Pos Cihazı

722 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Pos Cihazı

Alışverişlerin Vazgeçilmezi Haline Gelen Pos Cihazı

Alışverişlerin Vazgeçilmezi Haline Gelen Pos Cihazı

Ticaret insanlığın ilk dönemlerinden beri insanların yaşamlarını kaliteli bir şekilde sürdürebilmeleri için vazgeçilmez olarak görülmüştür. İlkel dönemlerde belli bölgelerde bazı maddeler çok iken bazı ürünler hiç bulunmayabiliyordu. Aynı durum diğer bölgeler için de geçerli olduğu için bu durumdaki insanlar ellerinde fazladan bulunan ürünlerin ticaretini yapmaya başladılar. Ticaret ilk başlarda takas yöntemini ortaya çıkardı. Uzun bir zaman boyunca insanlar ticaretlerini takas üzerinden yaptılar. Daha sonraki dönemde ise paranın bulunması ile değerli madenlerin daha rahat işlenmeye başlanması ile birlikte takas usulünden vazgeçildi. Çok uzun bir zaman boyunca değerli madenler para olarak kullanıldı. Daha sonra bundan da vazgeçilerek yakın dönemde kâğıt paralar tedavüle sokuldu. Kâğıt paralar, kendilerinden önceki dönemde kullanılan paralardan çok farklı yapıya ve avantajlara sahiptiler. Ağırlıkları çok azdı ve değişimleri oldukça kolaydı ancak kâğıt paralar da bazı sıkıntılara sahipti. Yırtılma veya eskime gibi sıkıntıların yanı sıra kaybolma ve çalınma gibi durumlar kâğıt paraların ortaya çıkardığı en büyük sorunlar olarak söylenebilir. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve veri iletim hızlarının artması ile birlikte kredi kartları ve pos cihazları hayatımıza girmeye başladı. Kâğıt paraların sahip olduğu sorunları ortadan kaldırmak ve para transferlerini internet üzerinden halletmek üzere tasarlanan bu cihazlar ve kartlar büyük rağbet gördü. Özellikle bankaların verdiği kredi kartları kişilerin nakit olarak almalarının mümkün olmadığı ürünleri almalarına imkân sağladı. Daha önceki dönemde senet ile halledilmeye çalışılan taksitlendirme işlemleri bu kartlar sayesinde daha güvenli ve düzenli bir şekilde yürütülmeye başlandı. Bu noktadan bakıldığında pos cihazı ve kredi kartları hem tüketiciler, hem de satıcılar için oldukça büyük faydaları olan teknolojiler olarak görülüyorlar. Bu cihazları öğrenmenin ve kullanmanın oldukça kolay olması da kullanım alanlarının genişlemesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca günümüzde pek çok firma hem pos kullanan satıcılara, hem de kredi kartı ile alışveriş yapan tüketicilerle farklı kampanyalar sunmaktadır. Bu şekilde bir yandan istenilen işlem gerçekleştirilirken diğer yandan da bu işlemi pos teknolojisi üzerinden yaptığınız için kazancınız daha da artmaktadır.

Pos Cihazı Kullanımı

Pos Cihazı Kullanımı

Pos cihazının kullanımından bahsetmeden önce bir pos cihazına sahip olmak için yapılması gerekenlerden bahsetmek gerekmektedir. İlk olarak çalışmak istediğiniz bankayı seçmeniz önem taşımaktadır. Bazı bankaların ödeme günleri farklı olmakta veya kullanıcılarına farklı kampanyalar sunmaktadırlar. Tüm bu durumlar göz önüne alınarak çalışmak istediğiniz bankayı seçtikten sonra ise bankaya sunmanız gereken bazı evraklar vardır. Vergi levhası ve ticaret sicil kaydının yanı sıra işletme ruhsatnamesi ve bu başvuruyu yapan kişinin şirketin yetkilisi olduğunu gösteren belgeler de gerekmektedir. Gerekli tüm belgeler tamamlandıktan sonra bankalar talebinizi işleme koymakta ve birkaç gün içinde yetkililer pos cihazı kurulumu için işletmenize gelmektedir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra kullanım kılavuzundan pos cihazı nasıl kullanılır? kısmından cihazınızın kullanım aşamalarını öğrenmeniz gerekmektedir. Günümüzde pos cihazı çeşitleri oldukça fazlalaştığı için kullanımları için genel esaslar belirlemek de oldukça zor olmaktadır. Ancak en genel koşulları ile bakıldığında kredi kartları ile alışveriş yapılmasına imkân veren kablolu veya kablosuz olarak üretilmektedir. Genel olarak pos cihazı işlemleri 3 ayrı parçaya ayrılabilir. İlk işlem kullanılacak kartın herhangi bir çipi yok ise kenar kısmında var olan okuyucu yardımı ile kartı okumasıdır. Genel olarak eski ve çipsiz kartlar bu işlem ile pos cihazından geçirilir. Diğer bir işlem ise kartın çipli tarafının cihaz içindeki okuyucuya ilerletilmesi ile yapılan işlemlerdir. Kartlar çipli oldukları için güvenlik açısından daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Son zamanlarda özellikle pandemi dönemi ile birlikte ise temassız pos cihazı çeşitlerine olan ilgi oldukça arttı. Bu özelliğe sahip cihazların en önemli faydası özelikle pandemi döneminde insanların birbirlerinin dokundukları yerlere en az şekilde dokunmalarını sağlamasıdır. Kart üzerinde yer alan verici ile makine üzerindeki alıcının birbirine temas ettirilmeden yaklaştırılması sonucunda ödeme işleminin yapılması sağlanmaktadır. Bu şekilde gün içerisinde pek çok insanın ister istemez dokunduğu pos cihazı tuş takımı ve çevresine dokunmadan işleminizi gerçekleştirebilmektesiniz. Ayrıca bu şekilde yapılan işlemler kredi kartı çekme işleminin süresini oldukça kısaltmaktadır. Hem sağlık açısından, hem de zaman kazanma noktasında büyük faydaları bulunan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle mobil pos cihazı teknolojisinin kuryeler tarafından sıklıkla kullanılmaya başlaması ile temassız ödeme yapabilme imkânı çok daha fazla kullanılmaya başlandı.

Pos Cihazı Kampanyaları

Pos Cihazı Kampanyaları

Pos cihazları günümüz ticaretinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra son yıllarda yapılan yasa değişiklikleri ile birlikte klasik anlamda bildiğimiz yazar kasalar da ortadan kalktı. Bu kasaların yerini yazar kasa pos adı verilen aletler aldı. Bu cihazların gün sonu ve z raporunu alabilmekte daha önce 2 ayrı cihaz ile yapılan işlerin tek bir cihaz üzerinden yapılmasına imkân sağlamaktadır. Bu cihazlar, bazı iş kolları için zorunlu tutulmuşlardır. Bu noktada ise firmalar ve bankalar öne çıkarak kendi ürettikleri veya kendi bankalarına bağlı olan yazar kasa pos cihazı çeşitlerinin kullanılması için birbirinden farklı kampanyalar düzenlemeye başladılar. Bu noktada ise kullanıcının önünde çok fazla seçenek bulunmaktadır. Kişiler hâlihazırda kullandıkları bankanın cihazını alarak işlemlerini tam bir rahatlık içinde yapmak isteyebilirken kimi durumlarda ise bazı bankaların avantajları kişilerin kullandıkları bankayı değiştirmelerine neden olabilmektedir. Son olarak ise bir kısım işletme sahibi herhangi bir banka ile çalışmamakta ve çalışmak istememektedir. Bu noktada ise bağımsız üreticilerin ürettiği cihazlar, tercih edilebilmektedir. Bu şekilde herhangi bir bankacılık işlemine maruz kalmadan kişiler, cihazlarını direkt olarak da alabilmektedir. Bankaların kullanıcılarına sundukları kampanyalar ise genel olarak iki ayrı şekildedir. Bazı bankalar müşterilerine pos cihazlarını bedavaya verirken müşterilerinden bazı güvenceler vermesini istemektedir. Örneğin; aylık olarak bu cihazdan 2500 liralık işlem yapılacağı yönünde bir güvence karşılığında ücretsiz olarak yeni nesil pos cihazı bankalar tarafından temin edilmektedir. Aylık olarak verilen ciro güvencesine uyulmadığı durumlarda güvencenin uyulmayan kısmı dikkate alınarak bazı cezalar uygulanabilmektedir. Genel olarak küçük esnafın tercih ettiği bu seçenek herhangi bir yatırım gerektirmediği için kobiler ve küçük esnaflar için oldukça avantajlı olarak kabul edilmektedir. Diğer seçenekte ise bankalar kendilerine özel olarak yazar kasa pos cihazları ürettirmektedir. Bankalar bu cihazları müşterilerine belli ücretler karşılığında satarken satış işlemini taksitlendirmekte veya bu işlem için gerekli ücreti kredi olarak sunmaktadır. Bu şekilde yapılan anlaşmalarda herhangi bir güvenceye gerek olmazken belli bir yatırıma gerek duyması açısından diğer seçenekten ayrılmaktadır. Diğer son seçenek ise herhangi bir banka ile bağlantılı olmak istemeyen kişilerin kendi başlarına bu pos cihazlarını alarak herhangi bir bankaya açtıkları hesapları üzerine bu cihazdaki ücretlerin aktarılmasını sağlayabilmektedirler. Ticaret hayatının geleceği olarak görülen bu cihazlar, özellikle pandemi dönemi ile birlikte ne kadar büyük bir ihtiyaç olduklarını bir kere daha kanıtladılar.

Pos Cihazı Ürünleri

Pos Cihazı Ürünleri

Pos cihazları, teknolojik aletler oldukları için hem korunmaya, hem de düzenli olarak bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra pos cihazlarının en büyük ihtiyaçlarından biri kâğıttır. Pos makineleri için özel olarak üretilen bu kâğıt rulolar, belli bir uzunlukta olmaları dolayısıyla işlem hacmine belli süreler içinde bitmektedir. Yerine yenileri takılan bu kâğıtlar pos cihazı parçaları arasında en fazla talep edilenlerden biridir. Kâğıt olmadığında işlem gerçekleştirilememekte veya müşteriye işlemin belgesi verilmemektedir. Bunun önüne geçmek için işletmeler her zaman fazladan rulo kâğıtları işletmelerinde bulundurmaktadır. Diğer bir sık kullanılan parça ise özellikle kuryeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kuryelerin paket taşırken aynı zamanda pos makinesini de rahatlıkla taşıyabilmesi ve bu taşıma işlemi sırasında cihazın herhangi bir zarar görmemesi için özel olarak tasarlanan seyyar pos cihazı çantaları özellikle pandemi döneminde artan sipariş yükü sırasında kuryelerin yardımına koşuyor. Su geçirmez yapıya sahip olan çantalar, özellikle motor üzerinde yaşanan ıslanmalara karşı cihazı korumaktadır. Pos cihazları için önemli olan diğer bir parça ise bataryadır. Tüm elektronik aletlerde olduğu gibi pos cihazı bataryası cihaz için gerekli olan elektrik enerjisini sağlamaktadır. Özellikle mobil olan cihazlar için oldukça önemli olan bataryaların düzenli aralıklar ile değiştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bataryaların zamanla daha az elektrik enerjisi sağladıkları bilinmektedir bu durumda da kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamamaları için kullanım ömürlerini tamamlayan bataryaların yenileri ile değiştirilmeleri gerekmektedir. Bataryalar kadar önemli olan diğer bir parça ise adaptörlerdir. Hem bataryaların şarj olması, hem de sabit olarak kullanılan cihazların elektrik enerjisi ihtiyaçlarının karşılanması için oldukça önemlidir. Adaptörler, genel olarak uzun bir kullanım ömrüne sahip olsalar da kullanıldıkları ortama göre daha hızlı eskiyebilmekte veya bazı durumlar sonucunda hasara uğrayabilmektedir. Bu gibi durumlarda pos cihazlarının sağlığı ve ticaretin devamlılığının sağlanabilmesi için işletmelerde yedek adaptör bulunması önem taşımaktadır. Görüldüğü gibi genel olarak ihtiyaçları temel düzeyde olan pos cihazlarının bu parçalar olmaksızın kullanılması veya bakımının geciktirilmesi cihazınızın sağlığını ve ticaret işlemlerinin devamlılığını etkilemektedir. Cihazınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız düzenli olarak bakım yapmalı ve bulunduğu ortamın toz gibi zararlı maddelerden olabildiğince uzakta olmasını sağlamak gerekmektedir.

Pos Cihazı Kullanmanın Sağladığı Faydalar

Pos Cihazı Kullanmanın Sağladığı Faydalar

Pos cihazı kullanma hem işletmelere, hem de müşterilere büyük faydalar sağlamaktadır. Son dönemde kullanılmaya başlanan yazar kasa pos cihazları ise bu faydayı en üst seviyeye çıkartmaktadır. Bu noktada ilk olarak işletmelerin sağladığı faydalara baktığımızda önceki dönemde farklı bankalara ait pos cihazları karışıklık yaratmaktaydı. Yeni çıkan yazar kasa poslarda ise bu karışıklık ve fazladan kaplanan alan ortadan kaldırılmıştır. Tek bir cihaz üzerinden her bankaya ait işlem yapılabilmektedir. Ancak yine de yazar kasa posunu bir banka ile anlaşmalı olarak alan işletmelerin bu alandaki haklarını ve yükümlülüklerini doğru şekilde bilmeleri önem taşımaktadır. Herhangi bir arıza durumunda başvuracakları yeri bilmeleri veya yaptıkları işlem sonucunda herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için bu durum oldukça önemlidir. Tek pos kullanmanın sağladığı diğer fayda ise özellikle görünüşe önem veren işletmeler için geçerli olmaktadır. Ne kadar fazla pos var ise o kadar fazla kablo olması gerektiği için iç alan dizaynına katkı sağlamak için yazar kasa pos cihazları daha fazla tercih edilmektedir. Aynı şekilde pos cihazları için telefon hattı bağlanması gerekmektedir. Birden fazla cihaz kullanıldığı durumlarda çok fazla telefon hattı çekilmekte ve bu durum bazı karışıklıklara yol açabilmektedir. Son olarak bankaların pos cihazları üzerinden yaptığı kesintiler yazar kasa poslar ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu durum da işletmelerin karlarını optimize etmelerine yardım etmektedir. Bu cihazların tüketicilere sağladığı faydalar ise kredi kartının sağladığı faydalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakit paraların kişilerin ellerinde bulunması pek çok farklı riski ortaya çıkarmaktadır. Bu riskleri ortadan kaldıran kredi kartları ait oldukları bankaların pos cihazları ile işlem yapıldığında ise fazladan taksit gibi imkânlar sunabilmektedir. Yazar kasa pos cihazları söz konusu olduklarında ise birden fazla bankanın taksit imkânları tek bir pos tarafından kişilere sunulabilmektedir. Pos cihazlarının sağladığı en büyük faydalardan biri ödeme kısmında yaşanan zaman kaybını ortadan kaldırmasıdır. Geliştirilen her yeni teknoloji ile birlikte biraz daha fazla hızlanan ödeme işlemleri nakit işlemlere göre oldukça hızlı ve güvenli ilerlemektedir. Özellikle bu cihazlardan yapılan her işlem banka tarafından kayıt altında tutulduğu için vergi kaçakçılığı karşısında atılan en önemli adımlardan biridir. Bu açıdan bakıldığından pos cihazı ücretleri cihazın sağladığı faydalara göre oldukça uygundur. İşletmenin ticaretinin hızlı bir şekilde devam etmesini sağlarken alıcıların rahatı sağlanmakta aynı zamanda da devletin vergisi güvence altına alınmaktadır.

Pos Cihazı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Pos Cihazı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Genel olarak pos cihazları aynı işi yapıyor olsalar da piyasada birbirinden farklı modelde olan farklı özelliklere sahip cihazlar bulunabilmektedir. Bunun en büyük sebebi de bu cihazları kullanacak olan işletmelerin aynı ciro gücüne sahip olmamaları veya hizmet sundukları alanın farklı olmasıdır. Bazı iş kollarında altında kasası bulunan yazar kasa pos cihazları tercih edilirken özellikle kuryelik gibi işlerde kablosuz pos cihazı çeşitleri tercih edilmektedir. Bu noktada cihazları farklılaştıran özelliklerden ilki kablolu olup olmadıklarıdır. Daha sonra ise altında kasası bulunan modellerde farklı özellikler karşımıza çıkabilmektedir. Aynı zamanda kablosuz olanlarda batarya özellikleri farklılık göstermektedir. Son dönemde ise özellikle dokunmatik ekranlı olan pos cihazları yoğun olarak talep görmeye başladı. Son teknoloji ürünü olan bu aletler, ilgili yazılımlar yüklendiğinde ürünlerin fiyatları toplamını dahi hesaplayabilmektedir. Diğer bir önemli özellik ise pandemi döneminde çok fazla kullanılmaya başlanılan temassız olarak ödeme alınabilmesine imkân sağlamasıdır. Kart üzerinde bulunan çip ile herhangi bir temas olmadan sadece yaklaştırılarak ödeme alabilen cihazlar, en fazla rağbet gören pos cihazları arasında yer alıyor. Bunun gibi pek çok özelliği ile alışverişleri hem hızlı, hem de güvenli hale getirmesi açısından işletmelerin ve müşterilerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Yapılan her işlemin kayıt altında tutulması açısından da vergi kaçırmayı önlemektedir. Özellikle yazar kasa pos almak için birbirinden farklı pek çok yol vardır. Bu yollardan bazılarından işletmeler herhangi bir ücret ödememekte ancak bazı yükümlülükler altına girmektedir. Bazı bankalar, bu cihazları ücretsiz olarak işletmelere sunmakta ancak belli bir işlem hacmini garanti etmelerini istemektedir. Bazı bankalar ise kendi müşterileri olan işletmelere uygun fiyatlar ve taksitlendirme imkânı ile kendi bankasına özel olarak üretilen yazar kasa çeşitlerini sunmaktadır. Bazı işletme sahipleri ise bu iki yolun dışında başka bir yolu tercih etmektedir. Özellikle herhangi bir banka ile çalışmak istemeyen kişiler, piyasada bulunan yazar kasalardan dilediklerini işletmelerine alabilirler. Ancak bu noktada kasayı alacağınız işletmenin güvenilir ve ilgili denetimlerinin yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Siz de işletmeniz için aradığınız yazar kasa çeşitlerini Trendyol sitesi üzerinden rahatlıkla bulabilir pek çok filtreleme seçeneği ile kendinizi için en uygun olan ürüne güvenle ve hızla sahip olabilirsiniz.