search result placeholder

Maske

Virüsler, tozlar gibi zararlı maddeleri önleyen maske ürünleri, sağlık açısından büyük önem taşıyor. Coronavirüs maske ürünleri, hastalığı bulaştırma ya da bulaştırmayı önleme açısından büyük önem taşırken, maskenin özelliğine, malzemesine ve kalitesine göre koruma oranları değişebiliyor. Yaygın olarak kullanılan cerrahi maske özellikleri itibariyle en etkili tek kullanımlık maske seçenekleri arasında bulunuyor. Tıbbi maske gibi daha gelişmiş modeller ya da yüz koruyucu maske gibi daha geniş bir alanı kapatan ürünler de tercih edilebiliyor. Maskeler türlerine, malzeme yapılarına, kalitelerine ve kullanım biçimlerine göre farklı koruma oranları sunduğu için maske seçerken dikkatli olunması gerekiyor. Virüse karşı genel önlem olarak kullanılan maskeler ile sağlık görevlilerinin kullandığı modeller, hasta kişilerin etraflarını korumak için taktığı ürünler ile iş güvenliği amacıyla toza karşı takılan modeller farklı özellikler taşıyor.

Kullanılan ortama ve kullanım biçimine en uygun maskenin tespit edilmesi, ihtiyaca en uygun maskenin satın alınması gerekiyor. İşi gereği tozlu ve riskli alanlarda çalışanların yıllardır kullandığı, küresel virüs salgınlarında herkes tarafından kullanılması gereken özel maskeler ya da cerrahi operasyonlarda doktorların kullandığı 3 katlı cerrahi maske seçenekleri en uygun koşullarla Trendyol’da bulunabiliyor. Çoklu paketler halinde satılan virüs maskesi seçenekleri oldukça uygun fiyatlarla satın alınabiliyor. Trendyol’da maske ve eldiven ürünlerinin özellikleri, yapısı ve koruma durumu ile ilgili bilgilere de kolayca ulaşılabiliyor. Ventil ya da filtre içeren koruyucu maske ürünleri çok daha etkili bir koruma sunarken fiyat bakımından biraz daha yüksek bir segmentte yer alıyor. Bez maske ürünleri yıkanabilme ve tekrar tekrar kullanılabilme özelliğiyle tercih edilirken, koruma oranı cerrahi maske türlerine göre daha düşük olabiliyor.

Maske Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Maske satın al ve düzenli kullan, denildikten sonra öncelikle hangi maske tipine ihtiyaç duyulduğuna karar verilmesi gerekiyor. Çalışanlar için risk oluşturan maddelerin büyüklüğü ve özellikleri göz önünde tutularak, bunları filtre edebilecek nitelikte ağız ve yüz maskesi kullanılması tavsiye ediliyor. Toz, yağ, su, parçacık, damlacık gibi maddelerin hangisi risk oluşturuyorsa, o özellikteki riskleri filtre edebilecek koruyucu maske ürünleri satın alınabiliyor. Ağız ve burnu kapatan solunum odaklı maskelerin yanı sıra yüzü bir bütün olarak koruyan siperlikli ürünler de bulunabiliyor. Yüz koruyucu ürünler, gözü de sıçrayan parçacıklar, toz ya da diğer zararlı maddelerden koruyabiliyor. Tam korumalı yüz siperi ürünleri, daha rahat nefes alma imkânı sağladığı için daha kolay kullanılabiliyor. Ancak solunum risklerini minimuma indirmek gereken durumlarda bu tip ürünler yeterli olmuyor.

Toz ve sise yönelik tasarlanan maskeler solunum rahatsızlıklarının önüne geçerek, daha sağlıklı nefes alma olanağı tanıyor. Filtreler ve ventiller solunum sistemine tam koruma sağlayarak, sonrasında oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önüne geçebiliyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği mevzuatı gereği pek çok meslek grubu için maske takma yükümlülüğü bulunuyor. Kaynak makinesi kullananlardan, tarımsal el aletleri kullanımına, inşaat sektöründe çalışanlardan madencilik yapanlara farklı meslek gruplarının mesleklerinin getirdiği risklere uygun maske çeşitleri kullanması gerekiyor. Çoğu meslek grubunda bu ürünler darbelere ve sıçrayan küçük parçalara karşı da koruma sağlıyor. Kimi mesleklerde ise tüm vücudu saracak biçimde koruma yapılması, başın özel bir maskeyle tam olarak korunması gerekiyor. Arıcılık gibi meslekler için üretilen özel kıyafetler, olası arı saldırılarına karşı tam koruma sağlıyor.

Maske Modelleri ve Özellikleri

Sağlıkçıların yaygın olarak kullandığı cerrahi maske ürünleri dışında, pek çok maske ve koruma ürünü farklı meslek gruplarının ihtiyaçlarına göre tasarlanıyor. Toza yönelik maskelerde yaşanan çeşitlilik, maruz kalınan toz ve parçacıkların büyüklük ve özellik olarak farklı yapıda olmasından kaynaklanıyor. Özellikle kesme işlemleri esnasında kimyasal tozlar havaya yayıldığından tam korumalı ağız ve yüz maskesi ürünleri ön plana çıkıyor. Doğru bir filtreleme yapabilen ve doğru amaçla kullanılan maske çeşitleri, iş güvenliği bakımından verimli sonuçlar sağlayabiliyor.

Yoğun toz ve sis bulunan çalışma alanlarında gözü de koruyacak biçimde tasarlanmış yüz koruyucu ürünler daha işlevsel sonuçlar veriyor. İş makinesi kullananlar bu tip ürünler sayesinde görüşlerini koruyabilirken, işçiler ciğerlerine istenmeyen partiküllerin gitmesinin önüne geçebiliyor. Otomotiv, madencilik, gemi inşaat, kimya ve metal gibi sektörlerde üretimin pek çok aşamasında kimyasal maddeler ortama yayıldığından yüz koruyucu maske kullanımı zorunlu tutuluyor. Kimyasal parçacıkları filtreleme özelliği bulunan gelişmiş ürünlerde filtre sistemlerinin belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor. Filtreler bir süre sonra özelliklerini yitirdiğinden filtre değişimi yapılmazsa maskeler tamamen işlevsiz hale gelebiliyor. Farklı modelleri ve türleri bulunan ventilli maske ürünleri, özel tasarımları, ağız ve burunu tam kapatan formlarıyla büyük ilgi görüyor. Konforlu bir kullanım sunmaları yanında türüne göre etkili bir partikül koruması sağlayan ventilli maske seçenekleri, havadaki küçük partiküllerin yanı sıra toz, buğu ve neme karşı da etkin bir koruma duvarı oluşturuyor.

Koruma Çeşidine Göre Maske Modelleri

FFP1, FFP2 ve FFP3 olarak adlandırılan 3 farklı türü bulunan toz maskesi ürünleri, su bazlı toz, yağ bazlı toz, zararlı partiküller gibi pek çok riskli maddeyi de filtreliyor. Doğru yerde ve doğru amaçla kullanıldığında %99’a kadar varan koruma oranları sağlayabilen bu maskeler gibi, sis maskesi denilen türler de etkili koruma sağlıyor. FFP modelleri tozlara ve mikroplara karşı etkili bir koruma sağlarken, türlerine göre kullanım alanları değişebiliyor. FFP1 tipi maskeler, inşaatlar ve temizlik hizmetlerinde özellikle toza karşı tercih ediliyor. Riskin yoğun olmadığı ortamlara uygun olan bu maskeler, temel düzeyde koruma oluşturuyor. FFP2 modelleri ise tozun yanı sıra nem, küçük partiküller ve neme karşı da koruma duvarı oluşturuyor. Kimyasal maddeler başta olmak üzere pek çok riskli maddeye karşı kullanılabilen bu modeller, farklı virüslere karşı da etkili bir koruma sağlıyor. FFP3 tipindeki ürünler ise en yüksek koruma düzeyine sahip olan maskeler olarak, en küçük zerreciklere karşı dahi etkin bir koruma kalkanı oluşturuyor. FFP serisi maskelerin yanı sıra N95 tipi maskeler de büyük bir yaygınlıkla kullanılıyor. Medikal maske ürünleri arasında yer alan N95 modeller de, sis, toz, duman ve mikroplar başta olmak üzere bir çok riski bertaraf edebiliyor. Yüksek filtre özelliği olan tıbbi maske ürünleri, tam koruma sağlayan yüksek kaliteli yapısıyla diğerlerinden ayrılıyor. Virüs salgını dışında tozlu, nemli ve sisli alanlarda çalışanlar için büyük önem taşıyan bu maskeler, çalışanların küçük partiküller ve riskli kimyasallardan etkilenme düzeyini minimuma indiriyor.

Coranavirüse Karşı Koruma Maskeleri

Virüs ve bakterilerden korunma amaçlı olarak kullanılan maske ve eldiven ürünleri, bulaşma olasılığını minimuma indirerek salgın hastalıklarla daha etkili bir mücadele imkânı sunuyor. Hastaların cerrahi operasyonlar sırasında enfeksiyon kapmasının önüne geçmek için tasarlanan 3 katlı cerrahi maske seçenekleri, pek çok hekim tarafından hastalarını koruma amaçlı kullanılıyor. 3 katlı maske virüs salgınlarında kitlesel kullanım yoluyla bulaş oranını düşürmek için de büyük bir işlev görüyor. Coronavirüs maske seçenekleri arasında yaygın olarak kullanılan tek kullanımlık maske seçeneklerinin bir süre kullanıldıktan sonra yenilenmesi gerekiyor. 3 katlı maske ortamdaki herkesin kullanması durumunda virüslere karşı etkin koruma sağlarken, filtreli maske ürünleri de çok yüksek koruma oranlarına ulaşıyor.

Sağlık görevlililerinin kriz dönemlerinde kullandığı özel filtreli maske alternatifleri daha uzun süre kullanılabildiği ve daha yüksek koruma oranlarına ulaşabildiği için tercih ediliyor. Virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olan yüksek korumalı maskeler, bulaş oranında ciddi düşüş yaşanmasını sağlıyor.

Virüs maskesi olarak pamuklu bezler ya da özel nanoteknoloji kumaşlar da kullanılabiliyor. Önlem amaçlı günlük kullanım için özel tasarımlara sahip bez maske ürünleri yaygın olarak tercih ediliyor. Kıyafetlerle uyumlu desenler ve ilginç tasarımlarla satışa sunulan bu ürünler, daha rahat bir kullanım ve daha iyi nefes alma gibi avantajlar taşısa da koruma oranları daha düşük düzeyde kalabiliyor. Bu maskeler çok daha şık ve dikkat çekici görünümleriyle birer aksesuar gibi kullanılabiliyor.

Maske Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maskelerin kullanımında hem koruma özellikleri hem de kullanım konforu büyük önem taşıyor. Konforlu olmayan ürünler sık sık kayma yapıyor ya da kullanıcının istemsiz biçimde eliyle düzeltmesi ihtiyacını doğuruyor. Daha konforlu bir kullanım için ayarlanabilir özellik taşıyan tel ya da burun klipsleri önemli bir işlev üstlenebiliyor. Tek kullanım için tasarlanan cerrahi maske özellikleri itibariyle küçük toz ve partiküllerin geçi��ini önlediği için tercih ediliyor. Medikal maske ürünlerinin uzun süre yüzde kaldığında yaraya yol açmaması ve iz bırakmaması için yumuşak malzemelerle desteklenen modellerin kullanılması tavsiye ediliyor. Kişilerin yüz yapıları farklı olduğu için yüze en doğru biçimde oturan ve rahatsız etmeyen lastikli maske modellerinin alınması gerekiyor. Kafa boyutundan ağız ve burun yapısına pek çok karakteristik özellik de ağızlık maske kullanımında etkili olabiliyor.

Gözlük kullananların ürün seçimi konusunda biraz daha hassas olması gerekiyor. Gözlük camlarının sık sık buharlanması kişiyi sürekli rahatsız ettiği gibi, yüze dokunma ihtiyacı doğurduğu için riski de artırıyor. Ventilli modeller ya da buhara neden olmayan burun koruyucu maske gibi ürünler tercih edilebiliyor.

Steril maske ürünleri tek kullanımlık olduğu için hazırlık ve planların ona göre yapılması, tek kullanımlık modellerin kullanıldıktan sonra mutlaka güvenli biçimde çöpe atılması gerekiyor. Kullanılmış maskelerin mümkünse normal çöp kutularına değil, bulaşma riskini en aza indirecek şekilde izole edilerek çöpe atılması büyük önem taşıyor. Güvenli ve steril maske kullanımı için yıkanabilir ve dezenfekte edilebilin modellerin de sık sık mikroplardan arındırılması ve yeniden kullanıma uygun hale getirilmesi tavsiye ediliyor.

Siperlik ve Yüz Koruma Maskeleri

Ağız ve burnun yanı sıra yüzü tam olarak kapatan koruyucu önlemler de özellikle virüslere karşı etkili koruma yöntemleri arasında yer alıyor. Sürekli başka kişilerle yakın mesafeden muhatap olmak zorunda kalan meslek grupları ağızlık maske ürünlerinin yanı sıra yüzü kapatan bir siperlik kullanarak daha güçlü bir koruma sağlamaya çalışıyor. Sağlığa zararı olmayan polipropilen malzeme kullanılarak üretilen yüz siperi çeşitleri, göz çevresini de doğrudan gelecek riskli partiküllere karşı koruyor. Farklı kafa biçimleri ve büyüklüklerine göre ayarlanabilir olan siperlikler, cilde temas eden yerlerindeki yumuşak malzeme sayesinde herhangi bir yara ya da iz bırakmıyor. Şeffaf siperlikler çoğunlukla lastikli maske ürünleri ile birlikte kullanılarak, özellikle virüslere karşı çok daha etkili bir koruma sağlanıyor.

Üretildiği özel malzeme sayesinde görüş kısıtlamasına neden olmayan siperlikler, dezenfekte edilerek tekrar tekrar kullanılabiliyor. Covid-19 pandemisine karşı da sıklıkla başvurulan koruma yöntemleri arasında yer alan siperlik ve yüz maskesi sağlık açısından büyük faydalar sağlıyor. Siperlik modelleri başta sağlık personelleri olmak üzere market ve mağaza personelleri gibi doğrudan çok sayıda insan ile yakın temas kurmak zorunda olanlar tarafından tercih ediliyor. Kumaştan üretilen maskeler arasında da ağız ve burun dışında saçları, boynu da koruyan modeller bulunabiliyor. Tamamen pamuklu kumaştan üretilen ve rahatsız vermediği için konforlu bir kullanım sunan maskeler, farklı desen seçenekleri ile büyük ilgi görüyor.

Maske Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz maskesi sağlık ve güvenlik açısından büyük önem taşıdığı için uzun süre kullanıma uygun rahatlıkta olması gerekiyor. Yüze doğru oturan, kayma yapmayan, iz bırakmayan, rahatsız edici kaşıntıya neden olmayan maskeler daha uzun süre doğru biçimde kullanılabiliyor. Mavi ya da beyaz maske olarak bilinen ameliyat maskeleri tek kullanımlık olarak tasarlandıkları için yeniden kullanılmaması büyük önem taşıyor. Virüs koruma maskesi olarak yaygın biçimde kullanılan bu maskeler, bir süre sonra ağız kısmında nem biriktiriyor, nefes almayı zorlaştırıyor ve koruma vasfı azalabiliyor. Virüsü başkalarına bulaştırma ve virüsün solunum yoluyla vücuda girme riskini azaltan virüs koruma maskesi ürünlerinin, iş güvenliği için hazırlanan maskeler gibi tekrar kullanılması mümkün olmuyor. Hem beyaz maske, hem N95 tipi maskelerin değiştirme sürelerine uygun davranılması tavsiye ediliyor.

Burun koruyucu maske seçeneklerinde virüs ya da diğer riskli partiküllerin kenarlardaki boşluklardan ağza girmesini önlemek için boşluk bırakılmaması gerekiyor. Telli ürünler burunun üst kısmına daha iyi oturduğu için biraz daha rahat bir kullanım sunabiliyor. Maskelerin kullanım esnasında çeneye indirilmesi ya da başın üzerine kaldırılması gibi yanlış kullanımlar virüs bulaşma ihtimalini artırdığı için büyük risk oluşturuyor. Maskeyi taktıktan sonra sık sık takıp çıkarmak da dokunma yoluyla virüs bulaşması gibi yeni riskler doğurabiliyor. Tıbbi ürünlerin ortalama üçte biri kadar etkili olan kumaş modellerin de sık takılıp çıkarılmaması gerekiyor. Bu maske tipleri kişinin virüsü yaymaması için ise verimli sonuçlar verebiliyor.

Farklı Maske Türleri ve Fiyatları

Filtreli, ventilli, 3 katlı ya da kumaş diğer maskelerin fiyatları ürünün markasına, türüne ve kullanılan malzemeye göre değişebiliyor. Cerrahi maske fiyatları belirli bir düzeyde sabit tutuluyor ve aynı özellikteki ürünler aynı fiyattan alıcılara ulaşıyor. Filtreli, ventilli ve kumaş ürünlerde ise böyle sıkı bir standart bulunmuyor. Maskelerin tasarımlarından kumaş yapısına, filtre özelliklerinden kullanılan hijyen teknolojisine pek çok faktör fiyatlar üzerinde etkili olabiliyor. FPP1, FPP2 ya da FPP3 gibi farklı koruma düzeyleri sunan ya da N95 gibi uzun süreli kullanıma uygun filtreli modeller sağladıkları etkili koruma nedeniyle daha yüksek fiyatlardan satışa sunuluyor. Kumaş modellerin fiyatları ise kumaşın niteliğine, kesim kalitesine ve üzerinde yer alan tasarımın özelliklerine göre değişebiliyor. Çok makul fiyatlı bez ürünler olduğu gibi, ünlü markaların ürettiği çok özel tasarımlar da bulunabiliyor.

Maske satın al ve kullan diyerek oldukça önemli uyarılar yapan uzmanlar, tüm maske türlerinin farklı koruma düzeyleri sunduğunu özellikle vurguluyor. İhtiyaca en uygun maske türünün belirlenmesi ve kullanım kurallarına uygun biçimde takılması gerekiyor. 50’li ya da 100’lü paketler halinde yaygın olarak satılan 3 katlı modeller en yaygın maske türü olarak uygun fiyatlarla satın alınabiliyor. Trendyol, tüm maske türlerini özellikleri ile birlikte inceleme ve en doğru kararı verme imkânı sağlıyor. Sürekli maske kullanımı gerektiren durumlarda çoklu paketleri satın alarak ya da toplu paket alımları yaparak daha uygun fiyatlara ulaşmak mümkün olabiliyor. Özel indirim ve kampanya seçenekleri de bulunan Trendyol, herkes için işlevsel, erişilebilir ve sağlıklı maske modelleri sunuyor.

search result placeholder