Oto Koltuğu

6778 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Oto Koltuğu

Oto Koltuğu

Konforlu bir şekilde seyahat edebilmek için kullanılan özel araçlarda, aracın iç ve dış aksamları çok önemlidir. Konfor denilen kavram bir araç için öncelikle emniyetten geçmektedir. Araç içi emniyet koşulları göz ardı edilebilecek bir mesele olmamakla birlikte hem kendiniz hem de çevrenizdeki insanları birçok tehlikeden korumaktadır.

Aracınız ile aylarca hayalini kurduğunuz o yolculuğa çıkmadan evvel emniyetinizi sağlayacak araç içi güvenlik ürünlerini edinmeniz ve oto güvenlik ekipmanlarınızı eksiksiz bir şekilde aracınızda bulundurmanız gerekmektedir. Güvenlik ekipmanları olmaksızın çıkılan yol, konfordan uzak ve tehlikelerle dolu bir seyahat deneyimi sunar. Kendinizin ve sevdiklerinizin can güvenliği için zorunlu ve gerekli olan araç içi güvenlik önlemlerini almanız ve bu önlemleri alırken doğru ve kaliteli ürünlere ulaşmayı hedeflemeniz gerekmektedir.

Can güvenliğinizi sağlayacak bu ekipmanların tedarik aşamasına geçmeden önce kendinizin ve araç içinde bulunacak diğer bireylerin güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için bulundurulması zorunlu olan ve zorunlu olmasa da faydalı olabilecek olan ihtiyaçların belirlenmesi gerekir.

Bu ihtiyaçlar her bireye özgü olarak belirlenmelidir. Arabada bulunan yetişkin ve çocuk sayısına, kronik rahatsızlıklara, aniden gelişebilecek tehlikeli durumlara karşı alınan tedbirler, size konforlu bir yolculuk sunar.

Araç içinde bir yetişkin ile bir çocuğun güvenlik ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Hatta çocukların bile yaş gruplarına göre birbirinden farklı ve her ihtiyaca yönelik araç içi güvenlik ekipmanları mevcuttur.

Araçta Bebek ve Çocuk Güvenliği

Trafikte oluşan can kaybını önlemek için sıkı sıkıya denetlenen yasalar ve herkes için zorunlu hale getirilen kurallar bulunmaktadır. Bunlar trafikte ölümlü kazalar, yaralanmalar ve diğer aksaklıkların yaşanmasını önlemeyi amaçlar. Özellikle yetişkinler için üretilen emniyet kemerleri, çocukların güvenlik ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bunun için çocuklara özel emniyet ekipmanları kullanmak gerekir. Yetişkinlerde emniyet kemeri takma zorunluluğu bulunurken, çocuklar için alınan önlem ise çocuk oto koltuğu bulundurma zorunluluğudur. Çocuk oto koltuğunun yanı sıra yaş itibariyle daha küçük olan bebekler için ise yine oto bebek koltuğu, bebek puset oto koltuğu gibi güvenlik ekipmanlarının bulundurulması zorunludur. Araçta bulunan bebek ve çocuklar, kendileri için özel olarak üretilmiş ve güvenlik zafiyetini önleyecek olan bu koltuklarda seyahat etmelidir.

Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizin aracınızda konforlu ve emniyetli bir şekilde seyahat edebilmesi için zorunlu hale getirilen araç içi güvenlik ekipmanlarını edinirken, boyuna ve kilosuna bakarak hangi tipte bir oto koltuğun bebeğiniz için daha uygun olacağına karar verebilirsiniz.

Oto koltuklar yaş, boy ve kilo ölçümlerine göre gruplara ayrılır. Taşıma kapasitesi bakımından 0-18 kg, 9-18 kg, 9-25 kg, 9-36 kg, 15-26 kg gibi seçenekleri bulunan bebek oturma koltuğu seçeneklerini inceleyerek bebeğiniz için en uygun olanı bulabilirsiniz.

Bebek 0 Yaş Grubu

Yeni doğan yani 0 yaş grubu bebekler çin infant tipi de denen ana kucağı oto koltuğu kullanılmalıdır. 10 kilo üzerine çıkmayan ve 9. aylarını tamamlamamış bebekler için ideal olan bu bebek taşıma koltuğu, henüz başını dik tutamayan bebeklerin başını ve omurgasını desteklemek için özel olarak üretilmiştir.

0 yaş grubu için kullanılan ana kucağı, oto koltuğu arabanın arka camına dönük bir şekilde ve arka koltuğa kurulur. Yapılan araştırmalara göre ters duran bebek araba koltuğu, olası olumsuz koşullarda %80 oranında bebeğin yaralanma ve hasar alma riskini azaltır.

Bebeklerin kemik gelişimi bu yaşlarda henüz tamamlanmadığı için yatırma pozisyonu konusunda hassas davranılmalıdır. Kademeli ve ayarlanabilir özellikli yatabilen oto koltuğu tercih ettiğiniz takdirde 45-50 derecelik bir açıya getirebileceğiniz koltuklar bebeğiniz için en doğru yatış pozisyonuna ulaşmanızı sağlar. Yüzü arkaya dönük olan bebeğinizi saracak, omuz ve omuz altından geçen emniyet kemerleri bebeğinizin konforunu bozmayacak ve güvenliğini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Koltuk çeşitlerine baktığımızda 360 derece dönebilme fonksiyonuna sahip modelleri görebilmek de mümkündür. Kullanıcılarının memnuniyetlerini ifade etmeden geçemediği dönen oto koltuğu, ebeveynler için bir hayli kullanım kolaylığı sağlar. Bebekler için özel olarak üretilen bu oto koltuğu ve puset, elbette taşınabilir olmalıdır. Kolay taşınabilmesi için araç pusetlerinde bir taşıma aparatı bulunur. Son derece sağlam ve güvenli olan bu taşıma aparatı sayesinde bebeğinizi konforu bozulmadan kolayca taşıyabilirsiniz. Fakat araç seyir halindeyken taşıma aparatının sapı mutlaka aşağıda ve kilitli olarak bırakılmalıdır.

Ebeveynler tarafından oldukça sık sorulan sorulardan bir tanesi de araç bebek koltuğunun ön koltukta kullanılıp kullanılmayacağı yönündedir. ''Bebek koltuğu ön koltukta kullanılır mı?'' sorusuna uzmanlar tarafından verilen kesin ve net cevap ise ''Bebek koltukları kesinlikle aracın ön koltuğunda kullanılmamalıdır.'' şeklindedir. Form olarak ön koltuğa monte edilmeye uygun olan araç bebek koltuğu, araçlarınızın önünde bulunan hava yastığı sebebiyle ön koltukta bulunamaz. Olası durumlarda hava yastığının açılması bebekleriniz için çok büyük bir tehdittir. Bebekleriniz ve oto bebek koltuğu için en güvenli yer aracınızın arka koltuğudur. Oturma yönüne ise yaş grubuna göre karar verilmelidir. 0 yaş grubu bebekler kesinlikle ters yönde seyahat etmelidir.

Bebeğin yapısına göre ergonomik olarak tasarlanmış, postürü bozmayan, portatif oto koltuğu bebeğiniz kadar sizin için de konfor sağlar. Özellikle son yıllarda anne ve babalar tarafından oldukça tavsiye edilen bebek oto koltuğu 360 derece dönebilen koltuk tipidir. Dönen oto koltuğu, bebeği besleme esnasında anne ve babaya oldukça büyük bir kolaylık sağlar. Leke tutmayan kumaş özelliği bulunan koltuklarda ise yemek yedirme esnasında dökülen yemek kalıntılarını kolayca temizleyebilme hatta yıkayabilme imkanınız bulunur.

9 ay ile 4 yaş aralığı içerisindeki çocuklar, diğer bir kriter olarak 9 ve 18 kilo ağırlığına sahip olan çocuklar artık kafasını istediği gibi tutabilen, vücut kontrolünü sağlamaya başlamış ya da sağlayabilen çocuklardır. Bunun için kafa desteği her ne kadar elzem olmasa da omur sağlığı açısından kıymetli bir fonksiyondur. 0 yaş grubu gibi oturmakta sıkıntı çekmeyen bu çocuklar güvenli bir oturma yüzeyine ihtiyaç duyarlar.

Yan koruma bariyerleri olan, nefes alabilen bir kumaştan yapılmış ve farklı yatış pozisyonları için ayarlanabilir bir sisteme sahip olması, çocuğunuzun konforlu bir yolculuk deneyimi yaşamasını sağlar. 5 noktadan bağlı emniyet kemeri sayesinde oldukça sabit bir şekilde yolculuk yapan çocuğunuz, oturma pedinin özel olarak üretilmesi neticesinde bu sabit yolculuktan rahatsız olmaz. Kaymayı önleyen omuz askıları bulunan ana kucağı oto koltuğu ve bebek oturma koltuğu ekstra dolgulu malzemelerle destekli olarak üretilmiştir.

15-25 kilo ağırlığındaki 3 ve 5 yaş arasındaki çocuklar için en çok tercih edilen oto koltuğu özellikleri arasında, yıkanabilir oto koltuğu minderi ve oto koltuğu kılıf gelir. Darbe emici, yumuşak oto koltuğu minderi ve oto koltuğu kılıfı kolay çıkarılabilen, leke tutmaz ve yıkanabilir özellikte olmalıdır. 22 ve 36 kilo ağırlığında ve 6-12 yaş aralığında olan çocuklar için ise kesinlikle oto koltuğu yükselticisi kullanmak gerekir. 6 yaş yüksek oto koltuğu ekstra konforlu bel destek minderi sayesinde rahat bir yolculuk deneyimi yaşayacak olan çocuklarınız, yüksek konfor ve güvenlik içinde aracınızın camından dışarıyı seyrederek yolculuk yapabilir ve manzaranın keyfini çıkarabilir. Yanmayan ve darbeyi emen bir kumaştan üretilmiş olması kazalarda gerçekleşebilecek hasarları en aza indirger. Ayrıca araç içindeki pedlerin takılıp çıkarılabilir olması, pedleri çıkararak çocuğunuz için daha geniş bir oturma alanı yaratmanızı sağlar. 3 noktalı emniyet kemeri seçenekleri bulunan 4-12 yaş oto koltuğu, önden gelen darbeleri büyük oranda ve büyük ölçüde azaltacak bir teknolojiyle donatılmıştır. Farklı yükseklik ayarlarının bulunması, kullanılan portatif oto koltuğunu çocuğunuzun gelişim çağına göre ayarlayabilme imkanı sunar. Tek elle bile kolaylıkla ayarlanabilen farklı yatış pozisyonu ile evdeki konforunuzu aratmaz.

Yükseltici Nedir?

Araçlarda bulunan kemerler yetişkinlikler için üretilmiştir. Yetişkinler için üretilen bu kemerler koltukta oturan bir çocuğu doğru şekilde kavrayamaz ve koruyamaz. Bu sebeple kemerlerin çocukları doğru şekilde kavramasını sağlamak amacıyla yükselticiler üretilmiştir. Yükseltici sayesinde oturdukları yerden yükselen çocuklar, kemerin tam kapasitede emniyet sağlayabileceği bir konuma ulaşırlar. Fakat yükseltici üreticileri, 125 cm boyundan kısa olan veya 22 kilogram ağırlığından zayıf olan çocuklar için sırt bölümü olmayan yükseltici üretmez. Kabaca bir tahminle 7 – 8 yaşlarındaki bir çocuk için üretilen yüksek sırtlı yükselticilerin amacı, yan darbe koruması sağlaması ve daha güvenli bir oturma deneyimi sağlamasıdır. Bununla beraber koltuk kemerinin çocuğu düzgün kavramasına da yardımcı olur.

Araç içi oto koltukları genel olarak incelediğimizde önceliğin bebekler için omurga destekleyici özellikte olması ve alınan bir ürünün yaşa ve kiloya göre ayarlanabilir özellikte olması önemli bir tercih sebebidir. Dönen oto koltukların beslenme açısından ebeveyne sağladığı kolaylık özellikle 1 yaş oto koltuğu, 2 yaş oto koltuğu ve 3 yaş oto koltuğu arayışında olan ebeveynler için oldukça revaçtadır. Bununla birlikte hızla büyüyen bebekleri için her yaş aldığında farklı bir ürün arayışına girme zahmetinden sizi kurtaracak belirli yaş aralıklarını kapsayan ve yaş gruplarına uygun fonksiyonlarla donatılan ürünler her ebeveynin kurtarıcısıdır. Örneğin 4 yaş oto koltuğu arayışında olan bir ebeveyn, 4-12 yaş oto koltuğu alarak uzun yıllar çocuğunun konfor içinde seyahat etmesini sağlayabilir. Ya da yeni doğan bebekler için 0 ile 36 kg oto koltuğu alarak uzun yıllar boyunca bebek oto koltuğu tavsiyeleri üzerine kafa yormak zorunda kalmayabilirsiniz. Oto koltuğu seçimi esnasında ürünün özellikleri kadar kullanıcı yorumlarına erişebilmek de önemlidir.

Güvenlik Kemerindeki 3 Nokta ve 5 Nokta

Kısa bir araştırma yaptığınızda oto bebek koltuklarında güvenlik kemerlerinin 3 noktalı veya 5 noktalı kemerli oto koltuğu olarak nitelendirildiğini görürsünüz. Bunun sebebi koltuğun grubuna göre kemer sayısının değişiklik göstermesidir. Örneğin 0 yaş grubundaki bebekler için üretilen oto koltuklarında 5 noktalı emniyet kemeri bulunmaktadır. 5 noktalı emniyet kemeri bebeği 5 farklı noktadan sabitlemektedir. Yaş grubu büyüdükçe 3 noktalı kemerin kullanıldığı çocuk koltukları karşımıza çıkar. Eğer oto koltuğu çoklu kullanım grubundaysa yani 0 ile 36 kilogram arasında bir skalaya sahipse 5 noktalı olarak üretilen kemer sistemi, bebek yaş aldıkça 3 noktalı kemere dönüştürülebilmektedir.

ISOFIX Özelliği

Uzmanlar binek araçlarda bebek ve çocuk güvenliği için alınan önlemlerin yeterli olmadığını, bebek ve çocuklar için üretilmiş olan oto koltuklarının işlevlerini yerine getirmediğini belirledi. Emniyet kemeriyle entegre edilen bebek ve çocuk koltuklarının olası bir kaza durumunda fazla baskı yaratacağı ve yeteri kadar güvenli olmadığı tespit edildi. Bununla birlikte yapılan araştırmalara göre emniyet kemeriyle bağlanan çocuk ve bebek koltuklarının neredeyse yarısından fazlası yanlış bir şekilde bağlanıyordu. Bu güvenlik açığının giderilmesi için uluslararası standartlar bütününe ihtiyaç duyuldu. Bu standartlara uygun olarak isofix koltuklar ortaya çıkmış oldu. Tanım itibariyle isofix, monte edilebilmeyi anlatan bir tabirdir. Kısa sürede ve pratik bir şekilde monte edilebilen bu koltuklar güvenliğin en üst seviyede olması için özel olarak üretilmiştir. Araca monte edilmesinin kolay ve pratik olması, koltukların yanlış ve tehdit oluşturabilecek şekilde monte edilmesinin de önüne geçmiştir. Bununla birlikte yapılan testler sonucunda kaza esnasında bebek ve çocuklara uygulanan baskı ve yükü azalttığı ve darbe emici donanımıyla çok yüksek oranda hasar alma oranını düşürdüğü çarpmanın etkisini kademeli olarak yavaşlattığı ortaya çıkmıştır. Bütün bu sebepler neticesinde isofix ebeveynler tarafından en çok tercih edilen oto koltuklardan olmuştur.

Günümüze baktığımızda 2006 yılından sonra üretilen araçların çok büyük bir bölümünün isofix özellikli bebek ve çocuk koltuklarıyla uyumlu olduğunu görebilmek mümkündür. Kendi aracınızda isofix uyumluluğu olup olmadığını kontrol etmek isterseniz aracınızın kullanma kılavuzunu inceleyebilir ya da arka koltuğunuzun çevresinde isofix logosu olup olmadığını araştırabilirsiniz.

ECE R 44-04 Standartları

ECE R 44-04, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomi Komisyonu Yasalarının bebek ve çocuk oto koltuklarıyla ilgili bölümün kısaltmasını temsil eder. Avrupa Birliği içerisinde satılan bebek ve çocuk oto koltukları bu standartlara uygun olmak zorundadır. Bu standartlar, gelişen otomobil teknolojisi, oto koltuğu modelleri, oto koltuğu aksesuarları ve trafikte yaşanan kazaların istatiksel verilerine göre sürekli olarak güncellenmektedir. Bu standartlara uygunluk testi esnasında; oto koltuğun taşıma kapasitesi aralığı, çarpma testleri esnasındaki yavaşlatma başarısı, emniyet kemeri sağlamlığı, oto koltuğun montaj ve kurulum için verilen bilgilerin doğruluğu gibi testleri geçen ürünler bu standarda uygun olarak kabul edilir.

I-Size Standartları

2013 yılında yürürlüğe giren Avrupa Birliği oto güvenlik koltuğu düzenlemesi, 4 yaşa kadar olan bebek ve çocuk koltukları için geçerlidir. Bu düzenleme bebeğin 15. ayına kadar ters bir şekilde seyahat etmesini ve Isofix’i zorunlu kılmaktadır. I-size düzenlemesinin en büyük farkı grup ayrımını kiloya göre değil boya göre yapmasıdır.

1980 yılında kullanılmaya başlanan bebek koltuklarının temel amacı her daim bebek ve çocukları seyahat esnasında güvende tutmaktır. En kıymetli varlığımız olan çocuklarımızın can güvenliği için standartlara uygun olarak üretilmiş, konforlu, esnek ve güvenilir bir oto koltuğu tercih etmelisiniz. Bağlama kayışından malzeme kumaşına, beş noktalı emniyet kemerinden 45 dereceye kadar ayarlanabiliyor olmasına kadar birçok kriter ince elenip sık dokumayı gerektirir.

Alışverişin en zoru bebek ve çocuklar için yapılandır. En kaliteli ürünü onca seçenek arasından çekip çıkarmak, üstelik bunu bebeğinizin ya da çocuğunuzun boyuna, kilosuna göre yapmak gibi birçok kriter devreye girer. Tüm bunların yanında kullanılan malzemenin içeriğini araştırmak, bu malzemenin sağlık üzerindeki olumlu ya da olumsuz bütün etkilerini araştırmakla uzayıp gider listeler. Bu alışverişlerin en mühimi araç içi koltuk alımı sırasında gerçekleşir. Yüzlerce çeşit, sayısız fonksiyon arasından hangisinin sizin için en uygun ürün olduğuna karar vermek elbette güç olacaktır. Fakat filtreleme seçenekleri ve birbirinden seçkin markalarıyla Trendyol bu alışverişi kolayca tamamlamanıza imkan sağlar.

Trendyol’un kategorideki ürünlerini inceleyerek birçok oto koltuğu markaları ve modellerine göre sıralayabilir, karşılaştırma yapabilir, oto koltuğu yorumlarını dikkate alarak sizin için en ideal bebek oto koltuğu tavsiyesine ulaşabilirsiniz. Oto koltuk modellerindeki indirim kampanyalarını görebilmek ve avantajlı fiyatlarından yararlanabilmek için Trendyol'u tercih edebilirsiniz.