Oyuncak

100.000+ Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Oyuncak

Oyuncak

Son yıllarda araştırmacıların yaptığı pek çok araştırmanın da etkisiyle oyuncaklar ve fiyatları konusu, bunlara verilen önemle birlikte her geçen gün daha çok merak ediliyor. Bu sebeple de oyuncak markaları ürettikleri farklı tür ve çeşitlere sahip yaratıcı oyuncaklar ile ebeveynlerin ve çocukların dikkatini çekiyor. Bu rengarenk oyuncaklar insanların ilgisini çekmeyi başarırken aynı zamanda sağladıkları faydalarla da öne çıkıyor. Bu oyuncakların üretiminde ürünlerin kaliteli ve kullanışlı olabilmesi için pek çok uzman bir arada çalışıyor. Bu sayede de üretilen oyuncaklar kullanan kişilerin keyifli vakit geçirmesini sağlarken aynı zamanda da bu süreçten fayda sağlayarak bir şeyler kazanmasını sağlıyor. Üstelik bu durum genç veya yaşlı, kadın veya erkek fark etmeksizin her yaştan ve her cinsiyet grubundan insan için geçerli oluyor. Bu sayede insanlar vakitlerini eğlenerek geçirirken aynı zamanda bir arada olarak da sosyal becerilerini geliştiriyor. Siz de sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak oyuncakları Trendyol'da bulabilirsiniz.

Farklı Kategorilerde Binlerce Oyuncak

Oyuncak üreticileri üretilen oyuncakları farklı özelliklere göre sınıflandırarak bu ürünlerden sağlanan faydayı daha üst seviyelere taşımayı hedefliyor. Bu sınıflandırmada da cinsiyet en önemli kategoriler arasında yer alıyor. Kız oyuncakları ve erkek oyuncakları gibi iki ayrı kategorinin kullanılması pek çok anlamda avantaj sağlıyor. Özellikle çocukların hayatı tanımaya başlarken ve öğrenirken en çok kullandıkları materyallerden biri oyuncaklar olduğu için bu ürünler aslında küçük yaşta bu çocukların bireysel özelliklerinin şekillenmesinde rol oynuyor. Bu anlamda oyuncakların cinsiyet bakımından 2 ayrı kategoriye ayrılması çocuklarının kimliklerini daha doğru bir şekillendirebilmesi için önem arz ediyor. 

Erkeklerin İlgi Alanına Hitap Eden Oyuncaklar

Erkekler tarafından en popüler oyuncaklar incelendiğinde özellikle oyuncak silah modelleri, oyuncak araba, oyuncak kamyon ve asker oyuncakları gibi farklı ürünler ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda üretilen çok sayıda oyuncak modeli aynı zamanda farklı yaş kitlelerine de hitap edebiliyor. Bazı oyuncakların belli bir yaşın altındakiler tarafından kullanılmasına izin verilmezken bazıları da özellikle belli bir yaşın üzerindeki kişiler için ilgi çekici olmayabiliyor. Üretilen bu oyuncakların sayısı yeni oyuncaklar ile birlikte her geçen gün artıyor. Özellikle küçük yaştaki bireylerin gerçek hayatı bir simülasyon sayılabilecek bu oyuncaklar ile öğrenmesi bu ürünlere verilen önemi de arttırıyor. Gerçek hayatta erişilmesi zor olan savaş uçağı, yat ve uzay gibi şeyler oyuncaklar sayesinde evinize geliyor ve çocukların bunları belli bir düzeyde deneyimleyerek öğrenmesine olanak sağlanmış oluyor. Zaten gördüğünüz pek çok erkek çocuk oyuncaklar ile büyüyerek hayatı öğreniyor.

Kızlara Özel Rengarenk Oyuncaklar

Oyuncak üreticileri tarafından üretilen oyuncak bebek, oyuncak mutfak, evcilik oyuncakları ve oyuncak makyaj seti gibi erkek çocuk oyuncakları ile farklılık gösteren ve bu sebeple daha çok kızlara yönelik olarak üretilen çok sayıda oyuncak modeli bulunuyor. Daha çok kız çocukların ilgi alanlarına yönelik olarak ortaya çıkarılan bu ve bunun gibi oyuncak ev aletleri tarzı ürünler sayesinde kız çocuklarının keyifli vakit geçirirken farklı becerilerini de geliştirmesi amaçlanıyor. Özellikle evcilik oyuncakları gibi ürünlerde kız çocuklarının sosyal ve iletişim becerileri gelişirken diğer oyuncak tiplerinde ise el becerileri gelişebiliyor. Oyuncakların kullanan insanların duygu durumuna ve zihinsel gelişime olan etkisi pek çok araştırmacının ortak olarak çıkarttığı sonuç neticesinde ortaya konuluyor. Bu sebeple özellikle küçük yaşlardaki çocukların oynadıkları oyuncakların üzerlerinde pozitif bir etki yaratabilmek adına özenle seçilmesi gerekiyor. Çocukların özellikle motor becerilerini geliştirecek ve hayal güçlerini genişletecek oyuncaklar ile oynayarak büyümesi ilerleyen yaşlarda zihinsel ve bedensel olarak çok daha gelişmiş bir yapıya sahip olmalarını sağlıyor. Çocuk gelişimi için oyuncaklar oldukça önemli olarak öne çıkıyor.

Cinsiyet Fark Etmeksizin Herkes İçin Eğlence

Farklı cinsiyet gruplarının ilgi alanlarına hitap eden oyuncaklar bulunduğu gibi cinsiyet fark etmeksizin herkese hitap eden ahşap oyuncak, dinozor oyuncak modelleri, peluş oyuncak modelleri ve oyuncak ayı, oyuncak köpek gibi hayvan oyuncakları da seçenekler arasında yer bulunuyor. Bu tarz oyuncak tipleri cinsiyetler arasındaki sosyal bağın erken yaşlarda gelişmesinde de rol oynuyor. Bu tip oyuncakların hem erkeklerin hem de kızların ilgi alanına hitap etmesinden ötürü birlikte keyifli vakit geçirebilmelerine olanak sağlıyor. Bu sayede cinsiyet kavramının olması gereken şekliyle algılanması henüz küçük yaşlardayken algılanabilmesi sağlanıyor. Karşı cinsle olan iletişim becerilerini geliştiren çocuklar bu sayede ilerleyen yaşlarda hem bu konuda sorun yaşamamış oluyor hem de karşısındaki kişiyi daha iyi anlayarak empati yapabilme becerisi kazanıyor. Bu peluş oyuncakların temizliğini doğru bir şekilde yapabilmek son derece önemli.

Doğru Etki İçin Doğru Oyuncağı Seçin

Yapılan araştırmalar oyuncaklardan en yüksek verimin alınabilmesi için  oyuncak seçimi için özen gösterilmesi gereken birkaç faktör olduğunu gösteriyor. Cinsiyet gibi etkenlerin yer aldığı bu önemli faktörler listesinde yaş grubu en önemli kategorilerden bir tanesi olarak karşınıza çıkıyor. Uygun yaş grubunda olmayan oyuncaklar kullanacak kişilere yeterince fayda sağlayamıyor ve bu sebeple de istenilen sonuca ulaşılamıyor. Bu durumun ortadan kaldırılması adına üreticiler oyuncakları 3 aylık bebek oyuncakları, 1 yaş oyuncak, 2 yaş oyuncak ve 3 yaş oyuncak modelleri gibi kategoriler halinde sınıflandırma yapıyor. Bu kategorilerde yer alan oyuncak türleri farklı etki alanı göstermeleri sayesinde uygun yaş grubundaki kişilerin gerekli becerilerinin geliştirilmesini sağlıyor.

Çocuklarınızı Oyuncaklarla Eğitin

Bebek oyuncakları kategorisi pek çok uzmanın bir arada çalışarak oluşturduğu oyuncak tiplerinden oluşuyor. Bu oyuncaklar bebeklerin geliştirmesi gereken fiziksel ve zihinsel beceriler göz önüne alınarak üretiliyor.. Bu sayede henüz daha erken yaşlarda bebeklerin çok hızlı ve doğru ilerlemeler kaydetmesi sağlanıyor. Bebek oyuncakları da kendi içerisinde 2 aylık, 3 aylık, 4 aylık, 6 aylık, 7 aylık, 8 aylık ve 9 aylık bebek oyuncakları gibi kategorilere ayrılıyor. Kategoriler bu kadar daraltılarak oyuncak üretiminin buna uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi bu ürünlerden alının verimin arttırılmasında önemli bir rol oynuyor.

  • Özellikle 2 aylık, 3 aylık bebek oyuncakları incelendiğinde daha dikkat çekici ve sakinleştirici etkiye sahip oyuncakların öne çıktığını görülüyor. Müzikli değişik oyuncaklar bu kategorinin öne çıkan türleri arasında yer alıyor. Çıngıraklar ve bebek karyolasına yerleştirilmiş parlak renkli dönenceler gibi beşik oyuncakları da yine bu kategori altında listeleniyor.
  • 4, 5 aylık bebek oyuncakları yine parlak ve dikkat çekici oyuncak modellerinden oluşuyor. Ayrıca henüz yeni doğmuş sayılan bu bebeklerin kas sistemleri çok fazla gelişmediği için kavraması kolay ve ağır olmayan hamur oyuncak setleri gibi yumuşak oyuncaklar bu ürünler arasında yer alıyor. Bu oyuncaklar sayesinde bebeklerin kas sistemlerinin de gelişmesine katkı sağlanmış oluyor.
  • 8, 10 aylık bebeklerin oynaması gereken küçük yaşlardaki bebeklere göre daha büyük oyuncaklar oluyor. İçe içe geçen halkalar, büyük blok küpler, itilip çekilebilen oyuncaklar ve meyve oyuncakları bu yaş grubu için en çok tercih edilen oyuncaklar arasında yer alıyor. Bu tip oyuncaklar, bu yaş grubunda yer alan bebeklere şekillerin ve basit yapıların öğretilmesinde yardımcı olan ürünler olması sebebiyle en sevilen öğretici oyuncaklar arasında de yer alıyor.
  • 15 aylık bebek oyuncakları genel olarak 12-24 aylık bebeklerin oynadığı oyuncak tiplerini temsil ediyor ve 1 yaş çocuk oyuncakları ile benzerlik gösteriyor. Bu kategoriye bakıldığında oyuncak yemek seti gibi kız bebek oyuncakları dışında robot gibi ürünler de piyasada yer alıyor. Bu yaş grubu için üretilen oyuncaklarda fiziksel olarak kas gelişimini destekleyen oyuncakların yanı sıra zihinsel gelişime katkı sağlayan ürünler de öne çıkıyor.

Çocuklar Oyuncaklar İle Hayatı Tanısın

Bebeklikten çocukluğa geçişte bireylerin zihinsel fonksiyonları daha gelişmiş bir hal aldığı için dünyayı algılama çabaları da artış gösteriyor. Bu sebepten ötürü pek çok şeyi merak edip, her şeyi açıp incelemek istiyorlar. Üretilen çocuk oyuncakları da tam bu noktada devreye giriyor. Oyuncak üreticileri, çocukların bu merakını gidermeye ve onların farklı şeyleri merak ederek hayal güçlerini geliştirmeye odaklanıyor. Üretilen oyuncaklar da bu amaç çizgisinde geliştirilerek siz kullanıcılara sunuluyor. Bu ürünler aynı zamanda çocukların daha küçük yaşlarda dünyadaki şeyleri tanımasını da kolaylaştırıyor. Örneğin erkek çocuk oyuncakları arasında yer alan kumandalı süper oyuncaklar çocuklara araba gibi farklı araçları kontrol ederek basit düzeyde deneyimleme fırsatı sunuyor. Çiftlik oyuncakları da yine benzer bir şekilde çocukların şehir yaşamından bir an uzaklaşarak ebeveynleriyle birlikte farklı bir yaşantı hakkında eğlenerek öğrenmesine olanak sağlıyor. 

Bu oyuncak kategorisinde de de 4 yaş oyuncak, 5 yaş oyuncak ve 6 yaş oyuncak gibi pek çok sınıflandırma bulunuyor. Bu kategorilerin içerisinde yer alan bütün oyuncaklar uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda üretiliyor. Bu sebeple öğretici zeka oyuncakları bu yaş grubunda daha sık görülmeye başlanıyor. 1 yaş eğitici oyuncaklar ile 8 yaş oyuncak türleri arasında farklılıklar bulunsa da farklı yollardan benzer amaçlara hizmet eden bu oyuncaklar çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminde kolaylık sağlıyor.

Okul öncesi eğitici oyuncak çeşitleri ve anaokulu oyuncakları ile birlikte en güzel oyuncaklar erkek ve kız çocuklarını mutlu ediyor. Bu oyuncaklar ile çocukların okul dönemi de adaptasyon sağlamış bir şekilde geçmesi sağlanıyor.

Yetişkin Olmak Eğlenmeye Engel Değil

Yaşın ilerlemesiyle ve günlük hayat koşturmacasının artmasıyla birlikte pek çok insan kendine vakit ayıramamaya başlıyor. Oyuncaklar ise bu probleme en rahat çözümü sunuyor. Özellikle el yapımı oyuncak modelleri, tahta oyuncaklar ve maket oyuncak çeşitleri yetişkinlerin en çok zevk aldığı oyuncaklar arasında yer alıyor. Bu tarz oyuncaklar aynı zamanda eğlenirken el becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı oluyor. Bunların dışında Marvel oyuncakları gibi bilim kurgu temalı oyuncaklar da en çok talep görenler arasında yer alırken yaratıcı kutu oyuncak modelleri da oldukça fazla dikkat çekiyor. Tüm bu oyuncaklar sayesinde de sevdiklerinizle daha kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmenizin önü açılmış oluyor. 

Oyuncakların Büyüsü: Hem Eğlenceli Hem Faydalı 

Oyuncakların geniş bir alıcı kitlesine sahip olmasının altında yatan en temel etkenlerden bir tanesini eğlenceli olmaları oluşturuyor. Fakat durum sadece bununla sınırlı kalmıyor. Oyuncaklar farklı yaş grupları için farklı avantajlar ve faydalar sağlayabiliyor. Bu faydalar zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak temelde 3 ana kategoriye ayrılabiliyor.

Oyuncakların sağladığı zihinsel faydalar en küçük yaşlardan en yüksek yaşlara kadar uzanıyor. Bu noktada oyuncak tiplerinin çok sayıda ve çeşitli olması da bu durumu ortaya çıkaran etkenler arasında yer alıyor. Bu çeşitler arasında bebek eğitici oyuncak türleri bulunduğu gibi okul öncesi eğitici oyuncak modelleri  ve 3 yaş eğitici oyuncaklar da yer alıyor. Bu sayede de çeşitli yaş grupları için zihinsel gelişime katkı sağlayacak eğitici ahşap oyuncak gibi ürünler üretilmiş oluyor. Bu farklı tiplere sahip oyuncak türleri farklı zihinsel becerileri çalıştırarak gelişim sağlıyor. Bu beceriler arasında karar verme, analiz ederek küçük parçadan bütüne gitme ve hafıza gibi pek kabiliyet yer alıyor. 

Fiziksel en az zihinsel gelişim kadar önemli olan bir faktör olarak pek çok insanı etkiliyor. Tıpkı zihinsel gelişimde olduğu gibi fiziksel gelişimde küçük yaşlarda yapılanlar büyük bir önem arz ediyor. Oyuncaklar da özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde bulunan bireyler için oldukça önemli bir gelişim aracı olabiliyor. Bu yaşlarda kaslar tam olarak gelişmediği için fazla yüklenmeden hamur gibi oyuncakların kullanılması kas gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca da bu tarz oyuncaklar henüz erken yaşlardan çocukların el becerilerinin gelişmesine destek olarak ilerleyen yaşlarda ellerini daha iyi kullanabilmelerine olanak sağlıyor.

Psikolojik ve ruhsal sağlığa da olumlu yansımalara sahip olduğu görülen oyuncaklar bunu sizi sosyalleştirerek ve eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayarak yapıyor. Çocukların ve ebeveynlerin bir arada oynayabildiği yapı, aktivite oyuncakları; birlikte zevkli vakit geçirmenin anahtarı oluyor. Bunun dışında çocuk bahçe oyuncakları ile açık havada eğlenebilir, kutulu oyuncak dolabınızda yer verdiğiniz farklı bilim oyuncakları ve kutu oyuncak çeşitleri ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Oyuncak Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Oyuncak alışverişi yapmak ne kadar kolay gözükse de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunduran bir süreçtir. Bu nedenle oyuncak satın alırken bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Oyuncaklardan beklenen verimi ve faydayı sağlayabilmek için öncelikli olarak alınacak oyuncağın kullanacak kişinin yaşına ve ilgi alanlarına uygun olarak seçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde kullanacak kişi zevk almayacağı için bir süre sonra oyuncağı kullanmayı bırakacaktır. Oyuncağın özellikle çocukların yaşına hitap etmesi başarısızlık duygusu yaşamamaları adına da büyük bir önem arz ediyor. Eğer çocuğun yaşından daha üst düzeye hitap eden bir oyuncağı oynaması için ona verirseniz ve çocuk bunu beceremezse daha o küçük yaşında kendini başarısız hissetme ihtimali doğacaktır. Bu da ilerleyen yaşlarda bir sorun oluşturabilir.

Alacağınız oyuncakların sağlam olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Çocuklar bir şeyleri fırlatmayı ve içini açmayı sevdiği için oyuncaklara zarar verebiliyor. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmamak için en baştan dikkatli olmanız gerekiyor. Ayrıca küçük oyuncaklar farklı sıkıntılar doğurabiliyor. Özellikle küçük yaşta bir çocuğunuz varsa bu duruma özellikle dikkat ederek küçük parçaları olan oyuncakları tercih etmemeniz gerekiyor. Çünkü bu küçük parçaların ortaya çıkması durumunda bebekler ve küçük çocuklar bunları ağzına atarak yutabiliyor. 

Oyuncaklardan beklediğiniz verimi alarak zihinsel ve fiziksel gelişim konusunda faydalı olmasını istiyorsanız buna uygun oyuncaklar seçmeniz gerekiyor. Çok yönlü özelliklere sahip, yaratıcılığı besleyen oyuncaklar bu konuda iyi bir tercih oluyor. Bu oyuncaklar çocukların merak etme dürtüsünü harekete geçirerek bilgi alma konusunda daha istekli olmalarını sağlıyor. Bu sayede eğlenirken aynı zamanda da öğrenmeye devam etmiş oluyorlar.

Oyuncak satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesini de sağlık oluşturuyor. Çok sayıda oyun ve oyuncağın piyasada yer alması ürünlere duyulan güveni azaltıyor. Bu sebeple alacağınız oyuncakları seçerken güvenilir markaları tercih etmeniz önem arz ediyor. Bu noktada araştırmalarınızı yaparak Trendyol üzerinden kaliteli pek çok markayı bir arada bulabiliyorsunuz. Bu markaların önemi ürünlerin üretimi sırasında kullanılan malzemelerin özenle seçilmesiyle alakalı olarak karşınıza çıkıyor. Kalitesiz malzemelerin oyuncaklarda kullanılması hem sağlık problemlerine neden olabiliyor hem de oyuncakların daha dayanıksız olmasında rol oynuyor. Bu da doğal olarak ürünlerin kullanım ömrünü azaltıyor. Ana kucağı ürünlerinde de genelde her zaman bir oyuncak bulunduğu için yenidoğan çocuklara ekstra bir oyuncak almanız gerekmeyebilir.

Trendyol, uygun oyuncak fiyatları ile dikkat çekmesinin yanında çeşit çeşit sürpriz hediyelik oyuncak seti ile de size sevdiklerinizi mutlu etme fırsatı veriyor. Bu çeşitliliğin içerinde yer alan ve farklı yaş gruplarına hitap eden oyuncaklar, ister çocuklarınız için isterseniz de kendiniz veya büyükleriniz için bu ürünlerden satın almanıza olanak sağlıyor. Kız çocukları için oyuncaklar ve en güzel erkek oyuncakları burada bir araya geliyor. Ayrıca zaman zaman gerçekleşen Oyuncak alışveriş indirim günleri ile istediklerinizi çok daha uygun fiyata alabiliyorsunuz.