Oda Kokusu ve Koku Giderici

15874 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Sonraki sayfa

Oda Kokusu ve Koku giderici

Evinizde istenmeyen kokuları maskelemek ve hoş bir atmosfer yaratmak için tercih edebileceğiniz pek çok farklı oda kokusu ürünü bulunur. Mumlar, çubuk kokular, spreyler, jeller ve tütsüler, evinizin güzel kokmasına yardımcı olur. Evinizin her odasında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan farklı koku çeşitlerini, yerli ve yabancı markaların en iyi ürünlerinin bulunduğu Trendyol üzerinden satın alabilirsiniz. 

Tütsü Nedir?

Tütsü, yakıldığında kokulu duman çıkaran aromatik bir malzemedir. Tütsünün içinde bulunan yanıcı ve bağlayıcı madde, yakıldığında hoş kokulu bir duman üretilmesini sağlar. Kullanılan malzemeler değişken olsa da tütsüler, genellikle odun kömürü veya odun tozuyla yanar. Tütsü yapımında kullanılan aromatik malzemeler, genellikle bitki bazlıdır. Bu aromatik etkiyi yaratmak için çeşitli reçineler, tohumlar, kökler ve çiçekler kullanılır. Tütsü, evlerin güzel kokmasını sağlama amaçlı kullanılmalarının yanı sıra terapi, meditasyon ve tören benzeri zamanlarda da değerlendirilir. Bunun dışında tütsüler, çeşitli aromatik özellikleri dolayısıyla böcek ve sinekleri de evinizden uzak tutabilir. Tütsü içerisinde kullanılan malzemeler, marka ve ürünlerin özelliklerine göre değişir. Evlerde yaygın olarak kullanılan tütsü aromaları; tarçın, buhur, misk, paçuli ve sandal ağacıdır. Sandal ağacı tütsü çeşitleri, kokularını uzun süre korumaları bakımından da sıklıkla tercih edilir. 

Tütsü Nasıl Yakılır?

Tütsüyle evinizde hoş bir koku yaratmak için öncelikle kibrit ya da çakmak yardımıyla tütsü çubuğunu ateşlemeniz gerekir. İlk yaktığınız zaman tütsü hafifçe parlar ve kokulu bir duman çıkarmaya başlar. Bu nedenle tütsü ateşlendiğinde hafifçe sallayarak veya dışarı üfleyerek alev almış kısmı söndürmeniz gerekir. Tütsünün yanma süresi, şekline göre değişir. Ortalama bir tütsü çubuğu, 50 ile 90 dakika arasında yanabilir. Tütsü, tükendiği zaman kendiliğinden söner. Her ne kadar evinizde hoş bir atmosfer yaratsa da yanıcı olması dolayısıyla tütsülerinizi dikkatle kullanmanız gerekir. Herhangi bir yangın tehlikesi oluşmaması için tütsü brülörü kullanmanız ve masa veya sehpa gibi sabit bir alanda alevlemeniz önerilir. Ayrıca, tütsüyü yerleştirdiğiniz zeminin herhangi bir tehlikeye karşı dayanıklı bir malzemeden olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Son olarak, tütsünüzü yaktığınız süre boyunca gözetim altına tutmanız da önemlidir. 

Odanızın Ruhuna Uygun Kokular Seçin

Koku, oldukça kişisel bir seçimdir. Ancak, evin her alanına yakışan spesifik aromalar da vardır. Doğru kokularla evinizin her alanında ruh hâlinizi ve duygularınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Mutfağınız için otlar, meyveler, narenciye ve tatlılar gibi yemek pişirmeyle bağlantılı aromatik kokuları tercih etmeniz önerilir. Air Wick oda kokusu çeşitleri, havayı yemek kokusundan arındırmak konusunda oldukça başarılıdır. Tarçın ve karanfil benzeri baharatlı kokular, mutfaktaki istenmeyen yemek kokusunu başarıyla maskeler. Yemek odası ve salonda iştahınızı kesmeyecek hafif kokuların kullanılması önemlidir. Oda kokusu şişesi çeşitleri, aynı zamanda salonunuzun dekorasyonuna da katkı sağlar. Banyo ise taze ve temiz kokulara en çok ihtiyaç duyulan alanlar arasındadır.

Taze ve Ferah Hissedin

Greyfurt, bergamot, yeşil bitkiler ve okyanus esintili Glade oda kokusu çeşitleri, banyolarınız için mükemmel birer alternatiftir. Yatak odasında ise uzun ve yorucu bir günün ardından kendinizi rahatlamış hissetmenizi sağlayan çubuklu oda kokusu çeşitleri tercih edilmelidir. Pamuk ve bambu oda kokusu, tüm günün stresini ve yorgunluğunu üzerinizden atarak dinlenmenize yardımcı olur. Pereja oda kokusu çeşitleri ile evinizin her alanında modunuzu ve motivasyonunuzu yükselten pek çok aroma sunar. Evinizin her alanına ve kişisel koku tercihlerinize bağlı pek çok farklı aromayı taşımak için hemen şimdi Trendyol'un ev temizlik ürünleri kategorisine göz atabilirsiniz.