Lego

18078 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

LEGO

LEGO

Yapı oyuncakları söz konusu olduğunda bugün hem çocukların hem de ebeveynlerin aklına ilk gelen markalardan biri olan Lego, oyuncaklarından sinema filmlerinde, bilgisayar ve konsol oyunlarından çizgi dizilerine kadar sayısız içeriği ile gündemdeki yerini koruyor. Zaman içerisinde dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca çocuğa ulaşan oyuncaklar üreten Lego Türkiye gibi birçok ülkede de uzun süredir faaliyetlerini sürdürüyor. Lego yapı oyuncakları ve çeşitlerinden kapsamlı şekilde bahsetmeden önce, markanın bugünlere nasıl geldiğini kısaca anlatmak gerekiyor. Zira Lego hikâyesi, bugün çeşitli belgesellere de konu olacak kadar ilginç detaylar içeriyor.

Ahşap Oyuncaklardan Plastik Tuğlalara Doğru Yolculuk

Danimarka’nın Jutland kentindeki Billund kasabasında marangozlukla uğraşan Ole Kirk Christiansen’in mesleğindeki yetenekleri kasabanın geneli tarafından biliniyordu. Çalışmalarını hızla sürdüren marangozun işleri, 1930’lu yıllara geldiğinde Büyük Buhran’ın da etkisi ile azalmaya başladı. Daha evvel insanların evlerini dahi kendi hazırladığı ahşap parçalarla yapabilen Ole Kirk Christiansen, nispeten küçük ölçekli eşyalar hazırlamaya başladı. Küçük eşyalar hazırlamaya olan yatkınlığı, onu, çocuklar için ahşap oyuncaklar hazırlamaya da yöneltti. 1934 yılında aldığı kararla doğrudan doğruya oyuncak üretmeye başlayan Christiansen, Türkçe “İyi Oyna” anlamına gelen Leg Godt kelimelerinin ilk iki harfinden oluşan Lego markasını oluşturdu. Markanın imzasını taşıyan oyuncakların satışlarının, Danimarka genelinde artış göstermesi, beraberinde ahşap sıkıntısını da getirdi. Buna bir de üretim fabrikasında çıkan yangın da eklenince, mecburi olarak plastik materyale geçiş yapıldı. Bugünkü modern parçaların prototipleri üzerinde yapılan çalışmalarla hem çocukların hem de büyüklerin ilgisini çekecek ve nesiller boyunca dünyaya damgasını vuracak Lego oyuncakları ortaya çıktı.

Birbirinden Farklı Temalar Küçüklerin Hayal Güçlerini Zenginleştiriyor

Lego setleri, farklı temalar içermesi sayesinde küçüklerin hayal güçlerini zenginleştiriyor. Kapsamlı üretimlerini 1950’li yıllarda yapmaya başlayan marka, bugüne dek uzay, robot, korsan, tren, Viking, dinozor, su altı keşifleri, Orta Çağ gibi sayısız temayı taşıyan binlerce seti oyuncak tutkunlarının beğenisine sunuyor.

Markanın sunduğu ve en çok beğenilen temalardan biri hiç şüphesiz, Lego Classic oluyor. 4 ila 99 yaş arasındaki çocukların ve yetişkin bireylerin keyifli zaman geçirebilmelerini sağlarken küçüklerin yaratıcılıklarını artırmalarına katkıda bulunan ürünler, oyuncaklarla henüz tanışacak olanlar için de sıra dışı bir deneyim vadediyor. Genel itibarıyla kutu içerisinden çıkan yapım talimatlarıyla, küçük inşaatçıların yaratıcılıklarını zirveye taşıyacak ilhamlar veren marka, ilhamı yalnızca talimatlarla değil, web sitesi ve video akış platformlarında yayımladığı içeriklerle de güçlendiriyor. Bu noktada ebeveynlerin, çocukları için ürün kodunu ve modelini doğru şekilde bulmaları, ilgili içeriklerin yer aldığı sayfaları açmaları gerekiyor.

Çocukların bireysel olarak ya da arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştirecekleri oyun aktivitelerinde, eğlenceli zaman geçirmelerine ortam hazırlayan Lego City de markanın öne çıkan temalarından birini teşkil ediyor. Küçüklerin, şehirlerde belli başlı çalışanların görevlerini ve araçların ne işe yaradığını öğrenmelerine yardım ederken dünyanın farklı bölgelerinde neler olduğu hakkında fikir sahibi olabilmelerini de mümkün kılan tema kapsamında, dünya dışı ortamlar da konu ediliyor. Tren, polis, itfaiye, şehir, büyük araçlar, kutup kaşifi, uzay gibi setlerle zenginleştirilen tema içerisinde, birleştirilebilir tuğla ve temaya uygun parçalar olmakla birlikte Lego figür çeşitleri de bulunuyor. Örneğin, polis setlerinde polis memurları, banka soyguncuları ve vatandaşlar yer alabilirken uzay setlerinde, doğrudan doğruya bilim insanları, astronotlar ve özelleştirilmiş yapay zekâlı uzay araçlarına ait Lego figür modelleri dikkat çekiyor. Yeni nesil teknolojilere zaman kaybetmeden uyum sağlayan Lego çeşitleri, Classic teması çatısı altındaki ürünlerin, akıllı cep telefonları ve tabletlere yüklenebilecek uygulamalarla daha farklı bir oyun deneyimi yaşatabilmesini mümkün kılıyor.

Çocuklar tarafından en az Lego Classic ve Lego City kadar tanınıp sevilen bir tema da Lego Friends olarak değerlendiriliyor. Daha çok kız çocuklarına ve kadın koleksiyonerlere hitap eden temada; Andrea, Emma, Mia, Olivia ve Stephanie adlı beş arkadaş ve bu arkadaşları konu edinen oyuncaklar bulunuyor. Her bir karakterin ayrı bir yaratıcılığı ve hayal gücü bulunurken karakterler arası bu farklılık, doğrudan oyuncak çeşitlerine de yansıyor. Son derece tutkulu ve meraklı olan karakterler müzik, bilim, spor, doğa ve sanattan hoşlanıyor.

Andrea, kendinden emin, karizmatik, şık ve eğlenceli bir karakter; şarkıcı ve dansçılık yapıyor. Hayal gücünü gerçeğe dönüştürme konusunda azimli Emma ise hem korkusuzluğu hem de yaratıcılığıyla öne çıkıyor. Çocukların, kendilerini sanat aracılığıyla ifade edebildiklerini düşünen Emma, yaratıcılık konusunda sınır tanımıyor. Hayvanları ve doğayı seven Mia, sevecen bir kamp meraklısı ve Bella adında bir de atı bulunuyor. Mühendislik alanında kendini geliştiren, kod yazabilen ve laboratuvar çalışmalarına katılan Olivia ise bilim tarafında başarılı işler yapıyor ve kabiliyetleri ile Heartlake City’ye yardım ediyor. Tam bir spor tutkunu olan Stephanie ise yardımcı, sadık ve cesaret vericiliğiyle tanınıyor.

Lego Friends temasını şekillendiren oyuncakların çeşitlilik kazanması, bu beş karakterin özenle hazırlanan arka planları ve kendilerine özgü hikâyeleriyle mümkün hâle geliyor. Çocuklar, favori karakterlerine ait oyuncakları edinirken aynı zamanda hayata ve mesleklere karşı yaklaşımlarını da yavaş yavaş ortaya çıkarıyor. Bu sayede ebeveynler, çocukların neye karşı yetenekli ya da ilgili olduklarını Friends temasına sahip oyuncaklarla keşfedebiliyor. Gerek bireysel oyunlar gerekse topluluk oyunları için ideal yapıdaki oyuncaklar, kimi modelleriyle taşınabilir formda olabiliyor. Ancak her halükârda, daha büyük maceralar ve eğlenceler oluşturmak için Friends temasına sahip Lego modelleri edinmek gerekebiliyor. Parça boyutları ve tasarımları, genel itibarıyla birbiriyle uyumlu yapıdaki Friends temalı Lego yapı oyuncakları, diğer tüm Lego setleri gibi çocukların el becerilerini artırıyor.

1-2 yaş aralığındaki ve 3-5 yaşlarındaki miniklerin ilk oyuncaklarından biri de Lego Duplo temasına sahip setler oluyor. Standart yapıdaki Lego marka oyuncaklardan farklı olarak daha büyük ve yapımı kolay parçalardan oluşan ve 1-2 yaş aralığındaki miniklerin ilgisini çekecek setler, küçüklerin; renk, sayı ve şekilleri öğrenmeleri aşamasında en büyük yardımcılarından birine dönüşüyor. 3-5 yaşlarındaki çocukların hayal gücünü, kelime haznelerini ve motor becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunan, aynı zamanda farklı senaryolar eşliğinde oyunlar kurgulayabilmelerine olanak veren Lego Duplo temalı setler, yapı tuğlalarıyla birlikte sevimli hayvanları ve ulaşım araçlarını da içerebiliyor. Her bir setin içeriği, küçüklerin ilgisini çekebilecek nitelikte hazırlanırken ürün içerikleri, Lego oyuncakları için uygun bulunan yaş aralığı kapsamında değişiklik gösterebiliyor.

Sevilen Bir Oyuncaktan Heyecanla Takip Edilen Televizyon Programlarına

Lego marka oyuncaklar, kendi temasını yaratmakla kalmıyor, dünyaca ünlü sinema filmlerinin, animasyon filmlerin ve çizgi dizilerin temasını da içeriyor. Küçükler kadar büyüklerin de hayranlıkla takip ettikleri; DC Super Heroes, Disney, Harry Potter, Jurassic World, Batman, Marvel, Spider-Man gibi markalara ait figürler ve tuğlalarla oluşturulabilen Lego modelleri, tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Her yeni sinema filmi ve animasyonla paralel olarak güncellenen, çoğu zaman koleksiyon değerine sahip olan Lego çeşitleri, zamanın ruhunu başarıyla yansıtıyor.

Markanın etkileyici ve sonsuz oynama süresi vadeden oyuncaklar yaratmasıyla birlikte bir diğer başarısı da hazırladığı temaların televizyonlarda çok seyredilen bir animasyon serisine, ardından sinema filmlerine dönüştürmesi olarak kabul ediliyor. Gerek erkek gerekse kız çocukların heyecanla izledikleri Lego Ninja Go serisi, animasyon dizisi bölümlerinde geçen maceraları konu edinen oyuncaklardan ve karakterlerden oluşuyor. Kötü güçlere karşı amansız bir mücadele veren; Wu, Kai, Lloyd, Zane, Nya, Jay ve Cole adlı çok yetenekli ve cesaretli ninjalardan oluşan Ninjago takımı, küçüklerin alabildiğine keyifli zaman geçirebilmelerine yardım ediyor.

Ninjago mücadele ekibinin en önemli üyelerinden ateş ninjası Kai, adalet duygusu ve içgüdüsel cesaretiyle takımına rehberlik ediyor. Kırmızı zırhı ve etkileyici kılıcıyla öne çıkan karakter, düşmanlarının gözünü korkutmayı başarıyor. Kai’nin kız kardeşi ve takımdaki tek kadın karakter olan su ninjası Nya, istilacı düşmanlarla mücadele konusunda ağabeyinden geri kalmıyor. Tam bir Spinjitsu ustası Lloyd ise Üstat Garmadon’un oğlu olmasına karşın cesur bir karar alarak Ninjago takımının üyeleri arasına katılıyor. Akıllı ve ilham verici bir lider olan Lloyd, yeşil Ninja şeklinde anılıyor. Doktor Julien tarafından yaratılan ilk Nindroid Ninja robotu olma unvanını kazanan buz ninjası Zane, korkusuz bir savaşçıya dönüşerek kendini barışı korumaya adıyor. Üstat Wu tarafından takıma alınan ve onun tarafından yetiştirilen Cole, gücü ve cesaretiyle takdir topluyor. Çevik ve dinamik bir yıldırım ninjası olan Jay, eğlenceli ve esprili kişiliğiyle takımını güldürmeyi başarırken düşmanlarını ise tir tir titretiyor.

Uzak Doğu sporlarına meraklı küçüklerin, kendileriyle özdeşlik kurabilecekleri yetenekli ve eğlenceli karakterlerden oluşan Lego Ninja, hem animasyon serisinde hem de sinema filmlerinde görülen aksesuarları, karakterleri ve çevre unsurlarını, oyuncaklarla birlikte sunabiliyor. Bu sayede küçükler, favori sahnelerini kendi oyuncaklarıyla hazırlayarak ilgili sahneleri alternatif sonlarla zenginleştirebiliyor. Ninjago temasına sahip Lego karakter modelleri ve aksesuarlarının genellikle hareketli olması ise küçükler tarafından beğeniyle karşılanıyor. Belirli prosedürlere göre hareket ettirilebilen ve ninjaların, kendilerine özgü yeteneklerini gözler önüne seren aksesuarlar, Lego fiyatları üzerinde etkili olabiliyor. Çok sayıda parça içeren ve özellikle hareketli unsurlara ev sahipliği yapan Lego oyuncakları fiyatları, genellikle yüksek aralıklarda seyrediyor. Mini boyutlu ve Ninjago kahramanlarına ait figür ve aksesuarların yer aldığı Lego fiyatları ise oldukça erişilebilir aralıklarda bulunuyor. Ürünlerin, seriler kapsamında birbirleriyle uyumlu olması, küçüklerin kendi Ninjago takımlarını ve düşman oluşumları bir araya getirebilmelerine imkân tanıyor.

Oyun Tutkunları ve Geleceğin Mühendisleri İçin de Sayısız Model Var

Tematik ürün hazırlama konusunda onlarca yıldır ortaya koyduğu oyuncaklarla rüşdünü ispat eden marka, popüler bilgisayar ve konsol oyunları için de pek çok ürüne hayat veriyor. Başta küçükler olmak üzere herkesin, dijital dünyada inşa yapıp kendi özel alanlarını yaratabilmelerine fırsat tanıyan Minecraft, markanın çok sevilen ürün grupları arasında bulunuyor. Minecraft evreninde sıklıkla karşılaşılan zombilerden sevimli domuzcuklara, sevecen kedilerden oyun tutkunlarının saatler geçirdikleri mekânlara dek sayısız unsur, Lego karakter ve tuğlalarıyla evlere fiziksel olarak konuk oluyor. Minecraft temasına sahip ürünler özelinde Lego yapımı, kutu içerisinden çıkan yönergeler ya da internet sitelerinde bulunan videolarla tamamlanabiliyor. Zira The Creeper Mine gibi oyuncaklar, 1000 parçaya yakın kutu içeriğiyle geliyor.

Çocukların ve gençlerin severek oynadıkları FPS oyunlarından Overwatch için de Lego yapımı birçok oyuncak bulunuyor. Lego indirim dönemlerinde uygun fiyatlarla satın alınabilen Overwatch temalı setler, oyundaki Bastion gibi karakterleri içerebildiği gibi, Junkrat & Roadhog ve Dorado Showdown gibi oyunla ilişkili alanları da temel alabiliyor. Günlük oyun süreçlerinde küçüklerin eğlenceli zaman geçirebilmelerine hizmet eden Overwatch temalı setler, Lego Türkiye sayesinde dünya ile aynı zamanda ülkede bulunabiliyor. 6 ila 8 yaş arası çocukların yanı sıra 12 yaş üzeri gençler için de uygun yapıdaki ürünler, parça sayısı doğrultusunda farklı fiyatlara sunulabiliyor.

Küçüklerden çok büyüklerin oyun oynama isteği duymasını sağlayan temalar içerisinde yer alan Technic, markanın rakipsiz olduğu alanlardan birini teşkil ediyor. Binlerce parçadan oluşan kutu içerikleriyle, doğrudan doğruya gerçek araçların replika modellerinin oluşturulabilmesine imkân tanıyan Technic temalı setler, Control+ uygulaması aracılığıyla uzaktan yönetilebiliyor. Motor mekanizmalarına sahip olan kimi modeller, aslına uygun şekilde hareket ettirilebilirken çevreyle kurduğu fiziksel temas doğrultusunda sıra dışı bir oyun tecrübesi yaşanabilmesini sağlıyor. Lego’nun araç üreticileriyle iş birliği gerçekleştirerek hazırladığı oyuncak çeşitleri, araçlardaki ayrıntıların en iyi şekilde gözlemlenebilmesini mümkün hâle getiriyor. Küçüklerin ve gençlerin biraz sabırla kolayca hazırlayabilecekleri Technic temalı setler, araçların çalışma mekanizmaları hakkında onlara fikir veriyor. Mühendisliğe ve otomotive meraklı küçüklerin ve gençlerin favorisine dönüşen ürünler, renkleriyle de hayranlık uyandırıyor.

Yüz yıla yaklaşan inşa sistemi deneyimini, teknolojinin sunduğu imkânlarla bir araya getiren marka, bu alana ilgi duyan çocuklar için Mindstorms temalı oyuncaklar da sunuyor. Yürüyebilen, koşabilen ve hatta konuşabilen robotlar yaratılabilmesine zemin hazırlayan ürün, 10 yaş ve üzeri çocuklar için uygunluk gösteriyor ve hazırlanan robotların bu fonksiyonları, akıllı tabletler için özel geliştirilen uygulamalar yardımıyla etkinleştirilebiliyor. Renk, dokunma ve kızılötesi sensörlerin yer aldığı robot formundaki ürünlerde çok sayıda servo motor bulunuyor. Programlama konusunda kendini geliştirmek ve sahip olduğu robotun hünerlerini, bir sonraki aşamaya taşımak isteyen küçükler ve gençler ise EV3 yazılımından destek alabiliyor. PC ve Mac’lere kurulabilen yazılım, tanıdık bir arayüze sahipken Mindstorms tutkunlarının hayal ettiklerini, robotları aracılığıyla gerçeğe dönüştürebilmelerini sağlıyor. Markanın hazırladığı web sitesi ise hazırlanan kodların ve programcıkların, Mindstorms sahibi diğer Lego meraklılarıyla paylaşılabilmesine kapı aralıyor.

Dünya harikaları ve önemli şehirlerinin mini birer versiyonunu, yapı oyuncaklarından destek alarak hazırlamak isteyen geleceğin mimarları ise Architecture temasına sahip ürünlere yönelebiliyor. 12 yaş ve üzeri için uygunluk gösteren ve dünyanın dört bir yanından ikonik binalar sunan Architecture, ev ve iş yerlerinin dekoratif açıdan zenginleşmesine büyük katkı sağlıyor. Skyline koleksiyonu kapsamında bulunan ve eşsiz şehir manzaralarına pencere açan modeller, Venedik’in romantizmini de Londra’nın neo-gotik mimarisinin ihtişamını da başarıyla yansıtıyor. Architecture temalı binalarla birlikte, binaların bulunduğu şehirlerle özdeşleşen ulaşım araçları, spor sahaları, doğal alanlara dair de ürünler alınabiliyor. Bu sayede şehirlerin önemli alanlarıyla birlikte o şehre ruhunu kazandıran önemli detaylar da binalarla birlikte sergilenebiliyor. Koleksiyonerlerin özellikle ilgilendiği Architecture temalı setler, Lego indirim dönemlerinde, hayli erişilebilir fiyat aralıkları üzerinden Lego tutkunlarıyla buluşuyor.

Yıllara meydan okuyan ve bunu, gerek kendi yarattığı dünyalar gerekse çocukların beklentilerinden hareketle başaran Lego, bugün dünyanın en önemli markalarından biri olarak kabul ediliyor. Oyuncak kavramıyla henüz tanışan miniklerden yetişkin bireylere dek oldukça geniş bir kitleye hizmet veren marka, ürün gamını düzenli olarak genişletirken koleksiyonerler için de birbirinden etkileyici tematik modeller sunmayı biliyor. Küçük büyük milyarlarca oyuncak meraklısının vazgeçilmezleri arasındaki yerini alan Lego, bugün için eğlendirici ve eğitici oyuncaklar hazırlamakla kalmıyor, yarının mühendisleri ve yazılımcılarına da ilham kaynağı olmayı başarıyor.

Şayet siz de Lego’nun sunduğu büyülü dünyalara dâhil olmayı planlıyorsanız, markanın hazırladığı ürünleri inceleyebilir, dilediğiniz modeli Trendyol’un avantajlı Lego oyuncakları fiyatları ile hemen satın alabilirsiniz.