Sebzelik

1925 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Sebzelik

Sebzelik

Mutfakta düzen sağlamak sebze ve meyveleri gruplamayla başlıyor. Mutfaktaki düzen de sebzelerin daha doğru saklanmasına yardımcı oluyor. Bu noktada sebze rafları devreye giriyor. Sebze rafları yani katlı sebzelik modelleri mutfakta hem düzeni sağlıyor hem de birbirini nemlendirebilecek sebzelerin bir arada tutulmasının neden olacağı sorunların önüne geçmeye yardımcı oluyor. Patates sulu sebze ve meyvelerle bir arada tutulunca nemleniyor ve bozuluyor. Soğan patatesle bile bir arada tutulduğu zaman patatese koku verebiliyor ve patatesin daha çabuk bozulmasına neden olabiliyor. Sebzelikler bu gibi durumlara karşı imdada yetişiyor. Aynı zamanda sebzelerin karanlık dolaplarda saklanması bir süre sonra unutulup bozulmasına da sebebiyet verebilir ancak sebze dolabında saklanan sebze unutulmuyor çünkü hep göz önünde duruyor. Göz önünde dururken de şıklık sunuyor. Sebze rafları sebzeleri göz önünde tutarak sebze kullanımını teşvik ediyor. Böylelikle sebze meyve tüketimi artıyor.

Sebzelik Modelleri

İhtiyaca uygun olarak çok çeşitli şekillerde piyasaya sürülüyor ve 3 katlı, 4 katlı, tekerlekli, sabit ve raflı sebzelik modelleriyle beğenilere sunuluyorlar. Sebzelikler evlerden, iş yerlerine birçok yerde karşımıza çıkıyor. Sadece meyve sebze saklama ve muhafaza etmenin yanında toparlayıcı özellikleriyle ekstra portatif bir dolap olarak kullanılıyorlar. Ancak mutfak sebzelik modellerinin kullanımında ilk sıralardaki yerlerini alıyor. Mutfak dışında profesyonel kullanım için de market ve bakkallara özel sebzelikler üretiliyor.

4 Katlı Sebzelik

4 katlı sebzelik rafları genellikle tezgâh üstü yerine mutfak köşelerinde, kapalı balkonlarda kullanılıyor. 4 katlı olduğu için her katına konulabilecek sebzeleri çeşitlerine göre gruplandırmaya olanak tanıyor. Dünya Sağlık Örgütü her öğüne mutlaka sebze yenilmesi gerektiğini söylüyor. 4 katlı sebzeliklerle sebzeye erişim daha kolay oluyor. Çünkü sebzeler bir sergideymişçesine sergileniyor ve sürekli göz önünde oluyor. 4 katlı sebzelik en az 4 farklı sebzeyi muhafaza etmeyi sağlıyor.

3 Katlı Sebzelik

Patates, sarımsak, soğan gibi her katına buzdolabında saklanmayan sebzeler ayrı ayrı yerleştirilebiliyor. 3 Katlı sebzelik sebzelerin en temel üçlüsü olan bu grubun sürekli el altında olmasını sağlıyor. En çok kök sebzelerde tercih edilen 3 katlı sebzeliklerin metal ve plastikten olan çeşitleri piyasaya sürülüyor. 3 katlı sebzeliklerin üzerinde sebze isimleri yazan modelleri dekoratif bir şıklık ve güzellik sunuyor.

Ahşap Sebzelik

Konfor ve şıklığı bir arada sunan ahşap çekmeceli sebzelikler ev dekorasyonunun bir parçası olarak görülüyor. Hem kullanım kolaylığı hem üretimdeki sağlıklı materyaller sebebiyle sebzelikler arasında ön plana çıkıyor. İhtiyaca özel olarak farklı boyutlarda üretiliyor. Patates, soğan, sarımsak, baharatlar ve yağlar gibi çok sayıda ürünün mutfak dolaplarında kapladığı yer düşünüldüğü zaman 5’li ahşap sebzelik mutfak dolaplarında yerden tasarrufu sağlıyor. Ahşap sebzelik fiyatları model, raf sayısı ve şekline göre değişiklik gösteriyor. Sağlam ahşap materyaliyle üretildiği için sadece mutfakta değil ev içinde farklı alanlarda da kullanılabiliyor. En çok mutfak dolaplarına alternatif olarak kullanılan ahşap sebzelik modelleri yağ, sirke, sos, turşu, konserve gibi gıdaların kullanımı için tercih ediliyor. Kolay silinebilir ve temizlenebilir olarak üretiliyor. Farklı boyut ve derinlikte, çok katlı olarak çeşitlilik gösteriyor. Kullanım yerine ve amacına göre farklı boyutlarda üretiliyor. Ahşap boyama sebzelik modelleri de şıklıklarıyla dikkat çekerken en çok çocuk odalarında kullanılıyor. Çocuk giysileri ve oyuncaklarını gruplandırıp bu raflara kaldırılıyor bu sayede giysi dolaplarından ve şifonyer, baza gibi mobilyalardaki yerlerden tasarruf sağlanmış oluyor. Çünkü ahşap sebzeliklerin çekmeceleri bazaya veya giysi dolabına göre daha kolay.

Metal Sebzelik

Metal sebzelikler sağlamlığı garanti ediyor. Çizilmeye, küflenmeye, lekelenmeye karşı sıklıkla tercih ediliyor. Tamamı metalden üretilen modellerinin dışında, dış iskeleti metal, rafları plastik olan modelleriyle de sunuluyor. Metal sebzelikler bir yerden bir yere taşımada rahatlık sağlıyor. Metal dış çemberi sayesinde bir yerden bir yere taşırken dağılmıyor. Sağlam yapıda olduğu için asla yıkılmıyor ve yük kaldırma kapasitesi tamamı plastik alternatiflerine göre daha fazla. Kolay temizleniyor.

Profesyonel Sebzelik Modelleri

Profesyonel kullanımda şık sebzelik en çok tercih edilenler arasında sayılıyor. Özellikle marketler, bakkallar ve manavlar satışını yaptıkları sebze ve meyveleri sergilemek için sebzelerin yan yana kullanıldığı bazıları sulama sistemiyle entegre çalışan sebzelikler seçiyorlar. Ayrıca özel soğutma sistemli sebzelikler özel sebzeleri saklamak için de kullanılıyor. İyi dekorasyon marketler, bakkallar ve manavların en çok dikkat çeken tarafları arasında görülüyor. Bu sebeple doğru sebzelik seçiminin önemli olduğu görülüyor. Bu şıklık ve dekorasyon evlerde de önemli olduğu için mutfak ve balkonlarda sebzelikler şıklık yarışına giriyor.

Plastik sebzelik

En çok tercih edilen sebzeler arasında özellikle plastik çekmeceli sebzelik modelleri ilk sıralarda yer alıyor. Kolay temizlenebilir özelliği sayesinde evin her köşesinde yerini alıyor. Kapaklı sebzelik modelleri muhafaza edilecek sebzelerin iyi korunmasına olanak sağlıyor. Dışı plastik, rafları tel sebzelik modelleri meyvelik olarak tercih ediliyor. Raflara konulan meyvelerle, meyveler göz önünde oluyor. Plastik sebzelikler çok renkli üretilmesiyle ön plana çıkıyor. Renkleriyle gözlere hitap ederken sadelikten yana olanlar için şeffaf sebzelik modelleri de piyasaya sürülüyor. Balkon sebzelik kullanımı için evin en çok tercih edilen alanlarından birisi. Genellikle renk kaygısı güdülmeden sadece ve şık olan beyaz sebzelik modelleri balkonlardaki yerlerini alıyor Genellikle plastik modellerden tercih ediliyor. Yağmura, toza ve kire dayanıklı olan kolay temizlenebilir plastik sebzelikler çok seviliyor.

Hasır Sebzelik

Hasır ve bambu sebzelik modelleri özellikle evlerde salonlara eşlik ediyor. Evlere otantik bir hava katan hasır sebzelikler şıklıklarıyla göz kamaştırıyor. Genellikle kitaplık, dergilik, gazetelik olarak kullanılıyor, şık görünümleriyle evdeki dolaplara ek yer imkânı sunuyor. Renkleri ve çeşitleri mevcut ancak en çok klasik hasır rengindeki sebzelikler tercih ediliyor. Ahşap ve hasır modeller arasında ferforje sebzelik modelleri de evin her köşesine şıklık sağlıyor. Özellikle otantik görüntüsü sebebiyle yazlık evlerde tercih ediliyor.

Ekmeklik Sebzelik

Ekmekler bazen buzdolaplarında saklanıyor. Ancak buzdolabında saklamak ekmekleri sertleştiriyor. Bazı sebzelikler en üst rafında şık bir ekmeklik kutusuyla üretiliyor. Böylelikle sebzeliklerin diğer katları sebze, meyve ve diğer yiyecekler için kullanılabiliyorken en üst rafta şık bir ekmek kutusu oluyor. Bu sebeple ekmeklik sebzelikler alternatiflerine nazaran bir avantaj sağlıyor.

Buzdolabı Sebzelik

Buzdolabı sebzelikleri çekmeceli sebzelikler gibi düzenlemeyi sağlıyor. Buzdolaplarının düzenli kullanımı sayesinde yerden tasarrufu sağlıyor. Ayrıca buzdolabı sebzeliklerinin temizlikleri çok kolay olduğu için tercih ediliyor. Kolaylıkla yıkanıp tekrar kurutuluyor. Buzdolabı temizliğini kolaylaştırıyor. Genellikle buzdolabında meyve ve sebzeleri gruplamak için kullanılıyor. Sebze ve meyveler buzdolabı sebzeliklerine yıkanıp konuluyor. Böylelikle buzdolabı kapağı açıldığı zaman tertemiz elmalar yenilmeye hazır bekliyorlar.

Buzdolabı Sebzelik Matı

Buzdolaplarının sebzelik bölmesindeki kirlenmeye sebzelik matı son veriyor. Doğal materyallerden üretilen sebzelik matları sebzeliklerin temiz tutulması sağlarken buzdolabını sebzelerden akan suya karşı koruyor. Ezilmiş, unutulmuş bir domates sebzelik bölmesine zarar verebiliyor ancak sebzelik matı bu sırada arada bariyer görevi görerek koruma sağlıyor. Kolay temizlenebilir özelliğiyle son yılların popüler ürünleri arasında yerini alıyor.

Çekmeceli Sebzelikler

Birçok modelde çekmeceli, kapaklı alternatifleri bulunuyor. Çekmeceli sebzelikler evlerde ve iş yerinde bir dolap yerine geçerek kullanım avantajı sağlıyor. Mutfakta sebze meyve saklamak dışında çekmeceli sebzeliklerle çocuklar için bir abur cubur dolabı oluşturulabiliyor. Çocuklar için çekmeceli sebzelikler oyuncak dolabı olarak da kullanılabiliyor. Ofislerde çekmeceli sebzelikler dosya, kâğıt ve ofis malzemelerini kullanmak için ekstra kullanım olanağı tanıyor. En tercih edilebilir özelliğiyse ergonomik ve kolay taşınıyor olması. Bu sayede gidilecek her yere götürülebiliyor. Bazı sebzelik modelleri kolaylıkla demonte edilebiliyor. Bu sayede bugün evde kullanılan sebzelik evde ihtiyaç duyulmadığı zaman ofise taşınabiliyor. Bu sayede evladiyelik bir ürün oluyor. Yatak odalarında çekmeceli sebzelikler hem ıvır zıvır koymaya yarıyor. Banyolarda da sebzelik tercih ediliyor. Bir katına sabun ve yedek şampuanlar konulurken diğer bir katına temiz havlular konularak şık bir görüntü sağlanıyorken, banyo dolaplarından da tasarruf ediliyor.

Tekerlekli Sebzelik

Bazı sebzelik modelleri tekerlekli olarak üretiliyor. Tekerlekli sebzelik modelleri kullanım yeri dışında başka bir yere kolaylıkla taşınabiliyor. Balkonlarda genellikle tekerlekli sebzelikler tercih ediliyor. Çünkü sebzelikler mutfakta yerleştirilip kolaylıkla balkona taşınabiliyor. Temizlenmesi çok kolay olan sebzelikler her daim temiz ve düzenli bir alan sağlıyor.

Sebzelik Kullanımının Avantajları

Sebzelikler sebzelerin etrafa dağılmasını önlüyor ve sebzeleri doğru şekilde muhafaza ediyor. Bu sayede tüketiciler daha sağlıklı besleniyor. Sağlıklı bir yemek sunmak için iyi muhafaza edilmiş sebzelerin bir araya getirilmesiyle sağlanıyor. Sebzelikler bir kiler dolabı işlevi de görerek kuru gıdaları da gruplandırmaya yarıyor. Mercimek, kuru fasulye, nohut, bakla, bulgur, pirinç, barbunya çabuk bozulmayan ancak iyi muhafaza edilmesi gereken yiyeceklerin arasında sayılıyor. Bu kuru gıdaların nemlenmemesi için sebzeliklerden faydalanmak iyi bir deneyim sunuyor. Çünkü sebzeliklere konulan kuru gıdalar nemlenmiyor. Ayrıca bunlar çok taneli gıdalar olmaları sebebiyle etrafa yayıldıklarında hiç de hoş olmayan bir görüntüyle karşılaşılıyor. Sebzelikler kiler dolabı vazifesiyle kuru gıdaları bir arada tutuyor. Kabuklu yemişler, kuruyemişler ve tohumlar yine nemlenmemesi gereken gıdalar arasında geçiyor. Bunlar sebzeliklerde gruplanarak saklanabiliyor ve nemlenmesi önleniyor aynı zamanda mutfak dolapları sadece mutfak araç gereçlerine kalıyor.

Sebzelikle Yerden Tasarruf

Yer tasarrufu sağlıyor olması sebzeliklerin en büyük avantajlarından biri. Bu sebeple ihtiyaç dışı olarak ıvır zıvır eşya dolapları olarak da kullanılabiliyorlar. Sirkeler, yağlar, soslar sebzeliklerde saklanabiliyor. Dışarı sızma riski her zaman olan zeytinyağı şişeleri mutfak dolaplarında saklandığı zaman istenmeyen şekilde yağlı bir dolap ortaya çıkabiliyor ve mutfak dolaplarının temizlenmesine nazaran sebzeliklerin temizlenmesi daha kolay olduğu için böyle durumlarda da sebzelik tercih edilebiliyor.

Turşular Konserveler İçin Sebzelikler

Turşular, konserveler mutfak dolaplarında çok fazla yer kaplayabiliyor. Sebzelikler mutfak dolaplarında yerden tasarruf etmek isteyenlerin imdadına yetişiyor. Turşu gibi fermente gıdalar oda sıcaklığında 18 aya kadar dayanıyor ve yine oda sıcaklığında saklanması gerekiyor. Yer tasarrufu için sebzelikler değerlendiriliyor. Değişik boyutlarda üretilen çekmeceli sebzelikler özellikle tercih ediliyor.

Boş Kavanozlar İçin Sebzelikler

Mutfak dolaplarında boş kavanozları koyacak yer bulmak zor oluyor. Boş kavanozlar her zaman kullanılmadığı için birçok kişi tarafından kullanılacak zamana kadar sebzeliklerde saklanıyor. Balkon sebzelikleri boş kavanozları saklamak için özellikle tercih ediliyor. Bu sayede hem yerden tasarruf ediliyor hem de kavanozlar rahatlıkla bir sonraki kış hazırlığı için saklanmış oluyor.

Haydi Baharatlar Sebzeliklere

Baharatlar ve kurutulmuş otlar mutfak dolaplarında çok yer kaplıyor. Özellikle baharatlı yemekler yapmayı sevenler için de sebzelikler ayrıca bir alternatif olarak öne çıkıyor. Baharatlar nemlenmemesi için buzdolabında saklanmıyor. Tuz, karabiber, kırmızı biber, zerdeçal, zencefil, kekik, tarçın, biberiye, kimyon gibi baharatlar ayrı ayrı paketlenerek sebzeliklerde saklanabiliyor. Sebzelik kullanarak düzen oluşturmanın bir diğer avantajı da baharatların kokusunu yoğunluğunun diğer yiyeceklerle karışmaması. Bir mutfak dolabına baharatlar ve çaylar konulduğunda hepsi ne kadar iyi muhafaza edilirse edilsin bir süre sonra çaydan baharat kokusu alma riski doğuyor. Baharatların ayrı yerde tutulması bu durumu engelliyor sebzelikler de ekstra dolap ve mutfak alanı sağlıyor.

Sebzeliklerle Koku Sorununa Çözüm

Sarımsak ve soğan sebzeler arasında özel olan yerini alıyor. Hemen hemen bütün yemekler soğan ve sarımsak kullanarak yapılıyor. Çok rahat dışarı koku verebilen bu sebzeler buzdolabında saklanamıyor. Bu sebeple sebzelikler soğan ve sarımsak gibi sebzelerin saklanması için ekstra alan avantajı sağlıyor. Sebzeliklerde soğan sarımsak gibi köklü sebzeler uzun süre korunabiliyor, çürümüyor. Köklü sebzelerin karanlıkta saklanması gerektiği için kapaklı ve çekmeceli sebzelikler soğan sarımsak muhafazasında tercih ediliyor.

Sebzeliklerde Kullanıma Uygun Sebzeler

Sebzeliklerde kolay bozulmayacak elma, armut, portakal gibi meyveler saklanabiliyor. Muz da sararması için buzdolabına kaldırılmadan sebzelikte bekletilebilen meyveler arasında sayılıyor. Üstelik şeffaf sebzelik modellerinde bu şık meyveler göz kamaştırıyor ve iştah açıyor. Dolayısıyla göz önünde olan meyveler yenilmek için kendini sürekli hatırlatıyor. Yeterince olgunlaşmamış domatesler daha fazla lezzetlendirmek, domatesin suyundan daha fazla faydalanmak için kullanmadan önce sebzelikte bekletiliyor. Domates aşırı sıcakta ve soğukta lezzetini kaybediyor. Bu yüzden ısı dengesinin iyi ayarlanması gerekiyor. Yeterince olgunlaştıktan sonra ise buzdolabına kaldırılıyor.

Soğan

Soğanların sağlam kalabilmesi için buzdolabında saklanmaması gerekiyor. Buzdolabında saklanırsa nem nedeniyle soğanlar yumuşuyor. O yüzden soğanların asla buzdolabında saklanmaması söyleniyor. Ayrıca, soğanların ışık almaması için kapalı yerde tutulması gerekiyor. Bu yüzden sebzelikler soğanların saklanması için çok önem kazanıyor.

Kuru Yemişler ve Kuru Meyveler

Kuru yemişler ve kuru meyveler nem aldığı zaman küflenebiliyor. Ayrıca buzdolabında saklanan kuru yemişler diğer yiyeceklerin kokusunu üstüne çekebiliyor bu yüzden kuru yemişler ve kuru meyvelerin iyi muhafaza edilerek hava almayan bir yerde saklanması gerekiyor. Bir kavanoz içerisinde sebzelikte saklanan kuru yemişler uzun süre küflenmiyor.

Sarımsak

Buzdolabında saklandığında sarımsaklar filizlenebiliyor. Bu sebeple karanlık ve kuru bir yerde saklanması gerekiyor. Ayrıca çok fazla koku yayabilen sarımsağın özel bir yerde tutulması önemli olarak görülüyor. Sebzelikler bu iş için çok ideal gibi görünüyor.

Ekmek

Buzdolabında saklanan ekmekler çabucak sertleşir ve bayatlıyor. Bu sebeple sebzeliklerin üst rafları ekmek kullanımı için birebir olarak görülüyor. Sebzelik rafında saklanan ekmek uzun süre tazeliğini ve yumuşaklığını koruyor.

Patates

Patates asla buzdolabında muhafaza edilmiyor. Soğuk hava patatesi nemlendiriyor ayrıca içindeki nişastanın şekere dönüşmesine sebep oluyor. Nişasta şekere dönüştükten sonra pişirilen patatesin rengi değişiyor. Ayrıca buzdolabında nemlenen patates daha çabuk filizleniyor. Patates saklamak için sebzelikler sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca patates topraklı bir kök sebze olduğu için mutfak dolaplarını çabuk kirletebiliyor ve mutfak dolaplarında lekelenmeye sebep olabiliyor. Sebzelikler kolay temizlenebiliyor.

En Güzel Sebzelik Çeşitleri Trendyol’da

Popülaritesini asla kaybetmeyen sebzelik modelleri Trendyol’da bir arada sunuluyor. Sebzelik modelleri farklı renkleri, özellikleri ve modelleriyle sizlerle. Siz de sebze ve meyvelerinizi gruplandırmak, konserve ve turşularınıza özel çekmeceler ayırmak, çocuk odaları ve yatak odaları için ekstra alanlar sağlamak istiyorsanız Trendyol’daki şık çekmeceli sebzelik modellerine göz atabilirsiniz. Trendyol’un sadece özel indirimleri ve avantajlı fırsatlarını yakalamak ve dilediğiniz ürünü seçmek çok kolay! Bu benzersiz alışveriş deneyimini kaçırmayın!