search result placeholder

Oluklu Karton

Oluklu Karton Nedir?

Oluklu Karton Nedir?

Mimari maketlerde, tasarım projelerinde ve koli yapımında kullanılan oluklu karton, kâğıt materyaller kullanılarak üretilir. Hammaddesinde kâğıt kullanımı, oluklu kartonların geri dönüşümü için büyük bir avantaj sağlar. Çevre sağlığı için oldukça önemli bir konu olan geri dönüşüme katkı sağlaması, oluklu kartonun çevre ile uyumunu yükseltir. Normal kartonlara kıyasla daha sağlam ve kalın bir yapıya sahip olan oluklu kartonların kullanım alanı her geçen gün artmaktadır. Farklı renk ve model seçeneklerine sahip oluklu kartonlar geniş ürün yelpazesi ile kullanıcılara sunulur. Kolay katlanabilir yapısı nedeniyle üzerinde işlem yapmaya elverişli olan oluklu karton ile tasarım projelerinizi tamamlayabilir, kendi kolilerinizi yapabilirsiniz. Oluklu karton, özel cihazlar ile üretilen ve hammaddesi kâğıt olan bir malzemedir. Üretimi sırasında kâğıt malzemeler sıklıkla kullanılır. Yiv ile dalgalı bir görünüm kazanan kâğıdın, farklı iki düz kâğıt arasına yerleştirilmesi ile oluklu karton elde edilir. Dalgalı görünüm kazanan kâğıt, kartonun yükselmesine ve arada hava boşluğu oluşmasına neden olur. Bu sayede, daha kalın duruşlu bir karton elde edilir. Oluklu kartonlar, ağırlıklı olarak 0.25 mm ve üzerindeki kalınlık ölçülerinde üretilir. Oluklu kartonlar ile eşya taşıma için kullanılan kolilerde sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu kartonlar, koli, ambalaj ve kutu üretiminde yaygın bir şekilde kullanılır. Koli yapımından kullanılmasının temel nedeni, oluklu kartonların aralarında bulunan dalgalı kâğıdın hava boşluğu oluşturarak daha dayanıklı bir hale gelmesidir. Bu oluklar, ihtiyaca ve kullanıma göre tek ve çift kâğıt kullanılarak üretilir. Oluklu karton çeşitleri arasında, çift oluklu karton ve tek oluklu karton bulunur. Çift oluklu karton, tek oluklu kartona kıyasla daha dayanıklıdır. Ayrıca, daha kalın bir görünümü vardır. Çift oluklu karton kutu üretiminde sıklıkla tercih edilir. Yüksek hasar emiciliğine sahip bu kutular ile eşyalarınız zarar görmeden taşınabilir. Tek oluklu karton, daha ince bir yapıya sahiptir. Kolay bir şekilde bükülerek şekil alan tek oluklu karton, mimari maketlerde ve tasarım projelerinde en fazla kullanılan malzemelerden biridir. Oluklu karton, özel cihazlarda üretilir. Oldukça hassas bir çalışma sistemine sahip makineler, işlem sırasında kâğıdın zedelenmemesi için özel bir çaba harcar. Üretimde kullanılan kâğıtlar, kolay şekil alması için belli bir buhar basıncı ile nemlendirilir. Nemlenen kâğıtlara verilen şekillerin bozulmaması için kurutma işlemi uygulanır.

 Oluklu Karton Kullanım Alanları

Oluklu Karton Kullanım Alanları

Oluklu karton çeşitleri, paketleme amacıyla yaygın bir şekilde kullanılır. Bunun sebebi, oluklu mukavva karton kutu modellerinin sağlam bir yapıda olmasıdır. Oluklu karton kutu, ilk üretildiği zamanlarda kolay hasar gören ürün ve eşyaların taşınmasında ve paketlenmesinde kullanılmıştır. Cam ve porselen gibi kırılgan malzemeler, ufak bir darbe ile zarar görebilir. Bu karton kutular, dayanıklı yapıları sayesinde hassas ürünlerin zarar görmeden taşınmasına olanak tanır. Cam ürünlerin güvenli taşımasının ardından, meyve ve sebzelerin nakliyesinde de kullanılmaya başlanmıştır. Oluklu karton kutu ile yapılan nakliyelerde, meyve ve sebzelerin zarar görme olasılığı oldukça düşüktür. Birçok amaçla kullanılan oluklu karton kutular, ambalaj yapımında da sıkça tercih edilir. İçinde bulunan ürünü koruması ve hafif bir yapıya sahip olması oluklu kutuları vazgeçilmez ambalaj malzemelerinden biri yapar. Oluklu mukavva, geri dönüşüme katkı sağlayan malzemeler arasında yer alır. Hammaddesinde kâğıt kullanılması geri dönüşüm açısından büyük bir avantaj sağlar. Sağlık açısından da zararlı yapısı bulunmayan oluklu karton, çocukların kullanımı için uygundur. Çocuklar, okul projelerinde ve el işi derslerinde oluklu karton ürünlerinden sıklıkla faydalanır. Kolay şekil alan ve makas, maket bıçağı gibi ürünlerle kesilebilen oluklu karton, farklı renk seçenekleri ile piyasada yer alır. Renkli oluklu karton ürünleri, farklı renkleri ile maket projelerinde ergonomik bir kullanım sunar. Yine projelerde kullanmaya uygun simli oluklu karton çeşitleri de vardır. Çocuklar, oldukça canlı ve göz alıcı renk seçenekleri ile sunulan oluklu kartonlar ile yaratıcı projelere imza atabilir. Oluklu karton ile hazırlanan maketler ve tasarım projeleri dayanıklı bir yapıya sahip olur. Özellikle, üç boyutlu maket tasarımlarında, projenin istenilen forma kolay bir şekilde geçmesini sağlar. Metalik oluklu karton katlanabilir yapısı sayesinde üç boyutlu tasarımlara olanak tanır. Oluklu karton ile çalışmalarınızı keyifli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Oluklu karton üzerine baskı makineleri ile grafik ve yazı gibi desenler aktarabilirsiniz. Oluklu karton, hediye paketlemelerinde de sıklıkla kullanılır. Hem dayanıklılık, hem de orijinal bir görünüm elde etmek için simli oluklu karton iyi bir seçenektir. Hammaddesi kâğıt olan oluklu karton üzerine kalem ile yazı yazabilirsiniz. Oluklu kraft karton, ürün paketlemelerinde yaygın bir kullanıma sahiptir. Ürünleri koruması açısından uygun bir seçenektir. Bu karton çeşitlerinden biri de oluklu rulo karton ürünleridir. Oluklu karton rulo, ağırlıklı olarak inşaat sektöründe, ev içi dekorasyon ve tadilat işlemlerinde kullanılır. Zemin üzerine serilerek kullanılan oluklu karton rulo parke ve mermerlerin çizilmesine engel olur. Hafif ve kolay şekil alan yapısı nedeniyle paketleme işlemleri için de oluklu karton rulo kullanımı oldukça yaygındır.

Plastik Oluklu Karton Nedir?

Plastik Oluklu Karton Nedir?

Kâğıt ürünlerin yanı sıra plastik malzemelerden üretilen oluklu levha çeşitleri vardır. Oluklu plastik levha, plastik ve cam elyaf malzemeler kullanılarak üretilir. Ağırlıklı olarak sera ve dış mekanların kurulumunda kullanılan plastik oluklu karton, kedi evlerinin yapımında da kullanılır. Isı izolasyonu sağlayan oluklu plastik, kırılmaz bir yapıya sahiptir. Güneş ışınları konusunda dayanıklı olması nedeniyle seralarda sıklıkla tercih edilir. Farklı renk seçenekleri ile piyasada yer alan oluklu plastik karton, mimari projelerin tasarımında sıkça kullanılır. Geniş kullanım alanına sahip oluklu plastik karton, marketlerde, restoranlarda, yüzme havuzlarında ve müzelerde de farklı amaçlar için tercih edilir. Geri dönüşüm kutularında kullanılan oluklu plastik karton, genellikle mavi renkte üretilir. Kırılmaz yapısı sayesinde nakliye işlemlerinde de tercih edilen oluklu plastik karton, eşyaların zarar görme riskini neredeyse sıfıra indirir. Oluklu plastik karton, su ve sıcaklık gibi dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Hafif yapısı ile kolay bir kurulum ve şekillendirme imkânına sahip oluklu plastik karton kullanıcılar için vazgeçilmez bir malzemedir. Oluklu karton, koli yapımından mimari projelere kadar yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Her alanda kullanıcılara avantaj sağlayan oluklu karton çeşitleri, büyük küçük herkesin kullanımına uygundur. Birçok farklı renk ve model çeşidi bulunan oluklu kartonlar, üstün koruyucu özellikleri ile oldukça kullanışlı ürünlerdir. Kâğıt ve plastik olmak üzere farklı malzemeler kullanılarak üretilen oluklu kartonlar, renk seçenekleri ile geniş ürün yelpazesine sahiptir. Kâğıttan üretilen oluklu kartonlar geri dönüştürülebilir özelliği ile çevre sağlığı konusunda da endişe duymadan kullanmanıza imkân sağlar. Oluklu karton fiyatları, renk, model, kalınlık gibi birçok özellik göz önünde bulundurularak belirlenir. Örneğin, inşaatlarda kullanılan oluklu rulo karton fiyatları, el işlerinde kullanılan kartonlara kıyasla daha yüksektir. Malzemenin boyutu fiyat konusunda etkilidir. Çift ve tek oluk seçenekleri ile piyasada yer alan oluklu karton çeşitlerine Trendyol’dan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Oluklu karton çeşitlerinden ihtiyaçlarınıza en uygun olanları belirleyebilir, hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.

search result placeholder