Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler daha kalın bir cilde sahip olmalarının yanında daha yağlı da bir cilde de sahiptir. Ciltleri kolajen ve elastin lifleri bakımından daha zengindir. Bu sayede daha sıkı bir yüz hattına sahiptirler. Ancak her ne kadar kuruma tehlikesi az ve kırışıklık ihtimali düşük seviyede olsa da cildin mutlaka bakıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle bakım uygulamaları belirli aralıklarda ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Nemlendirici yüz kremleri kullanılabildiği gibi vücut kremleri de cildi nemlendirerek korur. Yağlı ciltte oluşacak akne ve siyah noktalar için peeling ve temizleyici ürünler ile beyazlatıcı krem kullanılabilir.

Erkek Cilt Bakım Rutini Nasıl Yapılır?

Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğu erkek kadınların aksine daha az yüz temizleme ürünleri kullanmaktadır. Ancak erkeklerin de ciltlerinin belirli aralıklarla temizlenmesine ve nemlenmesine ihtiyaç vardır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz ürünleri basitçe uygulayarak bunu rutin haline getirebilir ve yüzünüze bakım yapabilirsiniz. Öncelikle yüzünüzü iyi bir temizleyici ile yıkamak gerekir. Bununla birlikte cildinizde biriken kir ve yağlardan kurtulmak için de arındırıcı kil maskesi kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde yüzünüzdeki ölü deriyi de atmış olursunuz.

En önemli rutinlerden biri de tıraş sonrası nemlendiricidir. Tıraş olan cildi ferahlatan ve nemlendiren bir tıraş jeli ile yüzünü rahatlatabilirsin. Günlük nemlendirme amacı için nemlendirici krem kullanarak sakalların da kuru ve sert görünümünden kurtulabilirsiniz. Nemlendirici olarak güneş kremi de kullanabilirsiniz. Bu sayede sakallar da yumuşar. Ayrıca cildinizi güneş lekelerinden korumuş olursunuz. Yatmadan önce cildinizi günlük oluşan kirlerden arındırmalı ve sonrasında gece nemlendiricisi sürerek gece boyu onarılacak ve parlayacak cildinize katkı sağlayabilirsiniz.

Daha İyi Bir Cilt için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha İyi Bir Cilt için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizi yıkarken aşırı sıcak su ile yıkamamalı ve sert sabun ya da sert yüz süngeri gibi cildinizi kurutacak ürünler kullanmamalısınız. Bu tarz bir uygulama yüzünüzde kurumaya sebep olduğu gibi kırışıklığa yol açarak daha yaşlı görünmenize sebep olabilir. Tıraş, erkeklerin hayatlarında fazla zaman harcadıkları bakım rutininden biridir. Her erkek yüz hassasiyetine uygun olan tıraş bıçağını kullanmalıdır. Bu nedenle tıraş bıçağının kaliteli ve ihtiyaca cevap veren jilet olması gerekmektedir.

Tıraş sonrası kullanılacak nemlendirici tıraş jelinde kesinlikle alkol bulunmaması gerekir. Alkol yüzünüzü tahriş ettiği gibi kurutarak yüzünüzün dengesini bozar. Güneş kremi kullanmanın cilt için oldukça faydası bulunmaktadır. Güneş kremi sayesinde yüzünüzde tahriş, kızarıklık gibi olumsuz kusurlar oluşmaz ve cildiniz daima genç kalır. Uyku düzeni vücudun sağlığı için en önemli faktörlerdendir. Gece erkenden yatmak ve sekiz saat bir uyku uyumak cilt bakımı sağlar. Ayrıca düzenli uyku sayesinde cildiniz daha çabuk iyileşir.

Erkek Cilt Bakımı Önemi

Erkek Cilt Bakımı Önemi

Erkekler de kadınlar gibi ciltlerini korumaya özen göstermektedir. Korunan bir cilt size istediğiniz bir sonucu verir. Kirlenen cildi arındırmak ve ölü derilerden de kurtulmak için haftada en az 2 gün maske & peeling yapılması gerekir. Uygulama sayesinde cilt temizlenir ve parlar. Ayrıca peeling kullanmak sakal ve bıyıklarda bulunan kıl köklerini yumuşattığı için daha rahat bir tıraş imkanı sunar ve tahriş olma ihtimali de minimum seviyeye düşer.

Yağlı bir cilt daha fazla akne ve siyah noktaya sebep olur. Bu nedenle cildi dengelemek gerekmektedir. Temizleyiciler ile birlikte yüz temizleme fırçası kullanmak da ciltteki gözeneklerin küçülmesine katkı sağlar. Sivilce veya güneş gibi lekelere sahip ciltler, yüz tiplerine ve hassasiyetine uygun olan cilt yenileyici krem kullanarak bu sorunlarını en aza indirebilir. Cildinize uygun ürünler için Trendyol’u tercih edebilir ve uygun ürünlerle cildinizi koruyabilirsiniz.