Monitör

661 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Monitör

Ekran kartı ve anakartların ilgili bağlantı noktaları üzerinden aldığı görüntü verilerini işleyerek ekrana yansıtan birimler, monitör olarak adlandırılıyor. Bugün teknik ve yapısal açıdan kendi içinde ayrılan çözümler, kullanıcıların gereksinimlerine göre özelleştirilerek de üretilebiliyor. Son yıllarda LED arka aydınlatmalı LCD ekranlara sahip bilgisayar monitörü modelleri kullanıcılar tarafından tercih edilse de PC monitör kavramı, çok daha farklı teknolojilerin boy gösterdiği 1990’lardan bu yana ele alınıyor.

Video Display Terminal Çözümlerinden Modern Monitörlere

CRT (cathode ray tube-katot ışın tüpü) formundaki televizyonların yaygınlaşması, 1970’li yılların sonlarında ortaya çıkan kişisel bilgisayarların görüntü birimlerinde de kullanılıyor. O dönemde VDT (video display terminal) şeklinde isimlendirilen monitörler, renk oluşturma ve çözünürlük konusunda sınırlı yeteneklere sahipken 1980’lerde üretilen CRT monitörler, 1024 x 768 piksel gibi çözünürlükleri kolaylıkla oluşturabiliyor. LCD (liquid crystal display-sıvı kristal ekran) teknolojisinin gelişim göstermesi ve üretim maliyetlerinin azalmasıyla yaygın olarak kullanılmaya başlanan LCD monitörler, çözünürlük başta olmak üzere pek çok açıdan CRT monitörleri yakalıyor hatta teknik yeterlilik açısından onları geçiyor. Bununla birlikte daha düşük elektrik sarfiyatı gerçekleştiriyor ve kullanıcılara çok daha yüksek ekran genişlikleri, çözünürlükleri ve yenileme hızları sunuyor. 4K üzeri çözünürlükler sunan LCD monitörler, HDR gibi yenilikçi görüntü teknolojilerini de beraberinde getirerek teknoloji ve multimedya tutkunlarına eşsiz bir deneyim yaşatabiliyor. Bu noktada 4K çözünürlük ve HDR gibi teknolojiler monitör fiyatları üzerinde etkili olabiliyor.

Yeni Nesil Monitörlerle Etkileyici Bir Multimedya Tecrübesi

Bilgisayar donanım ve çevre birimi geliştiricileri tarafından üretilen monitör modelleri, kullanıldığı alana bağlı olarak farklı teknik özellikler sergileyebiliyor. Ekran kısmı hareket ettirilebilen, pivot ve VESA montaj yuvası destekli çözümler, ergonomi konusunda hassas olan teknoloji tutkunlarına hitap ediyor. Oturma pozisyonu ve ekrana bakış açısına göre kolaylıkla kişiselleştirilebilen hareketli ekrana sahip ürünler, ekran yapılarına ve panellerine bağlı olarak çeşitlilik gösteriyor. Genişlikleri 49 inçe kadar uzanan Dell monitör, Philips monitör, Samsung monitör ve LG monitör çeşitleri; TN, VA ve IPS panelli olabiliyor. TN panelle güçlendirilen monitörler, ekran yenileme hızı noktasında özellikle oyuncuların gereksinimlerine yanıt veriyor zira bu panelli monitörlerin ekran yenileme hızları 240 Hz’e kadar ulaşabiliyor. IPS ve VA panelli çözümler ise renk doğruluğu ve görüş açısı konusunda öne çıkıyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen ve video düzenlemeyle ilgilenenlerin tercih ettikleri IPS monitörlerin renk doğruluğu, ekranda görülen görüntü ile gerçekte var olan görüntünün arasındaki farkın sıfıra inmesine olanak veriyor.

Gaming Monitör Modelleriyle Oyunların Tadını Çıkarın

Oyunculuk kavramının, oyun endüstrisinin her geçen gün daha büyümesi ve donanım üreticilerinin bu büyümeye kayıtsız kalmaması neticesinde önem kazanmasıyla oyuncu monitör modelleri de üretiliyor. Standart monitörlerden; daha yüksek ekran yenileme hızı, tasarımsal geliştirmeler, ergonomik iyileştirmeler ve malzeme dayanıklılığı gibi noktalarda ayrılan oyuncu monitörlerinin örnekleri; MSI monitör, Asus monitör ve Casper monitör çözümleri arasında görülebiliyor. Zengin bağlantı noktaları sayesinde 4K ve üstü çözünürlüklere dahi çıkılsa yüksek ekran yenileme hızını ve düşük tepki süresini koruyan modeller, üreticilerin sağladığı RGB LED aydınlatma gibi ekstralarla cezbedici bir görünüme de kavuşuyor.

Genel kullanıma, profesyonellere ve oyunculara yönelik tasarlanan LCD monitör modelleri; ekran genişlikleri ve diğer tüm teknik özelliklerine göre farklı fiyat aralıklarında yer alıyor. Eğer siz de yeni bir monitöre gereksinim duyuyorsanız, bilgisayar ve tablet kategorisi içerisindeki ürünleri inceleyebilir, beklentilerinize yanıt veren modeli, Trendyol’un avantajlı bilgisayar monitör fiyatları ile satın alabilirsiniz.