Makarna

1454 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Makarna

Yemek çeşitleri arasında çoğu insan için en kolay olanı makarna yapmaktır. Üstelik pek çok kişi tarafından da fazlaca sevilen bir yemek türüdür. Makarna, çeşit fazlalığı ile de çok sayıda insana hitap eder. Günden güne ekstra çeşitlerin ortaya çıkması makarnaya olan talep oranını artırır. Makarnanın küçükten büyüğe, her kesim tarafından yoğun rağbet görmesi üretimini de etkiler. Buna bağlı olarak da hedef kitleyi artırmak amaçlı yeni makarna çeşitleri piyasaya sürülür.

Makarna Nasıl Yapılır?

Kuru gıda ürünleri arasında yapım bakımından en kolay yemeklerin başında makarna gelir. Bütün paketlerin arkasında nasıl yapılacağı yazar. Makarna yapmak için ekstra malzemeye gerek yoktur. Sos ile yenilecekse sos malzemelerinin hazır olması gerekir. Makarna, yanında sos olmadan da rahatça tüketilebilen bir besindir. Ekstra lezzet sağlamak amacıyla pek çok makarna çeşidinin yanına soslar ilave edilir. Makarna yapmak için orta boy bir tencerede su kaynatılır. Su kaynamaya başlayınca içerisine makarnalar boşaltılır. Tuz katılır ve ara ara karıştırılır. Birbirine yapışmaması için tencereye bir miktar sıvı yağ dökülebilir. Makarnalar suyun içerisinde kaynayıp yumuşamaya başladıktan sonra ocaktan alınır ve süzgeç yardımıyla süzülür. Daha sonra az miktarda yağ ile makarna yağlanır. İsteğe bağlı özel soslar ile süslenir.

Makarna Çeşitleri

Makarna çeşitlerindeki seçenek fazlalığı birçok üründe yoktur. Çeşitlerinin yanı sıra sosları ve yenme şekilleri ile de çok fazla üretim şekli vardır. Özellikle spagetti çeşidinin tüketici kitlesi fazlasıyla geniştir. Makarna çeşitleri arasında en çok tercih edilen spagettidir. Ana üretim yeri İtalya olarak bilinen spagetti, yanına yakışan sos çeşitleri ile de göz doldurur. Özellikle domatesli soslar ile tercih edilir. Bunun haricinde köri soslu, yoğurtlu ya da özel çeşnili şekillerde de tüketilir. Fırında makarna yapmak için en uygun makarna çeşitlerinin başında spagetti gelir.

Spagetti çeşitleri, kendi arasında da gruplara ayrılır. İnce, kalın ya da en kalın olmak üzere çeşitleri bulunur. Bazı spagettiler yassı şekilde üretilir. Son dönemlerde tam buğdaylı olarak da üretilmeye başlanmış, çoğu kişi tarafından da yoğun ilgi ve talep görmüştür. Özellikle diyetisyenler tarafından sık sık tavsiye edilen organik spagetti çeşidine de talep oranı oldukça fazladır. Düdük makarna, şekli dolayısıyla çok sevilen bir makarna türüdür. Tercih oranı oldukça fazladır. En sevilen makarna çeşitleri arasında yer alır. Yemek olarak tüketilmesinin yanı sıra salatalarda da kullanılır. Bazı düdük makarna çeşitleri, yanlarında sosları ile satışa sunulur. Bu şekilde olması tercih oranını artıran sebepler arasında yer alır. Genel olarak düdük makarna salçalı sosla yenir. Onun dışında beş çayları için hazırlanan salatalara renk katar. Şekil itibari ile de tabaklara şık bir görünüm sağlar.

Erişte Nedir?

Ev yapımı makarna olarak bilinen erişte, günümüzde paketler halinde tüketici ile buluşur. Bazı yörelerde erişteye, kesme makarna da denir. Genelde kesme şeklinde yapıldığı için bu ismi almıştır. Erişte üretilirken özel hamur yapılıp daha sonra bezelere ayrılır. Sonrasında ince şeritler halinde kesilir. Tip olarak spagettiyi de andırır. Ancak onun kadar uzun değildir. Daha sonra da tıpkı makarna gibi pişirilir. Erişte, yapım olarak pek çok kişiyi zorladığı için firmalar tarafından üretilmeye başlanmıştır. Bu durum tüketici açısından da büyük avantaj oluşturur. Makarna tezgahlarında yerini alan eriştelere talep oranı da oldukça fazladır. Hazır kesilmiş ve paketlenmiş olarak satılan erişteler, tıpkı makarna gibi pişirilir. Üstelik çeşitli soslar ile üretilmesi tüketici kitlesine ulaşmasını kolaylaştırır. İsteğe bağlı olarak evde hazırlanabilen soslar ile de tüketilebilir. Bazı yörelerde şeker ile pişirilip yenir.

Sebzeli Erişte Yapımı

Erişte çeşitleri arasında en çok sebzeli erişte tercih edilir. Hem lezzeti hem de şık görünümü ile pek çok kişi tarafından büyük beğeni toplar. İçerisinde bulunan sebzeler sayesinde de oldukça vitaminli bir hale gelir. Yapım açısından ekstra bir zorluğu yoktur. Sebzeli erişte yapımı için kuru soğan, kapya biber, yeşil biber, maydanoz, bir miktar ceviz yada fındık içi, ortalama iki su bardağı erişte ve birkaç adet cherry domates yeterli olur. Öncelikli olarak soğanlar ve biberler ufak ufak doğranıp tencerede bir miktar sıvı yağ ile kavrulur. Ardından erişte ilave edilir ve tekrardan kavrulur. Bu sırada bir miktar tuz eklenir. Ortalama üç su bardağı su ile hafif pişirilir. Suyu iyice çekince ocak kapatılır. Başka bir tavada domatesler kızartılır ve eriştenin üzerine gezdirilir. En üste de fındık ya da ceviz içi serpilir.