search result placeholder

Şarjlı Kalem Pil

Piller, başta taşınabilir olmak üzere pek çok elektronik cihazda kullanılır. Günlük hayatımızda kullandığımız bu cihazların içinde yer alan pillerin mümkün olan en uzun süre boyunca enerji sağlaması kullanım kolaylığı için oldukça önemlidir. Buna ek olarak eski tip tek kullanımlık pillerin aksine şarjlı pillerin de kullanıma sunulmasıyla birlikte bu durum hem daha ekonomik hem de daha pratik hale gelmiştir. Gün içinde uzun saatler boyunca kullanılan şarjlı piller, bir sonraki kullanıma kadar şarj edilebilir. Bu şekilde tek bir pil alarak yüzlerce saat boyunca aynı pilin kullanılması mümkün hale gelir. Bu durum hem ekonomik anlamda hem de kullanım kolaylığı anlamında büyük avantaj sağlar.

Özellikle en çok kullanılan pil türlerinden biri olan kalem pillerin şarj edilebilir çeşitleri kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu piller televizyon ya da oyuncak gibi uzaktan kumanda ile kontrol edilen cihazlarda sıklıkla kullanılır. Buna ek olarak telsiz gibi pratik el aletlerinde de kalem pil çeşitleri tercih edilir. Bu cihazlar yüksek enerji tüketimine ihtiyaç duymadıkları için kalem pil ile uzun süre boyunca kullanılabilir. Eski tip kalem piller daha düşük kapasiteye sahip olduğu için çabuk tükenir ve bu nedenle sık sık pil değişimi gerektirir. Şarjlı kalem pil ise tek şarjla uzun süre kullanılır ve şarjı bittikten sonra kısa süre içinde yeniden şarj edilir.

Şarjlı Pil İle Zamanla Pil Boşalmasına Son

Tüm piller belirli bir kimyasal reaksiyona bağlı olarak çalışır. Bu durum şarjlı piller için de geçerlidir. Pil uzun bir süre boyunca kullanılmasa bile pilin çalışmasını sağlayan reaksiyon çok düşük hızlarda gerçekleşeceği için uzun süre sonunda pilin bitmesi normal bir durumdur. Geleneksel pil çeşitleri kısa bir süre kullanıldıktan sonra uzun süre boyunca kullanılmazsa içindeki enerji zamanla tükenebilir ya da çok düşük seviyelere inebilir. Bu durum geleneksel şarj edilemez pillerin tamamen tükenmesine ve bir daha kullanılmamasına sebep olur. Özellikle belirli dönemlerde kullanılan telsiz ya da kumanda gibi cihazlarda sık yaşanan bu duruma en iyi çözüm ise şarjlı pillerdir.

Şarjlı piller de aynı reaksiyon mantığına dayalı olarak çalışır ancak kullanılmadığı durumlarda enerjinin bitmesi için çok daha uzun süre gerekir. Buna ek olarak bu şekilde enerjisini tüketse bile şarjlı piller çok kolay bir şekilde dolu hale getirilebilir. Pillerde enerji üretmek için kullanılan reaksiyon şarjlı pillerde tam tersi yönde çalıştırılır ve bu şekilde pilin şarj edilmesi sağlanır. Uzun süreler boyunca kullanılmamasından kaynaklanan enerji kayıpları sadece birkaç saatlik şarj etme işlemi sonucunda kolayca çözülebilir. Bu nedenle şarjlı piller hem sık kullanılan hem de nadir kullanılan cihazlarda tercih etmek son derece idealdir.

Şarjlı Kalem Pil Sınıfları

Çok tercih edilen şarjlı kalem piller kendi içinde de sınıflara ayrılır. Bu şekilde şarjlı kalem pil çeşitleri ile farklı seçenekler tercih edilebilir. Şarjlı kalem piller temelde akım kapasitesine göre ayrılır. Yüksek akım kapasitesine sahip olan piller AA kalem pil olarak bilinir. Halk arasında sıklıkla kalem pil olarak ifade edilen pil türü budur. Daha yüksek kapasiteye sahip olan bu piller ortalama 2500 mAh kapasiteye sahip olur. Bu şekilde düşük enerji tüketimi olan uzaktan kumanda, telsiz ya da radyo gibi cihazlarda uzun süreli kullanım için uygundur. Aynı zamanda uzun kullanım sonunda cihazdan sökülerek saatler içinde şarj edilir ve yeniden kullanıma hazır hale gelir.

Bir diğer kalem pil türü ise AAA kalem pil. Bu pil türü halk arasında sıklıkla şarjlı ince kalem pil olarak da adlandırılır. Bu tür ince kalem piller 800 mAh ile 1800 mAh seviyeleri arasında kapasiteye sahip olabilir. Pek çok cihaz türünde kullanılan bu ince kalem piller yine uygun şarj cihazı ile şarj edilir ve kısa sürede kullanıma hazır hale gelir. Daha düşük kapasiteye sahip olduğu için genellikle şarj süresi daha kısadır ancak bu durum için pilde kullanılan teknoloji de son derece önemlidir. Pilde kullanılan reaksiyon türüne göre yeniden şarj etme süresi daha kısa ya da daha uzun olabilir.

Farklı Kapasite Seçenekleri

Gelişen teknolojiyle birlikte şarjlı kalem pillerin de sahip olduğu kapasite sürekli artar. Bu durum pilin üretiminde kullanılan metal türü ile doğrudan alakalıdır. Lityum şarjlı kalem pil ile yüksek kapasitteye sahip şarjlı piller üretilebilir. Özellikle lityumun bu avantajı sebebiyle yüksek kapasiteli şarjlı pil seçenekleri lityum ile üretilir. Pil üretiminde lityum kullanılması özellikle pilin yeniden şarj edilmesinde de etkili olur. Lityum sayesinde pil, daha kısa sürede tam kapasiteyle şarj edilebilir ve diğer şarjlı pillere kıyasla daha yüksek kapasitesi sayesinde daha uzun kullanım ömrü sunar. Aynı zamanda lityum pil teknolojisi sayesinde şarjlı pillerin toplam kullanım süresi de daha uzun hale gelir.

Kalem pil sınıfında yüksek kapasiteye sahip 2700 mAh şarjlı kalem pil ve 3000 mAh şarjlı kalem pil seçenekleri daha pratiktir. Geleneksel pillerde bulunan ortalama 1200 mAh kapasiteye kıyasla çok daha yüksek kapasiteye sahip olan bu piller, daha uzun süre kullanılabilir. Tam şarjla doldurulduktan sonra geleneksel pillere kıyasla 2 kata kadar uzun ömürlü olan pillerin yüzlerce saat kullanılması bile mümkündür. Defalarca şarj edilerek yeniden kullanılan bu pillerin ekonomik katkıları olduğu kadar çevre adına da büyük avantaj sağlar. Özellikle pil atıklarının doğada çok uzun sürede çözündüğü ve bu süreçte de toprağı kirlettiği düşünülürse geleneksel piller yerine şarjlı pil kullanarak mümkün olan en uzun sürede pil atığı çıkarmak mümkün olur.

Şarjlı Piller İle Çevreyi Koruyun

Dünya üzerinde insanların faaliyetlerinden kaynaklanan kirlilik sürekli olarak artış ivmesinde. Özellikle pil gibi yüksek kimyasal içeriğe sahip olan atıklar doğaya atıldığında toprağın yapısını değiştirir ve oldukça geniş bir alanı etkiler. Bu şekilde atıklarla toprağın veriminin düşmesi hatta atıklardan doğaya salınan kimyasalların su kaynaklarına karışması gibi olumsuz durumlar meydana gelir. Doğada bulunan ve insanlar tarafından kullanılan su kaynaklarına karışan bu kimyasal atıkların yüksek kanserojen etkisi bulunur. Geleneksel pil kullanımı ile yaratılan çevre kirliliği, şarjlı piller sayesinde 1000 kata kadar azaltılabilir. Doğayı koruma anlamında şarjlı pillerin yadsınamayacak etkileri vardır.

Geleneksel piller her kullanımda sonra çöp haline gelir ve ne yazık ki bunların çok düşük bir kısmı geri dönüşüme ulaşabilir. Bu nedenle çevremizi kirleten bu atıklar sürekli olarak ve yüksek miktarlarda olacak şekilde doğaya atılır. Şarjlı piller ise 1000 defaya kadar yeniden şarj edilebilir. Bu durum her 1000 geleneksel pili atık hale getirmek için gereken sürede sadece 1 adet pil atığı oluşturmak anlamına gelir. Özellikle küresel boyutta herkesin bu şekilde duyarlı olması durumunda doğaya bırakılan pil atıklarının sayısının çok büyük oranda azalması sağlanabilir. Bu nedenle ekonomik avantajları dışında çevresel avantajları da bu pilleri sık tercih edilir hale getirir.

Tüm ihtiyaçlara Uygun Şarjlı Kalem Pil Paket Seçenekleri

Şarjlı kalem pil alırken karar verilmesi gereken en önemli noktalardan biri de paket adet seçeneğidir. Şarjlı piller daha yüksek kapasite sağlaması amacıyla cihazlara seri olarak bağlanır. Cihazın ihtiyaç duyduğu pil kapasitesi ve akım değerine göre birden fazla pil kullanılabilir. Bu gibi durumlarda 2 adet pille çalışan kumanda benzeri cihazlar bulunduğu gibi bazı cihazlarda da 4 adet pil kullanılabilir. Bu gibi durumlarda şarjlı pil alırken cihazın ihtiyaç duyduğu kadar pil satın almak gerekir. Aksi takdirde cihazın tamamen şarjlı pil ile enerji ihtiyacını karşılamak mümkün olmaz. Bu noktada şarj edilemeyen pillerden de kullanmak gerekir ve şarjlı pil ile sağlanan hem ekonomik hem de çevresel avantajlar kullanıcının elleriyle engellenmiş olur.

Şarjlı pil alırken dörtlü şarjlı kalem pil almak büyük avantajlar sağlayabilir. Kullanılan cihazın dört adet pil gerektirmesi dışında farklı cihazlarda kullanmak üzere de dörtlü paketler tercih edilebilir. Bu dörtlü paketler sayesinde birden fazla cihaz için şarjlı pil ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Buna ek olarak şarjlı pillerin kullanılmaması durumunda uzun süreler boyunca ömürleri azalmaz. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde kullanmak üzere dörtlü paket şarjlı pil satın alınabilir. Bu şekilde ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek şarjlı pil ihtiyaçları için yedek hazırlanmış olur. Bu şekilde dörtlü paket satın alarak birim fiyatı düşürebilir ve uygun fiyat avantajından yararlanabilirsiniz. Böylece şarjlı pilleri daha ekonomik hale getirmek de mümkün olur.

Farklı Voltaj Değerleri İçin Şarjlı Pil Seçenekleri

Pillerin kullanıldıkları cihaza göre voltaj değerleri değişiklik gösterir. Farklı voltaj değerleri için 3.7, 1.2, 1.5 volt lityum şarjlı kalem pil seçenekleri Trendyol kalitesiyle alınabilir. Piller kullanım süresi boyunca çalışma şartlarında ve kapasitesi azaldıkça farklı voltaj değerlerine sahip olur. Bu voltaj değerlerinde değişimin minimum olması cihazın daha iyi çalışmasını sağlar.Uzaktan kumanda ile yönetilen cihazlar ve kumandalarında kullanılan pillerin uzun süre aynı voltaj değerini koruması son derece önemlidir. Bu şekilde cihazın pili azaldıkça gerilim değeri düşmezse pil kapasitesi tamamen bitene kadar cihaz aynı performansı sergiler. Özellikler 3.6 V gibi yüksek gerilim değerlerinde bu kayıplar daha belirgin olur. Bu noktada 3.6 volt şarjlı kalem pil sayesinde voltaj kaybının en çok görüldüğü ürünlerde avantaj elde edilir. Bu şekilde şarjlı kalem piller ile kullanım sırasında minimum voltaj kaybı yaşanır.

Pillerin kullanım sırasında voltaj kaybı yaşamasıyla cihazın çalışma performansı olumsuz etkilenir. Özellikle sürekli hareket halinde olan uzaktan kumandalı araç ya da drone gibi cihazlarda pil voltajının önemli oranlarda düştüğü durumlarda cihazın kullanımı oldukça zorlaşır. Voltaj değerinin düşmesiyle cihaz istenen performansı sergileyemez ve henüz pil kapasitesinin yarısına geldiğinde güçsüz kalır. Bu gibi durumlarda pilden tam verim alınamaz. Bu nedenle Trendyol üzerinden alınan şarjlı kalem piller voltaj kaybını minimuma indirerek pil kapasitesinin sonuna kadar cihazda performans kaybı yaratmaz. Pil tamamen bitene kadar cihazın rahatlıkla kullanılmasına olanak tanır.

Şarjlı Piller İçin Şarj Aleti

Şarjlı piller için en önemli hususlardan biri de şarj aletidir. Şarj aletinin yüksek hızlı şarj özelliğine sahip olduğu durumlarda pillerin son derece kısa sürelerde şarj olması mümkün. Bu noktada pilleri yüksek hızda şarj ederken aynı zamanda pillere zarar vermeyen bir şarj aleti tercih etmek önemlidir. Şarjlı pillerin kaliteli bir şarj aleti ile kullanılmaması pil ömrünün azalmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda pillerin beklenenden çok daha kısa sürede önemli kapasite kayıpları yaşaması kaçınılmaz olur. Bu nedenle kullanılan şarjlı pil ile uyumlu ve yüksek kalitede bir şarj aleti kullanmak gerekir. Bu noktada pil ile şarj aletini uyumlu olmaları için birlikte almak mantıklı bir seçenek olabilir.

Şarjlı kalem pil ve şarj aleti bir arada alınarak şarj aletinin piller için uyumlu olması sağlanabilir. Bu gibi durumlarda Trendyol üzerinden en kaliteli ürün gruplarını tercih edebilirsiniz. Bu şekilde pillerin maksimum sayıda doluma kadar kapasitelerini korumaları mümkün olur. Şarjlı pil ile şarj aletini birlikte almanın bir diğer avantajı ise uygun fiyat. Pillerin set olarak alınması ve bu sete şarj aletinin de dahil edilmesi durumunda tüm ürünler için birim fiyat daha ekonomik olacaktır. Bu sayede aynı ücret ile daha fazla sayıda pil alınması da mümkün hale gelir.

Kalem Pil İçin USB Şarj Seçeneği

Kalem pillerin şarjlı modellerinde geleneksel olarak direkt prize takılan modeller kullanılır. Bu ürünler uzun yıllar boyunca ana şarj seçeneği tercih edilmiştir. Son yıllarda ise farklı şarj imkanlarına duyulan ihtiyaç ile şarjlı pillerde de şarj seçenekleri artmıştır. Özellikle bazı mekanlarda prize ulaşmak son derece zor olabilir. Bir faaliyet sırasında şarjlı pillerin her gün şarj edilmesi gereken durumlarda prize ulaşımın zor olması tüm işleri aksatabilir. Bu gibi durumlarda alternatif bir şarj seçeneğiyle pillerin sürdürülebilir bir şekilde şarj edilmesi sağlanabilir. Bu noktada hem priz hem de USB ile şarj edilebilen şarjlı pillere ek olarak sadece USB ile şarj edilebilen piller de bulunabilir.

USB teknolojisinin gelişmesiyle tüm mekanlarda bir USB kaynağına ulaşmak son derece kolay hale geldi. Bunun sonucu olarak şarjlı pillerin şarj edilmesi için gereken prizler zorunluluk olmaktan çıktı. USB şarjlı kalem pil ile herhangi bir şekilde prize ihtiyaç duymadan usb girişe sahip olan bir gç kaynağından pilleri şarj etmek mümkün. Normal şartlarda USB ile şarj seçeneği son derece yavaş bir şarj işlemi sağlasa da bu durum güçlü bir enerji kaynağıyla çözülebilir. Voltaj değeri yüksek güç vermeye uygun olan bir USB kaynağı ile şarjlı kalem piller kısa sürede şarj edilerek yeniden kullanıma hazır hale getirilebilir.

Geliştirilen Kapasitesiyle Şarjlı AA Kalem Pil Seçenekleri

AA kalem piller uzun yıllardır farklı cihazlarda kullanılıyor. Bu pillerin yoğun kullanımı şarjlı pil imkanını daha da önemli hale getiriyor. AA pillerin şarjlı hale gelmesiyle halk arasında şarjlı küçük kalem pil adını da alan bu piller küçük boyutları sebebiyle düşük kapasiteye sahip olmasıyla biliniyor. Geleneksel AA pillerde bu durum doğru olsa da Trenyol ile rahatça ulaşabileceğiniz şarjlı AA pil seçeneklerinde son derece yüksek kapasiteye sahip piller bulabilirsiniz. Özellikle pil teknolojilerinin gelişmesiyle 2700 - 3000 mAh değerlerine kadar AA pil bulmak mümkün oluyor. Bu değer geleneksel pillerin sağladığı maksimum kapasitelerle kıyaslandığında en az 2 kat olarak dikkat çekiyor.

Geleneksel pillerin daha düşük kapasitesi sebebiyle daha sık pil değişimi gerektirmesi önemli dezavantajlara sebep oluyor. Bu durum sürekli olarak değişmesi gereken pillerin getirdiği maliyete ek olarak çevre kirliliğine de davetiye çıkarıyor. Sürekli olarak değiştirilmesi gereken bu piller yerine çok daha uzun ömürlü olan şarjlı piller kullanım sıklığına göre yıllarca kullanılabiliyor. Trendyol ile kaliteli ve uzun ömürlü şarjlı pil seçeneklerini uygun fiyata değerlendirebilirsiniz. Sürekli olarak güncellenen ürün kataloğu ile en güncel ürünleri bulabilir ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Eklenen yeni kampanyalar ile ürünleri daha uygun fiyatlarda satın alabilirsiniz.

search result placeholder