Motor Yatağı

2948 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Motor Yatağı

Motor Yatağı

Gündelik yaşamı kolaylaştıran otomobiller, günümüzde oldukça fazla sayıda kişi tarafından aktif olarak kullanılır. Eskiden günlerce süren ve oldukça zahmetli olan yolculuklar, şimdilerde hem kısa sürede tamamlanır hem de keyifli ve eğlenceli hale gelir. Sektörde birbirinden çeşitli özelliklere sahip otomobiller mevcuttur. İnsanlar gelişmiş iç ve dış özelliklerine, fiyatına ve rengine göre hangi markanın hangi modeline sahip olacağına büyük bir özenle karar verir. Aslında bu tür otomobil alışverişlerinde ilk bakılması gereken yer motor aksamıdır. Motorun yapısı çok önemlidir. Kullanım sürecinde de motora ve motor yatağına dikkat edilmesi gerekir. Yatak kısmı motorun içerisinde bulunan ve dönen parçaların sürtünmesini aza indiren bölümdür. Blok ve krank arasında bulunan kısım ana yatak olarak isimlendirilirken piston ve krank arasında yer alan kısım ise kol yatağı şeklinde adlandırılır. İyi bir motor muhteşem bir sürüş performansı anlamına gelir. Bu performansın aylar hatta yıllarca sürmesi için otomobilinizin motorunu sık sık kontrol ettirmeniz gerekir. Baktırmanız gereken yerlerin başında ise motorun can suyu gibi olan yağ gelir. Eğer aracınızın yağı eksilirse motorda istenmeyen sonuçlar doğabilir. Yağın eksik olması motor yatağı kısmında geri dönülemez problemlere yol açar. Yatak sarması arızası denilen bu problem, hiç vakit kaybetmeden önleminin alınması gereken bir sorundur. Sorun yaşandığında araç durur ve çoğu zaman bir daha hareket etmez. Bu sebeple servise bir çekici ile götürülmesi zaruri olabilir. Eğer araç bu şekildeyken hareket edilirse motorda ciddi boyutta arızalara neden olur. Trendyol’dan aracınızın ihtiyacı olan her parçaya kolaylıkla ulaşarak bütçenize uygun seçimler yapabilir, araç bakımını bütçe dostu fiyatlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Aracınızın Değerli Parçalarından Biri: Motor Yatağı

Teknolojinin insanoğluna bahşettiği kolaylıklardan biri de otomobillerdir. İç ve dış tasarımlarıyla hem göze hitap eden hem de yüksek performans gösteren bu araçlar, gündelik hayatta sıklıkla tercih edilir. Müşteriler tarafından çok sevilen bu tarz araçların dış tasarımı kadar iç yapısı da oldukça önemlidir. Bu tür araçlarda önemli parçalarından biri olan motor iki çeşide ayrılır. Bunlar, içten yanmalı motorlar ve turbo motorlar şeklinde sıralanır. Yakıtını kendi yanma odasında yakarak oluşan enerjiyi kendi hareket enerjisine dönüştüren motorlar olarak bilinen içten yanmalı motorlarda gereğinden fazla ya da az hava varsa yanma işlemi sekteye uğrar. Bu da alınan verimi düşürür ve çevreye ciddi zararlar verir. Turbo olanlar ise atmosferik bir basınç oluşturur. Turbo motora sahip olan araçlar hem güçlüdür hem de az yakıt tüketir. Turbolar daha fazla performans göstermek için fazla yakıt tüketmek zorundadır. Bu tip aletler atmosferik basıncı sağlayabilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji ise egzoz gazının sıcaklığından ve basıncından sağlanır. Bu hareket sayesinde motordan atılan enerji tekrar kullanıma dahil edilerek verim sağlanmış olur. Aracın bu kadar kritik bir parçasının bulunduğu yer olan yatak bölümü de çok önemlidir. Bu noktada akıllara motor yatağı nedir ve ne işe yarar gibi sorular sıklıkla gelir. Bu yatak, motorun içerisinde dönen silindirlerin sürtünmesini aza indiren veya yok eden bir parçadır. Araç markasına ve modeline göre farklılık gösteren bu parça, genellikle silindir bir çanağa benzer. Bir motorda 2 adet bulunur. Bunlardan biri blok ve krank arasında bulunan ana yatak olur. Diğeri ise krank ve piston kolu arasında bulunan kol yataktır. Eğer bir motor uzun süre yağsız kalırsa sürtünme başlar ve bu durum motor için geri dönülemez sonuçlara sebep olur. Bu sebeple aracın iç aksamının düzenli periotlarla takip edilmesi ve bakımının yapılması çok mühimdir. Aksi takdirde araçta çok çeşitli hasarlar meydana gelebilir. Aracınızın hem iç hem de dış yapısı için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm aksesuar ürünlerine ve yedek parçalarına Trendyol’dan kolayca ulaşabilir, bütçenize uygun ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Araç İç Aksamında Olmazsa Olmaz Parçalar

Araç İç Aksamında Olmazsa Olmaz Parçalar

Özgürlüğü damarlarınıza kadar hissettiren araba sürme eylemi kimileri için bir tutku sayılabilir. Kimileri için ise sadece bir yerden bir yere giderken yapılan bir eylemdir. Tutku ya da basit bir eylem olsa bile arabası olan herkesin araçla ilgili bazı teknik özellikleri bilmesi gerekir. Bilinçli bir şekilde takibini ve bakımını yaptığınız aracınızla geçireceğiniz zamanı ikiye katlayabilirsiniz. Kaputun altında bulunan iç aksam da bilinmesi gereken alanlardan biridir. Burası aracın beyni olarak kabul edilir. Buradaki bileşenleri bilmek önemlidir. Motor bloğu esas gövdeyi oluşturan kısımdır. İçerisinde bulunan silindir, yağ pompası, krank ve mil gibi parçalara yer veren alan ise motor yatağı olarak adlandırılır. Bu kısım tüm bu hareket eden ve dönen parçaların sürtünmesini önler, parçaları doğru bir konumda tutarak her birinin yüzeyini korur. Yenilenebilir bir parça olan bu yatak, oldukça hassas işlemlerden geçerek üretilir. Alüminyum, kalay, bakır ve silisyum gibi materyallerden üretilmiş seçenekleri mevcuttur. Bu parça kulaklar yardımıyla şasiye doğrudan bağlanır. Krank ve kam mili gibi diğer yedek parçaların değişmesi hem zamanınızdan hem de cebinizden çalar. Yatak ise bu gibi parçaların sürtünerek aşınmalarına engel olarak hem motorun performansını artırır hem de parçaların ömrünü uzatır. Yatak değişimi oldukça basit ve ekonomik bir işlemdir. Aracınızla uzun yıllara ve yollara meydan okumak istiyorsanız düzenli yağ bakımını yaptırmanızda fayda vardır. Yağın değişimi, değişim yöntemi ve kalitesi bu parçayı doğrudan etkiler. Bu sebeple yağ seçimini her zaman titizlikle yapmanız önerilir. Yataklar; yatak tipleri ve bulundukları yer gibi faktörlere göre farklı şekilde adlandırılır. Motor kol yatağı krank mili ve piston kolu arasında bulunur ve yüksek devirli motora sahip araçlar için oldukça kritik bir parçadır. Tüm bu parçalar için Trendyol’dan destek alabilir ve anında aradığınız ürüne ulaşabilirsiniz. 

Bütçe Dostu Motor Yatağı Fiyatı

Bütçe Dostu Motor Yatağı Fiyatı

Ayağınızı yerden kesen büyük veya küçük, benzinli ya da dizel tüm araçların beyni sayılan motor, oldukça önemli bir bölümdür. Birbirinden farklı parçalardan ve silindirlerden oluşan bu kısım, düzenli bakım ve kontrol gerektirir. Bu sayede yıllara ve yollara meydan okuyan bir araca sahip olursunuz. Sağlamlığa ve yüksek performansa sahip bir motorda yer alan yatak bölümü ise çok mühimdir. Bu kısım iç aksamda oluşan titreşim, sürtünme ve aşınma seslerini sıfıra indirerek yüksek bir performans elde etmenizi sağlar. Aracın ön kısmında bulunan parçaları sabit tutarak hareketi ve yükü diğer parçalara kolayca iletir. Böylece verimi artırır. Bu parça oldukça hassas ölçümlerle imal edilir. Ayrıca alüminyum, kalay, bakır, silisyum, beyaz metal ve kurşunsuz gibi materyallerden tasarlanarak sizlerin beğenisine zengin çeşitlilikle sunulur. Hem cebiniz hem de zamanınız düşünülerek tasarlanan bu motor parçaları, kaliteli ve dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilir. Rutin kontrolleri yapıldığı takdirde sizi yarı yolda bırakmaz. Aracınızın performansını artıran ürün, fiyat performans açısından oldukça uygundur. Her keseye hitap ederek ulaşılabilirliğini artırır. Parçadan maximum düzeyde verim almak için yapılması gereken bazı basit kurallar mevcuttur. Kirli ve tozlu bir yağ kullanımı parçanın deforme olmasına neden olur. Bu yüzden yağ filtresini zamanında değiştirmek mühimdir. Zararlı yağların ve katkı maddelerinin kullanımı da yanma sonrası zararlı atık maddelerini artırdığından korozyona sebep olarak yatağa zarar verir. Yatağın gözenek gözenek olmasına neden olur. Hiza ayarsızlığı ve montaj yetersizliği gibi sorunlar da ortaya çıkar. Yetersiz yağlama bu ürünün fazla miktarda deforme olmasına neden olur. Bu işlemin yeterli yapılamaması parçanın işlevini yitirmesine ve çalışamayacak hale gelmesiyle sonuçlanır. Böyle durumlarla karşılaştığınızda Trendyol üzerinden aradığınız ürünü bütçe dostu motor yatağı fiyatı seçenekleriyle bulabilir ve kolayca sipariş verebilirsiniz.