search result placeholder

Limon Ağacı

Mis Kokusuyla Evleri Saracak Olan Limon Ağacı

Limon ağacı, ılıman havayı ve ışığı çok seven bir bitki çeşididir. Kış aylarında ılıman ortamları sevmesi sebebiyle limon ağacın evde bakımı da mümkün olabilmektedir. Evde limon ağacı bakımı sayesinde eve bıraktığı o taze hava ortama farklı bir etki bırakacaktır. Görüntüsünün de oldukça estetik olması sebebiyle özellikle son yıllarda fazlasıyla talep gördüğünü söyleyebilmek mümkündür. Limon ağacına evde bakmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç önemli unsur bulunmaktadır. Öncesinde seçilecek olan saksının daha büyük olması gerekecektir. Büyümeye müsait olması nedeniyle küçük saksı tercih edildiği takdirde sürekli değiştirilmesi gerekecektir. Limon ağacı bakımı için tercih edilen toprağın besin değerinin yüksek olması son derece önemlidir. Daha çok asidik toprakları seven limonlar için 6-7 PH değerinde toprak seçimi daha verimli büyümesini sağlayacaktır. Özellikle torf toprak tipinin tercih edilmesi en ideal seçim olacaktır. Toprağın dönem dönem gübrelenmesi limon ağacının daha iyi ve hızlı büyümesini destekleyecektir. Limon ağacı için en iyi gübreleme şekli sıvı gübreleme en uygun dönem ise ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Limon ağacı fidesi saksıya yerleştirildikten sonra ilk etapta yarı gölgeli bir alanda bekletilmelidir. Ortalama 10-15 gün gölgeli alanda bekletildikten sonra, dilediğiniz güneşli alanlara geçirebilirsiniz. Ancak güneşten direkt ışık alması yerine doğrudan ışık görmesini tercih etmeniz oldukça önemlidir. Limon suyu seven bir bitki çeşididir. Ancak suyun çok fazla verilmesi kökünün çürümesine ve bitkiyi çürütmesine neden olabilmektedir. Bu bitkiyi sulamak için en uygun dönem toprağın hafif çatlamaya başladığı dönem olacaktır. Toprağı çatladıktan sonra drenaj deliklerinden yeterli miktarda sulayarak bakımını yapmanız gereklidir. Limon ağacı yetiştirme sırasında yaz aylarında sıcak alanları, kış aylarında ise ortamın en az 10 derece ve üzerinde olan alanları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Limon ağacının belirli aralıklarla budanması büyüme ve gelişme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Limon ağacı budama zamanı en ideal ilkbahar başlangıcıdır. Yaprakları budamak meyvelerin daha iyi tutunmasını sağlarken, budamanın çok fazla yapılmaması ağacın verimliliği açısından oldukça önemlidir. Ayrıca limon ağacı dikimi sonrasında yaklaşık 2 yılda bir saksısının değiştirilmesi rahat gelişim gösterebilmesi açısından daha uygun olacaktır. Bu ağaçlar ilkbahar başlangıcında çiçeklenmeye başlayacaktır. İlk meyvesini vermesi genellikle ağustos aylarını bulurken, ortalama olarak ocak sonu şubat başına kadar meyve verebilmektedir. Şubat ayında mutlaka budanması ve gerekiyorsa saksısının değiştirilmesi gereklidir. Saksısı değiştikten sonra gübreleme yapılmadan ağacın köklendirilmemesi önerilmektedir.

Evinizde Limon Ağacından Bir Huzur Köşesi Yaratın

Evde limon ağacı bakımı kararı alan kişinin ilk olarak nasıl bir limon ağacı istediğine karar vermesi gereklidir. Hazır büyümüş bir limon ağacımı yoksa fide halinde mi alacağınıza karar verdikten sonra seçim yapmanız gerekecektir. Çeşitli limon ağacı tohumları limon ağacını kendi filizlendirmek isteyen kişilerin tercih edebileceği ürünlerdir. Limon tohumunu toprağın arasına ekledikten sonra yeteri kadar toprak atarak tohumu tamamen kapatmanız gerekecektir. Üstünü tamamen kapattıktan sonra filizlenene kadar sürekli sulamaya özen göstermelisiniz. Uzayan filizler toprak üzerinden çıkarak filizlendiğinin sinyallerini verdiğinde güneşli alanlara koyarak verimli bir şekilde büyümesini kontrol edebilirsiniz. Bu limon tohumlarının 30 cm aralıklarla dikilmesi doğru bir uygulama olacağı için limon bitkiniz daha başarılı bir şekilde uzayacaktır. Paket içerisinde 15-20 adet limon ağacı tohumu bulunmaktadır. Hazır filizlendirilmiş ya da ağaç halini almış limon ağacı sahibi olmak isteyen kişiler için farklı alternatif seçenekleri bulunmaktadır. Bodur limon ağacı çeşitleri görünüm açısından oldukça estetik olup küçük olması sebebiyle evin her yerinde rahatlıkla kullanılabilecektir. Taş saksı içerisine yerleştirilmiş bu ağacı drenajlı deliklere sahip olması yüzünden yeteri kadar su alarak büyüyebilecektir. Meyveli olan bu limon ağacı düzenli ve ilgili bakıldığı takdirde ocak ayına kadar meyve verebilmektedir. Ortalama 6-7 meyve verebilen limon ağacı yaprakları fazla olmadığı için meyveler rahatlıkla ağaca tutunabilmektedir. Berceste Peyzaj saksıda limon ağacı 4-5 tane limon bitkisi verebilen bir üründür. Yaklaşık 100 cm boyuna sahip olan bu ürün yediveren limon bitkisi yetiştirilebilmesini sağlayacaktır. Yediveren limon çeşidi diğer limonlardan daha dar ve uzun bir görünüme sahiptir. Ayrıca normal limon ağacından çok daha az suya ihtiyaç duyabilmektedir. Limon ağacı saksısı geniş olması nedeniyle 2-3 yıl saksı değişikliği yapılmasına gerek duyulmayacaktır. Normal limon ağacına nazaran daha küçük yaprakları bulunan yediverenler meyvelerin ağaca daha rahat tutunabilmesini kolaylaştırmaktadır. Limon ağacı gerçek faunasındaki gibi bodur yapıda olup yediveren limon türü olarak bilinmektedir. Normal limon türüne oranla soğuğa çok daha fazla dayanıklıdır. Alçak boyuna rağmen her yıl çok sayıda meyve verebilmektedir. Tüplü olması nedeniyle dilediğinizde kolayca çıkarılarak büyük saksılara ekebilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca misket limon ağacı çeşitlerini de Trendyol’da bulabilirsiniz.

Ofiste, İşte, Evde Limon Ağacı Yetiştirebilmek Artık Çok Kolay

Limon ağacı ekimi sonrasında ya da limon ağacı satın aldığınızda belirli süre sonrasında vitamin vererek verimli bir şekilde büyümesini hızlandırmanız gerekecektir. Limon ağacı vitamini sıvı formda olup ağacın toprağına damlatılarak kullanılmaktadır. Su tutma ve hava alma kapasitesini artırarak bitkinin daha hızlı büyüyebilmesini destekleyecektir. Toprağın pH değerini asidik hale getirerek, bitkinin kök yapısının güçlendirilmesini destekleyebilmektedir. Toprağın tuz oranını azaltarak besin maddeleri toprağa vererek limonun alabilmesini sağlamaktadır. Limon ağacı gübre kullanımı ağacın canlanması ve meyve vermesinin hızlandırılmasını sağlayacaktır. Limon ağacı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için yalnızca çam yapraklı çeşidinin bulunduğunu da söyleyebilmek mümkün olacaktır. Tunç botanik limon çamı bitkisi sarı ve yeşilimsi rengiyle dekoratif bir görünüme sahiptir. Aşı sayesinde hızla büyüyebilen bu bitkinin boyu oldukça uzundur. Ortalama 120-150 cm boya sahip bu çamın dört mevsim dikimin yapılabilmesi ve evde, işte pek çok yerde dekoratif anlamda kullanılabilmesi mümkün olabilmektedir. Uzun olan çam limon ağacı evde tercih edilecekse balkon ya da diğer açık alanlarda kullanılabilmektedir. İthal bodur çam limon ağacı canlı ise yaklaşık 30-40 cm uzunluğuna sahiptir. Drenajlı saksı içeriği sayesinde yeteri kadar su alabilmektedir. Yılda yalnızca bir kez gübreleme vitamin verilmesi verimli büyümesini hızlandıracaktır. Suyu fazla sevmeyen bu bitkinin toprağı çatladıkça nemlendirilmesi yeterli olacaktır. Ev için limon ağacı seçenekleri arasında bonsai çam limon ağacı bitkisi ve tohumları da bulunmaktadır. Bonsai limon ağacı çeşitleri genellikle dekoratif olarak tercih edilmektedir. Bonsai çam bitkileri çok sulanmayı sevmezken, ortalama 3 günde bir sulama yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra bodur bir bitki çeşidi olan bonsai için en ideal sıcaklık 12-13 derece olacaktır. Üstü sıcaklıkları kaldırabilen bu bitki daha altı sıcaklıklarda üşüyerek kuruyabilmektedir. Bonsai küçük limon ağacı çeşitleri genellikle yılda 3-4 feda vitamin desteği ihtiyacı duymaktadır. Yaprakların özellikle çoğaldığı ve yoğunlaştığı dönemde budanması sağlıklı uzaması ve şekillenmesini destekleyecektir. En etkili budama ilkbahar ve kış aylarında yapılabilmektedir. Saksının 1-2 senede bir değiştirilmesi, saksının değişimi sırasında toprağında değiştirilmesi verimi artıran diğer bir detaydır. Bunun yanı sıra bonsai çam limon ağacı özellikleri nedeniyle ışığı fazlasıyla sevmektedir. Bu nedenle gölge gören yerler yerine güneş gören alanlarda tutulması oldukça önemlidir.

Görünümüyle Evinizin Dekorasyonuna Çok Yakışacak Yapay Limon Ağaçları

Limon ağacının bakımının fazla emek istemesi sebebiyle yoğun bir hayatı bulunan kişilerin yapay limon ağacı bulabilmesi mümkün olabilmektedir. Yapay limon ağacı çeşitleri görünümü ile doğaldan hiçbir farkı olmayan, ancak bakım gerektirmemesi sebebiyle oldukça avantajlı bir kullanım sağlayan ürün çeşididir. Dekoratif görüntüsü ile evin istenilen her yerine yerleştirerek hoş bir uyum yaratabilmektedir. Süs limon ağacı da farklı mekanlarda kullanılabilecek dekoratif bir üründür. Küçük olarak tasarlanmış olan bu ürün 1. kalite plastikten yapılmıştır. Bu nedenle birebir limon ağacı görünümüne sahiptir. 6 tane meyvesi olan dekoratif üründe saksı olarak kütük tasarımı kullanılmıştır. Sıradan bir görüntüden uzak oluşu ile evinizin her yerine farklı bir dekorasyon katabilecektir. Limon ağacı yapay modellerden birisi olan mini limon ağacı suni meyveler ve yapraklarla tasarlanmış bir üründür. Yaklaşık 50 cm olması nedeniyle rahatlıkla her yerde kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Porselen görünümüne sahip farklı bir saksısı bulunmaktadır. Saksının iç kısmında kullanılan köpük sayesinde ağacın kökü sağlam bir şekilde oturtturulmuştur. Yapay köpüklerin üst yapısı özel yapıştırma kullanılarak minyatür taşlar ile kapatılmıştır. Limon demetinde bambu dalıyla destek oluşturulmuştur. Böylece zaman içerisinde yıpranıp sarkması ya da bükülmesi söz konusu olmayacaktır. İçerisinde kanserojen madde barınmaması sayesinde rahatlıkla evin için tercih edebilirsiniz. Minyatür limon ağacı oldukça küçük ve yapay olan bir üründür. 20 cm boyu ve 9 cm genişliğinde bulunan bu üründe suni meyve ve suni yapraklar kullanılmıştır. 1. sınıf plastik malzeme içeriği sebebiyle tamamen canlı görünebilmektedir. Metal saksının iç kısmına köpük yerleştirilerek sabitlenmiş ve üst kısmı yapay yosunlarla tamamen kapatılmıştır. Limon ağacı fidesi çeşitlerinde yapay olan dekoratif ürünleri bulabilmenizde mümkün olabilmektedir. Metal saksı içerisine yerleştirilmiş yapay limon fidesi tamamen kaliteli plastik malzeme içeriğinden yapılmıştır. Doğalla neredeyse ayırt edilemeyecek bu ürün yapay köpük ve yosunlar ile zemine yerleştirilmiştir. Yaklaşık 30 cm boyu ile evinizin her yerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapay meyveli limon ağacı çeşitleri arasında bulunan 5’li set nar, kiraz, kokina, mandalina ve limon yapay ağaçlarından oluşturulmuştur. İlk bakıldığında tamamen canlı görünmektedir. Her birinde ağaç içeriğine özgün suni meyve ve yapraklar bulunmaktadır. Yapay ağaçlarda kullanılan canlı renkler sayesinde oldukça dekoratif görünebilmektedir. Ürünlerde yapay köpükler ve yosunlar kullanılmıştır. Üst kısmı özel yapıştırıcılar kullanılarak taşlarla tamamen kapatılmıştır. Demet aralarında kullanılan bambu iskeletler meyvelerin sarkması ve kötü görünmesini engelleyebilmektedir. 40 cm uzunlukları bulunan ürünler dekoratif amaçlı her yerde kullanılabilecektir.

Bakım Gerektirmeyen ve Doğallığından Ödün Vermeyen Limon Ağacı Çeşitleri

Limon ağacı çeşitleri arasında daha büyük ve tamamen gerçek limon ağacı görünümü veren yapay ve dekoratif ürün içeriklerine ulaşabilirsiniz. Yapay limon ağacı, suni yaprak ağırlıklı tasarlanmış olan bir ağaçtır. 180 cm uzunluğunda bu ağacın devasa bir görünümü bulunmaktadır. 15 adet limon meyvesi bulunan üründe sert plastik saksısı kullanılmaktadır. Üründe kullanılan bambu sayesinde yapraklar ve meyveler sabitlenmiştir. Ağacın kökleri yapay köpükler ve yosunlar ile kapatılarak yapay görünmesi engellenmiştir. 1. sınıf plastik malzemesi sayesinde yüksek dayanıklılık gösterebilecek bu ağacın güneş ışığı ile direkt temas etmemesi önerilmektedir. Direkt teması durumunda yaprakların sararak doğallığını yitirmesi mümkün olacaktır. Dikenli limon ağacı olarak da bilinen bonsai ağacının yapayı normal limon ağaçlarından daha bodur bir görünüme sahiptir. Yaklaşık 100 cm boyu ve 55 cm genişliğine sahip ağaçta mini suni meyveler ve dikenli yapraklar kullanılmıştır. Kullanılan bambu ağacı dallara ayrılmış olması sebebiyle oldukça sıra dışı ve dekoratif bir görünüm sunmaktadır. Ağaç kapısının kalın ve dayanıklı olması olası eğilip bükülmeleri tamamen engelleyebilmektedir. İç kısmı tamamen köpüklerle, dış kısmı ise yapay yosunlar ile kapatılmıştır. Yapay limon ağacı canlı görüntüsü ile birçok kullanıcıyı oldukça etkilemiştir. Yediveren limon ağacı görünümünde bulunan bu ürün plastik saksı içeriğine sahiptir. Yaklaşık 10-15 meyvesi bulunan bu ürünün bambu ile desteklenerek eğilip bükülmesi engellenmektedir. Kaliteli malzeme içeriği sayesinde zarar görme olasılığı bulunmamaktadır. Ancak doğal renginin sararmaması için güneş ile direkt temastan kaçınılması önerilmektedir. Ahşap saksıda yapay limon ağacı çiçeği ise 1. kalite malzeme içeriğine sahiptir. Görüntüsü nedeniyle canlı ile yapay arasındaki farkın ayırt edilebilmesi mümkün değildir. Ortalama 100 cm yüksekliğe sahip bu üründe, saksı doğal yosunlarla kaplanmıştır. Kalın bambu kullanılması sebebiyle suni meyve ve yapraklar zarar görmeyecektir. Limon ağacının üzerinde küçük 100’ü aşkın suni limon meyvesi bulunmaktadır. Ahşap saksının kullanılmış olması limon ağacının dayanıklılığı artıran bir durumdur. Şık ve dekoratif görüntüsü ile limon ağacı hediye olarak götürülebilmek için oldukça uygun bir üründür.

Limon Ağacı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Ev için limon ağacı olarak kullanabilen modellerinden birisi Euro Flora yapay bir üründür. Yaklaşık 120 cm boyu bulunan üründe 5 cm suni limon meyveleri kullanılmıştır. Üzerinde ortalama 18-20 adet meyvesi bulunmaktadır. Sarıyı, yeşili ve Akdeniz’i anımsatan görüntüsü ile her eve farklı bir ambiyans yaratabilecek güce sahiptir. Bu ağaç 1. sınıf malzeme içeriği nedeniyle tamamen doğal bir görünüm sunabilmektedir. Herhangi bir bakım gerektirmediği için ise kullanıcılar için önemli bir avantaj oluşturmaktadır. Sert plastik gövdeli saksısının iç kısmında köpük dış kısmında ise yapay yosunlar kullanılmıştır. Ağacın kaliteli ve kalın bambudan tasarlanmış olması, ağacın sarkmaları ve eğrilmelerini tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Yer değiştirme ya da taşınma durumunda zarar görmeden yeniden kullanılabilecektir. Kanserojen madde içermediği için güvenle evinizin her yer yerinde dekoratif bir ürün olarak tercih edebilirsiniz. Limon ağacı evde kullanım için oldukça şık bir üründür. 200 cm uzunluğu ve kaliteli malzeme içeriği sayesinde tamamen canlı limon ağacı görünümü sunabilmektedir. Kaliteli suni meyveleri ve suni yaprakları güneş ışığından bile etkilenmeden yıllarca kullanılabilecektir. Uzun boylu oluşu sebebiyle daha çok teras ya da balkon ortamında tercih edilmelidir. Rustik bir havası bulunan limon ağacının saksısı Sibirya çamı malzemesinden yapılmıştır. Kalın bambu dalları ve kökü ile eğilip bükülmelere yüksek direnç gösterebilmektedir. Kökü yapay köpükler ve yosunlar ile sabitlenmiştir. Ürün taşınması ya da yer değiştirme durumunda bile dökülmeden uzun süre kullanılabilmektedir. Limon ağacı yoğun suni yapraktan oluşurken, suni meyve sayısı ise ortalama 20-30 adettir. Bu ürünü evinize Akdeniz’in farklı ambiyansını taşımak için tercih edebileceğiniz gibi, hediyelik limon ağacı olarak sevdiklerinize götürebilirsiniz. İhtişamlı görüntüsü ile sevdiklerinizi çok mutlu edebilir, değerli olduklarını bu farklı hediye ile ifade edebilirsiniz. Limon ağacı doğal ya da yapay fark etmeksizin tüm ortamlara huzurlu ve keyifli bir hava yaratabilmektedir. Limon ağacı fiyatı yapaylığı, doğallığı, ürün içeriği, malzeme kalitesi gibi durumlara göre farklılık gösterebilmektedir. Trendyol uygulaması üzerinden giriş yaparak filtreleme butonunu kullanabilir, tüm ürünleri aratabilirsiniz. Tüm ürünleri detaylı inceleyerek beğendiğiniz ürünleri sepetinize atabilir, uygun fiyat ve ödeme koşulları ile anında sahip olabilirsiniz.

search result placeholder