yaşanan sorunların başında kapak kırılması ya da kapağın yerinden çıkması geliyor. Tırnaklı olarak tasarlanan kapaklar, tırnak zorlandığında da işlevsiz hale gelebiliyor. Sigortaların açıkta kalarak dış etkilerden zarar görmemesi için kırılan kapakların hızla yenilenmesi tavsiye ediliyor. Uygun kapak bulunamadığında ise yeni bir kutu alınmak zorunda kalınabiliyor.

Sıva Altı ve Sıva Üstü Seçenekler

Şalter kutusu olarak da adlandırılan sigorta kutusu modelleri, elektrik akımı olan tüm yapılarda ve yapı bölümlerinde yerini alıyor. Bina projelerinde nereye konulacağı önceden belirlenen ve elektrik tesisatının kalbinde yer alan bu özel ürünler, sıva üstü ya da sıva altı gibi türlere ayrılıyor. Sıva altı modeller ev ya da ofisin inşaat aşamasında yerleştiriliyor. Yapının ihtiyaç duyduğu elektrik sigorta sistemine uygun olarak boyutları belirlenen sıva altı kutular, duvarın içine açılan bir oyuğa vida yoluyla monte ediliyor ve sonradan çıkarılması pek mümkün olmuyor. Tesisat işleri halledildikten ve şalterler monte edildikten sonra etrafı tamamen harç, alçı gibi malzemelerle kapatılıyor ve sigorta kutusu şık bir kapakla estetik biçimde gizleniyor. Daha pratik bir monte işlemi olan sıva üstü kutular ise tamamlanmış duvarın üzerine gövdesi dışarıda kalacak biçimde monte ediliyor. Elektrik tesisatının giriş, çıkış, dağıtım ve akım koruması gibi işlevlerinin yerine getirildiği bu kutular, opak ya da şeffaf kapaklarla kapatılıyor. Şeffaf kapaklarda anahtarların açık mı kapalı mı olduğu rahatlıkla görülebiliyor.

Sigorta mekanizmalarını dışarıdan gelen farklı etkenlere, nem gibi faktörlere karşı koruyan kutular, yetkisiz erişimlerin önüne geçmek ve çocukları daha etkili biçimde korumak için çoğunlukla yüksek noktalara konuluyor. Isınma yapmayan, ısı ve darbelere karşı dayanıklı olacak biçimde üretilen kutular, geniş iç hacimleri sayesinde kolayca kullanılabiliyor ve şık bir görüntü sunuyor.

Sigorta Kutusu Türleri ve Modelleri

Elektriği iletmeyen malzemeden üretilen sigorta kutuları, çoğunlukla plastik malzemeler kullanılarak tasarlanıyor. Uzun yıllar verimli ve sorunsuz biçimde kullanmaya imkân tanıyan yüksek malzeme kalitesi, aynı zamanda daha estetik bir görünüm sağlıyor. Otomatik, cam, buşonlu, bıçaklı ve yüksek gerilim gibi türleri bulunan elektrik sigortaları, farklı işlevleri başarıyla yerine getiriyor. NH sigorta da denilen ve çoğunlukla yüksek akımların olduğu tesisatlarda tercih edilen sigorta modelleri, kısa devre durumunda ortaya çıkan yüksek ısının bakır iletkeni koparması ve akımın bu yolla kesilmesi prensibine dayanıyor. Kesme kapasitesi çok yüksek olan ve kullanımı pek pratik olmayan bu ürünlerin kısa devre riski az olan tesisatlar için tercih ediliyor. Açma kapama işlemine izin vermeyen bu sigortaların, herhangi bir arıza ve kesilme durumunda bu sigortaların yenisiyle değiştirilmesi de gerekiyor.

En yaygın sigorta türü olan anahtarlı otomatik sigorta modelleri, 2 Amper’den 120 Amper’e kadar farklı güç seçenekleri sunuyor. Monofaze da denilen tek fazlı ürünlerinin yanı sıra 3 faz sigorta çeşitleri de bulunan otomatik modeller, açma süresine göre de farklılık gösterebiliyor. Tek faz için kullanılan türler W otomat olarak adlandırılıyor ve evlerde yaygın olarak kullanılıyor. 3 faz sigorta çeşitleri ise K ve N otomat olarak ikiyi ayrılıyor. Bu sigortalar tetikleme türüne göre de B tip ve C tip olarak farklılık gösteriyor. Daha hızlı olan B tipi otomatik modeller ağırlıkla aydınlatma ve prizler, yavaş tip denilen C tipi çeşitler ise buzdolabı, klima gibi endüktif elektronik cihazlar için tercih ediliyor. D tipi sigortalar ise ani aşırı akım oluşturan özel aygıtlar için kullanılıyor. Ayrıca yüksek gerilim trafoları için özel tasarlanan sigortalarda ise çok daha gelişmiş ve yüksek korumalı ürünler de bulunuyor.

Araç Sigorta Sistemleri

Sigorta ürünleri araçlar için de benzer fonksiyonları taşımak üzere geliştiriliyor ve sigorta kutusu modelleriyle araç sigortalarının işlevsel biçimde korunması sağlanıyor. Kısa devre, ani akım yüksekliği ya da akım dalgalanmaları gibi sorunların araçların dijital aksamına zarar vermesini, elektrikli kısımlarını bozmasını önleyen araç sigortaları, aşırı yüklenmede elektrik akımını keserek aşırı ısınma ve yangın riskini ortadan kaldırıyor. Farklı boyutlarda üretilen cam sigorta en yaygın kullanılan sigorta türleri olarak öne çıkıyor. Düşük akım geçen tesisatlar için tercih edilen cam, porselen sigorta çeşitleri dışında bıçaklı sigortalar da araç tesisatlarında yaygın olarak kullanılıyor. Yeni nesil araçlarda ise mikro bıçaklı mini sigortalar daha yaygın olarak ön plana çıkıyor. Araçlarda birden fazla noktada güçleri 10 ile 30 Amper arasında değişen onlarca sigorta bulunuyor ve renklerinden amper değerleri anlaşılabiliyor. Mavi sigortalar 15 amper, sarı olanlar 20 amper, yeşil renktekiler ise 30 amper değerinde oluyor. Araç sigortaları aynı zamanda ikaz özelliği de taşıyor ve arızaların nerede olabileceğine dair ipucu veriyor. Akünün korunmasında ve daha uzun ömürlü olmasında da önemli bir rol üstlenen sigorta sistemleri, kısa devre ya da akım yüksekliği gibi sorunlar nedeniyle klimalar gibi hassas bölümlerin zarar görmesinin önüne geçiyor. Arabalarda yer alan sigorta kutusu, sigortaların daha güvenli biçimde korunmasının sağlıyor ve elektrik tesisatının neden olduğu arızaları en aza indirmeye yardımcı oluyor. Uzman kişilerde değiştirilmesi tavsiye edilen bu sigortaların daha verimli biçimde çalışmaları için özel sigorta kutuları da bulunuyor.

Farklı Sigorta Kullanım Alanları

Araçlar dışında ütü, fırın gibi yoğun elektrik akımı kullanan elektrikli cihazlarda da cam ya da porselen farklı sigorta çeşitleri kullanılabiliyor. Sigorta teli açıkta gövdeye sarılı olan porselen sigorta modelleri, cam kadar yaygın kullanılmıyor. Cam porselen sigorta çeşitleri daha minimal tasarımları ile genellikle oldukça küçük ebatlarda oluyor. Sigortalar ev ve iş yeri tesisatlarının yanı sıra elektrik kullanan pek çok cihaz ve sistemde oldukça fonksiyonel görevler üstleniyor. Kondansatör tipli silindir, direnç tipli aksiyel, diyot tipli termik, plastik silindir termik, termostat, cam, porselen ve termik sigortalar oldukça geniş bir kullanım alanı buluyor. Farklı sigorta türleri arasında sıcağa duyarlı yapısıyla ayrılan termik sigortalar, ısı riskli bir düzeye çıktığında elektrik akımını anında kesiyor.

Elektrikli cihazlarda güvenlik için büyük önem taşıyan bu sigorta modeli başta elektrikli ocaklar, mikrodalga fırınlar, buzdolapları, kahve makineleri, fanlar, saç kurutma makineleri olmak üzere pek çok elektrikli alette güvenlik amacıyla kullanılıyor. Bu sigortalar ayrıca robotik sektöründe farklı devreler kurmaya ve güvenli biçimde çalıştırmaya da yarıyor. Termik modeller ışıklı anahtarlar gibi farklı elektrik devrelerine de bağlanabiliyor ve diğer önlemler yeterli gelmediğinde devreye giren ekstra bir mekanizma olarak işlev görüyor.

Termik ev sigorta çeşitleri ise ev ve iş yeri elektrik tesisatı sitemlerinde daha etkili bir koruma için tercih edilebiliyor. Termik manyetik kompakt sigortalar daha verimli ve entegre bir kullanım için de sıklıkla ön plana çıkabiliyor. Termik ev sigorta çeşitleri farklı ebat, kapasite ve işlevleriyle çok özel seçenekler sunabiliyor.

Sigorta Modelleri ve Fiyatları

Sigorta kutusu fiyatları markası, modeli, türü ve malzeme kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Ev ve ofisler için daha uygun sigorta ve sigorta kutusu seçenekleri bulunurken, elektrik yükünün ve riskin ağır olduğu tesisatlarda daha gelişmiş modellerin tercih edilmesi gerekiyor. Yüksek koruma sağlayan, uzun ömürlü ve fonksiyonel ürünler kadar, görünümleri itibariyle estetik ürünler de ön plana çıkıyor. Sıva altı ya da sıva üstü modellerin estetik kapak yapıları tercih nedeni olabiliyor. Farklı desen, yazı ya da resimlerle süslenmiş modeller ev dekorasyonlarının bir parçası olarak işlev görebiliyor.

Oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Trendyol, farklı markaların birbirinden işlevsel ürünlerini inceleme olanağı sağlıyor. Ürünlerin özellikleri, kapasiteleri, malzeme yapıları ve estetik görünümleri karşılaştırılarak en doğru karar verilebiliyor. İhtiyaca uygun model belirlendikten sonra fiyat karşılaştırmaları da mümkün olabiliyor. Her ihtiyaca, her beğeniye ve her bütçeye uygun ürünlere kolayca erişme şansı sunan Trendyol, fiyat ve satın alma koşulları açısından kullanıcı dostu bir çizgide bulunuyor. Özel indirim fırsatları ve kampanya dönemleri yüksek kaliteli ürünlerin makul fiyatlarla alınabilmesine imkân sağlıyor. Outlet ürünlerde ise her dönem kaçırılmayacak cazip fiyat fırsatları elde edilebiliyor. Trendyol, aradığınız sigorta ve sigorta kutusu ürünlerini kolayca bulmanızı ve en uygun koşullarla satın almanızı mümkün kılıyor.