Mutfak Dolapları

8750 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Mutfak Dolabı

Mutfak Dolabı

Mutfağınız için hem şık hem kullanışlı bir dolap mı arıyorsunuz? Mutfak dolabı modelleri arasından, mutfağınızın ölçülerine uygun ve estetik tarzınızı yansıtanları filtrelemeye başlayın. Her bütçeye uygun dolaplar arasından, beğendiklerinizi, şekil, renk ve fonksiyon olarak filtreledikten sonra mutfak dolabı fiyatları üzerinden bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Mutfağınıza Uygun Dolap Modelleri

Uygun mutfak dolabı çeşitleri arasından seçim yapmadan önce, mutfağınızın ölçülerini bilmeniz gerekir. Musluk, elektrik prizi gibi kullanımda olan bölgelerin iptal olmaması için bu bölgelerin de tam olarak belirlenmesi önemlidir. Dolabınızı yerleştirmeyi düşündüğünüz alanı da dahil ettiğiniz, kuş bakışı bir harita işinizi kolaylaştırır. Dolabın açılması, hareket alanına etkileri gibi detayların da iyi düşünülmesi gerekir. Dolap kapılarının açılması ile hareket alanınız kayboluyorsa, dolap kapılarını kanatlı değil, sürgülü yapmanız daha pratik bir çözüm olabilir. Tüm bu detayları mutfağın haritası üzerinden görebilir ve karar verebilirsiniz. Mutfağınız L şeklindeyse, bir bölümünü tamamen dolap ile kapatabilir ve mutfağın kalan bölümünü kullanabilirsiniz. Mutfağınız çok darsa, dolapları boydan boya yapmak yerine, tavana yakın şekilde monte edebilirsiniz böylelikle hareket alanınızı küçültmemiş olursunuz.  Geniş mutfaklar için dolap almak daha kolay olabilir, dolaba mutfağın en çok hangi bölgelerinde ihtiyaç duyduğunuzu belirleyerek ilk adımları atabilirsiniz. Yeni yapılan mutfaklar için alınacak dolaplarda, dolap modelleri ve fiyatları ile ilgili karşılaştırmalar yapılması önem taşır. Mutfak dolabı metre fiyatları üzerinden de mutfak ölçülerine göre dolap siparişleri verilebilir. Mutfak dolabı seti ya da tekli modellerinden hangisine karar vereceğiniz de mutfağın ölçülerine göre değişecektir. Dolap setleri arasında yer alan mini mutfak dolabı gibi parçalar da hem mutfaktaki dağınıklığı toparlamanız hem de elinizi attığınızda ulaşabileceğiniz baharatlık, çay tabağı gibi malzemelerinizi koyabileceğiniz pratik çözümler sunar. Çekmeceli dolaplar, mutfaktaki köşeler gibi ölü noktaları da kullanabildiği için çok avantajlıdır. İç hacmi, ölü alanların kullanılması ile oldukça genişletilen dolapların içine büyük tencereler ve diğer eşyalar konulabilir. 

Dekorasyona Uygun Dolap Önemlidir

Günümüzde iç mekan dizaynlarında, yaşam alanlarının eşyayla doldurulması yerine yaşayanlara bırakılmasına dikkat edilir. Mutfak dolabı tasarımları yapılırken de bu noktaya çok önem verilir. Mutfak, ailenin bir araya geldiği yaşam alanlarından birisi olduğu için, orada geçirilen vakit önemlidir. Mutfakta birbirine uymayan renkler, belirli bir düzende olmayan dolap kapakları ve diğer eşyalar, insanın gözünü yorar. Mutfağınızın iç dekorasyonuna göre ve genişliğine göre seçeceğiniz mutfak dolaplarında da diğer mutfak mobilyaları ile uyumu göz önünde bulundurmanız gerekir. Özellikle geniş mutfaklarda uyumu sağlamak kimi zaman zor olabilir. 3 veya 4 metre mutfak dolabı koyabileceğiniz mutfaklarda, dolapla uyumlu materyal, kumaş ya da renkten masalar ile mutfakta yenen yemekler çok daha keyifli olacaktır. Özellikle mutfak dolabı country modelleri gibi, tarzınızı yansıtan ve iç dekorasyon ile kontrast oluşturmayacak modeller mutfağın samimi, sıcak ve huzurlu olmasını sağlayacaktır. Klasik mutfak dolabı modelleri arasında da rastlayabileceğimiz L mutfak dolabı modelleri, ön tarafına konulacak bir masa ya da orta tezgah ile çok daha şık bir görüntü yaratır. Orta tezgah altına koyacağınız mini mutfak dolabı orta tezgahta kullanılabilecek mutfak malzemelerinin konabileceği bir yer olabilir. Yeni nesil mutfaklarda özellikle modern mutfak dolabı spor dekorasyonun tamamlayıcısı olarak tercih edilir. Evin diğer bölgelerindeki dolapların, taşınma ile birlikte götürüleceği ama mutfak dolaplarının kalıcı olduğu düşünülürse, mutfağın iç dekorasyonuna uygun spesifik renkler ve modeller de tercih edilebilir. Çok köşeli geniş mutfaklarda köşeli mutfak dolabı modelleri de kullanılabilir. 

Fonksiyonel Mutfak Dolapları Pratiktir

Özellikle yeni mutfak dolapları modelleri arasında, tezgah üstüne kurulan mutfak dolapları LED'li yapılır. LED aynı zamanda dolaba ışık ve gölge oyunlarının oluşturduğu bir estetik de sağlar. Özellikle küçük mutfaklar için tasarlanan portatif mutfak dolabı ve modüler mutfak dolabı modelleri mutfağın boyutuna göre eklenebilen ya da çıkartılabilen elemanlardan oluşturulur. Raflı mutfak dolabı çeşitlerinde öne çıkan modüler sistemler, hareket alanının üst tarafına monte edilen dolaplarda da alt dolaplarda da işe yarar. Yemek alanı mutfak dışındaysa kullanılan seyyar mutfak dolabı genellikle servis yapan kişiye büyük kolaylık sağlar. Yemek takımlarının, bardakların ve diğer sofra eşyalarının yanı sıra yemeğin ve içeceklerin getirilmesinde de oldukça kullanışlıdır. Fonksiyonel mutfak dolapları arasında 2 kapaklı, 3 ya da 4 kapaklı mutfak dolabı çeşitleri bulunur. Bazı dolapların kapaklarının ardındaki raflar aslında kesintisizdir ve içine koyduğunuz ürünleri, diğer kapağı açıp elinizi uzatarak da alabilirsiniz. Bu tip dolaplar şekil olarak genellikle ince mutfak dolabı olarak üretilir. Baharatların konulması için çok kullanışlıdır. Mutfak dolabı modelleri arasında genellikle parça eklenebilen ya da çıkartılabilen şekildeki tasarımlar daha çok dikkat çeker. Taşınmadan sonra, yeni mutfağın kullanım alanına göre demonte mutfak dolabı modellerinin tercih edilmesi, özellikle öğrenci evlerinde sık yaşanır. Mutfak dolabı dizaynı yapılırken, dolabın bir kısmının, güneş ışığından, nemden ve tozdan daha uzak olmasına özen gösterilir. Bu kısım, mutfak dolabı içinde kiler olarak kullanılan bölümdür.

Uygun Renk ve Materyal Seçimi

Özellikle açık mutfaklarda, evin genel dekorasyonu ile kontrast renkler sayesinde mekan algısını bölebilir ve mutfak alanını oluşturabilirsiniz. Mutfak dolapları, açık mutfaklarda genel tema olarak kullanılan materyalden farklı bir doku oluşturabilir. Bu tamamen sizin bu alanda ne hissetmek istediğinize bağlıdır. Evinizin tamamı ahşap ve klasik formda döşenmiş olabilir ancak mutfak için daha cesur bir tasarım istiyorsanız, kontrast renklerde lake mutfak dolabı çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Mutfak evin bir başka odasıyla birleşik değilse, iç dekorasyonunun kurgulanması anlamında daha özgürsünüz demektir. Bu tip mutfaklarda dilediğiniz mutfak dolabı renk ve materyali tercih edebilirsiniz. Evinizde rustik bir tarz hakimse, mutfağınız için ahşap mutfak dolabı ya da eskitme kapılar çok uygun olacaktır. Betonarme tezgah altında ahşap dolap kapakları ve sıcak renklerle boyanmış duvarlar birbiriyle şık bir uyum oluşturacaktır. Geniş mutfaklarda olduğu kadar dar mutfaklarda da ankastre mutfak dolabı ihtiyaç haline gelmiştir. Mikrodalga, fırın gibi birçok mutfak eşyasını bir arada tutan mutfak dolapları, kesintisiz bir yüzey elde etmek isteyenler için kulpsuz bir şekilde mutfağa monte edilir. Mutfakta kullanılan tüm elektrikli eşyaların bir araya konulduğu ve baharat raflarının da dolap kapakları ardında gizlendiği mutfaklarda genellikle sonsuzluk hissi oluşur. Mutfağın şık görünüşü, mutfak dolabı altı LED ışık monte edilerek tezgah üzerine ekstra aydınlatma verir. Özellikle ankastre mutfak dolabı modellerinde gömme ışık kullanılarak da yapılan bu aydınlatma efekti hem kullanım açısından çok pratik hem de görsel açıdan çok şık durur.

Mutfakta Renk Seçimi İpuçları

Mutfak dolaplarının neredeyse tamamı mdf üzerine çeşitli teknolojik işlemler yapılarak üretilir. Özellikle mutfak dolabı mdf üzerine yapılan kaplamada kullanılan materyale önem verilir. Mutfak dolabı çizilmelere ve çarpmalara çok maruz kalabileceğinden, dayanıklı bir kaplama ürünü tercih edilir. Kaplama ürünü üzerine istenen renkte çalışma yapılabilir. Bu nedenle mutfak dolapları istenen renkte olabilir. Mutfakların ana tasarımına göre genellikle dolap kapaklarının sade olması tercih edilir. Eğer çok küçük bir mutfağınız varsa mutfak dolabı beyaz olarak tercih edilebilir. Mutfağınızın duvarlarını pastel renklere boyarsanız mutfağınız daha geniş gözükecektir. Eğer mutfak duvarlarınızın renginden memnunsanız, alacağınız mutfak mobilyalarının pastel renkte olmasını sağlayabilirsiniz. Küçük mutfaklarda genellikle açık renkli mutfak dolapları kullanılır ve duvarlardaki detaylar ya da canlı renkteki mutfak aksesuarları ile mekanı canlı bir hale getirebilirsiniz. Beyaz mutfak dolabı modelleri zamansız şıklığa sahiptir; asla modaları geçmez. Paslanmaz çelik tezgahlar ile ahşap dolap kapısı endüstriyel mutfak görünümü yaratacaktır. Mutfakta hiç popülerliğini yitirmeyecek bir renk uyumu da siyah ve beyazda görülür. Mutfak dolabı siyah renk ise tezgah ve duvarlar beyaz olabilir ya da dolap kapaklarının bir kısmı siyah, bir kısmı beyaz olarak dekore edilebilir. Parlak yüzeyli ya da cam mutfak dolabı kapakları, mutfağınızı ultra modern bir tarza çevirir. Minimalist dekorasyondan hoşlanıyorsanız, kulpsuz kapaklar ve dolap ile tezgahın aynı renk olması gibi ufak detaylar sizi mutlu edecektir. Özellikle cam – ahşap karışımı materyalden oluşan bir mutfak dolabınız varsa, mutfağınızda ufak retro dokunuşları kullanabilirsiniz. Eski model yer kaplaması, mutfak dolabı eskitme detayları ile mutfağınızdan her an kurabiye kokusu yükselecekmiş gibi huzurlu bir imaj yaratmış olursunuz. Retro dekorasyon mutfaklara, yeni nesil kafelerde de rastlayabilirsiniz. Mutfak dolaplarına dikkat edin, genellikle eskitilmiş ya da ağaç mutfak dolabı olduklarını göreceksiniz.

Mutfak Dolapları Başka Nerelerde Kullanılır?

Mutfak dolaplarını bu kadar çekici kılan, mutfak haricinde başka alanlarda da kullanım için elverişli olmalarıdır. Yeni mutfak yaptıran kişiler, eski mutfak dolaplarını atmak istemezler. Kimi zaman da evin başka bölümü için mutfak dolabı alışverişi yapılır. Özellikle evden taşınma durumunda, daha küçük bir mutfağa geçildiğinde ve dolap arttığında, evin başka yerlerinde de gayet kullanışlı olurlar. Renkli mutfak dolapları, taşındıktan sonra yeni evde birçok farklı amaca hizmet eder. Mutfak dolaplarının, mutfak dışında en çok kullanıldıkları alan, hobi alanlarıdır. Resim, dikiş, el sanatları ve diğer kendin yap malzemelerinin hepsini alan bir hazine sandığı gibidirler. Eğer bir hobiniz yok ve yine de dolabınızı atmak istemiyorsanız, içecek dolabı olarak da kullanabilirsiniz. Mutfak dolabınız, buzdolabında durmasını istemediğiniz tüm içecekleri ortadan kaldıracak ve bir arada tutacak kullanışlı bir eşya olacaktır. Tezgah altı mutfak dolaplarının birkaç tanesini bir araya getirerek birbirine monte edebilirsiniz. Üzerine koyacağınız bir sunta ile dekoratif bir tezgah hazırlamış olursunuz. Bu dolaplı yeni tezgahınızı isterseniz bahçede, isterseniz, oturma odasında kullanabilirsiniz. Seçim tamamen sizin. Dolabınıza istediğiniz efekti de verebilirsiniz. Dilerseniz boyayıp vernikleyerek, yeni mekana uygun hale getirebilir, dilerseniz eskitme yaparak kullanabilirsiniz. Fazla gelen mutfak dolabı ile ilgili başka bir fikir de çocuk odasına özel bir hazine sandığı yapmaktır. Dolabı, kapak kısmı yukarı gelecek şekilde çevirerek sandığı yapmaya başlayabilirsiniz. Mutfak dolabı menteşelerini, çocukların parmaklarını sıkıştırmayacağı, açıp kapatırken kendilerine zarar vermeyecekleri, daha güvenilir menteşelerle değiştirerek dolabı onların istediği oyuncak sandığı haline getirebilirsiniz. Sonra dolabı güzel bir renge boyar, kulp olarak oyuncaklardan bir tanesini kullanabilir, üzerine eğlenceli efektler koyarak oyuncak sandığını tamamlayabilirsiniz. Duvara monte edilen, tezgah üstü dolap olarak kullanılan ve artık işinize yaramayan mutfak dolabı modelleri bu iş için idealdir. Ayaklarını söktüğünüz tezgah altı mutfak dolapları da sandık yapımı için uygundur. Yere kadar uzanan ve zeminle temas eden kısmı kalınlaştırılmış mutfak dolapları bu iş için pek uygun değildir. Mutfak dolaplarının kullanıldığı başka bir yer de çamaşır odasıdır. Deterjan, tuvalet kağıdı gibi birçok eşyanızı toplayamıyorsanız ve elinizde artmış mutfak dolabı var ise bu dolabı banyoda ya da çamaşır odasında değerlendirebilirsiniz. Mutfak dolabı raf sayısı ne kadar çoksa o kadar çok temizlik malzemesini alabilir. Bu anlamda hayat kurtarıcı olacaktır.

Mutfak Dolaplarının Temizliği

Mutfak dolaplarının belirli periyotlarla temizlenmesi hijyen ve sağlık açısından önemlidir. Temizlenme periyotları, dolap içindeki eşyalara göre değişir. Dolapların içlerinin ne kadar sıklıkla temizlenmesi gerektiği, biraz da kullanım sıklığına göre değişmektedir. Tencere, tabak gibi mutfak eşyalarınızın bulunduğu dolapların daha sık temizlenmesi gerekir. Bakteri oluşumuna zemin sağlamayan materyaller ile üretilen mutfak dolabı içinde duran kuru bakliyat türündeki gıdalarda zaman içinde böceklenme olabilir. Bu da dolabın içindeki tüm yiyecekleri sağlıksız bir hale getirir. Özellikle kiler olarak kullanılan dolapların çok sık temizlenmesi ve nemi uzaklaştıran maddelerle nem oranının azaltılması çok önemlidir. Mutfak dolabı iç temizliği belirli sürelerle yapılsa da kapaklarının daha sık temizlenmesi gerekir. Yemek yapılırken sıçrayan yağlar, çeşitli sıvıların bıraktığı lekeler gibi birçok nedenden dolayı kapakların silinmesi önem taşır. Mutfak dolabı temizliği, mutfak dolabının materyaline göre değişir. Temizliğin aşındırıcı yüzey temizleyicileri ile yapılmaması önemlidir. Parçacıklı ve toz yüzey temizleyiciler, dolabın çizilmesine ve cilasının silinmesine neden olabilir. Bu nedenle temizlikte jel, sıvı deterjan gibi ürünlere yönelmek en doğru tercih olacaktır. Dolap temizliği için özel bir deterjan arıyorsanız ancak bulamıyorsanız karışımı kendiniz de yapabilirsiniz. Özellikle dolap üzerinde lekeler varsa ve bu lekeler, nemli bezlerle çıkmıyorsa deterjan kullanımı gerekir. Kendi yapacağınız deterjanın içine yağ çözücü, sabun ve su ekleyerek deterjan çözeltinizi oluşturabilirsiniz. Bu çözeltiyi, orta sertlikteki bir diş fırçası yardımıyla dolap üzerindeki lekelerin üzerine sürerek lekeyi çıkartmayı deneyebilirsiniz. Eğer yağ çözücünün dolabınızın yüzeyini bozacağını düşünüyorsanız bulaşık deterjanı ve beyaz sirkeyi de karıştırarak kullanabilirsiniz.

Mutfak Dolaplarının Dış Etkilerden Korunması

Mutfak dolapları genellikle dış etkilere karşı dayanıklı olarak üretilirler. Ancak, özel üretim ya da hassas materyalden yapılan dolaplarda zaman içinde kabarma, renk değişimi gibi durumlar görülebilir. Lake dolaplar da çizik açısından dezavantajlı olabilir. Parlak kapaklarda çizikler kendisini çok fazla gösterir. Bunun için öncelikli olarak temizlik malzemeleri özenle seçilmelidir. Mutfak dolabı modelleri arasında seçim yapılırken nasıl temizleneceği konusunda bilgi alınarak tercih yapılmalıdır. Mutfak dolabı ayak ve raf temizliklerinin, kapılarının hangi deterjanla temizleneceği mutlaka öğrenilmelidir. Mutfak dolapları montajı ve temizliği doğru şekilde yapılırsa, dolaplar genellikle uzun ömürlü olur. Ahşap kapılar için ahşap temizleyici malzemeler kullanılmalıdır. Akrilik, lake mutfak dolabı çeşitlerinde en büyük problem parmak izidir. Bunun için ılık suya bulaşık deterjanı koyarak temizleyebilirsiniz. Eğer çok uzun süre temizlemezseniz, dolap üzerinde lekelenmeler başlayacaktır. Bu nedenle lekelenmeler olmadan silmek en doğru hareket olacaktır. Ancak, lekelenmeler olduysa ve silinerek geçmiyorsa o zaman ılık su ve deterjan karışımına biraz da sirke ekleyerek yumuşak bir diş fırçası ile lekeyi çıkarmaya çalışmanız en doğrusu olacaktır. Renkli mutfak dolabı modellerinde, dolabın temizliği için, yine çizilmeyen ya da deforme etmeyen sıvı deterjanlar, sünger ve ılık su kullanılabilir. Siyah mutfak dolabı takımı da parmak izini ve tozu çok gösterir. Bu takımları her gün, püskürtmeli bir deterjan ile temizlemek en doğru şekildir. 

Mutfak dolaplarınızı değiştirmek ya da yeni mutfak dolapları satın alarak istediğiniz tarzda bir ev dekore etmek istiyorsanız, Trendyol’da ödeme fırsatları ve avantajlar ile aradığınız tüm modellere ulaşabilirsiniz.