Saç Maşası

634 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Saç Maşası

Saç Maşası

Kuaför bakımını eve getiren, saçlarda bukle bukle şekillendirme sağlayan, dakikalar içinde bakımlı ve estetik görünen saçlara kavuşmayı sağlayan maşalar, kontrollü ısı veya hava yoluyla saçlarda dalga efekti yaratıyor. İster ince bukleler ister kalın, doğal veya romantik saç şekilleri için maşalardan yardım alınabiliyor.

Saç Maşası ile Tarihe Yolculuk

Saç maşası modelleri, en ilkel haliyle 1920'li yıllarda icat edildi. O zamanlarda yalnızca iki demir çubuktan oluşan ve ateş üzerinde ısıtılarak kullanılan maşalar, elektronik değildi. Aradan geçen yıllar içinde gelişen elektrikli profesyonel saç maşası, 1960 yılında kullanıcılara sunuldu. O yıllarda da maşa materyali olarak demir kullanılıyordu. Saçlar için yıpratıcı olan kontrolsüz ısı ve demir yüzey nedeniyle maşanın çok sık kullanımı önerilmiyordu. Saçın fazla ısı ile şekillendirme sırasında zarar görmesi çalışmaları hızlandırdı. Hem düzleştirici hem de saç maşası için yapışmaz yüzeyler, kontrol edilebilir ısı sistemleri hazırlandı. 50 yıllık bir süre içinde maşaların kaplaması için yeni materyaller denendi. Teflon, seramik, titanyum gibi kaplamalar maşanın zararını ortadan kaldırdı. Bugün saç maşalarında farklı birçok kaplama çeşidi bulunuyor ve saça zarar vermeden şekillendiren yeni çıkan saç maşası ürünleri ile raflarda yerini alıyor. Yeni nesil iyon etkili maşalar, kabaran, elektriklenen, bir türlü şekil tutmayan saçları bile dize getirebiliyor.

Saç Maşası Kullanmanın Avantajları

Saç maşası fiyatları, kuaför maliyetleri düşünüldüğünde oldukça ekonomik görülüyor. Hemen hemen her bütçeye hitap eden bir maşa bulunuyor. Ayrıca maşalar pratiklikleri ile kullanıcılara zaman kazandırıyor. Yalnızca saniyeler içinde ısınan ürünlerin kullanımı için güç kaynağına bağlamak yeterli oluyor. Maşa ile saç şekillendirme, en uzun ve yoğun saçlarda bile kısa sürede tamamlanıyor. Benzer bir saçı kuaförde yaptırmak için ise yol, sıra bekleme, saç yaptırma ve dönüş gibi süreçlerde saatler harcanıyor. Ek olarak, saç şekillendirme için başkasına ihtiyaç duyma dönemi de saç maşası tasarımları ile kapanıyor. Kadınlar, tek başlarına saçlarının hem ön hem de arka tarafında şekil verebiliyor. Yardımcı olacak bir ayna ile saçlarda bakımlı görünüm için herkes kendine yetiyor. Maşalar ısı ile şekillendirme sağladığı için sabitleyici kullanıldığında şekiller saatler boyu kalıyor. Hızlı çözülmeyen maşalar ile düz saçlarda bile bukleli görünüm elde edilebiliyor. Son olarak, yalnızca bir adet pratik saç maşası ile farklı kalınlıklarda sarılan saçlar ve ek uygulamalarla birden çok saç modeli yapılabiliyor. Kullanıcılar her gün farklı bir görünüm ile hayatlarına renk katabiliyor. Bir gün doğal dalgalar, bir gün önü bukleli topuzlar, bir diğer gün yarım toplu maşalı bir saç stile fark katıyor.

Saç Maşası Çeşitleri

Boyutlarına Göre Saç Maşaları: İnce saç maşası ve kalın saç maşası alternatifleri bulunuyor. İnce maşalarla ince dalgalar, kalın maşalarla kalın ve doğal bukleler hazırlanıyor. İnce modellerde 7 mm, 8 mm saç maşası alternatifleri görülüyor. 9 mm saç maşası ince seçenekler arasında yer alıyor. 13mm saç maşası kalın telli saçlar için ince bukleler oluşturmak için destek verirken, 18 mm'ye kadar olan tüm maşalar farklı kalınlıktaki saç telleri için ince bukleler oluşturuyor. Saç maşası 25 mm boyutuna kadar orta kalınlıkta bukleler hazırlıyor. Doğal görünüm için saç maşası 32 mm boyutunda alınabiliyor. En kalın uca sahip saç maşası 38 mm oluyor.

Kaplamalarına Göre Saç Maşaları: Maşalarda titanyum, seramik, teflon kaplamalar rağbet görüyor. Saç tellerinin yapışmasını önleyen, yanmasını engelleyen ve maşa üstünden nazikçe kaymasını sağlayan kaplamalar maşaların ağırlıklarını da değiştirebiliyor. Bu nedenle maşa alırken kaplamanın yanı sıra ağırlığa da bakılıyor, kullanıcıları yormaması için daha hafif ürünler tercih edilebiliyor.

Şekillendirme Yöntemine Göre Maşalar: Maşalar genellikle ısı ile şekillendiriyor ancak yeni saç maşası seçenekleri içinde döner başlıklı hava ile şekillendiren alternatifler de yer alıyor.

Saç Maşası Seçimi

Saç maşası seçerken istenen buklelerin ve saç tellerinin kalınlığına göre maşa kalınlığı seçilebiliyor. İnce telli saçlarda sık bukleler için ince uçlar seçiliyor. Kalın telli saçlar için sık bukle istendiğinde, 19 mm civarındaki seçenekler alınıyor. Kullanıcılar, çabasız şık görünen bukleler için 25 mm boyutlarındaki maşaları, kalın bukle görünümü için 30 mm ve üstündeki ürünleri değerlendiriyor. Saçlar kolay şekil alıyor ve şekli tutuyorsa çok yüksek ısıdan uzak durulabiliyor ve ortalama derecelerde ısı veren modeller alınarak yeterli performansa ulaşılıyor. Eğer saçlar kolay şekil almıyorsa, ısı derecesinde 200'ün üstünde ısıtma sağlayan modeller değerlendirilebiliyor. Ürün seçerken maşanın kaplamasına, ağırlığına bakılabiliyor. Ayrıca maşa uçlarının güvenli soğuk destek bulundurması, döner kablo ile hareket özgürlüğü sağlaması kullanıcıları cezbediyor. İyon yayılımı, nemli saça uygulanabilme fonksiyonu, taraklı başlık gibi ek özellikler seçim esnasında dikkate alınıyor. Kullanıcılar, maşayı uzun yıllar kullanacağını varsayarak, beklentileri karşılayan ve uzun ömürlü alternatifleri satın alıyor.

Saç Maşalarındaki Özellikler ve Bilinmeyen Faydaları

  • Taraklı maşalar saçların şekillendirme esnasında taranmasına ve daha pürüzsüz olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca taraklı başlıklar daha doğal görünüm sağlıyor. Saçları işlem sonrası tarayarak açmaya gerek kalmıyor.
  • İyonik özellik: Saçlar kuruluktan kabardığı için iyon yükü sunan maşalar saçın kabarmasını engelliyor. Uzun saatler boyunca, çok kuru havalarda bile saçlar iyon etkisi sayesinde kabarmadan kullanıcılara eşlik ediyor.
  • Çoklu maşa: İkili veya üçlü saç maşası ürünleri görülüyor. İki başlı maşalar wag maşası olarak da anılıyor ve girintili çıkıntılı, 1920'ler tarzı romantik dalgaları hızla oluşturmaya yardımcı oluyor. Üçlü maşalar ise derinlikli dalgalar oluşturmaya imkan veriyor.
  • Koni Uçlar: Saçların ucu çok inceldiyse koni maşalar sayesinde uçlarda daha yoğun saç görünümü elde edilebiliyor.
  • Dokulu Maşalar: Doğal dalgalara yardım eden dokulu uçlar, kendinden bombeli özelliği ile saçlarda doğal görünüme imkan veriyor.

Saç Maşası Nasıl Kullanılır?

Bukle saç maşası kullanırken saçların kuru olması öneriliyor. Daha önceden taranıp kurutulan saçlar, dilenen kalınlıkta bir tutam alınarak şekillendirmeye başlanıyor. Daha önceden ısıtılan maşa dikkatle alınıyor, maşanın mandalı açılıyor ve saç sarılarak işlem yapılıyor. Eğer daha uçlarda kalacak dargalar isteniyorsa, maşa uçtan dibe doğru sarılıyor, dipler de hacimli ve dalgalı görünsün isteniyorsa, saçları dipten uca doğru maşaya dolanıyor. Saç tutamı ortalama 10 saniye kadar ısıtıldıktan sonra maşa yavaşça çekerek çıkartılıyor. Saçlardaki bukleler sonradan taranacak ve geniş dalgalar oluşturulacaksa, maşayı tek yöne doğru sarmak yetiyor. Daha doğal ve dağınık saçlar için ise her tutam farklı yöne sarılarak dağıtılıyor. Kullanıcılar, saçların tümünü maşaladıktan sonra dalgaları tarakla açarak doğallaştırıyor, sabitleyici sprey sürerek kalıcılığı artırabiliyor.

Maşa Öncesi Saç Bakımı İçin Öneriler

Maşa yapmadan önce, saçların temiz olmasına özen gösteriliyor. Saçları kuruturken herhangi bir şekillendirici yağ veya krem sürülmemesi öneriliyor. Maşa ısı uygulayacağından saçınızın üstündeki kozmetikler işlem sırasında yanarak buhar oluşturabiliyor. Bu nedenle saçı yıkamadan önce nemlendirici bir maske yaparak saça nem verilebiliyor. Yıkama esnasında durulanabilir saç kremleri kullanılarak saçın yumuşaması sağlanıyor ve saçların kurumasını önleniyor. Eğer ısıya dayanıklı bir saç bakım kremi varsa sürülebiliyor ve saçlar tarandıktan sonra kurutuluyor. Kuruturken saçları çok dağıtıp karıştırmamaya özen gösteriliyor. Kuruduktan sonra saç tarandığında elektrikleneceği için kurutmanın ardından yeniden taramaya gerek kalmayacak kadar düzgün kurulama yapmaya dikkat ediliyor. Saçlar çok kabarık ve kendinden dalgalıysa, maşayla daha net dalgalar elde etmek için, bukle yapmadan önce sıcak maşa ile saç tutamının üstünden düzleştirmek ister gibi bir kez geçiliyor. Böylece elektriklenen kısımları yatıştırılıyor.

Kendi Kendinize Maşa Yapıyorsanız Bilmeniz Gerekenler

Saç maşası önerileri verilirken birçok kişi maşanın teknik özellikleri üzerine tavsiyeler oluşturuyor. Oysa kendi kendine maşa yapan kişiler için ürün teknolojisi kadar maşayı kullanım tekniği de önem arz ediyor. Saç maşası kullanımı öncesinde maşanın güvenli soğuk uç bulundurup bulundurmadığına bakılıyor. Kendi kendine maşa yaparken uç soğuk olmadığında, kullanıcılar kulağını veya alnını yanlışlıkla yakabiliyor. Saçları maşalamadan önce toplamak ve alt köşeden başlayarak, adım adım üste ilerleyerek maşalamak süreci kolaylaştırıyor. Yapılan buklelerin karışmaması için saçlar, kıskaçlı bir toka ile bir arada tutulabiliyor. Saçı maşalarken ara ara aynadan kontrol ediliyor, herhangi bir tutamın atlanmadığından emin olunuyor. Kendine maşa yaparken özellikle arka kısımlarda zorlananlar, saçları üstten başlayarak sarmayı deneyebiliyor. Başın üst kısmına daha kolay ulaşılabileceği için hem daha dolgun hem de kolay sarılan buklelere sahip olunuyor.

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar

Her saç tipi farklı işlem gerektirdiği için öncelikle saç tipinin incelenmesi gerekiyor. Herkesin saç yapısı ve kalınlığı farklı olduğu için her maşa herkese uygun olmayabiliyor. Maşa seçerken, saçların uzunluğun da dikkate alınması gerekiyor. Çok kısa saçları, kalın maşalar yeterince şekillendiremeyebiliyor. Hem saç mandaldan çıkıyor hem de şekil daha kısa sürede bozuluyor. Eğer saçlarda hem kısa hem de uzun katlar varsa, tek bir maşa yerine farklı kalınlıkta uçlara sahip olan saç maşası seti tercih edilebiliyor. Saç maşası kullanırken en çok yapılan hatalardan biri de saç maşası ince olduğunda daha kalın tutamlar alarak kalın bukleler oluşturacağını sanmak oluyor. Oysa kıvırcık saç maşası veya ince uçlu saç maşası ile kalın bukleler yapmak mümkün olmuyor. Kalın tutamlar almak, yalnızca saçlarınızı iyi şekillendirmemeye sebep oluyor. Benzer şekilde kalın uçlu saç maşası ile ince bukleler oluşturmak nafile bir çabayı işaret ediyor. Çok küçük tutamlar alıp kalın maşaya sardığınızda kıvırcık görünüm oluşmuyor sadece daha küçük tutamlar halinde yapılan bir geniş bukleli saç elde ediliyor. Kullanıcılar maşalanan saçın üzerine serum sürmekten de çekiniyor ve ağırlaştıracağını düşünüyor. Maşaladıktan sonra saçlar öne atılarak dağınık durumdayken, sadece uçlara serum sürülebiliyor. Sonra baş kaldırılıp beklenen dolgun görünüm elde ediliyor.

Saç Maşası Kullanmak Saç İçin Zararlı mı?

Çok sıcak bir maşayı uzun süre saçların üstünde tutmak, saç tellerinin ısıdan zarar görmesine neden olabiliyor. Ancak saçları düzenli yapılan nem maskeleri, sürülen serumlar, sık sık kesim saçların şekillendirme sırasında maruz kaldığı ısıdan zarar görmesini engelleyebiliyor. Son teknoloji titanyum ve seramik saç maşası ürünleri saçın yanmasını ve yapışmasını önlüyor, olası zararları en aza indiriyor. Çok ince telli ve kuru saçlara sahip olanlar için ise ısısız saç maşası seçenekleri bulunuyor. Hava sirkülasyonu ile çalışan dönerli saç maşası cihazları, saçları iyonik etki ile şekillendiriyor. Böylelikle ısının verebileceği olası zararların da önüne geçiliyor. Uzmanlar, saça gereken önem ve bakım verildiğinde, doğru saç şekillendirici seçildiğinde saçların zarar görmeyeceği konusunda birleşiyor. Saçlarda bakımlı görünümden ödün vermemek için saç bakımı maskelerle, serumlarla tamamlanıyor.

Hızlı Saç Şekillendirmenin Püf Noktaları

Saçlarda daha kalın tutamları bir anda şekillendirmek için çoklu saç maşası satın almak akıllıca bir seçim oluyor. 3'lü saç maşası, tek hamlede nostaljik dalgalar elde etmeyi sağlıyor. Eğer tekli bir maşanız varsa ve hız kazanmak istiyorsanız, şekillendirme öncesinde saçların tam olarak kuruması tavsiye ediliyor. Nemli saçların şekil alması daha zor oluyor. Saçları sık sık bozulan ve istediği özenli görünümden uzaklaşan kişiler, seyahat için tasarlanan küçük saç maşası modellerinden alabiliyor. Böylece hızlı uygulamalarla, saç tam bozulmadan şekil desteği veriliyor ve kolaylıkla yeniden mükemmel görünen saçlar elde ediliyor. Hızlı şekillendirme için saçları kuruturken şekillendirici taraklar kullanılabiliyor. Taraklar sayesinde, saç kururken dağılması önlenerek şekillendirmeye hız kazandırılıyor.

Daha Kalıcı Dalgalar Yapmak Mümkün

  • Bukle saç maşası ile daha kalıcı dalgalar yapmak için saçlar maşalandıktan sonra her tutam parmakla sarılarak tel toka ile sabitleniyor. 10-15 dakika kadar bigudi yapmış gibi beklemek ve saçları sonra açmak kalıcılığı artırıyor.
  • Maşa sonra saç uçlarınıza sabitleyici etkili bir köpük, saç spreyi sürülüyor.
  • Saç tutamlarını uçtan dibe doğru değil de, dipten uca doğru sarmak buklelerin düşmelerini geciktiriyor.
  • Saç kurutma makinesinde yüksek motor gücü ve iyon etkisi aranıyor. Böylece sonrasında yapılan maşanın daha etkili olduğuna şahit olunuyor.
  • Zikzak saç maşası kıvırc��k ve afro görünümde daha kalıcı etki sağlayabiliyor.

Saç Maşası Temizliği

Saç maşası markaları temizlik için sadece nemli bez kullanılmasını ve ardından maşanın kurulanmasını öneriyor. Maşa yapmadan önce saçlarınıza hiçbir kozmetik ürün sürmemeniz tavsiye ediliyor. Eğer kremlenmiş bir saça maşa yapılıyorsa, kremin maşaya yapıştığı, kötü bir koku yayıldığını ve maşa yüzeyinin kirlendiğini görülüyor. Bu kir temizlenmeden kullanmaya devam edilirse, maşada yanık gibi izler ve kararmalar olabiliyor. Lekeleri yalnızca nemli bezle çıkarmak mümkün olmuyorsa, maşa sabunlu ve az nemli bir bezle siliniyor. Maşa temizliğinde herhangi bir aşındırıcı müdahaleden ve kimyasaldan kaçınmak önem taşıyor.

Maşalı Saçlarda Son Trendler

Dünyada son yıllarda önce çıkan çabasız şıklık trendi maşalı saçlarda da kendini gösteriyor. Çok düzgün, pürüzsüz yapılmış romantik saçlar, sokak modasında yerini özensiz ve dağınık maşalara bırakıyor. Saçların doğal dalgalara sahip olması için kalın maşalar kullanılıyor ve saçların üst kısmı düz, uçlarını maşalı yapılabiliyor. Bunun için saçları aşağıdan yukarı doğru sarmak yeterli oluyor. Denizden yeni çıkmış gibi yoğun ve doğal dalgalar elde etmek için ise saçları maşalamadan önce işlem yapmak gerekiyor. Islak saçı deniz tuzu spreyi ile nemlendirerek kurumaya bırakıp, ardından kuru saçlara maşa uygulayarak istenilen görünüm elde edilebiliyor. Saç maşası markaları da doğal görünüm için özel maşalar üretebiliyor. Tarak başlıklı, kalın bukle maşalarından seçerek yılın modasına uyum sağlanabiliyor.

Saç Maşa Fiyatları

Saç maşası yorum ve önerilerini dikkate alarak, beklentilere uygun ürünler filtrelenebiliyor. Saç maşası modelleri ve fiyatları, markalara, özelliklere göre farklılaşıyor. Çok fazla ısı seçeneği bulunduran, iyon etkisi gibi ek özellikler taşıyan maşalar daha yüksek fiyatlarla alıcı buluyor. Zaman zaman markalar bazı modellere dönemsel kampanyalar yapabiliyor. Örneğin 7 mm saç maşası indirim ile sizlere sunulurken aynı markanın kalın maşalarında indirim bulunmayabiliyor. Elektrikli saç maşası özelliklerini Trendyol'dan inceleyebilir, en kaliteli ürüne avantajlı fırsatlarla sahip olabilirsiniz. Hesaplı alışveriş için Trendyol fırsatlarını takip edebilir ve size uygun bir ürünü bulduğunuzda zaman kaybetmeden sipariş verebilirsiniz. Siz de siparişinizi hemen oluşturabilir, Trendyol ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.