search result placeholder

Resimli Gece Lambası

Gece lambaları genellikle evlerin yatak odalarında bulunan ve karanlıkta uykuya dalmaktan rahatsız olan kişilerin kullandığı, kişinin tercihine göre değişse de genellikle yumuşak ışık veren lamba türüdür. Çocuk odalarında oldukça fazla kullanılır. Geceleri yatmadan önce kitap okumayı seven kişiler içinde oldukça fonksiyonel bir işlev görebilir. Gece lambası çeşitleri günümüzde her yaştan insanın kullanmaktan hoşlandığı bir dekorasyon aracı. Özellikle çocuklar açısından bir dekorasyon aracı olmasının yanında resimli gece lambası çeşitleri hem eğlence kaynağı olmayı başarıyor hem de karanlıktan korkan çocukların yardımına yetişiyor. Loş ışığı ve resimli figürleri ile çocuklar uykuya dalarken onları rahatlatıyor.

Günümüzde gece lambaları yeni tasarım dokunuşları ile sadece çocuklara uykuya dalmasında yardımcı olmuyor, aynı zamanda çeşitli görünümleriyle çocukların gece lambasını izlerken zevk almasını sağlıyor. Resimli gece lambalarından, projeksiyon özelliği taşıyan lambalara ve hatta ay gece lambası resimli modellere kadar farklı tasarımlar bulmak mümkün. Bazı modellerin içinde hoparlör bulunur, böylelikle çeşitli ninnileri ve müzikleri dinleyip dinletebilirsiniz. Bu tür gece lambalarının ışık rengi seçeneği de bulunmakta, bu özellik de hem çocuğunuzun hem de sizin en sevdiği renkleri ayarlayarak kullanabilmenizi sağlıyor. Teknolojinin getirdiği bu tasarım yenilikleri sayesinde daha çok çocuklar ile özdeşleşmiş olan gece lambası çeşitleri artık yetişkinlerin de yakından ilgilendiği bir aksesuar haline gelmeye başladı. Geçmişte gece lambaları sadece karanlıkta uyumak istemeyen veya korkan çocuklar için daha çok kullanılırken şimdi kullanışlı tasarımları ile her yaştan insanın kullanmaya başladığı bir obje halini aldı. Günümüzde albenili tasarımlarıyla dikkat çeken gece lambaları, özellikleriyle de kullanım kolaylığı sağlıyor ve yetişkinlerin dahi odak noktası haline gelmeyi başarıyor. Dekoratif olarak da göze hoş gelen gece lambası türleri farklı tasarımları ile hem yetişkinlerin hem çocukların kendi tarzlarına göre seçip kullanabilecekleri ürünlerden biri oldu.

Gece Lambanız Uyku Kalitenizi Belirliyor

Doğadaki her canlının biyolojik saati hava karardığı zaman uyumaya ayarlıdır. Biyolojik saatinizin yatmanız gerektiğini söylediği anlarda havanın aydınlık olması sizi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Eğer gece çalıştığınız bir işiniz varsa ve sabah uyuyorsanız vücudunuz bu duruma zamanla uyum sağlayacaktır. Fakat tamamen karanlık bir odada uyuyorsanız gece uyandığınızda yolunuzu bulmanız oldukça güçleşir. Tuvalet veya su ihtiyacınızı gece karşılamak isterseniz zifiri karanlıkta yolunuzu bulabilmeniz zor olacaktır. Buna benzer bir durumla karşı karşıya kaldığınızda herhangi bir şeye çarpabilir, düşebilir ve kendinize zarar verme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çocuğunuz için de bu durum geçerlidir, çocuğunuz gece tuvalete veya mutfağa giderken önünü bir miktar görebilmesi daha iyi olacaktır. Zifiri karanlık bir ortamda uyumanın gece uyanma durumunda zorlukları olabilir, fakat karanlıkta uykuya dalmakta zorlananlar için de zorlukları bulunabilir. Eğer tamamen karanlıkta uykuya dalamıyorsanız ve hafif loş bir ışık sizi rahatlatıyorsa LED’li resimli gece lambası modellerinden birini seçmeniz oldukça işinize yarayabilir. Kalitesiz ve zor bir şekilde uykuya dalmak yerine hafif loş ışık ile daha rahat bir uykuya dalmak bu kişiler için daha uygun bir tercih olabilir. Burada unutulmaması gereken noktalardan biri seçtiğiniz resimli gece lambası ışığının şiddetidir. Bu ışığın şiddeti uykunuza etki edeceğinden dolayı odayı çok fazla aydınlatan güçlü ışık kaynaklarından kullanmak pek olumlu sonuçlar getirmeyecektir. Bu güçlü ışık kaynaklarından kullanmak yerine gece uyanmanız durumunda size yön gösterebilecek kadar ışık yayan ve aynı zamanda uyku kalitenizi de kötü etkilemeyecek hafif loş bir gece lambası tercih etmeniz önemlidir. Resimli gece lambası seçiminde bir diğer önemli nokta ise gece lambasının yaydığı rengin doğru tonda olmasıdır. Gece lambası seçerken doğru renkte ışık yayan bir lamba seçmeniz uyku kalitenizi doğrudan olumlu etkiler.

Nöroloji bilimi üzerine çalışan bir grup bilim insanının hamsterlar üzerinde yaptıkları bir seri deneyin sonuçlarına göre, uyku kaliteniz için en doğru gece lambası renginin kırmızı tonları olduğu ortaya konulmuştur. Zarar skalasında en yukarıda olan ve tercih yapılmamasının daha olumlu sonuç verdiği renklerin ise mavi ve beyaz tonları olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmayı yapan bilim insanlarının bulgularına göre gece özellikle geç saatlerde çalışanların da beyaz ve mavi tonları yerine kırmızı tonlardaki ışıklarda çalışmasının sağlıkları üzerinde önemli derecede pozitif etkileri olabileceğini göstermiştir. Bu sonuçlara dayanarak beyaz ve mavi ışık kaynaklarından gece vakitlerinde bir miktar daha uzak dururken kırmızı ve tonlarındaki renk seçeneklerinden gece lambası seçimi yapmakta fayda var. Böylelikle uyku kaliteniz kötü etkilenmez, rahat bir uyku çekerek hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha sağlıklı olursunuz.

Resimli Gece Lambası Modelleri

Lambalar 6 farklı gruba ayrılır. Doğru lamba seçimi hem uyku kalitesi hem de enerji verimi gibi birçok parametreyi etkileyebilir. Bu lamba çeşitleri enkandesan, halojen, floresan, metal halide, kompakt floresan ve LED lambalardır. Enkandesan lambalar özellikle eski zamanlarda basit yapılı olması sayesinde ev ve ofislerde oldukça yaygın kullanılmış lambalardır. Enkandesan ampulün içerisindeki metal flamanın yüksek ısılara ulaştırılması ile bu flamanın ışıma yaparak etrafına ışık saçması ile aydınlatma görevi görmesidir. Bir dezavantaj olarak bu lambaların renklerinin oldukça parlak olmasına rağmen enerji verimliliği konusunda yetersiz olması çoğu ülkede kullanım oranının sıfıra yaklaşmasına sebep olmuştur. Halojen lambalar ise ampul içerisinde gaz karışımına halojen gazı eklenerek bu gazın ısınması sonucu ışıma yapması ile çalışır. Enkandesan ampullere göre verimi ve renk sıcaklığı biraz daha yüksek durumdadır. Floresan lambalar cıva gazının flamanlar tarafından ısıtılıp buharlaştırılması ile ışıma yapan, günümüzde de oldukça yaygın şekilde kullanılan lambalardır. Değişik ışık renklerinde, farklı güçlerde ve şekillerde piyasada bulunabilirler. Verimleri ve kullanım ömürleri uzundur. Kompakt floresan lambalar ise floresanların daha kompakt halde üretilerek daha tasarruflu enerji kullanmalarını sağlayan lambalardır. Metal halinde lambalarda ışığın büyük bir bölümü halojenür ve metal buharının karışması ile oluşan ışıma sonucu elde edilir. LED lambalarda durum elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüştürülmesidir. LED’li aydınlatma ekipmanları ile yüksek ışık verimi elde ederken aynı zamanda düşük enerji tüketimi sağlarsınız. Resimli projeksiyonlu gece lambası modelleri uzun ömürlüdür ve ışık seviyelendirmeleri daha iyidir. Bu şekilde düşük ultraviyole ve kızılötesi ışıması sağlarken renk skalası bakımından da oldukça avantajlı hale gelir. LED’li kaynakların bir diğer avantajı olan renk üretme yetenekleri gece lambası ve başka alanlarda kullanılmasına yol açmıştır. LED kaynaklar çok farklı sıcaklıklarda beyaz ışık üretebilir ve aynı zamanda milyonlarca rengi oluşturabilirler. Kullanan kişiler için ise bu renk şiddetinin isteğe göre ayarlanabilmesi önem kazanmaktadır. Özellikle LED’li gece lambası sistemlerinde ışık şiddetinin ayarlanabilir olması kullanıcıya kolaylık sağlarken, uyku kalitesine de olumlu bir etki yapmaktadır. Çok yüksek ışık şiddeti uyku kalitesine zarar vereceğinden LED’li sistemlerin bu özelliği uyku süreciniz boyunca size minimum zararı verir ve enerji tasarrufu sağlamaya da yardımcı olur.

Gece Lambası Tasarımları

Günümüzde tasarımlar tavana yansıyan resimli gece lambası çeşitlerinden gemi, kaktüs, yıldız, kedi ve köpek şeklindeki neon gece lambalarına kadar uzanmaktadır. Kullanım alanına ve kullanım amacına göre farklı işlevlere sahip yaratıcı tasarımlar bulmak günümüzde mümkün. Hem masa lambası hem de gece lambası olarak kullanılabilen ürünler tercih edebileceğiniz gibi koridorlarda ve banyolarda kullanabileceğiniz ürünler de tercih edebilirsiniz. Böylelikle çalışırken size ışık sağlayan veya gece uyanmanız durumunda size yön gösteren işlevsel lambalara sahip olmuş olursunuz.

Çocuklarınızın bakarken sevdiği figürleri görebileceği 3 boyutlu resimli gece lambası çeşitleri onların hoşuna gidebilir. Duvarlarınızda hoş bir görüntü yakalama şansını size veren resimli projeksiyonlu gece lambası ürünleri ise hem kendinize hem de bir sevdiğinize hediye etmek için oldukça uygun. Günümüzde gece lambaları sadece klasik şekilde prize takılarak çalışmıyor. Aynı zamanda şarj olarak çalışan, pilli ve güneş enerjisi ile çalışarak prize ihtiyaç duymayan gece lambaları da bulunabiliyor. Gece lambalarının yapı malzemesi olarak ahşap, plastik, metal ve çeşitli bileşenler kullanılabiliyor. Tüm bu modellerin yanında uzaktan kumanda ile kontrol edilerek rengi değiştirilebilen ve üzerinde hoparlörü bulunan, böylelikle çeşitli sesli medyaları dinleyebileceğiniz resimli gece lambası çeşitleri bulabilirsiniz. Bu tür gece lambalarında yapmanız gereken şey lambanızı aktif hale getirdikten sonra akıllı cep telefonunuzun bluetooth özelliği ile gece lambasını eşleştirmeniz ve istediğiniz sesli medyayı açarak keyfini çıkarmanız oluyor. Türüne göre değişmekle birlikte beş ile sekiz metre arasına kadar bağlantı kesintisiz devam edebiliyor. Resimli gece lambalarının ışık şiddetleri ampullerinin gücüne ve türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Tasarımlarıyla, kullanım çeşitleriyle ve malzemeleriyle farklılık gösteren resimli gece lambası, neon gece lambası ve projeksiyonlu gece lambası türlerinden birini seçmeden önce ipuçlarını incelemek sizin için faydalı olabilir.

Size En Uygun Gece Lambasını Seçin

Resimli gece lambası seçerken doğru kriterleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ortamınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun olmayan bir gece lambası seçimi hayat kalitenizi olumsuz etkilerken, tam tersi bir durum ise uyku konforunuz ile hayat kalitenizi artıracaktır. Uyuduğunuz ortamın mümkün olduğu kadar karanlık olması uyku sırasında salgılanan hormonların daha iyi işlemesine yardımcı olacaktır. Bu durumun en büyük istisnasının tamamen karanlık olan bir odada rahat şekilde uyuyamama ve gece tuvalet veyahut su ihtiyacı için kalkıldığında yönünü bulamama durumlarıdır. Bu gibi durumlarda hem siz hem çocuğunuz rahat etmeyebilir, yönünü bulamayıp düşebilir, kendinize veya bir başkasına zarar verebilirsiniz. Hem uykunuzun kalitesiz geçmemesi hem de karanlıkta istemediğiniz bir durumda olmamanız için gece lambası seçimi kritik durumdadır. Bulunduğunuz ortamı çok fazla aydınlatmak yerine loş bir ışık kaynağı sağlayan, böylelikle gece etrafı görmenize yardımcı bir lamba seçimi yapmanın faydası oldukça büyük.

Kırmızı renk tonlarındaki, loş diye tabir edilen hafif güçte lambalardan faydalanmanız öneriliyor. Böylelikle gece uykunuz daha rahat ve kaliteli geçer, diğer güne dinlenmiş ve zinde başlarsınız. Günümüz 3D resimli gece lambası çeşitlerinde yeni trend olan RGB LED aydınlatmalardan yana tercihinizi yapabilirsiniz. RGB LED kırmızı, gri ve mavi renkleri olmak üzere üç farklı LED lambanın tek bir ampul içerisine yerleştirilerek imal edilen ampul çeşididir. Bu ampul türlerinde üç farklı LED türünün karıştırılması ile çok fazla çeşitte renk elde edilmesi sağlanır. Bu özellik size istediğiniz zaman renk değiştirme lüksünü kazandırır. LED lambalar ışık verimi ve düşük enerji tüketimi maliyet avantajı kazandırır. Tüm gece boyu açık kalsa dahi elektrik faturasında büyük değişimler yapmaz. Düşük ultraviyole ve kızılötesi sinyalleri yayması sağlık açısından diğer ampullere oranla daha iyi olduğunu göstermektedir. LED’li bir ışık kaynağı ışığın şiddetini ayarlayabilme seçeneğini size sunar. Akıllı cep telefonunuz veyahut bazı modellerde kumandası üzerinden ayarlanabilmektedir. Günün istediğiniz zamanında sizi rahatsız etmeyecek parlaklık seviyesine ayarlayabilirsiniz. Bu özellik gün içerisinde göz sağlığının kötü etkilenmesinin önüne geçerek gece boyu uyku kalitesinin bozulmamasına yardımcı olur.

Kullanım alanına göre gece lambası seçiminde ise hem masada hem de yatarken kullanabileceğiniz bir model arıyorsanız uç kısmı mandallı, akrobat olarak tabir edilen lambalar uygun bir seçim olacaktır. Eğer bulunduğunuz ortam yerine gece size yol gösterecek bir lamba arıyorsanız klasik bir LED ampul veya portatif koridor ışık kaynaklarından yana tercih doğru olabilir. Gece lambasını sadece dekorasyon amacıyla kullanmak istiyorsanız güneş enerjisi ile çalışan daha çok görüntü amaçlı ürünler kullanılabilir. Bu ürünler havanın kapalı olduğu günlerde işlev gösteremeyeceği için gece lambası sizin için elzem bir aksesuar ise ona göre tercih yapmanız daha doğru olacaktır. Gece lambasını sürekli şekilde taşıyan ve başka ortamlarda kullanan kişiler için şarj edilebilen veya pilli resimli ışıklı gece lambası çeşitleri daha kullanılabilir bir tercih olabilir. Örneğin bir kamp sırasında gece lambasına ihtiyacınız olacaksa tercihinizi pilli lambalardan yapmanız daha iyi olacaktır. Doğa içinde her zaman şarj imkanı bulamayabilirsiniz. Hem şarj edilebilen hem de pilli olan gece lambaları size bu durumlarda avantaj sağlar. Yaşam alanınızda gece lambanız için ayırdığınız özel bir alanınız var ise klasik priz usulü ile çalışan lambaları tercih edebilirsiniz. Gece lambasının bulunduğunuz ortamdaki konumu çok önemlidir. Eğer gece lambanız siz uyurken gözünüze temas edecek bir doğrultuda ise uykunuza kötü etki edebilir. Benzer başka bir nokta olarak gece lambasının size çok yakın bir konumda bulunması da uyku kalitenizi bozabilir. Bu sebeplerden yola çıkarak gece lambasını uyurken kendinize uzak ve direkt olarak gözünüze gelmeyeceği bir konuma yerleştirmelisiniz.

Son olarak seçeceğiniz gece lambasının tasarımına karar vermelisiniz. Gece lambaları dönemin güncel modasını yansıtan tasarımlarla üretilir. Özel tasarımlara sahip aynalı resimli gece lambası gibi modeller üretilmektedir. Gece lambalarının fiyatları model ve tasarımlarına göre farklılık göstermektedir. Sade ve minimalist bir tarza sahip olan lambalar ile resimli dolunay gece lambası tasarımına sahip lambalar arasında fiyatlar farklı olabiliyor. Gece lambası seçiminde lambanın kalitesi ile birlikte tasarım da göz önünde bulundurulmalı, b��tçeye uygun istenilen modele yönelinmelidir. Ahşap tasarımlı lambalar, ay ışığı lambaları, kaya tuzu lambaları ve resimli dönen gece lambası modellerine kadar uzanan gece lambası skalasından en uygun seçimi yapmalısınız. Resimli dönen gece lambası modelleri duvarınızda adeta bir galaksi yaratarak çocuğunuza ve size oldukça hoş bir görüntü şöleni yaratabilir. LED ampul kullanılan bu gece lambası modelleri dönen yapısıyla size hoş anlar yaşatırken aynı zamanda gözünüzü yormaz. Hafif bir ışık yayarak gece uykusuna daha rahat dalmanızı sağlar. Oldukça tasarrufludur ve hem gece lambası hem de dekoratif olarak kullanılabilirler.

Resimli Gece Lambaları Trendyol’da

Birbirinden farklı tasarımlardaki resimli gece lambası çeşitlerinden istediğinizi tercih edebilir, odanızda bambaşka bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Gece lambalarını bir hediye alternatifi olarak sevdiğiniz insanlara verebilirsiniz. İlginç tasarımları sayesinde hediye ettiğiniz kişiyi etkileyebilir ve sadece odasının dekorasyonuna değil, aynı zamanda uyku kalitesine de katkıda bulunmuş olursunuz.

Trendyol resimli gece lambası modellerini sizin için satışa sunuyor. Kendinize veya sevdiğinize almak için uygun gece lambasını bulduysanız ve resimli gece lambası fırsatlarını kaçırmak istemiyorsanız, hemen Trendyol’da bulunan indirimli gece lambası fiyatlarına göz atabilirsiniz. En uygun resimli gece lambası kampanyalarına ulaşarak yaşam alanınız için en fonksiyonel ve şık seçimi yapabilirsiniz. Trendyol’da bulunan avantajlı fırsatlar sizleri bekliyor. Tarzınıza uygun ve ihtiyaçlarınıza cevap veren yüzlerce resimli gece lambasını inceleyerek sipariş verebilir, size özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Güvenli ödeme ve hızlı teslimat hizmetleri ile Trendyol ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Beğendiğiniz resimli gece lambası modelini sepetinize ekleyin, güvenli ve hızlı alışveriş fırsatını yakalayın!

search result placeholder